Ako sa prenáša helikobakter?

12. februára 2021 Diana Bahorcová Helikobakter pylori, Otázky a odpovede

Hoci h. pylori patrí medzi bežne sa vyskytujúce baktérie, jeho prevalencia je oveľa bežnejšia v krajinách, kde sú znížené hygienické štandardy. V týchto podmienkach sa helikobakter ľahšie prenáša.

Nedostatočná hygiena - spôsob prenosu helikobaktera

Prenos helikobaktera je však čoraz bežnejší aj v rozvinutých krajinách Európy, súčasné zdroje uvádzajú, že výskyt tejto baktérie sa potvrdí zrhuba už 30% populácie. Helikobakter pylori sa nevyhýba ani deťom.

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá napáda aj zvieratá. Jej hlavným šíriteľom je však človek.

Pozrime sa na to, aké sú najčastejšie spôsoby prenosu helikobaktera.

Prenos ústa-ústa (orálno-orálny prenos)

Pri tomto type prenosu sa helikobakter dostane do tela prostredníctvom slín, dostáva sa do úst, odkiaľ následne putuje do tráviaceho traktu, kde sa usídľuje.

Ako k takému prenosu dôjde?
V mnohých prípadoch sú dôvodom nákazy helikobakterom bežné činnosti – napríklad bozkávanie, či pitie zo spoločného pohára.

Často sa helikobakter prenesie z matky na dieťa. Nakazená matka odovzdá dieťaťu baktériu napríklad obliznutím jeho lyžičky, alebo cumlíka.

Je treba spomenúť, že v ústnej dutine nie sú vhodné podmienky na to, aby sa v slinách helikobakter zdržiaval dlhší čas. Do ústnej dutiny vystupuje helikobakter napríklad v dôsledku výstupu kyseliny. Dokáže v nej však prežiť len pár minút. Aj počas tohto krátkeho času je možné prísť k nákaze.

Prenos helikobaktera bozkom
Helikobakter sa môže prenášať aj bozkávaním

Aby sme zamedzili nákaze helikobakterom týmto spôsobom odporúčame: pravidelné čistenie zubov a ústnej dutiny, používanie ústnej vody, dezinfekciu ústnej dutiny niekoľkokrát denne napríklad žuvaním mastichových kryštálov alebo žuvačiek s obsahom mastichy.

Prenos stolica – ústa (fekálno – orálny)

Helikobakter pylori sa v minulosti označoval aj ako „choroba špinavých rúk“. Najčastejším dôvodom prenosu tohto druhu je nedodržiavanie základných hygienických princípov, hlavne po vykonaní potreby.

Čo treba dodržiavať, aby sme zabránili prenosu helikobaktera?

  1. po vykonaní toalety si poriadne umyť ruky teplou vodou
  2. ruky si umývať mydlom niekoľkokrát denne
  3. vštepovať tieto návyky deťom od útleho veku
  4. pri cestovaní si dávať pozor na pitie vody – v menej rozvinutých krajinách môže obsahovať stopy po baktériách

Ak máte poznatky, že ste boli v kontakte s rizikovou osobou alebo sa u vás objavili príznaky helikobaktera, skúste sa otestovať na prítomnosť domácim testom na helikobakter. Jeho spoľahlivosť je až 98% v porovnaní s diagnotikou u lekára, výsledky budete mať v pohodlí domova už do 10 minút.

Môžem sa nakaziť aj od zvieraťa?

Nositeľom baktérie helikobakter môže byť aj zviera. Najčastejšie sa baktéria h. pylori identifikovala u oviec a mačiek. Prenos zo zvieraťa na človeka je vo vedeckej obci pokladaný skôr za nepravdepodobný.

Ako dochádza k nákaze helikobakterom?

Je dôležité spomenúť, že baktéria helikobakter pylori môže byť v žalúdku prítomná a nespôsobovať dlhodobo žiadne tráviace problémy. Niektoré výskumy hovoria dokonca o tom, že jej prítomnosť je pre náš organizmus prirodzená. Napríklad u detí môže tvoriť dôležitú súčasť tvorby silného imunitného systému.


Helikobakter pylori je problém v prípade, že sa v žalúdku rozmnoží. To, či sa helikobakter v žalúdku rozmnoží závisí od toho, či bude mať vhodné prostredie. To závisí od sily našej imunity a tiež od podmienok, ktoré mu vytvoríme. V prípade, že je naše trávenie oslabené zlými stravovacími návykmi, nepravidelnou stravou, ak žijeme v strese – vytvárame vhodné prostredie pre rozmnoženie helikobaktera.

Ak chcete zabrániť tomu, aby ste sa nakazili helikobakterom, nezabudnite sa okrem vyvarovania rizikovým činnostiam zamerať aj na posilnenie žalúdka a mikrobiómu.


Chioská masticha – harmonizácia tráviaceho traktu

Zdroje použité v článku: https://publichealth.arizona.edu/outreach/health-literacy-awareness/hpylori/transmission

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6502203/