Konvička na vyplachovanie nosa

4. júla 2022 Zuzana Kucková Alergie, Herb Alerg, Témy o zdraví, Zaujímavosti

Je veľa spôsobov, ako detoxikovať telo, či už je to cez úpravu jedálnička, očistný pôst alebo masáže… Vedeli ste však o tom, že pre naše celkové zdravie je potrebné udržiavať aj zdravú nosovú dutinu? Výplach nosa slanou vodou znie možno odstrašujúco, ale nie je tomu tak. V nasledujúcom článku sa dozviete, koľko benefitov má konvička na preplach nosa.

keramická konvička na vyplachovanie nosa so znakom om s kvietkom v pozadí

Jala Neti – odkiaľ k nám prišla?

Ajurvéda je prastarý liečebný systém, ktorý vznikol v Indii pred 5000 rokmi. Slovo ajurvéda pochádza zo sanskritu a v preklade znamená veda o živote (ajur – život, véda – vedenie, alebo poznanie). Je to predovšetkým veda o každodennom živote, vychádzajúca zo starodávnych filozofických a náboženských tradícii. 

Ajurvéda má detailne vypracované očistné terapie, ktoré sa praktizujú dodnes po celom svete. Nazývajú sa panchakarma a zahŕňajú masáže s rôznymi fyzikálnymi terapiami, ktoré pomáhajú očistiť telo. Podľa ajurvédskej liečebnej teórie, jedným z prvých štádií ochorenia je nahromadenie toxínov v rôznych častiach ľudského organizmu.

krásna žena ležiaca na drevenom stole realaxuje a na hlavu jej tečie teplý bylinkový olej medenej nádoby
Ajurvédska očistná terapia

Cez očistné terapie, ktorých súčasťou je aj konvička na výplach nosa Neti, sa z tela odstraňujú nečistoty. Cieľom je vytvoriť čisté vnútorné prostredie, pretože ajurvéda verí, že práve enormné nahromadenie toxinov v tele môže byť spúšťačom chorôb. 

Zaujímavosť: slovo Jala (džala) pochádza zo sanskritského slova aj je to v preklade voda. Neti znamená “viesť, alebo navádzať. Preto pojem Jala Neti doslovne znamená viesť vodu cez nosovu dutinu za účelom čistenia.

Svet funguje na základe prírodných rytmov, ako napríklad kolobeh slnka a mesiaca, príliv a odliv, striedanie ročných období. Rovnako fungujeme aj my. 

Indický systém starostlivosti o  zdravie – ajurvéda – hovorí o tom, že naša existencia súlade s týmto kolobehom, nastolenie harmónie tela a mysle, je tá správna cesta, ako žiť dlhý a zdravý život.

Zdravie nosovej dutiny a konvička do nosa Neti

Zvykli sme si pravidelne sa starať o našu pleť, vlasy, zuby, trávenie… ale čo náš nos? 

Starostlivosť o nosovú dutinu mnohí z nás nepovažujú za až takú dôležitú. Opak je však pravdou. O jej zdravie by sme sa mali rovnako zaujímať, ako o celé naše telo. Práve zanedbanie vnútra nosa môže viesť k migrénam a zápalom, alergiám až k samotnej astme.

Vedeli ste, že…
v jogovej terapii očistné techniky posilňujú imunitný aj nervový systém? Rozdeľujú sa na :
očistu fyzického tela: patrí sem očista nosovej sliznice, tráviaceho traktu, čriev, jazyka a masáž brušných orgánov
emocionálnu a mentálnu očistu: radíme sem očistu lebky, dychové cvičenia a očistu sústredeným pohľadom

Nosová sprcha môže vyznieť ako “šialená” alternatívna procedúra, ktorá je zdĺhavá a nepríjemná…nič z toho však nie je pravda. Jogová technika s konvičkou Neti je šetrný a efektívny preplach nosa, s ktorým sa zbavíte prachových častíc, nečistôt a peľu, ktoré sa zachytávajú na nosovú sliznicu.

Túto očistnú techniku obzvlášť doporučujeme ľuďom, ktorých trápia alergie, či už sezónne alebo trpia astmou. 

V Indií patrí Jala Neti k životu rovnako, ako každodenné čistenie zubov. Zo začiatku to chce trošku trpezlivosti, ktoré má však obrovské množstvo benefitov. Stojí za to túto techniku vyskúšať a zaradiť do života.

Benefity nosovej sprchy Jala Neti

 • každodenné praktizovanie nosovej očisty pomáha odstrániť hlien, v ktorom sa nachádzajú rôzne baktérie a špina
 • upokojuje citlivé tkanivá vo vnútri nosa, ktoré môžu zmierniť záchvat nádchy alebo alergie
 • je veľmi prospešná pre ľudí, ktorí trpia astmou 
 • uľahčuje dýchanie
 • pomáha pri infekcií stredného ucha a migrénach
 • môže zmierniť ťažkosti horných dýchacích ciest, ako sú bolesti hrdla, mandlí a suchý kašeľ
 • dokáže vyčistiť očné kanály a zlepšiť videnie
 • pravidelné čistenie nosovej dutiny pomáha zlepšovať čuchový zmysel a tým podporuje trávenie
 • upokojuje nervový systém a myseľ, tým sa znižuje krvný tlak
 • pomáha zmierniť stres a prináša jasnosť do mysle
 • zlepšuje kvalitu meditácie, niektorí ľudia majú skúsenosť s ústupom hnevu pri pravidelnom čistení nosa technikou Jala Neti

Zaujímavosť: V ajurvéde sa lieči každý z piatich zmyslov, aby sme dosiahli rovnováhu. Čuch je dôležitým spôsobom, akým absorbujeme aspekty nášho prostredia. Technika Jala Neti udržuje tento životne dôležitý priechod čistý, čo nám lepšie umožňuje plne zažiť náš svet prostredníctvom tohto zmyslu.

Výber Neti konvičky

V dnešnej dobe máme možnosť obrovského výberu dizajnov konvičiek. Krhlička na preplach nosa môže krásne ozdobiť kúpeľňu a vystavením na poličke zároveň motivovať na praktizovanie očistnej metódy. Predsa nenecháte zapadnúť ozdobu vo vašej kúpeľni prachom.

keramická konvička na preplach nosa zelenej farby s maľovaným kvetom položená na ruke

Keramická konvička – býva vyrobená z glazovanej keramiky v rôznych farbách, najčastejšie so znakom ÓM alebo Mandalou.

Nerezová konvička – je dobrá voľba pre tých, čo sa boja narábania s keramickou konvičkou. Je nerozbitná, môže sa umývať v umývačke riadu a vďaka jednoduchému dizajnu nezostárne a preplachovať nos si s ňou môžete dlhé roky.

Plastová konvička – ideálna pre začiatočníkov, je ľahká, nerozbitná a nenápadná. Ak ste začiatočník a neviete, či sa stanú preplachy nosa vašou vášňou, zvoľte si túto jednoduchú a lacnú verziu konvičky.

plastová konvička na preplach nosa modrej farby

Cestovná konvička – je malá a zmestí sa do každého kufra, takže sa očistného rituálu nemusíte vzdať ani na dovolenke, pracovnej ceste, na chalupe či v kempe.

Konvička na výplach nosa pre deti

Ak trpí vaše dieťa častým prechladnutím, má problémi s dutinami, alergie či zápal stredného ucha, konvička na výplach nosa môže byť výborný pomocník a zlepšiť zdravotný stav aj vašich najmenších.

Na trhu nájdete špeciálne navrhnuté konvičky na vyplachovanie nosa pre deti vo veku 4 do 12 rokov. Ich objem je menší, preto sa dokonale hodia do menšej detskej ručičky. Aj ústie nálievky na konvičke je menšie, prispôsobené malému detskému nosu. 
Takto sa môže stať výplach nosa slanou vodou rituálom pre vás a vaše deti.

matka s dievčatkom ktoré drží v ruke modrú konvičku na preplach nosa

Ako na na to – postup očisty s Neti konvičkou

Ako prvé si pripravíme tekutinu, ktorá pozostáva zo soli a vody. Vôbec sa nemusíte sústrediť na prípravu zložitých roztokov. Dôležité je, aby voda mala teplotu ľudského tela, čiže vlažná, doporučuje sa prevarená, alebo odstáta.

Jednu čajovú lyžičku soli, najlepšie morskej, rozpustíme v 0,5l vlažnej vody. Ak poznáte čiernu soľ Kala Namak, urobíte ešte lepšie, pretože práve tento druh soli perfektne rozpúšťa hlieny a odstraňuje nečistoty. Jediné, na čo si pri nej musíte zvyknúť je špecifická vôňa a chuť.

Postup nosovej sprchy

žena so šatkou na hlave a s úsmevom predvádza ako funguje nosová sprcha s konvičkou neti
 1. Pripravte si tekutinu z teplej vody a soli. Nalejte ju do Neti konvičky.
 2. Postavte sa k umývadlu, uchopte Neti konvičku do pravej ruky. Naklonte sa do ľavej strany, hlavu pootočte tak, že sa budete pozerať do boku. Bradu nasmerujte ku hrudi. 
 3. Konvičku si priložte k pravej nosnej dierke tak aby bol nosový otvor uzavretý špičkou nálievky. Pomaličky lejte vodu do pravej nosnej dierky, voda začne vytekať z ľavej strany úplne prirodzene do umývadla.
 4. Dýchajte ústami s kľudom a pomaly. Nechajte prúdiť roztok cez nosnú dierku až do konca. V prípade, že sú nosové sliznice opuchnuté tak, že nemôžete nosom dýchať a nepretečie ním ani voda, môžete konvičkou striedavo nalievať roztok do oboch nosných dierok a nechať ho vo vnútri vždy po dobu 5-10 sekúnd. Tento postup opakujte, pokiaľ voda nezačne nosom pretekať.
 5. Celú procedúru zopakujte s ľavou nosnou dierkou.
 6. Nakoniec treba prebytočnú vodu odstrániť z nosa von. Pomáha silné vydýchnutie, poprípade sa vysmŕkajte. Môžete sa opäť predkloniť nad umývadlo. Otočte hlavu smerovať nabok, zapchajte spodnú nosnú dierku a smŕkajte von hornou nosnou dierkou. Hlavu potom otočte smerom do umývadla a vysmŕkajte rovnakú nosnú dierku. Celý proces zopakujte na druhú stranu.
 7. Ak po skončení cítite že máte stále hlien, celú očistu môžete opakovať odznova.

Nezabúdajte po skončení nosovej sprchy dôkladne vysušiť nos ako prevenciu pred nachladnutím a infekciou, niekedy nedostatočné vydýchnutie a zostatok slanej vody môže spôsobiť nepohodu na celý deň s bolesťami hlavy.

Tak isto dbajte aj na čistenie konvičky Neti. Po procedúre ju vypláchnite čistou vodou a nechajte voľne vyschnúť. Raz za čas ju môžete sterilizovať vyvarením vo vode a usadeniny odstrániť octom.

Technika kapalabhati

Pre dôkladné odstránenie slanej vody z dýchacích ciest si skúste urobiť jógovú dýchaciu techniku kapalabhati:

 • sadnite si do jedného z jogových sedov ako je napríklad turecký sed (prekrížene nohy) alebo sed na pätách, vystrite chrbát, ruky sú voľne položené na stehnách alebo kolenách
 • zhlboka sa nadýchnite a prudko krátko vydýchnite kontrakciou brušných svalov. Samovoľne sa opäť nadýchnite a prudko vydýchnite a kolobeh opakujte niekoľkokrát. Vyzerá to, akoby ste si chceli silne vyfúkať obe nosné dierky naraz, ale celú prácu výdychu a nádychu odvedú brušné svaly – hrudník a ramená zostávajú celý čas v pokoji.
 • na záver už len spomaľte a prirodzene, pomaly dýchajte

Ak cvičíte kapalabhati správne, výsledkom by mal byť pocit dokonale čistej, prevzdušnenej lebky i nosa, nabudený stav organizmu a telesné teplo. Účinok sa dá prirovnať aj k 20 minútam výdatného spánku.

Konvička na výplach nosa – skúsenosti

Technika očisty nosovej dutiny je jogová prax, ktorá je prístupná pre každého a nie je vôbec ťažká. Nenechajte sa pri skúšaní na začiatku odradiť napríklad tým, že vám voda zateká do úst, stačí sa len viac nakloniť a pritisnúť bradu viac smerom k hrudi. Po niekoľkých dňoch si techniku osvojíte a rituál očisty sa stane príjemným začiatkom vášho dňa.

Pravidelná nosová sprcha s konvičkou Neti naplnená slanou teplou vodou je cesta nie len od nádchy, ale aj prevencia pred astmou, alergiami a zápalom nosových dutín.

Všetky očistné techniky, vrátane Jala Neti by sa mali praktikovať ráno a na lačný žalúdok. 

Dýchanie je život. Ak sa vám podarí osvojiť si aj jogové dychové cvičenia, urobíte nesmierne veľa pre svoje zdravie.

biela keramicka konvička na preplach nosa na drevenej podložke s drevenou lyžicou a soľou

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2778074/