Chioská masticha

O chioskej masticheČo je to masticha?
Chioská masticha je prírodný produkt, ktorý sa získava zo živice stromu Pistáciovníka mastixového nachádzajúceho sa najmä na gréckom ostrove Chios. Chioská masticha sa oddávna používala na rôzne terapeutické účely pri mnohých zdravotných problémoch. V súčasnosti je masticha z Chiosu považovaná za prírodný výživový doplnok, ktorý sa odporúča užívať obvzlášť pri žalúdočných ťažkostiach.

Skúsenosti s mastichouSkúsenosti užívateľov mastichy
Na tejto stránke si môžete prečítať reálne skúsenosti ľudí s chioskou mastichou, ktorá sa odporúča užívať pri rôznych žalúdočných problémoch, obvzlášť pri ťažkostiach s baktériou helikobakter pylori. Reakcie užívateľov sme čerpali z anonymnej ankety,  kde účinky mastichy hodnotili jej užívatelia na základe vlastných skúsenosti. Za dobu existovania stránky sme od užívateľov, ktorí vyskúšali chioskú mastichu, zaznamenali v drvivej väčšine prípadov pochvalné reakcie.

Vedecké štúdie mastichyVedecké štúdie

Liečivé účinky chioskej mastichy na tráviaci systém upadli počas stáročí do zabudnutia.V staroveku sa lekári a farmaceutické dokumenty zmieňovali o chioskej mastiche ako o vhodnom a účinnom prostriedku na liečbu žalúdočno-črevných porúch a chorôb. Od roku 1990 značne narástol počet medzinárodných a národných vedeckých štúdií zameraných na používanie chioskej mastichy proti relevantným problémom tráviaceho systému. Tieto štúdie boli publikované v prestížnych vedeckých časopisoch.

pestovanie mastichyPestovanie a zber mastichy
Pistáciovníky mastixové si kvôli produkcii mastichy vyžadujú dôkladnú starostlivosť počas celého roka. Rastú veľmi pomaly a živicu začínajú produkovať až v 5. / 6. roku života, odkedy ju aktívne produkujú až do 70. roku životného cyklu stromu. Kvôli vyššej produkcii živice zo stromu ich pestovatelia prihnojujú vlastným lístím.

masticha históriaHistória mastichy
Účinky chioskej mastichy boli prvý krát popísané v dobách staroveku, konkrétne 1.st., vtedajším významným lekárom a botanikom Dioscoridom, ktorý je považovaný za otca farmakológie. Vo svojej knihe „O zdravotníckych materiáloch“ rozdelil lieky do piatich hlavných kategórií, pričom tu vyzdvihuje aj terapeutické účinky chioskej mastichy.

0