Čo je gastritída – zápal žalúdka?


Gastritída vzniká narušením hlienovej vrstvy žalúdka. Táto vrstva chráni vnútorné steny žalúdka pred pôsobením žalúdočných kyselín. Ak sa žalúdočná kyselina dostane do styku so sliznicou žalúdka, môže ho narúšať a vytvárať na sliznici žalúdka zmeny v podobe zápalových procesov, či žalúdočných vredov. 

Gastritída (zápal žalúdka) môže byť akútnym problémom, alebo sa rozvinúť do chronických stavov.

Gastritída žalúdok
Gastritída žalúdok

Akútna gastritída vzniká z viacerých dôvodov. Môže byť následkom stresového pôsobenia – zranenie, popáleniny, sepsa alebo dlhodobé užívanie niektorých liekov (lieky proti bolesti hlavy a na reumatické ochorenia). Jej najvážnejšou komplikáciou môže byť krvácanie do žalúdka.

Chronická gastritída sa rozdeľuje na viacero typov:

  • Typ A – autoimúnna forma gastritídy – telo reaguje na vlastné bunky a látky v žalúdku a vytvára proti nim protilátky.
  • Typ B – bakteriálna gastritída – vzniká vplyvom infekcie helikobakter pylori. Baktéria helikobakter pylori je príčinou vzniku gastritídy až v 80-90% prípadoch. Je preto dôležité sa chrániť pred touto baktériou a nakazením sa. Spôsoby prenosu helikobaktera sú veľmi bežné a týkajú sa každého z nás. Prečítajte si viac o baktérii helikobakter pylori a o jej prenose.
  • Typ C – toxická – chronická gastritída v tomto prípade vzniká pôsobením niektorých liekov, ktoré svojimi vedľajšími účinkami pôsobia na sliznicu žalúdka. Medzi také lieky patrí hlavne acylpirín, ibuprofen, aspirin.. a tiež sa medzi toxické látky zaradzuje chronický alkoholizmus.

Aké sú príznaky zápalu žalúdka – gastritídy?

Gastritída a bolesti brucha
Gastritída – zápal žalúdka je sprevádzaný silnými bolesťami v bruchu

Gastritída sa prejavuje rôznymi príznakmi a zmenami v našom tráviacom systéme,  ktoré často pripisujeme iným chorobám, prípadne ich považujeme za bežné. Najčastejšími príznakmi zápalu žalúdka sú ťažkosti spojené so žalúdkom, ako napríklad:

  • pálenie žalúdka
  • pálenie záhy
  • nechutenstvo, strata chuti do jedla
  • plynatosť, nadúvanie
  • pocit lenivého žalúdka
  • bolesti v oblasti hornej brušnej dutiny

Medzi závažné príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie patrí aj zhubná anémia (tzv. perniciózna), pri ktorej dochádza k poškodeniu sliznice žalúdka natoľko, že vitamin B12 sa vstrebáva len čiastočne alebo dokonca vôbec.

Ako sa diagnostikuje gastritída?

Zápal žalúdka sa diagnostikuje pomocou vyšetrenia u gastroenterológa. Okrem odberov krvi vykonáva lekár aj tzv. gastroskopiu – vyšetrenie žalúdka pomocou sondy. Lekár musí počas vyšetrenia skontrolovať stav sliznice žalúdka a zistiť, či na nej nenastali zmeny – začervenanie, opuch a či sa na nej netvoria žalúdočné vredy. Zvyčajne sa zo stien žalúdka odoberá aj vzorka, ktorá sa následne posiela na histologické vyšetrenie. Pri diagnostike sa overuje aj prítomnosť baktérie Helikobakter pylori. 

To sa robí odobratím vzorky zo sliznice žalúdka počas gastroskopie. Ak máte podozrenie, že by sa u vás mohol vyskytnúť helikobakter, vyskúšajte domáci antigénny test na helikobakter.

Liečba zápalu žalúdka – gastritídy

Ak vám lekár diagnostikuje akútnu gastritídu, možno vám na ňu nebude odporúčať žiadne chemické lieky. Akútnu gastritídu vyliečite a bolestí žalúdka sa v tomto prípade zbavíte diétou, oddychom a prírodnými výživovými doplnkami, medzi ktoré patrí napríklad aj chioská masticha so svojim protizápalovými účinkami.

Pri chronických zápaloch žalúdka lekár zvyčajne navrhne liečbu silnými liekmi na znižovanie tvorby žalúdočných kyselín, takzvanými antacidami alebo inhibítormi protónovej pumpy. 

Žalúdočné kyseliny
Mať žalúdočných kyselín je dôležité pre správne trávenie

Tieto lieky znižujú tvorbu žalúdočných kyselín a pri krátkodobom užívaní pacientovi zvyčajne uľavia od bolesti. Pozor si však treba dávať na ich dlhodobé užívanie, kedy môžu prinášať vedľajšie účinky v podobe oslabeného trávenia a ďalších bolestí.

Ak sa pri gastritíde preukáže aj prítomnosť baktérie h.pylori tak sa nasadzuje hlavne liečba na odstránenie helikobaktera pylori. Viac o liečbe helikobaker pylori..

Zápalu žalúdka sa vyhnete, ak bude vaše prostredie v žalúdku v poriadku a nedovolí infekciám z vonkajšieho prostredia sa v ňom rozvinúť. Okrem správnej a zdravej životosprávy je vhodné pre prevenciu zápalu žalúdka užívať prírodné látky ako napríklad chioskú mastichu v podobe Masticha Active, ktorá pomáha udržiavať zdravé prostredie v žalúdku, napráva trávenie a dodáva žalúdku potrebné probiotiká.

Masticha Active - 100ks s obsahom chioskej mastichy
Masticha Active s obsahom chioskej mastichy a aktívnych látok

Sme výhradným distribútorom chioskej mastichy na Slovensko a jediným slovenským partnerom Asociácie pestovateľov a výrobcov chioskej mastichy. 

U nás nakupujete pravú chioskú mastichu. 


Masticha Active – jedinečný produkt

Masticha Active + test na helikobakter pylori
Masticha Active + test na helikobakter pylori

V Masticha Active sme spojili originálnu chioskú mastichu a probiotické kultúry pre silnejší a rýchlejší účinok. Unikátna receptúra s efektívnym účinkom pri ochoreniach tráviaceho traktu.

Balíček produktov vystačí na 33-dní užívania, čo je vhodná doba na prejavenie výsledkov kúry. 

100% prírodný produkt. Bez vedľajších účinkov.

Doprava do 24 hodín.

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom, ktorý už na prvý pohľad má nečisté, či dokonca pokazené zuby. Zdravá ústna dutiny tvorí veľmi dôležitý prvý dojem.

Mária Richtáriková
18. februára 2021
Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z vonku.

Mária Richtáriková
13. februára 2021
Helikobakter pylori - detail baktérie.
Helikobakter pylori

Helikobakter pylori

Nedostatočné trávenie, občasné nafukovanie, pálenie záhy, bolesti brucha v strednej časti. Toto sú pocity, ktoré z času na čas pocíti každý z nás.

Mária Richtáriková
10. februára 2021
Žaludocny vred
Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Žalúdočné vredy – prírodná liečba

Peptické vredy - je spoločné označenie pre žalúdočné a dvanástnikové vredy. Vredy sa môžu tiež vyskytovať aj v oblasti dvanástnika, pažeráka a okolia Meckelovho divertikulu. V bežnej reči sa termínom žalúdočné vredy označujú všetky vredy s miestom výskytu v tráviacom trakte.

Masticha Tím
10. apríla 2016
Ďalšie články