Chioská masticha – čo to je?

Masticha (niektoré zdroje uvádzajú aj názov mastiha, mastix, či mastic) je živica, ktorá sa získava zo stromu Pistacia lentiscus. Chioská masticha je označenie pre živicu získanú zo stromov, ktoré sa pestujú výlučne na gréckom ostrove Chios.

Ak si chcete predstaviť, ako vyzerá strom z ktorého pochádza masticha, predstavte si strom neveľkého vzrastu, podobný olivovníku. Je to vždy zelený strom so silným kmeňom. Najstaršie stromy na Chiose majú aj 90 rokov a patria k národnému bohatstvu.

Pestovatelia mastichy každý rok vysádzajú aj nové stromy a kultivujú už existujúce mastichové sady.

Je masticha z Chiosu tá pravá?

Hoci pojmom masticha sa označuje aj živica z iných stromov druhu Pistacia, ktoré rastú aj na iných miestach sveta (hlavne ostrovy Stredomoria, ale napríklad aj Turecko), masticha z Chiosu má svoje špecifiká.

Iba chioskej mastiche sú prisudzované liečivé účinky, ktoré aj my využívame v prírodných produktoch pre zdravie.

Pistacia Lentiscus - detail stromu
Pistacia Lentiscus – strom z ktorého sa získava masticha

Prečo je účinná iba masticha z Chiosu?

Keď sme sa na účinky mastichy pýtali samotných obyvateľov Chiosu, rozpovedali nám niekoľko krásnych historických príbehov, ktoré sa na ostrove tradujú. Podľa nich je masticha darom z nebies a požehnaním pre ich ostrov.

Vedeckejšie dáta hovoria o špeciálnej mikroklíme, ktorou je ostrov obdarený a ktorá zodpovedá za špecifické účinky mastichovej živice.

Chioská masticha nesie aj certifikát Originality pôvodu P.D.O, ktorým Európska únia potvrdzuje účinky mastichy pre živicu pochádzajúcu výlučne z ostrova Chios.

Účinky mastichy sa v posledných rokoch stávajú čoraz známejšie, skúsenosti s užívaním mastichy potvrdzujú spokojnosť jej užívateľov. To vytvorilo priestor aj pre predaj produktov z mastichy, ktorá nie je priamo z Chiosu, ale z iných krajín, prípadne miešanie chioskej mastichy s inými druhmi živíc.

Ak si chcete byť istí, že užívate pravú chioskú mastichu s jej preukázateľnými účinkami, pozorne sledujte zloženie produktov, ktoré kupujete.

Spoločnosť APOTHECARY, s.r.o. je certifikovaným partnerom Asociácie pestovateľov chioskej mastichy a v našich produktoch používame výhradne pravú chioskú mastichu.

PDO
Ochranná známka pôvodu PDO, ktorá bola udelená aj chioskej mastiche.

Aké účinky má masticha?

Chioská masticha sa v prírodnej terapii používa už stáročia. Jeden z prvých, ktorý opísal jej účinky, bol slávny lekár Hippocrates. Tento uznávaný lekár používal mastichu na liečbu a prevenciu tráviacich problémov, pri prechladnutí a ako osviežovač dychu (zdroj).

Účinky mastichy sú skúmané rôznymi vedeckými odbormi. Najčastejšie sa skloňujú účinky chioskej mastichy na tráviaci trakt, kde sa uskutočnilo niekoľko štúdií na schopnosť mastichy “zabiť” baktériu helikobakter pylori, mnoho štúdií sa venuje aj účinkom mastichy na zdravie ústnej dutiny.


Kedy a ktorý produkt z mastichy užívať?

Ak chcete vedieť viac o vedeckých štúdiách o účinkoch mastichy, prejdite na stránku Vedecké štúdie.

Ako sa pestuje a získava masticha?

Pestovanie a spracovanie mastichy na Chiose zabezpečujú obyvatelia ostrova výhradne tradičnými metódami. Mastichové sady so stromami Pistacia Lentiscus sú rodinným dedičstvom. Poznatky o tom, ako sa masticha získava sa dedia z generácie na generáciu.

Stromy Pistacia lentiscus sa pestujú len na južnej časti ostrova Chios, v oblasti, ktorá sa nazýva Mastichochorie. V súčasnosti túto oblasť tvorí 24 obcí, ktoré sú spolu združené v Asociácii pestovateľov chioskej mastichy, ktorá je našim partnerom.

Žena čistí mastichové kryštály
Čistenie mastichovej živice priamo v uliciach Pyrgi – jedného z najkrajších miest ostrova Chios

Pri našich návštevách Chiosu sme mali jedinečnú príležitosť byť svedkami toho, ako prebieha celý proces získavania masticha – od pestovania mastichových stromov až po spracovanie mastichy.

Pozrite si aj naše video o mastiche, ktoré sme natočili priamo na ostrove Chios.

Chioská masticha – kryštály

Mastichové kryštály sú najčistejšou formou chioskej mastichy. Je to živica získaná priamo zo stromov, ktorá bola usušená na slnku. Kryštály mastichy sú rôznej veľkosti. Najväčšie kryštály tvoria zhluky, ktoré miestni obyvatelia nazývajú “pita”. Kryštály sa po zbere v mastichových sadoch ručne čistia a následne sa delia podľa veľkosti a čírosti. Z niektorých sa vyrába mastichový prášok, ktorý sa ďalej spracovavá (ako korenina, do výživových doplnkov, na výrobu zubných pást), iné sa používajú priamo na žuvanie.

Mastichové kryštály na ruke
Čerstvé mastichové kryštály

Žuvanie mastichových kryštálov pomáha udržiavať zdravú ústnu dutinu.

Na to, aby ste správne žuvali mastichový kryštál potrebujete istú prax. Preto sme pre vás pripravili podrobný návod na žutie mastichových kryštálov.

Aké sú skúsenosti s užívaním mastichy?

Našim dlhodobým poslaním a snom je skutočne pomáhať ľuďom na ich ceste k vyliečeniu sa. Ku každému zákazníkovi, s ktorým sme v kontakte, pristupujeme ako k jedinečnému organizmu, snažíme sa odhaliť príčiny jeho ochorenia a poradiť mu čo najlepšie riešenie prostredníctvom našej masticha poradne.

Väčšina našich klientov k nám prichádza s tráviacimi problémami. Snažíme sa ich motivovať k zmene životného štýlu, vysvetliť im, že správna strava pri tráviacich problémoch je nevyhnutnou súčasťou liečby a tiež je dôležité zamerať sa na vnútornú pohodu.

Snažíme sa spätne spojiť s každým, kto si u nás zakúpil produkty z chioskej mastichy a zistiť, akú skúsenosť s liečbou naši klienti majú. Viac ako 80% klientov hodnotí užívanie chioskej mastichy pozitívne a tvrdí, že nastalo zlepšenie, prípadne úplné vyriešenie ich problémov.

Výsledky anonymnej ankety si môžete prečítať v sekcii Chioská masticha – recenzie.

Má masticha nežiadúce účinky?

Užívanie pravej chioskej mastichy nespôsobuje vo väčšine prípadov žiadne vedľajšie účinky a je veľmi dobre tolerované.

Veľmi ojedinele sa môže vyskytnúť alergia na živicu, ktorá by sa pri užívaní mastichy prejavila (svrbením alebo výsypom). Pacientom s centrálnym žilovým katétrom odporúčame užívanie Masticha Original namiesto Masticha Active (kvôli obsahu aktívnej kvasinky Saccharomyces Boulardii).

Masticha Active je veľmi dobre znášaná aj u pacientov s histamínovou intoleranciou. Produkty z chioskej mastichy sú vhodné aj pre celiatikov a ľudí s alergiou na laktózu. Kapsuly, ktoré používame, sú vegánske.

Viac detailov o užívaní mastichy sa dozviete v Najčastejšie kladených otázkach.

Kde môžem kúpiť vaše produkty z pravej chioskej mastichy?

Naša spoločnosť sa venuje výrobe rôznych výživových doplnkov. Jej základné portfólio tvorí:

  • Masticha Active – vďaka špeciálnemu zloženiu je unikátom na svetovom trhu. Patrí medzi najúčinnejšie produkty s obsahom chioskej mastichy pre zdravie žalúdka a tráviaceho traktu. Je obohatený o aktívnu kultúru priateľskej kvasinky Saccharomycer Boulardii a jedinečný kmeň baktérie L. reuteri DSM17648.
  • Masticha Vena – prírodný produkt určený na úpravu cholesterolu a vysokého tlaku. S obsahom chioskej mastichy, resveratrolu, extraktu z čierneho korenia, granátového jablka a olív.
  • Masticha Original – pravá chioská masticha v kapsulovanej podobe, bez prímesí.

Okrem toho v našej ponuke nájdete aj prírodné zubné pasty, mastichové kryštály a žuvačky, ale aj bio slovenský jablčný ocot.

Tieto produkty si môžete zakúpiť priamo na tejto stránke v sekcii Eshop. Produkty dodávame aj do širokej siete predajní na Slovensku – predajne zdravej výživy a lekárne.

Zoznam našich partnerov nájdete na stránke Kde kúpiť mastichu?

Kúry pre zdravie žalúdka:


Kúry pre úpravu cholesterolu a vysokého krvného tlaku:

Kúry pre posilnenie imunity:

Záruku originality a kvality symbolizuje zlatý strom na etiketách produktov z našej dielne. Pri kúpe mastichových produktov si vždy všímajte ich originalitu.

Masticha Active - detail produktu
Zlatý strom – detail produktu Masticha Active

Cena chioskej mastichy

Historické fakty hovoria o tom, že cena mastichy bola v minulosti tak veľká, že mastichu vyvažovali zlatom (neskôr striebrom). Masticha tvorila významný vývozný artikel a obchodovanie s ňou bolo záujmom nejedného panovníka.

O tom, že masticha bola už v minulosti drahá svedčí fakt, že za jej krádež zlodejovi hrozila poprava. Pri chioskom masakri v roku 1822 bolo vyvraždené takmer celé obyvateľstvo Chiosu okrem pestovateľov mastichy – uchránili ich pred smrťou, aby spolu s nimi nepochovali aj znalosti o pestovaní tejto drahej komodity.

Aj dnes je dostupnosť pravej mastichy z Chiosu obmedzená. Ročne sa vypestuje len niekoľko ton mastichových kryštálov. Z toho len časť putuje na export. Masticha sa exportujte hlavne do ázijských krajín, Turecka a Európy. Jej cena sa každoročne mení – závisí od kvality a množstva úrody v danom roku.

Ako partneri Asociácie pestovateľov chioskej mastichy máme možnosť nakupovať mastichu najvyššej kvality, čomu zodpovedá aj jej cena. V prípade, že ste našli produkt z mastichy s nízkou cenou, vždy si skontrolujte, či obsahuje pravú mastichu z Chiosu.

Pavol Bojda na ostrove Chios
Ako sa narezáva strom na uvoľnenie mastichy

Čo je to terapia mastichou?

Terapia mastichou sa radí k alternatívnym spôsobom prístupov k zdravotným problémom. Chioská masticha, ktorá je hlavnou látkou mastichovej terapie je čisto prírodná látka s významnými účinkami. Mastichová terapia sa odporúča aplikovať predovšetkým pri nesprávnej činnosti tráviaceho traktu a žalúdka a pri starostlivosti o ústnu hygienu. Alternatívny prístup mastichovej terapie k týmto zdravotným ťažkostiam spočíva najmä v tom, že vykazuje čisto prírodné zloženie a odporúča sa kombinovať ju so zdravou životosprávou a zdravými stravovacími návykmi. Hlavnou zložkou pri terapii mastichou je originálna Chioská masticha, ktorá sa kombinuje s ďalšími účinnými prírodnými látkami pre zvyšovanie účinkov pri odstraňovaní zdravotných ťažkostí.

Chioská masticha obsahuje viac ako 80 látok, účinky niektorých sa stále skúmajú. Je predmetom výskumu zisťovanie, či masticha obsahuje antibakteriálne a protizápalové látky v takom rozsahu, aby účinne bojovali napríklad aj proti baktérii helikobakter pylori. Hoci viaceré štúdie poukazujú na túto skutočnosť, výskum stále nebol dokončený a legislatívne schválený. 

Chioská masticha však preukázateľne podporuje zdravie žalúdka a zdravé trávenie. Najčastejšími príznakmi toho, že vaše trávenie nie je zdravé sú hlavne tieto: bolesti a kŕče žalúdkapálenie záhyvýstup kyslých štiav zo žalúdka nahorgastritída – zápaly žalúdkažalúdočné vredy

Zlé trávenie, či zápal v žalúdku sa môžu odrážať aj na kožných ochoreniach – v dôsledku zlého trávenia a zaneseného žalúdka vznikajú ochorenia ako napríklad ekzémy, akné, suchá pokožka …

Preto je veľmi dôležité dostať svoje trávenie pod kontrolu a uzdraviť ho.

Chioská masticha preukazuje aj pozitívne účinky na oxidáciu LDL cholesterolu a jeho ukladanie v cievach.

Pre koho je terapia mastichou určená?

Terapia mastichou je určená predovšetkým pre tieto skupiny ľudí:

  • vyznávajú prírodný prístup k zdraviu
  • odmietajú akékoľvek vedľajšie účinky
  • liečba antibiotikami im nezabrala a hľadajú alternatívny spôsob
  • preferujú prírodnú liečbu a prevenciu

Ako správne užívať mastichu?

Terapia mastichou je vlastne užívaním produktov z mastichy podľa odporúčaného užívania pri jednotlivých zdravotných problémoch – zväčša 2 kapsule 3x denne. Vždy nalačno t. j. pol hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle. Užívanie Chioskej mastichy sa neodporúča kombinovať s liekmi určenými na blokáciu tvorby žalúdočných štiav tzv. inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Nolpaza, Omeprazol…). U väčšiny pacientov ustúpia vonkajšie príznaky chorôb už po prvom týždni užívania Chioskej mastichy, avšak minimálna odporúčaná doba mastichovej terapie je jeden mesiac.

V prípade, že vám bol diagnostikovaný H.pylori a odporúčená liečba od lekára, odporúčame mastichu užívať až po ukončení liečby.

Aké sú výhody užívania chioskej mastichy?

✓ Žiadne vedľajšie účinky počas užívania
✓ Dá sa užívať aj preventívne bez negatívneho vplyvu na orgány
✓ Čisto prírodné zloženie bez akýchkoľvek chemických prímesí
✓ Kombinuje sa s ďalšími účinnými prírodnými látkami pre zvyšovanie účinku

Kúpiť produkty z mastichy

Internetový obchod www.mastichaterapia.sk prevádzkuje spoločnosť APOTHECARY, s.r.o., ktorá je priamo výrobcom produktov z pravej chioskej mastichy. Práve na tejto stránke nájdete najvýhodnejšie kúry a balíčky.

Zdravie žalúdka a tráviaceho traktu

Vysoký cholesterol a krvný tlak

Imunita a celkové zdravie organizmu

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom…

Pavol Bojda
18. februára 2021
Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z…

Pavol Bojda
13. februára 2021
Masticha Active

Masticha Active

Trápi vás spomalené trávenie? Máte podozrenie na baktériu v žalúdku? Premýšľate ako sa zbaviť bolesti brucha, kŕčov, či pálenia…

Pavol Bojda
2. augusta 2018
Ďalšie články