.

 

Čo je to masticha

Masticha / mastix / Chioská masticha / masticha z Chiosu – to je niekoľko zaužívaných pomenovaní pre živicu stromov Pistacia lentiscus rastúcich na južnej časti ostrova Chios v Egejskom mori.

Masticha z Chiosu je už od staroveku známa svojimi priaznivými účinkami najmä na žalúdok a trávenie. V Grécku a krajinách Blízkeho východu sa v súčasnosti využíva ako oficiálne prírodné liečivo, zatiaľ čo v  európskych krajinách je v súčasnosti masticha definovaná ako prírodný výživový doplnok.

 

Účinky Chioskej mastichy

Chioská masticha obsahuje desiatky účinných látok, vďaka ktorým vykazuje mnohé priaznivé účinky, najmä pri žalúdočných a črevných tažkostiach a problémoch, ako sú Crohnova choroba, infekcia baktériou helikobakter pylori a zdravotné ťažkosti, ktoré samotný helikobakter vyvoláva t.j. zápaly žalúdka, žalúdočné vredy a rakovina žalúdka. Dôležité je pripomenúť, že Chioská masticha je prírodný produkt a jej užívanie nevyvoláva žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.


Masticha, vďaka obsahu 80 účinných látok, preukazuje priaznivé účinky vo viacerých oblastiach:

 • redukuje baktériu helikobakter pylori
 • redukuje pálenie záhy
 • zmierňuje bolesti žalúdka a zápal žalúdka
 • podporuje činnosť hrubého čreva
 • pôsobí antibakteriálne
 • pôsobí antisepticky
 • pôsobí antimykoticky

Ďalej sa masticha z Chiosu odporúča užívať pri postihnutí:

 

Prí kúpe Chioskej mastichy si však dávajte pozor, aby ste kupovali pravú Chioskú mastichu. Na trhu sa totiž občas objavia produkty zo živice Boswelie, pínie, či mandle, alebo produkty z podobného druhu Pistacia palaestina, ktoré však nemajú rovnaký účinok ako pravá chioská masticha.čo je masticha

Ak si chcete byť istý, že kupujete pravú Chioskú mastichu, odporúčame vám produkty v obchode Masticha shop, ktorý je v súčasnosti jediným autorizovaným predajcom originálnej Chioskej mastichy pre Slovenskú republiku s ustanovením od Asociácie pestovateľov mastichy na gréckom ostrove Chios.

Zobraziť produkty z pravej Chioskej mastichy

Pestovanie a zber mastichy

Odrody Pistácie lentiscus si kvôli produkcii mastichy vyžadujú dôkladnú starostlivosť počas celého roka. Rastú veľmi pomaly a živicu začínajú produkovať až v 5. / 6. roku života, odkedy ju aktívne produkujú až do 70. roku životného cyklu stromu. Kvôli vyššej produkcii živice zo stromu ich pestovatelia prihnojujú vlastným lístím.

Zber mastichy sa musí robiť citlivo a šetrne. Kôra stromu sa musí opatrne ponarezávať. Z týchto zárezov na vetvách a kmeni stromu začne postupne vytekať mastichová živica, ktorú po stuhnutí možno zberať. Stuhnutím tejto živice dostaneme prvý mastichový produkt – surovú chioskú mastichu, ktorá je vhodná na žutie.

Ďalším spracovaním možno túto surovú mastichu upraviť do rôznych podôb: rozdrviť na mastichový prášok, kapsulovať, či použiť ako prísadu do mastichových žuvačiek. Kompletnú ponuku produktov z originálnej chioskej mastichy nájdete v našom eshope.

Zobraziť ponuku Chioskej mastichy na Slovensku


Úloha Chioskej mastichy v histórii

masticha históriaÚčinky chioskej mastichy boli prvý krát popísané v dobách staroveku, konkrétne 1.st., vtedajším významným lekárom a botanikom Dioscoridom, ktorý je považovaný za otca farmakológie. Vo svojej knihe „O zdravotníckych materiáloch“ rozdelil lieky do piatich hlavných kategórií, pričom tu vyzdvihuje aj terapeutické účinky chioskej mastichy.

Priaznivé účinky mastichy opisuje obvzlášť pri problémoch s trávením a chronickom kašli. Masticha sa pre svoje antibakteriálne účinky stala uznávaným liečivom počas celých 7 storočí, počas ktorých sa často využívala lekármi najmä na liečbu tráviacich problémov a podporu správnej činnosti žalúdka a celého tráviaceho traktu.

Účinky mastichy neostali opomínané ani v stredoveku, kedy sa lekárska veda posunula na úroveň zložených farmaceutických prípravkov. Masticha sa v rôznych podobách využívala ako zložka týchto liečiv, čo vydržalo až do 18.st.

V súčasnosti chioská masticha nie je natoľko rozšírená ako v dobách, keď si museli ľudia vystačiť s prírodnými prípravkami a ako prírodný výživový doplnok mierne ustúpila oproti moderným chemickým farmaceutickým prípravkom, no aj súčasné vedecké štúdie jasne poukazujú na jej priaznivý vplyv najmä pri žalúdočných ťažkostiach. 


Skúsenosti s Chioskou mastichou

O účinkoch Chioskej mastichy je zbytočne presviedčať, smerodajnými by mali byť skúsenosti ľudí, ktorí už prišli do styku s týmto prírodným produktom. Na základe viacerých anonymných ankiet vzišlo, že viac ako 90% ľudí hodnotí svoj stav po doužívaní mastichy ako výrazne zlepšený. Nemalé percento ľudí má túto skutočnosť potvrdenú aj následným vyšetrením u lekára, či spoľahlivým diagnostickým testom overujúcim prítomnosť baktérie helikobakter pylori v organizme. Z konkrétnych skúseností sme pre vás vyňali tieto:

 • Dva roky som sa trápila bolesťami žalúdka. Bolesti začali pokusnou liečbou môjho neurológa, kde na mne skúšal kopec rôznych liekov…
  Nakoniec mi tato liečba spôsobila neskutočné bolesti žalúdka. Následne mi diagnostikovali helikobaktera + zápal žalúdka. Prešla som kompletnou liečbou atb 3x, samé hadičky …a nič nezabralo.
  Rozhodla som sa pre alternatívnu liečbu a to Mastichu. Vybrala som 2 celé balenia cca 2 mesačná liečba.
  Pomohlo !!! Už môžem vypiť kávu, zjesť čo chcem… :) toto som nemohla bez rizika bolesti 2 roky !!!
  A mam pocit, že mi Masticha pomohla aj s gynekologickým problémom.

 • Mama mala vyše roka veľké bolesti žalúdka, nechutenstvo atď. v dosledku čoho schudla v priebehu 1/2 roka takmer 10 kg. Neviem, či práve masticha pomohla mojej mame, ale bola som veľmi milo prekvapená, keď doktorka pri gastroent. vyšetrení žalúdka skonštatovala, že vredy sa tak zhojili, že ani nevie nájsť,kde sa nachádzali. Taktiež som očakávala pozitivny výsledok z histologie. Boli sme preto veľmi prekvapení negatívnym výsledkom histológie. V súčasnosti sa mama cíti veľmi dobre, nemá žiadne bolesti, chutí jej jesť a za dva mesiace pribrala 4 kg. Vo februári bola mama znova na gastroenterologickom vyšetrení, pričom po vredoch nebolo ani stopy. Výsledky z histologie negatívne a  žiadna prítomnost helicobakt.

 • Keď mi bol zistený helikobakter pylori, lekárka mi predpísala trojkombináciu antibiotík. Všeobecne však antibiotiká zle znášam a po prečítaní príbalových letákov som sa rozhodla, že ich užívať nebudem, nakoľko mali veľmi veľa negatívnych vedľajších účinkov. Tak som začala študovať a začala som užívať spomínaný Betavital, jesť každý deň surovú brokolicu, ktorá je podľa výskumov tiež veľmi účinná v boji protik helikobakter pylori a následne mastichu. Potom som absolvovala dychový test a helikobakter pylori už nebol. Následne ešte jednu kontrolu, helikobakter pylori bol stále negatívny. takže ide to aj bez liekov.

 • Doporučujem mastichu užívať pravidelne a dlhšie. Až vtedy nastane zlepšenie. Antibiotiká mi nezabrali zničili mi sliznicu a problém zostal. Ak niekto má práve ten problém čo som mala ja (Helikobakter) doporučujem si upraviť jednak stravu a užívať dlhodobo práve mastichu aj cesnak vo forme tabliet nie surový.

 • Gastroenterológom mi bol potvrdený nález HP a nasadená liečba antibiotikami, ktorá nezabrala. Nechcela som opäť užívať antibiotká, tak som hľadala inú alternatívu na internete. Asi po 4 týždňoch počas užívania mastichy, som pociťovala zlepšenie stavu, po 6 týždňoch užívania som si urobila test na HP zo vzorky stolice a výsledok ma príjemne prekvapil – bol negatívny. :) Odporúčam vyskúšať túto liečbu každému, kto má problémy s HP, mne osobne liečba zabrala, z čoho sa veľmi teším, pretože som sa chcela vyhnúť kombinácii antibiotík, ktoré som ťažko znášala. Pevne dúfam, že sa problémy po čase nevrátia.

 • O Chioskej mastiche som sa dozvedel od ošetrujúceho gastroentrológa a z internetu. Žiadne vedľajšie účinky počas užívania mastichy som nepociťoval, po začatí jej užívania prišlo zlepšenie trávenia. Chcem len odporučiť, aby ľudia nepodceňovali žiadne nepríjemné prejavy svojho organizmu (čkanie, reflux, dlhotrvajúci kašel atď.), a čím skôr vyhľadali odbornú lekársku pomoc na určenie diagnózy.

 • Určite odporúčam každému nech vyskúša a aj preventívne sa vracať k užívaniu aspoň raz do roka, masticha je úžasný dar. Ja som si antibiotikami len narušila v organizme všetko, čo sa dalo a to som sa im silno bránila. Popri tom som bola na diéte, bez mäsa, mliečnych výrobkov, piekla som si bezvkáskový chleba, zelenina hlavne zelená, cesnak, pór, chilli papričky, čisté bylinkové čaje, veľa čistej odštavenej vody, žiadne sladkosti, v ovocí je dosť fruktózy a hlavne viera a pokoj v duši. ♥
  Výsledky boli výborné, cca po mesiaci ako som doužívala mastichu som šla na kontrolné testy po 2 krát a HP bol negatívny, čo po 7 dňovej liečbe na antibiotikách pri kontrole bol stále pozitívny.

Kompletný prehľad skúseností s Chioskou mastichou nájdete v článku – Masticha skúsenosti


Vedecké štúdie ohľadom účinkov Chioskej mastichy

Masticha štúdiePrírodnú terapiu Chioskou mastichou sa rozhodli preskúmať Huwez, Thirlwell, Cockayne, Al´Aldeen. Svoju štúdiu publikovali vo vedeckom časopise The New England Journal of Medicine. Štúdia niesla príznačný názov “Mastic Gum Kills Helicobacter Pylori” (Masticha zabíja Helicobacter pylori). Výsledkom štúdie je, že masticha dokáže liečiť žalúdočné vredy pomerne rýchlo, hoci mechanizmus účinku látok v nej obsiahnutých zostáva nejasný.

Z pohľadu pacienta je pravdepodobne hodnotnejší výskum in vivo, ktorého výsledky uverejnili na portáli Science Direct autori Dabos, Sfika, Vlatta a Giannikopoulos. Päťdesiat dva pacientov rozdelili do štyroch skupín užívajúcich mastichu počas dvoch týždňov. Vo výsledku sa spomína, že pacienti znášali mastichu veľmi dobre a preukázal sa jej antibakteriálny účinok.

Spôsoby prežitia baktérií v našom organizme sú natoľko komplexné, že nie vždy jestvuje jediný správny a jednoduchý prístup na ich eradikáciu. Antibiotická, ani prírodná liečba nemajú stopercentnú účinnosť a nie sú všeliekom. Avšak pre ľudí, ktorým Helicobacter preukázateľne spôsobuje žalúdočné problémy, sa prírodná terapia mastichou javí ako vhodná voľba.

Prehľad týchto, ale aj ďalších vedeckých štúdií nájdete v článku – Chioská masticha a vedecké štúdie alebo v zborníku Vedecké štúdie o účinkoch Chioskej mastichy na tráviaci trakt


Aký produkt z mastichy zvoliť

Najúčinnejším produktom z mastichy je v súčasnosti Masticha Active. Ide o unikátne spojenie Chioskej mastichy s antibakteriálnymi účinkami a Saccharomyces boulardii s probiotickými účinkami. Spojením týchto dvoch účinných látok do jednej kapsuly dochádza synergickým pôsobením k vyššiemu účinku, čo sa priaznivo odzrkadľuje aj pri celkovej terapii. Z tohto dôvodu vždy odporúčame pri tráviacich a žalúdočných ťažkostiach zvoliť Mastichu Active.

Masticha active 1 balenie

Masticha Active je vhodným produktom pri príznakoch žalúdočných ťažkostí ako sú bolesti brucha, žalúdočné kŕče, pálenie záhy. Mnohým jej užívateľom priniesla úľavu už po prvom týždni pravidelného užívania. Toto balenie je určené po dobu užívania 17 dní, čo na úplnú eradikáciu helikobaktera a tráviacich ťažkostí nestačí. Vhodnejším riešením je balík Mastichy Active 2+1, prípadne mastichová kúra.

Získať Mastichu Active!

 

2x masticha activeMasticha active 2 balenia + darček

Dve balenia Mastichy Active sú určené na dobu užívania 33 dní, čo predstavuje minimálnu dĺžku odporúčanej mastichovej terapie aj pri vážnejších zdravotných ťažkostiach ako napríklad problémy spojené s infekciou baktériou helikobakter pylori. K balíku dvoch balení Mastichy Active dostanete ako darček Helikobakter test (prípadne 2x mastichové žuvačky) a dopravu kuriérom máte zadarmo! 

Získať 2x Mastichu active s darčekom!

 

čo je mastichaKompletná mastichová kúra

Kompletná mastichová kúra obsahuje 3 balenia Mastichy Active a je najideálnejším riešením vrámci všetkých možností mastichovej terapie tráviaceho traktu. Odporúčané užívanie kompletnej mastichovej kúry je 50 dní, počas ktorých masticha aktívne pôsobí od ústnej dutiny až po žalúdok, a teda pokrýva takmer celý tráviaci trakt. K balíku kompletnej mastichovej kúry máte okrem dopravy kuriérom zadarmo ako darček aj mastichové žuvačky a dva test na helikobaktera.

Získať kompletnú mastichovú kúru


Ponuku všetkých produktov nájdete v eshope jediného autorizovaného distribútora na stránke Masticha shop.

 

0