Problémy so zažívaním, či akútna hnačka sú problémami, s ktorými sa občas stretne každý, odhliadnuc od veku, kvality stravy, či ostatných faktorov. V prípade zmien prostredia, v ktorom sa človek nachádza, alebo cestovania sú takéto komplikácie pomerne bežné. Správne fungovanie tráviaceho traktu má na náš organizmus široký dopad a patrí k základom zdravia i komfortu.

Žalúdočné vredy

HNAČKA – PRÍČINY

Príčin hnačiek môže byť celé množstvo.

V prípade infekčného pôvodu môže ísť o bakteriálne, vírusové, ale i protozoálne, či parazitárne ochorenia, ktoré ak neodznejú v priebehu niekoľkých dní, je potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť. Predchádzať hnačke možno najmä dôkladnou hygienou rúk, obozretnosťou pri konzumácii jedál obsahujúcich vajíčka a mliečne výrobky, ako aj zabránením kontaminácie pokrmov všeobecne.

Hlavne počas cestovania je dôležité dozerať na kvalitu stravovacích zariadení a v exotických krajinách si dávať pozor na hygienické štandardy, pretože v týchto krajinách môže byť kontaminovaná samotná voda (preto si dávať pozor aj na potraviny, ktoré sa vo vode len umývajú a pod.). Hnačky počas cestovania sa vyskytujú veľmi často. 

 

MÁM HNAČKU – ČO MÁM ROBIŤ? PRVÁ POMOC

V prípade hnačky je dôležitý príjem dostatočného množstva tekutín a náhrada minerálov, ktoré sa z organizmu vyplavili. Platí to i pri hnačkách spôsobených užívaním liekov, najmä antibiotík narúšajúcich zloženie črevnej mikroflóry, cestovateľských hnačkách i pri problémoch spôsobených psychickým vypätím.

 

Masticha a hnačky

Ďalším logickým krokom by mala byť práve obnova črevnej mikroflóry a znovuvytvorenie rovnováhy v gastrointestinálnom trakte, pri ktorých sú nápomocné probiotické kultúry. V tejto súvislosti lekári i vedci venujú už niekoľko dekád pozornosť kvasinke Saccharomyces boulardii, pochádzajúcej z tropického prostredia juhovýchodnej Ázie, ktorú po prvýkrát izoloval v dvadsiatych rokoch minulého tisícročia francúzsky vedec Henri Boulard z plodov dvojslivky čínskej a mangostany lahodnej. Mnohé štúdie ju odporúčajú ako vynikajúcu prevenciu i terapiu celého množstva gastrointestinálnych problémov a chorôb, najmä ak je súčasne prítomný zápal.

Litchi probiotikum

ÚČINKY SACCHAROMYCES BOULARDII PRI HNAČKÁCH

 

Saccharomyces boulardii dokáže súčasne pôsobiť na viacerých frontoch a metódy jej boja proti patogénom i pomoc ľudskému telu sú veľmi rôznorodé. Dokáže regulovať črevnú mikrobiálnu homeostázu, interferuje so schopnosťou patogénov kolonizovať a infikovať sliznice, vie modulovať lokálnu i systémovú imunitnú odpoveď, indukovať enzymatickú aktivitu v prospech absorpcie a výživy a stabilizuje funkciu gastrointestinálnej bariéry. Saccharomyces zároveň dokáže degradovať nebezpečné bakteriálne toxíny, zamedzuje dehydratácii pri črevnej infekcii a znižuje sekréciu prozápalových cytokínov.

Aj ďalšie vlastnosti tejto kvasinky sú pre jej využitie takmer ideálne: Saccharomyces boulardii nekolonizuje ľudský tráviaci trakt, za tri až päť dní po skončení terapie ju už v tele nenájdeme. Okrem toho, že významne vplýva na rýchlosť obnovy črevnej mikroflóry po infekciách, patrí medzi jej výhody i odolnosť voči antibiotikám, ktoré na ňu ako kvasinku nepôsobia.

Táto probiotická kvasinka preukázateľne pôsobí pri terapii akútnej hnačky. Ukazuje to výskum kolektívu autorov Htwe, Yee, Tina a Vanderplasa z University of Medicine v mjanmarskom Rangúne, ktorí sledovali vplyv Saccharomyces boulardii pri terapii akútnej hnačky na pomerne rozsiahlej vzorke vyše stovky detí vo veku od troch do desiatich rokov. Malí pacienti boli liečení rehydratačnými soľami v prvej skupine, pričom v druhej skupine k nim boli pridané kvasinky Saccharomyces boulardii. Dĺžka trvania hnačky v skupine so saccharomyces bola podstatne kratšia: 3,08 dňa oproti 4,68 dňom v druhej skupine. Ešte lepší bol výsledok týkajúci sa konzistencie stolice na tretí deň liečby. Tá bola normálna u 76 percent pacientov zo skupiny užívajúcej aj Saccharomyces boulardii, kým u kontrolnej skupiny to bolo len 24 percent.

Účinky Saccharomyces Boulardii nielen pri terapii hnačkovitých ochorení, ale aj všeobecne pri ochoreniach tráviaceho traktu nás presvedčili, aby sme ju spojili s účinkami chioskej mastichy, ktorá tiež priaznivo pôsobí na prostredie tráviaceho traktu. 

Masticha Active 100cps

MASTICHA ACTIVE, 100tbl.

Jedinečný prírodný výživový doplnok určený na podporu zdravého žalúdka a tráviaceho traktu. Obsahuje chioskú mastichu, aktívnu kvasinku Saccharomyces Boulardii a špeciálny kmeň Lactobacillus reuteri DSM17648.

Dozvedieť sa viac o produkte Masticha Active.

>> Autorizovaný distribútor chioskej mastichy na Slovensko. Doručujeme do 24 hodín.

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

0