HeliobakterČo je to helikobakter pylori
Helikobakter príznaky
Helikobakter prenos
Helikobakter test
Helikobakter liečba
Prírodná liečba helikobaktera

Čo je to helikobakter pylori?

Jednou z najrozšírenejších infekcií v dnešnej dobe je Helikobakter pylori (H.pylori), baktéria infikujúca organizmus ľudí a zvierat, ktorá oslabuje prirodzenú obranyschopnosť žalúdka. Usadzuje sa najmä v oblasti žalúdka a dvanástnika, kde môže vyvolávať zápaly a iné zdravotné problémy.

Popri zubnom kaze patrí medzi najčastejšie infekcie vôbec. V prípade niekoľkých bakteriálnych infekcií existuje podozrenie, že hrajú úlohu v rozvoji rakoviny, ale u žiadnej to zatiaľ nie je tak preukázateľné, ako práve pri H. pylori.

Štúdie ukazujú, že H. pylori je hlavnou príčinou rakoviny žalúdka. Infekcia H. pylori  sa síce vo väčšine prípadov v rakovinu nevyvinie, infikovaní ľudia však majú zvýšené riziko adenokarcinómu žalúdka, čo je typ rakoviny.

 

Helikobakter príznaky

Helikobakter príznaky

Príznaky helikobaktera sú najmä v prvých fázach expanzie tejto baktérie v organizme vcelku nepatrné. Ide o prvotné prejavy ako sú:

 • žravosť a nutkanie stále niečo jesť
 • ťažké trávenie
 • nadúvanie a zápach z úst

Ak pri takýchto indikátoroch nepodnikneme proti helikobakterovi žiadne kroky, tak následne prichádzajú neskoršie príznaky infekcie helikobakterom, vtedy si väčšina ľudí uvedomí, že niečo s ich organizmom nie je v poriadku. Neskoršími príznakmi helikobaktera sú:

 • bolesti žalúdka,
 • grganie,
 • zápach zo žalúdka,
 • výstup kyslých štiav zo žalúdka nahor,
 • „pálenie záhy“,
 • horká pachuť v ústach,
 • pocit tlakov zo žalúdka… 

 

Helikobakter prenos

Helikobakter prenos

Prenos helikobaktera nastáva, ak sa nám baktéria helikobakter pylori dostane do tráviaceho traktu. Obzvlášť obozretní musíme byť pri ústnej dutine, cez ktorú sa zvyčajne helikobakterom infikujeme. K prenosu dochádza dvomi možnými cestami: ústa-ústa a stolica-ústa.

Ústa-ústa

Prenos helikobaktera cestou ústa-ústa nastáva vtedy, ak sa infikujeme od osoby, ktorá už je baktériou helikobakter pylori postihnutá. Takáto nákaza môže byť spôsobená napríklad: bozkávaním, alebo bezprostredným použitím neumytého riadu po osobe infikovanej helikobakterom.

Stolica-ústa

Druhá cesta prenosu helikobaktera stolica-ústa nastáva vtedy, ak nie sme dostatočne obozretní pri osobnej hygiene po vykonaní potreby. Tento spôsob nákazy helikobakterom je obzvlášť rizikový pre malé deti.

Helikobakter test

Helikobakter test

Ak ste na sebe spozorovali viacero z týchto príznakov helikobaktera, tak bude asi najvhodnejším riešením otestovať prítomnosť baktérie helikobakter pylori vo vašom organizme, aby ste mali istotu, či vás helikobakter infikoval a máte začať voči nemu liečbu. Testy na diagnostiku helikobaktera sa v súčasnosti robia niekoľkými spôsobmi, pričom pri niektorých nemusíte ani vôbec navštíviť svojho lekára kvôli tejto diagnostike. Štandardne sa vykonávajú tieto testy: gastroskopický test, dychový test a test zo stolice.

Gastroskopia

Najnepríjemnejší, no zároveň najprospešnejší je gastroskopický test. Lekár vám zavedie hadičkou sondu do žalúdka a pomocou nej odoberie vzorku zo žalúdočnej sliznice. V laboratóriu zistia, či vás postihol helikobakter pylori. Gastroskopickým skúmaním sa dajú odhaliť aj ďalšie problémy, ktoré helikobakter vyvoláva ako napríklad zápal žalúdka alebo žalúdočné vredy.

Dychový test

Ďalej existuje možnosť vyžiadať si dychový test, ktorý je však časovo aj finančne značne náročnejší a menej presný.

Test zo stolice

Najdednoduchšou a zároveň veľmi presnou možnosťou je test na helikobakter zo stolice. Test sa vykonáva voľne dostupným testerom. Výhodou tohto testu na helikobaktera je možnosť otestovať svojpomocne doma v priebehu niekoľkých minút a bez nutnosti absolvovať zdĺhavé návštevy lekára. Spoľahlivosť testu zo stolice je viac ako 99%, čiže je porovnateľný s vyšetrením u lekára. Test na helikobaktera si môžete kúpiť aj v našom e-shope.

helikobakter pylori test

Helikobakter liečba

Liečba helikobaktera medicínskou formou závisí od stupňa infekcie. Čím viac sa baktéria helikobakter pylori v našom organizme premnožila, a čím väčšie žalúdočné problémy nám spôsobuje, tým tvrdšiu liečbu je nutné podstúpiť. Štandardne sa vykonáva kombináciou viacerých druhov antibiotík pre maximalizovanie účinkov liečby. V súčasnosti však stále rastie množstvo ľudí, ktorí agresívnu liečbu antibiotikami odmietajú a čoraz viac ich zaujíma prírodná liečba a výživové doplnky, ktoré majú schopnosť zmierniť alebo úplne odstrániť problémy vyvolané baktériou helikobakter pylori.

Masticha s probiotikami

 

Prírodná liečba helikobaktera Chioskou mastichou

V súčasnej dobe je známych niekoľko potravín a  prírodných výživových doplnkov pôsobiacich proti žalúdočným problémom spôsobených baktériou helikobakter pylori. Najpreskúmanejšia z nich je zrejme Chioská masticha. Jej baktericídny efekt po prvýkrát opísal Huwez a kolektív. V laboratórnej štúdii Maroneho s kolektívom bolo popísané vyhubenie patogénu Helicobacter pylori na úrovni päťdesiatich až deväťdesiatich percent v závislosti od koncentrácie preparátu (125 až 500 μg/mL). Na základe štúdií in vivo (v živom organizme) možno v niektorých prípadoch hovoriť o významnom znížení kolonizácie helikobakterom, významnosť pôsobenia mastichy je v nich však nižšia ako bola pri pokusoch v skúmavke. Prečítajte si viac o vedeckých štúdiach.

Aký produkt si vybrať?

masticha active

Masticha Active – Chioská masticha s posilneným účinkom

Masticha active je vďaka unikátnemu zloženiu v súčasnosti najsilnejší a najúčinnejší produkt s Chioskou mastichou na trhu. Masticha active je obohatená o probiotickú kvasinku – Saccharomyces boulardii, ktorá preukázateľne zvyšuje účinok liečby, zlepšuje kvalitu črevnej mikroflóry a eliminuje prípadné vedľajšie účinky terapie. Úspešnosť samotnej terapie sa zvyšuje na 80%, v porovnaní s približne 70% bez pridania S. boulardii. Vyplýva to z dostupných štúdií zosumarizovaných Dr. Szajewskou a kol. v zborníku Alimentary Pharmacology and Therapeutics. Zodpovedných za prínos v likvidovaní helikobaktera je pravdepodobne niekoľko faktorov: vzájomné prenikanie s účinkami bakteriálnych toxínov ako i s uchytávaním baktérií samotných, priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru a rovnováhu v množstve mastných kyselín. Samotné užívanie probiotickej kvasinky Saccharomyces boulardii pri štandardej liečbe Helicobactera pylori sa znížilo riziko antibiotikami vyvolanej hnačky zo 17% na necelých 7%. 

Masticha active – dávkovanie

Masticha kapsule

Odporúčané dávkovanie je 2 kapsule 3x denne aspoň 20 minút pred jedlom. 1 balenie Mastichy active obsahuje 100 kapsúl, čo vystačí zhruba na 17 dní.

.

Koľko balení mastichy active potrebujete?

 

masticha active

Masticha active 1 balenie

Už po prvom týždni užívania sa budete cítiť výrazne lepšie, no vo väčšine prípadov zostáva helikobakter stále v žalúdku. Na úplnú eradikáciu helikobaktera preto odporúčame minimálne 2-3 balenia Mastichy active.

Získať Mastichu Active!

Masticha active test

Masticha active 2 balenia + darček

2 balenia mastichy active je minimálne množstvo balení odporúčaných na boj proti HP. Pri objednávke 2 balení mastichy active dostanete od nás aj darček (mastichové žuvačky alebo test na helikobaktera). Navyše máte poštovné kuriérom zdarma.

Získať 2x Mastichu active s darčekom!

Masticha kura nova

Kompletná mastichová kúra

Mastichová kúra obsahuje 3 balenia mastichy active vystačujúcich až na 50 dní, čo je nami odporúčaná doba terapie na úspešnú elimináciu helikobaktera. Je určená pre komplexnú liečbu tráviaceho traktu pôsobiacu už od ústnej dutiny. Helikobakter bol izolovaný aj zo slín a zubného povlaku, preto je mastichová kúra doplnená o zubnú pastu s mastichou, mastichové žuvačky a kryštály pre celodennú ochranu od ústnej dutiny až po tráviaci trakt. Kompletná mastichová kúra obsahuje: 3x Masticha active, 2x test na helikobaktera, 1x zubná pasta s Chioskou mastichou, 10x mastichové žuvačky (5x citrón + 5x mäta), 3x mastichové kryštály.

Získať kompletnú mastichovú kúru

PRÍRODNÁ TERAPIA CHIOSKOU MASTICHOU

Masticha kúra na 33 dní Základná mastichová kúra Kompletná mastichová kúra

 

Prečítajte si aj Skúsenosti užívateľov mastichy.

Zistiť ďalšie informácie ako sa vyhnúť komplikáciám spojeným s helikobakterom pylori

* Povinné poleZdieľajte:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •