Silná imunita je ako stavba. Na to aby sme ju vybudovali je potrebné myslieť na tieto hlavné piliere:

  • strava podporujúca imunitu
  • starostlivosť o zdravé vnútorné prostredie – mikrobióm
  • psychická pohoda

Ako vznikajú choroby?

Naše telo je jedinečný organizmus. Všetko v ňom pracuje spolu za jedným cieľom – udržanie človeka nažive. Ak telu pri tomto procese dávame prekážky, vznikajú choroby. Tieto prekážky, ktoré spôsobujú oslabenie organizmu môžu byť rôzne.

O tom, čo podporuje vznik chorôb a prečo je vždy dôležité začať podporovať imunitu od tráviaceho traktu si prečítajte v článku Telo ako komplex.

Posilnenie imunity

Mnoho sa v posledných rokoch hovorí o čoraz rozšírenejšom neduhu – oslabenej imunite. Ak sa cítite slabý, bez energie a ste často chorý, možno aj vy trpíte slabou imunitou bez toho, aby ste to vôbec vedeli. Nebojte sa, imunita sa dá posilniť a podporiť. A to dokonca aj prírodnými prostriedkami. My vám povieme ako na to.

V článku Mám oslabenú imunitu. Ako ju podporiť? sa dozviete konkrétne informácie:

  • Čo spôsobuje oslabenú imunitu?
  • Ako sa oslabená imunita prejavuje?
  • 5 tipov na podporu imunity bez liekov
  • Ako podporiť imunitu u detí?
Imunita - otužovanie
K posilneniu imunity prispieva napríklad aj otužovanie

Lieky na imunitu

Trh s prípravkami pre podporu imunity je obrovský a ťažko sa v ňom orientuje. Liekov na podporu imunitu je mnoho a ich zameranie a to, ako posilňujú imunitu je veľmi rôznorodé.

My sme sa k podpore imunity rozhodli pristupovať komplexne, pretože vieme, že zázračné tabletky neexistujú. Imunita sa tvorí v trávení a preto je pre jej naštartovanie vždy potrebné začať s ozdravením tráviaceho traktu.

Súčasne s týmto procesom pridávajte do vášho organizmu látky, ktoré priamo podporujú imunitné odpovede organizmu.

Dôležité je tiež zabezpečiť, aby sa látky, ktoré užívate aj správne vstrebávali. Bez toho, aby sa účinné látky vstrebávali je ich užívanie zbytočné. Správne vstrebávanie látok zabezpečuje napríklad extrakt z čierneho korenia – piperin, ktorý je použitý v obohatenej Masticha Vena.

Iba zabezpečením všetkých krokov súčasne (ozdravenie trávenia, podpora vstrebávania látok a dodávanie účinných látok) je možné zabezpečiť skutočné posilnenie imunity.

Prírodná kúra na posilnenie zdravia
Prírodná kúra na posilnenie zdravia

Mikrobióm / mikrobiota a jeho vplyv na imunitu

Termín mikrobióm pochádza z roku 2001, kedy ho prvýkrát použil nositeľ Nobelovej ceny Joshua Lederberg. Označil nim spolužijúci zhluk rôznych druhov mikróbov, ktoré spolu vytvárajú mikroklímu jednotlivých orgánov a žijú v symbióze.

Črevný mikrobióm (mikrobiota) a jeho zloženie ovplyvňuje naše chute, zdravotný stav, imunitné reakcie na najrôznejšie ochorenia (od jednoduchého vírusu až po závažné napr. onkologické diagnózy).

O kvalitu mikrobiómu by sme sa mali intenzívne starať. Ako? Naše tipy na to, ako budovať zdravý mikrobióm nájdete v článku.

Vláknina a silná imunita

Súčasný mainstreamový spôsob stravovania je známy tým, že obsahuje príliš veľa spracovaných potravín a rafinovaných cukrov. Naopak, naša strava zväčša obsahuje veľmi málo vlákniny.

Vláknina je dôležitá pre správne fungovanie trávenia a vyprázdňovania, zároveň má však nezastupiteľnú úlohe pri formovaní dobrej imunity. Niektoré druhy vlákniny (napríklad psyllium) pôsobia ako potrava pre probiotické kultúry. Funguje ako prebiotikum. Rovnaké pôsobenie má aj napríklad smrekovcová alebo akáciová vláknina.

Tieto tri druhy rozpustných vláknin nájdete v produkte Natura Biotika. Natura Biotika je aktívny vlákninový komplex s účinkami na trávenie, cholesterol a podporu imunity.

Natura Biotika je aj súčasťou kúr na podporu imunity.

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom, ktorý už na prvý pohľad má nečisté, či dokonca pokazené zuby. Zdravá ústna dutiny tvorí veľmi dôležitý prvý dojem.

Pavol Bojda
18. februára 2021
Helikobakter pylori - detail baktérie.
Helikobakter pylori

Helikobakter pylori

Nedostatočné trávenie, občasné nafukovanie, pálenie záhy, bolesti brucha v strednej časti. Toto sú pocity, ktoré z času na čas pocíti každý z nás.

Pavol Bojda
10. februára 2021
Gastritida - prejavy
Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Gastritída – zápal žalúdka: Príznaky a liečba bolestí žalúdka

Gastritída je zápalové ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje silnými bolesťami, či kŕčami v oblasti brušnej dutiny. Akútny zápal žalúdka sa môže rozvinúť do chronických problémov, často aj do vzniku žalúdočných vredov. Preto je dobré si všímať už prvotné príznaky. V tomto článku vám povieme všetko o diagnostike, príčinách vzniku a liečbe zápalu žalúdka.

Pavol Bojda
13. januára 2020
Masticha Active

Masticha Active

Trápi vás spomalené trávenie? Máte podozrenie na baktériu v žalúdku? Premýšľate ako sa zbaviť bolesti brucha, kŕčov, či pálenia záhy? V tom prípade hľadáte Masticha Active.

Pavol Bojda
2. augusta 2018
Ďalšie články