Hnačky

24. októbra 2015 Pavol Bojda Hnačka, zápcha

Problémy so zažívaním, akútna hnačka, či riedka stolica, sú problémami, s ktorými sa občas stretne každý, odhliadnuc od veku, kvality stravy, či ostatných faktorov. Zvyčajne ide o krátkodobý problém, ktorý sa správnymi prostriedkami podarí odstrániť počas prvých dvoch dní.

Hnačka - prírodná liečba

Problémy so zažívaním, akútna hnačka, či riedka stolica, sú problémami, s ktorými sa občas stretne každý, odhliadnuc od veku, kvality stravy, či ostatných faktorov. Zvyčajne ide o krátkodobý problém, ktorý sa správnymi prostriedkami podarí odstrániť počas prvých dvoch dní.

Hnačka sa vyznačuje riedkou stolicou niekoľkokrát denne (3 a viac krát). Stolica v tomto prípade býva vodnatá, niekedy sa objavuje žltá stolica, inokedy dokonca čierna.

Pri hnačke môže pacient trpieť kŕčami v bruchu, pichaním v žalúdku, bolesťami brucha, únavou. Ak je hnačka vírusového pôvodu môže ju sprevádzať aj teplota, či zvracanie. 

Hnačka sa zvykne objaviť aj pri zmene prostredia – napríklad pri cestovaní. Vtedy hovoríme o tzv. cestovateľskej hnačke. 

Hnačka - prírodná liečba
Hnačka – prírodná liečba

Hnačka – príčiny

Príčin hnačiek môže byť celé množstvo. 

V prípade infekčného pôvodu môže ísť o bakteriálne, vírusové, ale i protozoálne, či parazitárne ochorenia, ktoré ak neodznejú v priebehu niekoľkých dní, je potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť. V takýchto prípadoch totiž hrozí dehydratácia organizmu.

Predchádzať hnačke možno najmä dôkladnou hygienou rúk, obozretnosťou pri konzumácii jedál obsahujúcich vajíčka a mliečne výrobky, ako aj zabránením kontaminácie pokrmov všeobecne.

Hlavne počas cestovania je dôležité dozerať na kvalitu stravovacích zariadení a v exotických krajinách si dávať pozor na hygienické štandardy, pretože v týchto krajinách môže byť kontaminovaná samotná voda (preto si dávať pozor aj na potraviny, ktoré sa vo vode len umývajú a pod.). Hnačky počas cestovania sa vyskytujú veľmi často. 

Prvá pomoc: čo je dobré na hnačku?

V prípade, že trpíte hnačkou je dôležitý príjem dostatočného množstva tekutín a náhrada minerálov, ktoré sa z organizmu vyplavujú počas aktívneho priebehu hnačky. 

Do pitného režimu pri hnačke môžete zaradiť okrem čistej vody v dostatočnom množstve aj čaje: vhodný je čierny čaj. Existuje aj niekoľko byliniek proti hnačke, ktoré odporúčame piť pri problémoch s riedkou stolicou. Medzi ne patrí: nátržník husí, stavikrv, syzygium…

Čo jesť pri hnačke?

Pri problémoch s vodnatou stolicou sa zvyčajne pacient obáva čokoľvek konzumovať – každé jedlo mu spôsobuje kŕče v bruchu a zároveň hrozí, že jedlo sa znovu veľmi rýchlo vylúči z tela. Tento postoj k jedlu je pochopiteľný, ale pre čo najrýchlejšiu obnovu črevnej mikroflóry a zastavenie hnačky je dôležité ihneď doplniť do stravy niektoré zložky.

Stravu pri hnačke sme rozobrali v samostatnom článku, ktorý vám odporúčame na prečítanie: Diéta pri hnačke – 5 základných pravidiel.

Okrem spomínaných rád odporúčame urýchlene podniknúť tieto kroky:

a) doplniť vlákninu – či už je príčinou hnačky zlá strava, podráždený žalúdok, alebo sa hnačka vyskytla kvôli užívaniu liekov, či antibiotík, na jej odstránenie budete potrebovať vlákninu. Z dostupných prostriedkov odporúčame vyskúšať vlákninový komplex Natura Biotika – lyžičku tohto prášku si rozmiešajte v pohári vody a vypite. Takúto dávku si doprajte 2x denne do ukončenia príznakov hnačky – kým nezmizne vodnatá stolica. 

b) doplniť probiotiká – veľmi dôležitý krok pre rýchlu obnovu črevnej mikroflóry. Doplnením probiotík sa vytvorí stratená rovnováha v tráviacom trakte a žalúdok začne znovu spracovávať potravu správne. V prípade infekčných hnačiek sa pomocou probiotík infekty rýchlejšie odstránia.

V súvislosti s hnačkami sa vedci už dlhšie zameriavajú na konkrétnu probiotickú kvasinku – Saccharomyces Boulardii pochádzajúcu z tropického prostredia juhovýchodnej Ázie, ktorú po prvýkrát izoloval v dvadsiatych rokoch minulého tisícročia francúzsky vedec Henri Boulard. Táto kvasinka sa okrem zastavenia hnačky používa aj na celý rad závažnejších tráviacich ťažkostí – pôsobí hlavne vtedy, keď je v tráviacom trakte súčasne prítomný aj zápal (žalúdočné vredy, gastritída a podobne…)

Liči liečivé účinky
Liči – liečivé účinky

Saccharomyces boulardii – účinný liek na hnačku?

Saccharomyces boulardii dokáže súčasne pôsobiť na viacerých frontoch. Dokáže regulovať črevnú mikrobiálnu homeostázu, interferuje so schopnosťou patogénov kolonizovať a infikovať sliznice, vie modulovať lokálnu i systémovú imunitnú odpoveď, indukovať enzymatickú aktivitu v prospech absorpcie a výživy a stabilizuje funkciu gastrointestinálnej bariéry. Saccharomyces zároveň dokáže degradovať nebezpečné bakteriálne toxíny, zamedzuje dehydratácii pri črevnej infekcii a znižuje sekréciu prozápalových cytokínov. 

Aj ďalšie vlastnosti tejto kvasinky sú pre jej využitie takmer ideálne: Saccharomyces boulardii nekolonizuje ľudský tráviaci trakt, za tri až päť dní po skončení terapie ju už v tele nenájdeme.Okrem toho, že významne vplýva na rýchlosť obnovy črevnej mikroflóry po infekciách, patrí medzi jej výhody i odolnosť voči antibiotikám, ktoré na ňu ako kvasinku nepôsobia. 

Táto probiotická kvasinka preukázateľne pôsobí pri terapii akútnej hnačky. Ukazuje to výskum kolektívu autorov Htwe, Yee, Tina a Vanderplasa z University of Medicine v mjanmarskom Rangúne, ktorí sledovali vplyv Saccharomyces boulardii pri terapii akútnej hnačky na pomerne rozsiahlej vzorke vyše stovky detí vo veku od troch do desiatich rokov. Malí pacienti boli liečení rehydratačnými soľami v prvej skupine, pričom v druhej skupine k nim boli pridané kvasinky Saccharomyces boulardii. Dĺžka trvania hnačky v skupine so saccharomyces bola podstatne kratšia: 3,08 dňa oproti 4,68 dňom v druhej skupine. Ešte lepší bol výsledok týkajúci sa konzistencie stolice na tretí deň liečby. Tá bola normálna u 76 percent pacientov zo skupiny užívajúcej aj Saccharomyces boulardii, kým u kontrolnej skupiny to bolo len 24 percent.

Účinky Saccharomyces Boulardii nielen pri terapii hnačkovitých ochorení, ale aj všeobecne pri ochoreniach tráviaceho traktu nás presvedčili, aby sme ju spojili s účinkami chioskej mastichy, ktorá tiež priaznivo pôsobí na prostredie tráviaceho traktu. 

Tieto dve prírodné látky sme spojili v produkte Masticha Active, ktorý nachádza veľkú obľubu u ľudí, ktorí chcú prírodnou cestou zlepšiť svoje akútne, či dlhodobé tráviace problémy. 

Z našej ponuky odporúčame