Helikobakter pylori je baktéria, ktorá sa usídľuje v žalúdku. Hoci medzi hlavné príznaky helikobaktera patria tráviace problémy – bolesti brucha, nevoľnosť, kŕče v žalúdku, žalúdočné vredy, jeho prítomnosť môže spôsobovať aj kožné ochorenia.

O tom ako sa helikobakter prejavuje na koži, ktoré kožné ochorenia môžu signalizovať nákazu helikobakterom si povieme v tomto článku.

Čo je helikobakter a aké ochorenia spôsobuje?

Helikobakter pylori bakteriaKyslé prostredie v žalúdku chráni telo pred baktériami. Helikobakter pylori je špecifická baktéria, ktorá dokáže prežívať a rozmnožovať sa aj v kyslom prostredí žalúdka. Helikobakter spôsobuje zmeny na stenách žalúdka, narúša ich a vytvára tak predpoklad pre vznik ďalších ochorení – napríklad zápalu žalúdka (gastritída) a žalúdočných vredov.

 

Liečba helikobaktera je v mnohých prípadoch zdĺhavá a spočíva v užívaní antibiotických liekov, alebo prírodných výživových doplnkov. Helikobakter je však nutné liečiť – pri premnožení sa môže rozvinúť do vážnych ochorení, napríklad aj do rakoviny žalúdka.

Mnoho ľudí nakazených helikobakterom nemá príznaky vôbec. Najväčšia časť nakazených trpí príznakmi na trávení – napríklad bolesťami brucha, či pálením záhy.

Ďalšia skupina ľudí je tá, kde na prítomnosť helikobaktera upozornia dlhotrvajúce kožné ochorenia.

Kožné ochorenia – prejavy helikobaktera

Existuje veľké percento ľudí, ktorí trpia chronickými kožnými ochoreniami. Príčina vzniku niektorých z nich nie je známa, ale je predmetom mnohých výskumov. Tieto výskumy preukázali spojitosť aj medzi infekciou helikobakter pylori a kožnými prejavmi.

 

Helikobaker pylori bol diagnostikovaný u ľudí, ktorí dlhodobo trpeli týmito kožnými ochoreniami:

  • Rosacea – začervenanie kože, ktoré sa objavuje hlavne na lícach, brade, nose. Spoznáte ju podľa červených „popraskaných žiliek“. Môžu sa objavovať aj drobné pľuzgieriky. Pleť je skôr suchá a veľmi senzitívna – pacienti opisujú pálenie, ťahanie kože. Helikobaker pylori zvyšuje produkciu bradykonínu, ktorý spôsobuje rozširovanie ciev a môže byť príčinou vzniku rosacei.

Pri pacientoch trpiacich rosaceou je odporúčané testovanie na prítomnosť helikobakter pylori a jeho eradikácia.

  • Psoriáza (lupienka) – podľa údajov výskumu zameraného na prítomnosť helikobaktera u pacientov trpiacich psoriázou sa preukázalo, že viac ako 70% týchto pacientov bolo zároveň pozitívnych na prítomnosť baktérie HP. Helikobaker môže podporovať vznik zápalov, ktoré sa objavujú pri psoriáze.

 

  • Sjögrenov syndróm – zápalové ochorenie spojív, ktoré postihuje slinné a slzné žľazy. Prejavuje sa nízkou až žiadnou produkciou sĺz a slín. Spôsobuje pálenie očí, fotosenzitivitu, pacienti s nedostatočnou funkciou slín opisujú začervenanie jazyka, sucho v ústach, zvýšenú kazivosť zubov.. Aj u pacientov trpiacich Sjögrenovým syndrómom sa preukázal výskyt helikobakter pylori. 
  • Alopecia areata – vypadávanie vlasov, ktoré sa prejavuje lokálne, ohraničene. Ide o úplnú alebo čiastočnú stratu vlasov na určitom mieste hlavy, vytvárajú sa „holé“ ostrovčeky. Ide často o autoimúnne ochorenie, kedy telo bojuje proti bunkám, ktoré samo vytvára.

 

  • Žihľavka (urtikária) – svrbivé ochorenie kože, ktoré vzniká ako reakcia na nejaký druh alergénu, kedy sa pri jeho pôsobení uvoľní väčšie množstvo histamínu v tele. Prejavuje sa opuchnutými miestami na koži, ktoré vznikajú náhle a tiež sa náhle strácajú po ukončení pôsobenia alergénu. V niektorých prípadoch je žihľavka chronická. V týchto prípadoch výskumy ukazujú, že veľká časť pacientov (až 36%) je nakazená zároveň aj baktériou helikobakter pylori. Tento poznatok je dôležitý hlavne z dôvodu, že po preliečení a eradikácii helikobaktera sa až u 92% pacientov upravili aj príznaky chronickej žihľavky až smerom k úplnému vymiznutiu. (zdroj)
  • atopicky ekzem - helikobakterAtopická dermatitída (ekzém) – ide o najčastejšie kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u detí, ale môže pretrvávať aj do dospelého veku. Prejavuje sa začervenanou, suchou kožou, ktorá veľmi svrbí. Pri atopickom ekzéme sa striedajú fázy pokoja a fázy, kedy je ochorenie výraznejšie. Často sa tieto fázy objavujú v súvislosti s nejakým tipom jedla (čokoláda, mlieko, lepok a podobne…) alebo sa ťažšie stavy spúšťajú ako reakcia na zmenu prostredia, zvýšený výskyt prachu, pri námahe a strese..

Liečba chronických kožných ochorení

 

Pri chronických ochoreniach kože nie je bežné do hĺbky sledovať príčíny ich vzniku. Liečba kožných ochorení spočíva hlavne v potláčaní príznakov – odstránenie svrbenia, opuchu, začervenania. To sa deje prostredníctvom rôznych mastí, liekov, antihistaminík a podobne. Dôraz sa kladie na vonkajšie prejavy ochorenia.

 

Je dôležité sa však zamerať nielen na tlmenie príznakov, ale aj na hľadanie príčiny vzniku kožného ochorenia. Jedným z nich môže byť práve helikobakter pylori.

Odstránením baktérie z tráviaceho traktu sa u mnohých pacientov zmiernili alebo úplne odstránili aj kožné symptómy.

helikobakter pylori test

0