Gastritída je zápalové ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje silnými bolesťami, či kŕčami v oblasti brušnej dutiny. Akútny zápal žalúdka sa môže rozvinúť do chronických problémov, často aj do vzniku žalúdočných vredov. Preto je dobré si všímať už prvotné príznaky. V tomto článku vám povieme všetko o diagnostike, príčinách vzniku a liečbe zápalu žalúdka.

Čo je gastritída – zápal žalúdka?

gastritida
Gastritída vzniká narušením hlienovej vrstvy žalúdka. Táto vrstva chráni vnútorné steny žalúdka pred pôsobením žalúdočných kyselín. Ak sa žalúdočná kyselina dostane do styku s obalom žalúdka, môže ho rozkladať a vytvárať na obale žalúdka zmeny v podobe zápalových procesov, či žalúdočných vredov. 

Gastritída (zápal žalúdka) môže byť akútnym problémom, alebo sa rozvinúť do chronických stavov.

 

Akútna gastritída vzniká z viacerých dôvodov. Môže byť následkom stresového pôsobenia – zranenie, popáleniny, sepsa alebo dlhodobé užívanie niektorých liekov (lieky na bolesti hlavy a reumatické ochorenia). Jej najvážnejšou komplikáciou môže byť krvácanie do žalúdka.

 

Chronická gastritída sa rozdeľuje na viacero typov:

  • Typ A – autoimúnna forma gastritídy – telo reaguje na vlastné bunky a látky v žalúdku a vytvára proti nim protilátky.
  • Typ B – bakteriálna gastritída – vzniká vplyvom infekcie helikobakter pylori. Baktéria helikobakter pylori je príčinou vzniku gastritídy až v 80-90% prípadoch. Je preto dôležité sa chrániť pred touto baktériou a nakazením sa. Spôsoby prenosu helikobaktera sú veľmi bežné a týkajú sa každého z nás. Prečítajte si viac o baktérii helikobakter pylori a o jej prenose.
  • Typ C – toxická – chronická gastritída v tomto prípade vzniká pôsobením niektorých liekov, ktoré svojimi vedľajšími účinkami pôsobia na sliznice žalúdka. Medzi také lieky patrí hlavne acylpirín, ibuprofen, aspirin.. a tiež sa medzi toxické látky zaradzuje chronický alkoholizmus.

Aké sú príznaky zápalu žalúdka?

gastritida-priznakyGastritída sa prejavuje rôznymi príznakmi a zmenami v našom tráviacom systéme,  ktoré často pripisujeme iným chorobám, prípadne ich považujeme za bežné. Najčastejšími príznakmi zápalu žalúdka sú ťažkosti spojené so žalúdkom, ako napríklad:

  • pálenie žalúdka
  • pálenie záhy
  • nechutenstvo, strata chuti do jedla
  • plynatosť, nadúvanie
  • pocit lenivého žalúdka
  • bolesti v oblasti hornej brušnej dutiny

Medzi závažné príznaky, ktoré sprevádzajú gastritídu patrí aj zhubná anémia – nedostatok železa. Gastritída a jej pôsobenie na žalúdočné steny vplýva na vstrebávanie vitamínu B12.

 

Ako sa diagnostikuje gastritída?

Zápal žalúdka sa diagnostikuje pomocou vyšetrenia u gastroenterológa. Okrem odberov krvi vykonáva lekár aj tzv. gastroskopiu – sondu do žalúdka. Lekár musí počas vyšetrenia skontrolovať stav sliznice žalúdka a zistiť, či na nej nenastali zmeny – začervenanie, opuch a či sa na nej netvoria žalúdočné vredy. Zvyčajne sa zo stien žalúdka odoberá aj vzorka, ktorá sa následne posiela na histologické vyšetrenie. Pri diagnostike gastritídy sa overuje aj prítomnosť baktérie Helikobakter pylori. 

To sa robí odobratím vzorky zo sliznice žalúdka počas gastroskopie. Ak máte podozrenie, že by sa u vás mohol vyskytnúť helikobakter, vyskúšajte domáci antigénny test na helikobakter.

 

Liečba zápalu žalúdka – gastritídy

gastritida_liecbaAk vám lekár diagnostikuje akútnu gastritídu, možno vám na ňu nebude odporúčať žiadne chemické lieky. Akútnu gastritídu vyliečite a bolestí žalúdka sa v tomto prípade zbavíte diétou, oddychom a prírodnými výživovými doplnkami, medzi ktoré patrí napríklad aj chioská masticha so svojim protizápalovými účinkami.

 

 

 

 

Pri chronických zápaloch žalúdka lekár zvyčajne navrhne liečbu silnými liekmi na znižovanie tvorby žalúdočných kyselín, takzvanými antacidami alebo inhibítormi protónovej pumpy.

 

Tieto lieky znižujú tvorbu žalúdočných kyselín a pri krátkodobom užívaní pacientovi zvyčajne uľavia od bolesti. Pozor si však treba dávať na ich dlhodobé užívanie, kedy môžu prinášať vedľajšie účinky v podobe oslabeného trávenia a ďalších bolestí. (viac v článku o rizikách inhibítorov)

Ak sa pri gastritíde preukáže aj prítomnosť baktérie h.pylori tak sa nasadzuje hlavne liečba na odstránenie helikobaktera pylori. Viac o liečbe helikobaker pylori..

 

Zápalu žalúdka sa vyhnete, ak bude vaše prostredie v žalúdku v poriadku a nedovolí infekciám z vonkajšieho prostredia sa v ňom rozvinúť. Okrem správnej a zdravej životosprávy je vhodné pre prevenciu zápalu žalúdka užívať prírodné látky ako napríklad chioskú mastichu v podobe Masticha Active, ktorá pomáha udržiavať zdravé prostredie v žalúdku, napráva trávenie a dodáva žalúdku potrebné probiotiká.

Sme výhradným distribútorom chioskej mastichy na Slovensko a jediným slovenským partnerom Asociácie pestovateľov a výrobcov chioskej mastichy. 

U nás nakupujete pravú chioskú mastichu. 

Masticha Active- 2x masticha active + test na helikobakter akcia

Masticha Active – svetovo jedinečný produkt

Spojenie chioskej mastichy a aktívnych látok pre silnejší účinok produktu. Obsahuje originálnu chioskú mastichu priamo z ostrova Chios. Balíček produktov vystačí na 33-dní užívania, čo je vhodná doba na prejavenie výsledkov kúry. 

→ k balíčku získate aj domáci test na helikobakter

→ doprava do 24 hodín zdarma

0