Čo je to masticha

chioska-masticha-ruky

O gréckej mastiche, živici stromov Pistacia lentiscus, rastúcich na ostrove Chios v Egejskom mori sa v poslednom období hovorí čoraz viac. Hoci v arabských krajinách a iných východných krajinách je jej sila známa už stáročia a masticha je tam bežne používaná, v Európe sa informácie o nej šíria až v posledných rokoch. V tomto článku sa o nej môžete dozvedieť viac.

 

Na slnku usušená miazga stromov Pistacia Lentiscus sa mení na drobivú číru žltkastú živicu, ktorá žuvaním opäť zmäkne a stáva sa homogénnou bielou hmotou. Jej chuť môže byť spočiatku trpká, no časom uvoľňuje príjemnú arómu, ktorá mierne pripomína živicu pínie, či cédra. Jej názov pochádza z gréckeho slovesa „mastíchein“ – „škrípať zubami“Masticha sa tak okľukou dostala i do spisovnej angličtiny, kde výraz „masticate“ znamená „žuvať“.

Zo stromov k ľuďom

Čím všetkým musí živica prejsť na ceste k nám? Mastichová živica sa zo stromov rastúcich v sadoch na južnej časti Chiosu získava od júna do začiatku októbra. Keď kvapká zo zárezov v kôre je natoľko čistá a číra, že lokálne synonymum jej názvu – „Slzy Chiosu“, pôsobí ako ten najlepší opis. Pôda pod stromom sa najprv očistí od listov, trávy a nečistôt, dôkladne zavápni a až potom sadovníci vytvoria v kôre pokrútených húževnatých kmeňov nožmi, dlátami i špeciálnymi sekáčikmi, pripomínajúcimi malé kladivko, pomerne nahusto drobné zárezy a záseky. Z nich kvapká masticha na zem, odkiaľ sa po zaschnutí opatrne pozbiera. Čistí sa pomocou sít vo vode a necháva sa opätovne preschnúť. Následne sa hrudka po hrudke ručne očistí od tmavších substancií tak, aby zostali len číre kryštáliky. Obyvatelia chioského juhu sa venujú jej výrobe po celé generácie, v sadoch začínajú pomáhať už desať až trinásťročné deti. Na ostrove sa jej pestovaniu a zberu venuje takmer päťtisíc ľudí – mužov i žien.

Masticha z Chiosu

Nie je masticha ako masticha

Až finálna časť výroby prebieha v malých spracovateľských závodoch, odkiaľ je masticha následne expedovaná k užívateľom. Jej výrobcovia sú združení v kooperatíve nazvanej „Mastichochoria“ a tunajšia masticha má chránené označenie pôvodu. To je dôležité i preto, že na trhu sa občas objavia produkty zo živice Boswelie, pínie, či mandle, alebo produkty z podobného druhu Pistacia palaestina, ktoré však nemajú rovnaký účinok ako pravá chioská masticha.

Cesta stáročiami

Masticha saccharomyces boulardii

Naši predkovia mali v minulosti vo väčšine oborov podstatne menej znalostí, no skúmaním tých prírodných látok, ktoré boli k dispozícii, prišli často k zaujímavým výsledkom. Masticha bola v Stredomorí žiadanou už veľmi dávno. Napríklad Pedanius Dioskorides, grécky lekár, botanik a farmakológ, žijúci v prvom storočí, spomína vo svojom päťzväzkovom diele Materia Medica viaceré z jej priaznivých účinkov. Slávny Hippokrates ako i Aelius Galenus odporúčali mastichové slzy na podporu zdravia žalúdka a tráviaceho traktu.

Neskôr, počas osmanskej nadvlády nad Chiosom, bola hodnota mastichy cenou ekvivalentu jej hmotnosti v zlate a za jej krádež hrozila poprava nariadením Sultána. V roku 1822, počas gréckej vojny za nezávislosť, osmanskí vojaci zabili tisíce ostrovanov z Chiosu, no obyvateľov regiónu Mastichochoria ušetrili, aby pre sultána a jeho hárem pestovali cennú živicu. Tú používali najmä na zlepšenie dychu, no aj ako prídavok do niektorých jedál. 

SPOZNAJTE PRÍBEH MASTICHY

Účinky Chioskej mastichy

Chioská masticha prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu

Chioská masticha obsahuje desiatky účinných látok, vďaka ktorým vykazuje pôsobenie na správne fungovanie tráviaceho traktu a žalúdka. 

V súčasnosti prebieha a posudzuje sa množstvo vedeckých štúdií, ktoré skúmajú ďaľšie účinky chioskej mastichy. Výskumy sú zamerané hlavne na tieto zdravotné problémy:

  • redukcia baktérie helikobakter pylori
  • pálenie záhy
  • bolesti žalúdka, gastritída
  • žalúdočné vredy

Účinky mastichy na tieto ochorenia zatiaľ niesú oficiálne potvrdené a sú v štádiu výskumov. Masticha je v súčasnosti schválená len ako výživový doplnok a nie je určená na liečbu ochorení. Na základe vedeckých štúdií môže aj nemusí Európska komisia prisúdiť  samotnej látke zdravotné tvrdenia, ktoré sa potom môžu na území EÚ používať. Vzhľadom na nariadenie EP 1924/2006 nám nie je dovolené uvádzať zdravotné tvrdenia, ktoré neboli schválené.

Európska Únia hovorí o chioskej mastiche ako o látke, ktorá prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho systému. Pozitívne účinky jej boli prisúdené tiež v oblasti zubnej hygieny.

Ktorý produkt z mastichy užívať?

Masticha sa upravuje do rôznych podôb – najčistejšia forma chioskej mastichy je v mastichových kryštáloch, chioská masticha sa tiež používa na výrobu kapsúl – výživového doplnku. Masticha sa tiež pridáva do kozmetických prípravkov, zubných pást, žuvačiek, zdravotníckych pomôcok. 

Ktorý produkt z mastichy je pre mňa najvhodnejší? Dozviete sa v tomto článku.

 

Záruka originality

V súčasnosti môžete dostať na trhu mastichu od rôznych výrobcov, preto si dávajte pozor, aby ste kupovali naozaj originálnu Chioskú mastichu. V súčasnosti jediný autorizovaný predajca pravej Chioskej mastichy je náš eshop, s ustanovením od Asociácie pestovateľov mastichy na gréckom ostrove Chios.

Masticha Active 100cps

Masticha Active, 100tbl.

Masticha Active je produkt s obsahom chioskej mastichy, aktívnej kultúry priateľskej kvasinky Saccharomyces Boulardii a špeciálneho kmeňa baktérie Lactobacillus reuteri. Jej užívanie podporuje správnu činnosť tráviaceho traktu a žalúdka. Priaznivé účinky možno badať už po prvom týždni pravidelného užívania. Toto balenie je určené po dobu užívania 17 dní. 

Masticha Vena - terapia pre vase cievy

Masticha Vena, 100tbl.

Masticha Vena je unikátnym spojením prírodných látok – chioskej mastichy a výťažkov z olív a granátového jablka. Má priaznivé účinky pri vysokom cholesterole a vysokom krvnom tlaku.

Bez vedľajších účinkov.

1