ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Chioská masticha (mastix) je 100% prírodný produkt. Liečivé slzy živice vytekajú z kôry stromu Pistácie mastixovej, ktorý rastie výlučne na juhu ostrova Chios. Už starovekí grécki lekári poznali jej blahodárne účinky pri liečbe mnohých zdravotných problémoch, predovšetkým v spojení so žalúdkom.

Viac informácií nájdete na stránke: Čo je to masticha

Odporúčané produkty podľa ochorenia:

Helikobakter pyloriMasticha Active

Žalúdočné vredyMasticha Active

Vysoký cholesterol – Masticha Vena 

Vysoký krvný tlak – Masticha Vena

Nevoľnosť a pálenie záhyMasticha Active

Paredentóza a zubný kazMastichové kryštály, Mastichové žuvačky, Zubná pasta s mastichou

Prevencia pred vírusovými ochoreniami – Masticha Vena

 

Ak máte iné ťažkosti a potrebujete s nimi poradiť, zavolajte nám 0901 747 878

Už starovekí grécki lekári poznali jej blahodárne účinky pri liečbe mnohých zdravotných problémoch, predovšetkým tých v spojení so žalúdkom. Za posledné desaťročia boli prevedené viaceré vedecké štúdie zaoberajúce sa jej priaznivými účinkami. Jej priaznivé účinky dosvedčujú aj skúsenosti našich zákazníkov, ktoré zbierame v súkromnej ankete po ukončení liečby mastichou.

Hoci je každý organizmus individuálny, masticha so svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami má u našich klientov skutočne mimoriadne ohlasy.

Terapia chioskou mastichou má prírodný charakter a jej účinky sú veľmi individuálne. Mnoho našich zákazníkov hovorí o zlepšení stavu už po prvých dňoch užívania mastichy. Najčastejšie naši zákazníci hovoria o zlepšení stavu zhruba po dvoch týždňoch užívania.

Na dosiahnutie dlhotrvajúceho požadovaného efektu je potrebné brať mastichu aspoň po dobu 1 mesiaca. Pri infekcii baktériou helikobakter pylori sa najviac osvedčila 50-dňová kompletná mastichová kúra.

Pre prírodnú terapiu vysokého cholesterolu a vysokého tlaku odporúčame Prírodnú kúru na vysoký cholesterol, ktorej trvanie je 50 dní. Masticha Vena na krvný tlak a cholesterol odporúčame užívať dlhodobo.

Masticha má zaujímavú príjemnú živicovú chuť, ktorá vynikne hlavne pri žutí mastichových kryštálov. Kapsule sú samozrejme bez chuti.

Chioská masticha síce je prírodný produkt bez vedľajších účinkov, no doposiaľ neboli vykonané potrebné vedecké štúdie, ktoré by potvrdzovali bezpečnosť užívania v tehotenstve, počas kojenia a u detí do 6 rokov. Preto Vám mastichu odporúčiť nemôžeme – jej užívanie však môžete konzultovať s Vašim detským lekárom. V prípade, že nemáte vážnejšie žalúdočné problémy spôsobené HP, tak sa jeho prítomnosťou zaoberať nemusíte a nieje potrebné podstupovať žiadnu liečbu. Existujú predpoklady, že HP v malých hodnotách pôsobí stimulačne na imunitný systém a je nápomocný. Problém je jeho premnoženie. Hodnoty HP znížite odľahčením žalúdka, tým že budete jesť menšie porcie, potraviny, po ktorých necítite ťažobu – ide o to, aby potrava v žalúdku stála čo najkratšie. Taktiež sa treba vyhnúť sladeným bublinkovým nápojom, aj samotnému cukru, ak je to možné, vyprážaným jedlám, polotovarom a všeobecne potravinám, ktoré Váš žalúdok trávi ťažšie.

Odporúčame užívanie jablčného octu, čajovú až polievkovú lyžičku do pohára s vodou pred, počas alebo po jedle aspoň 2x denne. Ocot nech je bio, nefiltrovaný, nepasterizovaný.

Pri klinických štúdiách bola najvyššia denná dávka mastichy 3 gramy, pričom neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky.

Pri dlhodobom užívaní odporúčame brať spolu s mastichou aj kvalitné probiotiká, alebo si pre terapiu vybrať produkt Masticha Active, ktorý obsahuje látky s probiotickým účinkom.

Masticha Vena na vysoký cholesterol a vysoký tlak obsahuje viacero látok, ktoré pôsobia synergicky. Ani jej užívanie nad mieru odporúčaného dávkovania nespôsobujee vedľajšie účinky.

Deti do 6 rokov a tehotné a dojčiace ženy môžu mastichu užívať až po porade so svojim lekárom. Chioská masticha zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu a jeho následnému ukladaniu sa v krvných cievach, čím nepriamo znižuje vysoký krvný tlak – je to jeden z mechanizmov, ktorý sme využili v produkte Masticha Vena na vysoký tlak. Ak máte nízky tlak a plánujete užívať chioskú mastichu kvôli tráviacim problémom sledujte svoje hodnoty tlaku.

Konzumácia Chioskej mastichy taktiež nie je vhodná pre osoby trpiace alergiou na živicu. Masticha obohatená o probiotikum – Masticha Active obsahuje probiotickú kvasinku, ktorá nieje vhodná pre pacientov s centrálnym žilovým katétrom.

Konzumácia Chioskej mastichy nemá žiadne vedľajšie účinky. Zriedka sa môžu vyskytnúť prípady, kedy je priama konzumácia Chioskej mastichy ťažšie znášaná a môže spôsobovať nafukovanie alebo hnačku. Ak by tieto symptómy neustupovali ani po niekoľkých dňoch terapie, odporúčame produkt Masticha Active, ktorý je obohatený o špeciálne probiotikum alebo podporiť užívanie mastichy jablčným octom, ktorý podporuje tvorbu žalúdočných štiav a napomáha správnemu fungovaniu mastichy.

Spolu s Chioskou mastichou neodporúčame užívať antacidá a lieky na blokáciu tvorby žalúdočných štiav – tzv. inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Omeprazol, Nolpaza a iné). Taktiež buďte opatrný, ak užívate lieky na zníženie vysokého krvného tlaku (masticha znižuje cholesterol a uvoľňuje priechodnosť ciev, čím sa mierne znižuje vysoký krvný tlak). Masticha Active obsahuje probiotickú kvasinku, preto ju neodporúčame kombinovať s antimykotikami.

Chioská masticha je prírodný výživový doplnok a je vhodný aj ako prevencia.

Masticha má mierne zásadotvorné účinky. V prípade, že máte slabšiu tvorbu žalúdočných štiav, môžete pociťovať miernu ťažobu. Podľa posledných vedeckých štúdií vykazovala masticha značne vyššiu účinnosť v kyslom prostredí. Preto mastichu neodporúčame kombinovať s liekmi na blokáciu tvorby žalúdočných štiav (tzv. inhibítory protónovej pumpy – Helicid, Nolpaza a iné). Naopak, je potrebné tvorbu žalúdočných štiav podporiť. Veľmi dobré skúsenosti majú užívatelia s jablčným octom. Jablčný ocot by mal byť nefiltrovaný, s usadeninou na dne fľaše. Kúpiť ho môžete v každej predajni so zdravou výživou. Odporúčané dávkovanie je čajová až polievková lyžička octu do pohára s vodou (2-3dcl) 1-2 x denne, vypiť pred jedlom.

Lekár Vám s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše antibiotiká a lieky na blokáciu tvorby žalúdočných štiav. Mastichu s antibiotikami kombinovať môžete, no neodporúčame užívať antacidá a lieky na blokáciu tvorby žalúdočných štiav – tzv. inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Omeprazol, Nolpaza a iné), ktoré výrazne znižuju účinok mastichy a úspešnosť terapie.

Ak ste sa rozhodli pre liečbu antibiotikami, s mastichou odporúčame počkať, kým ich nedoberiete. Masticha pôsobí veľmi dobre aj na obnovenie oslabenej mikroflóry, ktorá je bežná po užívaní antibiotík.

Podľa posledných vedeckých štúdií vykazovala masticha značne vyššiu účinnosť v kyslom prostredí. Preto mastichu neodporúčame kombinovať s liekmi na blokáciu tvorby žalúdočných štiav (tzv. inhibítory protónovej pumpy – Helicid, Nolpaza a iné). Naopak, je potrebné tvorbu žalúdočných štiav podporiť. Veľmi dobré skúsenosti majú užívatelia s jablčným octom. Jablčný ocot by mal byť nefiltrovaný, s usadeninou na dne fľaše. Kúpiť ho môžete v každej predajni so zdravou výživou. Odporúčané dávkovanie je čajová až polievková lyžička octu do pohára s vodou (2-3dcl) 1-2 x denne, vypiť pred jedlom.

V súčasnosti je náš najúčinnejší produkt pre žalúdočné ťažkosti Masticha Active, obohatený o probiotickú kvasinku Saccharomyces boulardii a špeciálny kmeň baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648, ktorá výrazne zvyšuje účinnosť terapie. Na úplnú eradikáciu baktérie HP odporúčame 50-dňovú kompletnú mastichovú kúru.

Áno, masticha je vhodná aj pre celiatikov. Masticha Active obsahuje špeciálnu probiotickú kvasinku Saccharomyces boulardi, ktorá má priaznivý vplyv pri liečbe tohto ochorenia.

Helikobakter pyloriMasticha Active 2 kapsule 3x denne minimálne 1 mesiac (odporúčame 50-dňovú kompletnú mastichovú kúru)

Žalúdočné vredyMasticha Active, Masticha Original 2 kapsule 3x denne minimálne 17 dní (1 balenie)

Vysoký cholesterolMasticha Vena minimálne 2 kapsule 2x denne dlhodobo

Nevoľnosť a pálenie záhyMastichový prášok 1 čajová lyžička 3x denne podľa potreby

Deti 6-10 rokov : 1 kapsula 2x denne

Deti 11-15 rokov : 1 kapsula 3x denne

Od 16 rokov : 2 kapsule 3x denne

Výsledky s najvyššou presnosťou dosiahnete gastroskopickým vyšetrením u lekára alebo testom zo stolice. Test zo stolice na domáce použitie je v dostupný napríklad aj tomto eshope.

Všetky informácie o baktérii helikobakter pylori a o jej liečbe nájdete v tomto článku.

Áno, vedecké výskumy hovoria o účinkoch mastichy pri znižovaní vysokého cholesterolu. Tieto vlastnosti mastichy sme využili a spojili ju s ďalšími prírodnými látkami na znižovanie cholesterolu a vysokého tlaku a vyvinuli sme úspešný prírodný produkt na vysoký cholesterol Masticha Vena.

Masticha Vena môžete užívať aj ako prevenciu pred srdcovocievnymi ochoreniami, obezitou, vznikom cukrovky II. typu. 

Masticha Vena odstraňuje samotné príčiny vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Jej zloženie je zostavené tak, aby dlhodobo chránilo srdce a cievy.

Masticha Vena je 100% prírodný produkt tvorený chioskou mastichou a výťažkami z olív a granátového jablka. Hlavnými účinnými látkam sú esenciálne oleje a polyfenoly z chioskej mastichy, olív a granátového jablka (hydroxytyrosol, punicalagíny a kyselina elagová). Blahodárne účinky týchto prírodných zložiek na vysoký tlak a úpravu vysokého cholesterolu potvrdzuje množstvo vedeckých štúdií. Ich pozornosť sa venuje najmä účinkom polyfenolu z olív – hydroxytyrosolu, ktorého Masticha Vena obsahuje v dennej dávke až 16mg. Ak by ste takéto množstvo chceli získať z panenského olivového oleja, museli by ste skonzumovať až 4dcl extra virgin oleja najvyššej kvality.

Masticha Vena priamo pôsobí na príčiny vzniku kardiovaskulárnych ochorení (zápaly v cievach, usádzanie zlého cholesterolu, inzulínová rezistencia…). Je vhodná aj ako prevencia pred ochoreniami srdca a pred vysokým cholesterolom.

Viac informácii o Masticha Vena nájdete po kliknutí.

Chioská masticha znižuje krvný tlak a postupne ho upravuje na optimálne hodnoty. Ak užívate iné lieky na znižovanie krvného tlaku, tak sledujte ako na liečbu reaguje vaše telo. Je pravdepodobné, že po čase vám vaše telo napovie, aby ste skúsili znížiť dávky vášho lieku na krvný tlak. Možno vám to na základe dobrých výsledkov odporučí aj váš lekár. Vašim cieľom by malo byť to, aby ste upravili tlak natoľko, že to bude znamenať úplne vysadenie liekov, zamerajte sa na to.

Masticha je vo všeobecnosti dobre tolerovaná s väčšinou akýchkoľvek iných prírodných preparátov. Zo strany mastichy by to teda malo byť v poriadku. Otázkou je, aké iné prípravky beriete, a aké majú účinky – obzvlášť na žalúdok. Niektoré prírodné doplnky svojimi účinkami simulujú pôsobenie bežných farmaceutík. Ak by svojimi účinkami napríklad neutralizovali žalúdočnú kyselinu, nie je vhodné ich kombinovať s mastichou.

Tráviace a žalúdočné problémy v dôsledku infekcie Helikobakter pylori sa zvyknú po liečbe opakovane vracať, pokiaľ nebol Helikobakter úplne eradikovaný, prípadne došlo k opakovanej reinfekcii z vonkajšieho prostredia. Masticha v tomto prípade môže pomôcť, avšak je nutné jej dôsledné užívanie v kombinácii s dodržiavaním zásad zdravej stravy, aby ste tak nevytvárali v žalúdku vhodné prostredie na premnoženie nežiaducich patogénov.

Masticha vykazuje silné antibakteriálne pôsobenie. Pri užívaní nad rámec odporúčaného dávkovania môže vyhubiť aj prospešné baktérie v žalúdku a zapríčiniť tak problémy so stolicou. To sa však týka iba čistej mastichy. Produkt Masticha Active obsahuje okrem chioskej mastichy v kapsuliach aj prospešné probiotikum S. boulardii a tiež Lactobacillus reuteri. Mastichu Active tak môžete pokojne užívať v podstate neustále bez akýchkoľvek negatívnych následkov na zdravie. Mastichová kúra sa dokonca odporúča raz ročne preventívne zopakovať na prečistenie žalúdka od choroboplodných baktérií.

Tak ako pri antibiotikách, ani pri chioskej mastiche nie je možné zaručiť 100% účinnosť u každého. Treba brať na zreteľ osobitosť každého organizmu a nezanedbateľný vplyv stravy a životného štýlu. Preto odporúčame nasadiť Helikobakter – diétu. A to nielen počas terapie, ale všeobecne. Zdravý a harmonicky pracujúci žalúdok nevyhovuje helikobakterovi. Častým odporúčaním je tiež podpora mastichy jablčným octom. Ten stimuluje tvorbu tráviacich enzýmov a napomáha tak harmonickému prostrediu v žalúdku.

Pálenie záhy v dôsledku vysokej tvorby žalúdočnej kyseliny je nesprávny termín. V skutočnosti problém nie je vo vysokej tvorbe žalúdočnej kyseliny, ale nesprávne pracujúcej príklopke medzi žalúdkom a pažerákom. Keď žalúdočné kyseliny vystúpia z ich prirodzeného prostredia (žalúdka) nahor do pažeráka, ktorý nie je chránený sliznicou, pociťujeme tzv. pálenie záhy. Lieky na potlačenie žalúdočných kyselín síce môžu tento problém dočasne zmierniť, ale určite ho nevyriešia. Ako prírodnú alternatívu odporúčame radšej uprednostniť zdravú rastlinnú stravu, minimalizovať príjem sýtených nápojov, alkoholu a kávy, nelíhať si bezprostredne po najedení, dbať na dostatočný príjem tekutín a zharmonizovať žalúdok mastichou v kombinácii s jablčným octom.

V súčasnosti jediný certifikovaný obchod na Chioskú mastichu na Slovensku nájdete na stránke www.mastichaterapia.sk . Spolupracuje výhradne len s gréckou Asociáciou pestovateľov Chioskej mastichy a ich Chioská masticha nesie známku PDO (chránené označenie pôvodu), ktorá zaručuje, že sa jedná skutočne o originál mastichu z gréckeho ostrova Chios.

0