Fermentovaná papája – elixír zdravia

10. apríla 2016 Pavol Bojda Fermentovaná papája, Témy o zdraví

Obyvatelia oblastí s výskytom papáje, tropického stromu s latinským názvom Carica papaya, si už dávno všímali priaznivý vplyv jeho plodov a listov na zdravie človeka. Vlastnou skúsenosťou zistili, že najvyšší účinok má vo fermentovanej podobe.

Exotické ovocie - papaja, liči

Skvasením plodov a listov vznikne fermentovaná papája, osviežujúci nápoj, ktorý napríklad na Filipínach, či v Japonsku užívajú každodenne ako spoľahlivý elixír zdravia a mladosti. Hoci fermentovaná papája vznikla emirickou skúsenosťou, vedecké poznatky potvrdili prítomnosť širokej škály antioxidantov, aminokyselín, enzýmov a ďalších látok s veľmi priaznivým vplyvom na ľudský organizmus.

Účinky fermentovanej papáje

Fermentovaná papaja
Fermentovaná papája sa vyrába z exotického ovocia – papáje

Sila fermentovanej papáje i extraktu z jej listov spočíva vo vysokom obsahu antioxidantov a enzýmov. Napríkla tripeptid glutatión chráni bunky pred voľnými radikálmi. Enzým superoxid dismutáza s podobnými účinkami je prirodzeným bioorganickým antioxidantom. Tým, že mení superoxidové radikály na telu menej škodlivé látky ako je peroxid vodíka a kyslík, pôsobí na ľudské telo protizápalovo.
Papája tiež obsahuje dôležitý enzým papaín, ktorý priaznivo a upokojujúco pôsobí na žalúdočnú sliznicu. Vďaka tomu je nápomocný pri častých ochoreniach tráviaceho traktu ako sú:

 • žalúdočné vredy,
 • edémy, či poruchchy sekrécie,
 • pôsobí na odumreté tkanivo,
 • pomáha čistiť črevné steny od nánosov,
 • celiakia,
 • chronická hnačka

V poslednom období študuje účinky fermentovanej papáje mnoho vedeckých tímov. Z výsledkov týchto štúdií zverejnených v odborných publikáciách, vyplýva z široký záber fermentovanej papáje v škále ochorení, pri ktorých pomáha i v množstve ľudí, ktorým jeho užívanie prináša úžitok ako sú najmä starší ľudia, fajčiari, osoby s nábehom na cukrovku a mnohí ďalší.
Jhoti Somanah odborníčka na molekulárnu výživu z ostrova Maurícius so svojim kolektívom podrobne skúma účinky fermentovanej papáje. V jednej zo štúdií sledovala na reprezentatívnej vzorke Maurícijčanov vplyv podávania šiestich gramov extraktu denne počas štrnásťtich týždňov. Výsledkom boli pozitívne zmeny v hladine CRP*, cholesterolu a kyseliny močovej voči kontrolnej vzorke. V závere práce sa uvádza, že užívanie fermentovanej papáje je účinným a ekonomicky dostupným prírodným doplnkom najmä pre ľudí , ktorým hrozí:

 • cukrovka,
 • riziko srdcovej príhody,
 • neurologické ochorenie
 • a ďalšie choroby, zapríčinené zápalmi a oxidatívnym stresom.

Zaujímavým zistením skupiny z Maurícia je i štúdia, v ktorej bol dokázaný vplyv fermentovanej papáje na zníženie množstva baktérií v ústnej dutine, napríklad pôvodcu zubného kazu Streptococcus mutans a Streptococcus mitis. Okrem už iných prínosov tak produkt z papáje dokáže:

 • brániť vzniku zubných kazov a zápalu ďasien,
 • znižovať riziko tvorby dentálneho plaku.

Taktiež Danese a kolektív uvádzajú výsledky, na základe ktorých prípravok z fermentovanej papáje:
významným spôsobom znižuje hladinu cukru v krvi u zdravých jedincov, pacientov s prediabetom i pacientov s diabetom druhého typu.
V ďalších prácach sa okrem antioxidačných vlastností spomínajú aj reparačné schopnosti DNA, významne sa podieľajúce pri:

 • prevencii onkologických ochorení.
Fermentovaná papaya

* CRP je C-reaktívny proteín, látka bielkovinového pôvodu, ktorého zvýšená prítomnosť v krvi indikuje napadnutie organizmu baktériami.

Prečítajte si aj článok Ako znížiť cukor v krvi? Pomôže papája