Pálenie záhy je charakteristické nepríjemnými tlakmi zo žalúdka často spojenými s kyslým pocitom v ústach. Môže byť zapríčinené ťažko stráviteľným jedlom, zlými stravovacími návykmi, avšak môže byť prejavom aj vážnejšieho žalúdočného ochorenia.  

Pálenie záhy príznaky

Pálenie záhy vzniká ako dôsledok výstupu žalúdočných kyselín zo žalúdka do oblasti pažeráka, ktorý nie je uspôsobený na spracovanie týchto žalúdočných kyselín, čo následne vyvoláva v našom organizme nepríjemné pocity. Tento proces sa prejavuje tlakmi, či bolesťou za hrudnou kosťou prechádzajúcou do celej brušnej dutiny. 

Grganie, nevoľnosť a nadúvanie patria tiež medzi príznaky pálenia záhy. 

Mnohí pacienti opisujú pocit pálenia záhy ako pálenie v žalúdku, horúčavu za hrudnou kosťou, pocit kyslosti v hrudi, zvieravosť.

Pálenie záhy - liečba
Pálenie záhy – liečba

Pálenie záhy príčiny

Pálenie záhy býva najčastejšie zapríčinené zlým trávením, či nadmerným požívaním potravín nevhodných pre trávenie. 

Medzi potraviny, ktoré často vyvolávajú pálenie záhy možno zaradiť: korenené, mastné a kyslé jedlá, čokoládu, sladké pečivo, citrusové plody, paradajky, niektoré sušené potraviny, mentol, alkohol, nápoje s obsahom kofeínu a sýtené nápoje.

Medzi časté príčiny pálenia záhy patria aj nesprávne stravovacie návyky.  Mali by sme dodržiavať tieto zásady zdravého stravovania:

  • dôkladné požutie potravy
  • pomalé prehĺtanie
  • jesť radšej malé porcie
  • pitný režim – hlavne čistá voda a nesladené nápoje
  • nejesť neskoro večer a neísť spať bezprostredne po jedle

Aj tehotensto patrí medzi príčiny pálenia záhy a často sa pálenie záhy v tehotenstve objavuje. Vtedy je spôsobené tlačením rastúceho bruška na tráviace orgány. 

Znamená pálenie záhy veľa kyseliny?

Vo všeobecnosti prevláda laický názor, že pálenie záhy je spôsobené nadmernou produkciou kyseliny.

Výskumy a najnovšie poznatky však poukazujú na to, že často je príčinou pálenia záhy práve nedostatok kyselín v žalúdku. Pripravili sme o tejto téme článok. Prečítajte si ho.

Čo pomáha na pálenie záhy?

V prípade, že zaznamenávate pálenie záhy pravidelnejšie – spravidla viac krát týždenne a nie len ako následok konzumácie konkrétnych nežiadúcich jedál, je vhodné sa pozrieť na tento problém komplexnejšie. 

Okrem spomínaného nedostatku žalúdočných kyselín môže byť dôvodom častého pálenia záhy aj infekcia helikobakter pylori, ktorá prebýva v žalúdku. Táto baktéria vyvoláva mnohé žalúdočné problémy, ktoré môžu vyústiť až do vzniku žalúdočných vredov, či rakoviny žalúdka. 

Pred tým, ako začnete s hľadaním dobrého lieku na pálenie záhy, zistite či netrpíte touto infekciou. Otestovať sa na prítomnosť helikobakter pylori môžete aj domácim testom na helikobaktera. 

Základnou odpoveďou na to, ako sa zbaviť pálenia záhy je zmeniť svoje stravovanie. 

Ak sa pálenie záhy objavuje len po konkrétnych jedlách, tie musíte jednoznačne vylúčiť z jedálnička. 

Odporúčame konzumovať menšie porcie jedla, aby sa žalúdok nepresýtil – ak sa najete len do poloplna, ľahšie a rýchlejšie sa jedlo strávi. 

Prvá pomoc pri pálení záhy

Pri akútnom pálení záhy ako prvú pomoc odporúčame užiť rozpustnú vlákninu – napr. psyllium. V tomto prípade ju však nezmiešavajte s vodou, ale užite priamo 1 čajovú lyžičku prášku a zapite ho 2dcl nechladenej čistej vody. Psyllium má schopnosť stiahnuť kyseliny z hrtana a uľaviť pri akútnom pálení záhy a refluxe. Kvalitné psyllium je súčasťou vlákninového komplexu Natura Biotika.

Psyllium odporúčame užívať nielen pri pálení záhy, ale aj ako každodenný doplnok vlákniny. Psyllium užívajte s 2-hodinovým odstupom od mastichy a iných liekov.

Okrem zdravšieho stravovania, či uprednostňovania ľahších jedál odporúčame do jedálnička doplniť aj prírodné výživové doplnky na žalúdok a podporu trávenia.

Chioská masticha

Medzi výživové doplnky podporujúce správne fungovanie žalúdka patrí chioská masticha. Masticha je liečivá živica zo stromu Pistacia Lentiscus, ktorý rastie v južnej časti gréckeho ostrova Chios. Už starovekí grécki lekári ju používali pri liečbe žalúdočných a črevných ochoreniach. Vďaka silným antibakteriálnym a protizápalovým účinkom sa masticha javí ako účinná prírodná pomoc pri rôznych ochoreniach tráviaceho traktu. Zákazníci hovoria o jej pozitívnych účinkoch mastichy pri zbavovaní sa pálenia záhy. 

Mastichu odporúčame konzumovať aj vtedy, ak vás pálenie záhy trápi len občas. Ideálne je však absolvovať dlhodobejšiu kúru, ktorá vám pomôže tieto problémy eliminovať na dlhé obdobie. 

Vhodným produktom na spomínané problémy je Masticha Active – okrem originálnej chioskej mastichy obsahuje aj dve špeciálne aktívne kultúry. Tieto látky spolu pôsobia synergicky, rýchlo pôsobia a pomáhajú dosahovať dlhodobé účinky. 

Masticha Active - 100 kapsúl
Masticha Active – spojenie chioskej mastichy a aktívnych kultúr

Vyskúšajte produkty s chioskou mastichou

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom, ktorý už na prvý pohľad má nečisté, či dokonca pokazené zuby. Zdravá ústna dutiny tvorí veľmi dôležitý prvý dojem.

Pavol Bojda
18. februára 2021
Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z vonku.

Pavol Bojda
13. februára 2021
Helikobakter pylori - detail baktérie.
Helikobakter pylori

Helikobakter pylori

Nedostatočné trávenie, občasné nafukovanie, pálenie záhy, bolesti brucha v strednej časti. Toto sú pocity, ktoré z času na čas pocíti každý z nás.

Pavol Bojda
10. februára 2021
Gastritida - prejavy
Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Gastritída – zápal žalúdka: Príznaky a liečba bolestí žalúdka

Gastritída je zápalové ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje silnými bolesťami, či kŕčami v oblasti brušnej dutiny. Akútny zápal žalúdka sa môže rozvinúť do chronických problémov, často aj do vzniku žalúdočných vredov. Preto je dobré si všímať už prvotné príznaky. V tomto článku vám povieme všetko o diagnostike, príčinách vzniku a liečbe zápalu žalúdka.

Pavol Bojda
13. januára 2020
Ďalšie články