.

 

Čo je to masticha

Masticha / mastix / Chioská masticha / masticha z Chiosu – to je niekoľko zaužívaných pomenovaní pre živicu stromov Pistacia lentiscus rastúcich na južnej časti ostrova Chios v Egejskom mori.

Masticha z Chiosu bola už od staroveku považovaná za prírodnú látku známu svojimi priaznivými účinkami najmä na žalúdok a trávenie. Tieto historické tvrdenia boli podporené aj vedeckými štúdiami v modernej dobe. Na základe ich zistení sa dnes masticha používa v mnohých krajinách ako prírodný výživový doplnok. V roku 2015 bola Európskou Medicínskou agentúrou chioská masticha schválená ako tradičný rastliný liek. (dokument EMA)

 

Účinky Chioskej mastichy

Chioská masticha obsahuje desiatky aktívnych látok, vďaka ktorým vykazuje mnohé priaznivé účinky. Jej zloženie je jedinečné a doposiaľ neboli extrahované a detailne popísané všetky látky, ktoré prispievajú k pôsobnosti chioskej mastichy.

Medzi hlavné chemické látky v obsahu chioskej mastichy patria:

 • terpény, fytosteroly, polyfenoly, polyméry
 • aromatické látky, ktoré tvoria esenciálny mastichový olej využívaný aj v aromaterapii

Mnohé z týchto látok vo výskumoch preukázali antibakteriálnu aktivitu, ktorá v laborátorných výskumoch viedla k vymiznutiu špecifických druhov baktérií, medzi nimi aj h. pylori.

Chioská masticha sa používa ako obľúbená ingrediencia v gastronómii, kozmetike a farmakologickom priemysle – tu sa využíva jej hojivý potenciál a priaznivé pôsobenie na fungovanie tráviaceho traktu.

Dôležité je poznamenať, že Chioská masticha je prírodný produkt a pri jej užívaní neboli zdokumentované žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.

Chioská masticha prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu

V súčasnosti prebieha a posudzuje sa množstvo vedeckých štúdií, ktoré skúmajú účinky chioskej mastichy. Výskumy sú zamerané hlavne na tieto zdravotné problémy:

 • redukcia baktérie helikobakter pylori
 • pálenie záhy
 • bolesti žalúdka, gastritída
 • žalúdočné vredy

Na základe týchto výskumov Európska komisia prisudzuje samotnej látke zdravotné tvrdenia, ktoré sa môžu na území EÚ používať. Vzhľadom na nariadenie EP 1924/2006 nám nie je dovolené uvádzať zdravotné tvrdenia, ktoré neboli schválené.

Európska Únia hovorí o chioskej mastiche ako o látke, ktorá prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho systému. Pozitívne účinky jej boli prisúdené tiež v oblasti zubnej hygieny.

Autorizovaný predajca

Prí kúpe Chioskej mastichy si dávajte pozor, aby ste kupovali pravú Chioskú mastichu. Na trhu sa totiž objavujú aj produkty zo živice Boswelie, pínie, či mandle, alebo produkty z podobného druhu Pistacia palaestina, ktoré však nemajú rovnaký účinok ako pravá chioská masticha.

Ak si chcete byť istý, že kupujete pravú Chioskú mastichu, odporúčame vám produkty v obchode Masticha terapia, ktorý je v súčasnosti jediným autorizovaným predajcom originálnej Chioskej mastichy pre Slovenskú republiku s ustanovením od Asociácie pestovateľov mastichy na gréckom ostrove Chios.

Zobraziť produkty z pravej Chioskej mastichy

Pestovanie a zber mastichy

Odrody Pistácie lentiscus si kvôli produkcii mastichy vyžadujú dôkladnú starostlivosť počas celého roka. Rastú veľmi pomaly a živicu začínajú produkovať až v 5. / 6. roku života, odkedy ju aktívne produkujú až do 70. roku životného cyklu stromu. Kvôli vyššej produkcii živice zo stromu ich pestovatelia prihnojujú vlastným lístím.

Zber mastichy sa musí robiť citlivo a šetrne. Kôra stromu sa musí opatrne ponarezávať. Zo zárezov na vetvách a kmeni stromu začne postupne vytekať mastichová živica, ktorú po stuhnutí možno zberať. Stuhnutím živice dostaneme prvý mastichový produkt – surovú chioskú mastichu, ktorá je vhodná na žutie.

Ďalším spracovaním možno surovú mastichu upraviť do rôznych podôb: rozdrviť na mastichový prášok, kapsulovať, či použiť ako prísadu do mastichových žuvačiek. Kompletnú ponuku produktov z originálnej chioskej mastichy nájdete v našom eshope.

Zobraziť ponuku Chioskej mastichy na Slovensku


Úloha Chioskej mastichy v histórii

masticha históriaÚčinky chioskej mastichy boli prvýkrát popísané v dobách staroveku, konkrétne 1.st., vtedajším významným lekárom a botanikom Dioscoridom, ktorý je považovaný za otca farmakológie. Vo svojej knihe „O zdravotníckych materiáloch“  vyzdvihuje aj terapeutické účinky chioskej mastichy.

Priaznivé účinky mastichy opisuje obvzlášť pri problémoch s trávením a chronickom kašli. Masticha sa pre svoje antibakteriálne účinky stala uznávaným liečivom. Často sa využívala lekármi najmä na liečbu tráviacich problémov a podporu správnej činnosti žalúdka a celého tráviaceho traktu.

Účinky mastichy neostali opomínané ani v stredoveku, kedy sa lekárska veda posunula na úroveň zložených farmaceutických prípravkov. Masticha sa v rôznych podobách využívala ako zložka týchto liečiv, čo vydržalo až do 18.st.

V súčasnosti chioská masticha nie je natoľko rozšírená ako v dobách, keď si museli ľudia vystačiť s prírodnými prípravkami. Ako prírodný výživový doplnok mierne ustúpila oproti moderným chemickým farmaceutickým prípravkom, no aj súčasné vedecké štúdie jasne poukazujú na jej priaznivý vplyv najmä pri žalúdočných ťažkostiach. 


Skúsenosti s Chioskou mastichou

O účinkoch Chioskej mastichy je zbytočné presviedčať, smerodajnými by mali byť skúsenosti ľudí, ktorí už prišli do styku s týmto prírodným produktom. Na základe viacerých anonymných ankiet vzišlo, že viac ako 90% ľudí hodnotí svoj stav po doužívaní mastichy ako výrazne zlepšený. Nemalé percento ľudí má túto skutočnosť potvrdenú aj následným vyšetrením u lekára, či spoľahlivým diagnostickým testom overujúcim prítomnosť baktérie helikobakter pylori v organizme. Z konkrétnych skúseností sme pre vás vyňali tieto:

 • Dva roky som sa trápila bolesťami žalúdka. Bolesti začali pokusnou liečbou môjho neurológa, kde na mne skúšal kopec rôznych liekov…
  Nakoniec mi tato liečba spôsobila neskutočné bolesti žalúdka. Následne mi diagnostikovali helikobaktera + zápal žalúdka. Prešla som kompletnou liečbou atb 3x, samé hadičky …a nič nezabralo.
  Rozhodla som sa pre alternatívnu liečbu a to Mastichu. Vybrala som 2 celé balenia cca 2 mesačná liečba.
  Pomohlo !!! Už môžem vypiť kávu, zjesť čo chcem… :) toto som nemohla bez rizika bolesti 2 roky !!!
  A mam pocit, že mi Masticha pomohla aj s gynekologickým problémom.

 • Mama mala vyše roka veľké bolesti žalúdka, nechutenstvo atď. v dosledku čoho schudla v priebehu 1/2 roka takmer 10 kg. Neviem, či práve masticha pomohla mojej mame, ale bola som veľmi milo prekvapená, keď doktorka pri gastroent. vyšetrení žalúdka skonštatovala, že vredy sa tak zhojili, že ani nevie nájsť,kde sa nachádzali. Taktiež som očakávala pozitivny výsledok z histologie. Boli sme preto veľmi prekvapení negatívnym výsledkom histológie. V súčasnosti sa mama cíti veľmi dobre, nemá žiadne bolesti, chutí jej jesť a za dva mesiace pribrala 4 kg. Vo februári bola mama znova na gastroenterologickom vyšetrení, pričom po vredoch nebolo ani stopy. Výsledky z histologie negatívne a  žiadna prítomnost helicobakt.

 • Keď mi bol zistený helikobakter pylori, lekárka mi predpísala trojkombináciu antibiotík. Všeobecne však antibiotiká zle znášam a po prečítaní príbalových letákov som sa rozhodla, že ich užívať nebudem, nakoľko mali veľmi veľa negatívnych vedľajších účinkov. Tak som začala študovať a začala som užívať spomínaný Betavital, jesť každý deň surovú brokolicu, ktorá je podľa výskumov tiež veľmi účinná v boji protik helikobakter pylori a následne mastichu. Potom som absolvovala dychový test a helikobakter pylori už nebol. Následne ešte jednu kontrolu, helikobakter pylori bol stále negatívny. takže ide to aj bez liekov.

 • Doporučujem mastichu užívať pravidelne a dlhšie. Až vtedy nastane zlepšenie. Antibiotiká mi nezabrali zničili mi sliznicu a problém zostal. Ak niekto má práve ten problém čo som mala ja (Helikobakter) doporučujem si upraviť jednak stravu a užívať dlhodobo práve mastichu aj cesnak vo forme tabliet nie surový.

 • Gastroenterológom mi bol potvrdený nález HP a nasadená liečba antibiotikami, ktorá nezabrala. Nechcela som opäť užívať antibiotká, tak som hľadala inú alternatívu na internete. Asi po 4 týždňoch počas užívania mastichy, som pociťovala zlepšenie stavu, po 6 týždňoch užívania som si urobila test na HP zo vzorky stolice a výsledok ma príjemne prekvapil – bol negatívny. :) Odporúčam vyskúšať túto liečbu každému, kto má problémy s HP, mne osobne liečba zabrala, z čoho sa veľmi teším, pretože som sa chcela vyhnúť kombinácii antibiotík, ktoré som ťažko znášala. Pevne dúfam, že sa problémy po čase nevrátia.

 • O Chioskej mastiche som sa dozvedel od ošetrujúceho gastroentrológa a z internetu. Žiadne vedľajšie účinky počas užívania mastichy som nepociťoval, po začatí jej užívania prišlo zlepšenie trávenia. Chcem len odporučiť, aby ľudia nepodceňovali žiadne nepríjemné prejavy svojho organizmu (čkanie, reflux, dlhotrvajúci kašel atď.), a čím skôr vyhľadali odbornú lekársku pomoc na určenie diagnózy.

 • Určite odporúčam každému nech vyskúša a aj preventívne sa vracať k užívaniu aspoň raz do roka, masticha je úžasný dar. Ja som si antibiotikami len narušila v organizme všetko, čo sa dalo a to som sa im silno bránila. Popri tom som bola na diéte, bez mäsa, mliečnych výrobkov, piekla som si bezvkáskový chleba, zelenina hlavne zelená, cesnak, pór, chilli papričky, čisté bylinkové čaje, veľa čistej odštavenej vody, žiadne sladkosti, v ovocí je dosť fruktózy a hlavne viera a pokoj v duši. ♥
  Výsledky boli výborné, cca po mesiaci ako som doužívala mastichu som šla na kontrolné testy po 2 krát a HP bol negatívny, čo po 7 dňovej liečbe na antibiotikách pri kontrole bol stále pozitívny.

Kompletný prehľad skúseností s Chioskou mastichou nájdete v článku – Masticha skúsenosti


Vedecké štúdie ohľadom účinkov Chioskej mastichy

Masticha štúdiePrírodnú terapiu Chioskou mastichou sa rozhodli preskúmať Huwez, Thirlwell, Cockayne, Al´Aldeen. Svoju štúdiu publikovali vo vedeckom časopise The New England Journal of Medicine. Štúdia niesla príznačný názov “Mastic Gum Kills Helicobacter Pylori” (Masticha zabíja Helicobacter pylori). Jej výsledkom je, že masticha dokáže liečiť žalúdočné vredy pomerne rýchlo, hoci mechanizmus účinku látok v nej obsiahnutých zostáva nejasný.

Z pohľadu pacienta je pravdepodobne hodnotnejší výskum in vivo, ktorého výsledky uverejnili na portáli Science Direct autori Dabos, Sfika, Vlatta a Giannikopoulos. Päťdesiat dva pacientov rozdelili do štyroch skupín užívajúcich mastichu počas dvoch týždňov. Vo výsledku sa spomína, že pacienti znášali mastichu veľmi dobre a preukázal sa jej antibakteriálny účinok.

Spôsoby prežitia baktérií v našom organizme sú natoľko komplexné, že nie vždy jestvuje jediný správny a jednoduchý prístup na ich eradikáciu. Antibiotická, ani prírodná liečba nemajú stopercentnú účinnosť a nie sú všeliekom. Zbaviť sa baktérií je komplexný proces, ktorý si vyžaduje aj zmenu stravovania, či myslenia. 

Prehľad týchto, ale aj ďalších vedeckých štúdií nájdete v článku – Chioská masticha a vedecké štúdie alebo v zborníku Vedecké štúdie o účinkoch Chioskej mastichy na tráviaci trakt


Aký produkt z mastichy zvoliť

Najúčinnejším produktom s obsahom chioskej mastichy je v súčasnosti Masticha Active. Ide o unikátne spojenie Chioskej mastichy s jej antibakteriálnymi účinkami a dvomi probiotickými zložkami – Saccharomyces boulardii a Lactobacillus reuteri DSM17648. Spojením týchto účinných látok do jednej kapsuly dochádza synergickým pôsobením k vyššiemu účinku, čo sa priaznivo odzrkadľuje aj pri celkovej terapii. Z tohto dôvodu vždy odporúčame pri tráviacich a žalúdočných ťažkostiach zvoliť Mastichu Active.


Masticha Active, 100tabliet

Masticha Active je produkt s obsahom chioskej mastichy, aktívnej kultúry priateľskej kvasinky Saccharomyces Boulardii a probiotickej zložky Lactobacillus reuteri DSM17648. Jej užívanie podporuje správnu činnosť tráviaceho traktu a žalúdka. Mnohým jej užívateľom priniesla úľavu od bolestí už po prvom týždni pravidelného užívania. Toto balenie je určené po dobu užívania 17 dní. Výhodnejšie balenie obsahuje 2x Masticha Active, prípadne si pozrite našu mastichovú kúru. 

Získať Mastichu Active!

 

2xmasticha-test
Masticha Active 2 balenia + darček

Dve balenia Masticha Active sú určené na dobu užívania 33 dní, čo predstavuje minimálnu dĺžku odporúčanej mastichovej terapie. K balíku dvoch balení Mastichy Active dostanete ako darček Helikobakter test (prípadne 2x mastichové žuvačky) a dopravu kuriérom máte zadarmo! 

Získať 2x Mastichu active s darčekom!

 


Kompletná mastichová kúra

Kompletná mastichová kúra obsahuje 3 balenia Masticha Active a je najideálnejším riešením vrámci všetkých možností mastichovej terapie tráviaceho traktu. Odporúčané užívanie kompletnej mastichovej kúry je 50 dní, počas ktorých masticha aktívne pôsobí od ústnej dutiny až po žalúdok, a teda pokrýva takmer celý tráviaci trakt. K balíku kompletnej mastichovej kúry máte okrem dopravy kuriérom zadarmo ako darček aj mastichové žuvačky a dva test na helikobaktera.

Získať kompletnú mastichovú kúru


Ponuku všetkých produktov nájdete v eshope jediného autorizovaného distribútora na stránke Masticha shop.

 

0