Klasický alebo lipozomálny vitamín C?

2. augusta 2023 Zuzana Kucková Herb Alerg, Imunita, Témy o zdraví, Zaujímavosti

Vitamín C je všeobecne známy ako silný antioxidant, ktorý posilňuje imunitu, pôsobí proti starnutiu a má antivírusové účinky. Je životne dôležitý pre naše zdravie, no sami si zásoby tohto super vitamínu nedokážeme vyrobiť. To znamená, že ho musíme získavať z potravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov.

Vitamín C ako najlepší vitamín na imunitu

Vitamín C, tiež známy ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, avšak ľudské telo ho na rozdiel od väčšiny zvierat nie je schopné vyrábať, syntetizovať a uskladňovať. Preto by mal byť vitamín C nevyhnutnou súčasťou potravy, alebo zaistiť jeho prísun prostredníctvom výživových doplnkov. 

Zaujímavosť: Ešte pred objavením vitamínu C v roku 1932 vtedajší odborníci na výživu rozpoznali, že “niečo” v citrusových plodoch môže zabrániť chorobe skorbut (choroba spôsobujúca v tele nedostatok vitamínu C), ktorá zabila až dva milióny námorníkov v rokoch 1500 až 1800.

Vitamín C hrá dôležitú úlohu pri kontrole infekcií a hojení rán. Patrí medzi silné antioxidanty, ktoré dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály. Je potrebný na tvorbu kolagénu, vláknitého proteínu v spojivovom tkanive, ktorý je pretkaný rôznymi systémami v tele: nervovým, imunitným, kosťami, chrupavkami, krvou a ďalšími. Kyselina askorbová pomáha vytvárať aj niekoľko hormónov používaných v mozgu a nervoch, dokonca sa podieľa na metabolizme bielkovín.

Okrem svojich biosyntetických a antioxidačných funkcií hrá vitamín C dôležitú úlohu v imunitnej funkcii stimuláciou aktivity bielych krviniek a zlepšuje vstrebávanie nehemového železa (formy železa prítomného v potravinách rastlinného pôvodu).

Sú megadávky vitamínu C toxické?

Črevá majú obmedzenú schopnosť absorbovať vitamín C. Štúdie ukázali, že absorpcia vitamínu C klesá na menej ako 50 %, keď sa užívajú množstvá väčšie ako 1000 mg. 

Pri vážnejších ochoreniach sa však používajú aj násobne vyššie dávky, podávané sú vnútrožilne.

U všeobecne zdravých dospelých nie sú megadávky céčka toxické, pretože akonáhle sa telesné tkanivá nasýtia vitamínom C, absorpcia sa zníži a akékoľvek prebytočné množstvo sa vylúči močom. 

Nežiaduce účinky sú však možné pri príjme vyššom ako 3 000 mg denne, čo môže spôsobiť:

 • hnačky
 • kŕče v bruchu
 • zvýšenú tvorbu obličkových kameňov u pacientov s existujúcim ochorením obličiek
 • zvýšenie hladiny kyseliny močovej
 • zvýšená absorpcia železa a následné preťaženie u jedincov s hemochromatózou (dedičný stav spôsobujúci nadmerné množstvo železa v krvi)

Konzumácia zdravých potravín obsahujúcich vitamín C zabezpečí odporúčaný príjem tohto vitamínu a je to aj najlepší spôsob, ako sa vyhnúť jeho nadmernému príjmu.

Najlepšie zdroje vitamínu C

Vitamín C sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Ovocie zahŕňa citrusové plody, ako sú pomaranče, grapefruit a citrón, kiwi, čierne ríbezle, jahody a guava. Zelenina vrátane brokolice, karfiolu, kapusty, vareného kelu, ružičkového kelu a čínskej kapusty. Množstvo vitamínu C v ovocí a zelenine sa mení a môže byť ovplyvnené sezónou, prepravou, trvanlivosťou a dobou skladovania.

Najideálnejšie je jesť čerstvé ovocie a zeleninu, pretože krájanie, varenie, ohrievanie alebo vystavenie jedla určitým materiálom môže znížiť účinok vitamínu C. 

Konzumácia piatich rôznych porcií ovocia a zeleniny denne môže poskytnúť viac ako 200 mg vitamínu C.

Čerstvé potraviny, ktoré obsahujú vitamín C. Podpora imunity, vláknina, zdravé trávenie.

Čo sú to lipozomálne vitamíny

Veda a výskum neustále napredujú aj čo sa týka vitamínov a minerálov. V súčasnosti sú veľmi diskutované lipozomálne vitamíny a to práve preto, lebo sa vyznačujú výbornou vstrebateľnosťou. Aby sme to lepšie pochopili, musíme sa pozrieť bližšie na túto technológiu.

Srdcom tejto technológie sú lipozómy. Lipozómy sú mikroskopické častice bublinkového typu, ktoré tvoria membránu tvorenú špeciálnymi molekulami nazývanými fosfolipidy. Fosfolipidy sú veľmi podobné membráne, ktorá obklopuje každú bunku v našom tele a buď umožňuje alebo bráni absorpcii živiny.

Lipozómy môžu prasknúť, alebo byť rozložené, aby uvoľnili nanomedicínu.
Lipozómy môžu prasknúť, alebo byť rozložené, aby uvoľnili nanomedicínu.

Pred mnohými rokmi výskumníci zistili, že tieto lipozómy môžu byť naplnené terapeutickými látkami a živinami. Membrána lipozómu by zadržala živinu a neuvolnila by ju, kým by sa nedostala do krvného obehu. A v tom je práve ten obrovský benefit. Lipozómová technológia chráni vitamíny pred degradáciou, napríklad keď prechádzajú drsným prostredím žalúdočných kyselín. Akonáhle prejdú črevom do krvi, živiny sa dostanú do buniek, pretože bunková membrána má podobnú chemickú štruktúru ako lipozómy, čo umožňuje živinám vstúpiť do buniek a doplniť telo.

Je lipozomálny vitamín C lepší ako bežný vitamín C?

Na trhu dnes dostať céčko v rôznych variantoch, môže to byť vitamin C tablety, vitamín C prášok, tekutý vitamín C, no všetky tieto formy poskytujú obmedzenú absorbciu. 

Vysvetlili sme si už, že hlavným rozdielom medzi lipozomálnym vitamínom a bežným vitamínom je prítomnosť lipozómových bublín obklopujúcich lipozomálny vitamín. Platí to aj pre vitamín C.

Tieto ochranné lipozómové bubliny sú dôvodom, prečo sa lipozomálny vitamín C lepšie vstrebáva do tela. Bunky absorbujú až 98 % dostupného vitamínu C a privádzajú ho do lymfatického systému. Odtiaľ vitamín C prúdi do krvného obehu a celého tela.

Vylepšený Herb Alerg s lipozmálnym vitamínom C

Okrem zdravého trávenia s v našom mastichovom tíme venujeme aj alergiám, ktoré patria medzi najrozšírenejšie ochorenia vôbec. 

Podarilo sa nám vyvinúť čisto prírodný produkt a to hlavne bez vedľajších účinkov, ktorému sa tešia tisíce spokojných zákazníkov.

Herb Alerg je komplex prírodných antioxidantov s protizápalovým pôsobením, ktoré výrazne zmierňujú alergické prejavy a podporujú správnu reakciu imunitného systému. Pri našom skúmaní a hľadaní tých najvhodnejších zložiek sme vychádzali z pôvodných liečebných systémov a zároveň sme sa opierali o aktuálne poznatky a vedecké štúdie.

Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín

Herb Alerg obsahuje 7 účinných látok, ktoré navzájom spolupracujú a dopĺňajú sa. Urobili sme však dve zmeny:

1. Zo zloženia sme odstránili extrakt z čierneho korenia, ktorý mohol niektorým alergikom nerobiť dobre a nahradili sme ho extraktom z čiernej rasce (Nigella sativa). 

2. Klasický vitamín C sme nahradili lipozomálnym. Lipozomálny vitamín C má oveľa vyššiu vstrebateľnosť ako bežne dostupné formy vitamínu C.

HERB ALERG teda obsahuje tieto zložky:

 • Pŕhľava (extrakt z listov 4:1)
 • Kurkuma (patentovaný extrakt C3 Reduct® + C3 Complex® až s 95% obsahom kurkuminoidov)
 • Kvercetín (Quercetin Phytosome® – až 20x vyššia vstrebateľnosť oproti bežne dostupným formám)
 • Bromelaín (1200GDU/g)
 • Extrakt z čiernej rasce 
 • Lipozomálny Vitamín C
 • Zinok (pikolinát)

Podpora imunitného systému s lipozomálnym vitamínom C a ďalšími prírodnými zložkami

Nie je nič lepšie, ako podporiť svoju imunitu prírodnou cestou. IMUNOTIKUM je komplex medicinálnych húb a rastlinných výťažkov najvyššej kvality. Zloženie je obohatené o lipozomálny vitamín C, vitamín D3 a zinok. Bez umelých prísad a konzervačných látok je tento produkt ideálny pre tých, ktorí chcú posilniť svoju imunitu a zlepšiť svoje zdravie prírodnou cestou.

Okrem všetkých unikátnych zložiek pripravených podporiť vašu imunitu rýchlo, účinne a bez vedľajších účinkov, chceme vyzdvihnúť práve lipozomálny vitamín C, ktorý, ako sme si už spomenuli, zvyšuje biologickú dostupnosť a efektivitu v organizme, taktiež urýchľuje nástup jeho priaznivých účinkov.

imunotikum zlozky

V každej kapsule sa nachádza:

 • Reishi (extrakt, až 30% obsah polysacharidov)
 • Shiitake (extrakt, až 30% obsah polysacharidov)
 • Agaricus (extrakt, až 30% obsah polysacharidov)
 • Kurkuma (patentovaný extrakt C3 Reduct® + C3 Complex® až s 95% obsahom kurkuminoidov)
 • Kvercetín (Quercetin Phytosome® – až 20x vyššia vstrebateľnosť oproti bežne dostupným formám)
 • Bromelaín (1200GDU/g) (enzým z ananásu)
 • Čierna rasca (extrakt zo semien)
 • Lipozomálny vitamín C
 • Vitamín D
 • Zinok (pikolinát)
 • Piperín (patentovaný extrakt z čierneho korenia – Bioperine®)

Zdroje:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9231292/