Kurkuma ako zázrak. Poznáte Zlaté kurkumové mlieko?

19. septembra 2022 Zuzana Kucková Recepty, Zdravé sladkosti

Je to skutočný elixír zdravia – jednoduchý, rýchly, zvládnuteľný aj bez kuchárskych zručností. Nájdite si čas pre seba, pohodlne sa usaďte do gauča a vychutnajte si lahodné zlaté kurkumové mlieko.

Kurkumové mlieko žltej farby v sklenenom pohári so škoricovou tyčinkou. Okolo pohára je uložené čierne korenie na drevenej lyžičke, mletá kurkuma, badián a koreň zázvoru.

O kurkume

Ajurvéda je známa používaním voňavých a farebných korenín, ktoré nie len lahodne dochutia jedlo, ale sú tiež zdrojom energie a zdravia. Zlaté kurkumové mlieko je klasikou v indickej kuchyni už po stáročia. Zahreje tých, ktorým je zima, upraví trávenie a tiež upokojí a prehĺbi spánok.

Mletá kurkuma v miske, na nej je položená drevená lyžička tiež s mletou kurkumou. Vedla misky je koreň kurkumy a dva zelené listy

Hlavnou zložkou tohto zlatého elixíru zdravia je kurkuma – nazývaná aj indický šafrán pre jej žiarivo žltú farbu (podobnú šafránu i keď s ním nemá nič spoločné). Pochádza z Ázie (stopy jej  používania siahajú až 4000 rokov dozadu), patrí do čeľade ďumbierovitých a je teda príbutná zázvoru.

Kurkuma, presnejšie kurkuminoidy sú všeobecne známe pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti so širokou škálou výhod a využitia. Prečítajte si aj náš článok o kurkume, kde sa dozviete množstvo senzačných informácii.

Pridaním ďalších ingrediencii vznikne lahodný nápoj, ktorá poteší dušu aj telo.

Ingrediencie

  • 1 a 1/2 šálky plnotučného mlieka (môžete nahradiť aj rastlinným)
  • 1 čl mletej kurkumy
  • 1/4 čl mletého zázvoru
  • 1 celá tyčinka škorice (alebo 1/4 čl mletej škorice)⁠
  • 1 pl ghee (prepustené maslo) alebo kokosový olej
  • 1 pl sladidla podľa výberu (napr. javorový, ďatlový sirup, med)⁠
  • štipka mletého kardamónu alebo 2-3 strukov kardamónu
  • štipka mletého čierneho korenia

Postup

  1. Mlieko zohrejeme na miernom plameni. Pridáme kurkumu, zázvor, škoricu, čierne korenie a kardamóm. Zmes povaríme 5 – 10 minút (nesmie vrieť). Potom odstavíme  a necháme ešte niekoľko minút lúhovať.
  2. Kurkumové mlieko precedíme cez sitko do hrnčeka. Po miernom vychladnutí pridáme ghee a sladidlo. Pijeme teplé.

Náš tip: účinok zlatého kurkumového mlieka je efektívnejší v prípade, že pri jeho príprave použijete aj trochu čerstvého strúhaného zázvoru.

Na zdravie.

Zdroje:

https://www.nutritionaloutlook.com/view/still-gold-turmeric-studies-are-revealing-new-and-surprising-benefits