Čo môže spôsobovať silné kŕče v bruchu? Mapa brucha a bolestí

31. januára 2024 Pavol Bojda Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Stáva sa vám, že vás občas nevysvetliteľne bolí brucho? Máte bolesti až kŕče v strede brucha pod rebrami alebo bolesť brucha na ľavej, či pravej strane? Bolí vás brucho aj na dotyk alebo pociťujete pichanie?

Crohnova choroba - dedicnost

V tomto článku sa vám pokúsime zhrnúť najčastejšie príčiny bolesti brucha, ktoré môžu zahŕňať silné kŕče, bodavú bolesť a pichanie v bruchu, objaviť sa môžu aj kŕče v črevách, hnačky, horúčka, či zápcha.

Kŕče v bruchu, príčiny kŕčov v bruchu

Kŕče v bruchu a bolesť chrbta

Bolesť žalúdka môže byť vystreľujúca až do chrbta. Ostré bolesti vystreľujúce do chrbta môžu naznačovať zápal žlčníka. Ak sa objavujú po konzumácií mastného, problém môže spôsobovať pankreas. Zvýšenú pozornosť treba mať pri bolesti, ktorá je sprevádzaná horúčkami a zimnicami. V tom prípade môže ísť o infekciu močových ciest

Kŕče v bruchu a hnačka

Hnačka a kŕče v bruchu, zimnica. Ak sa objavujú len výnimočne, je to v poriadku, zažil to už každý z nás. Problém však nastáva, ak sa hnačka objavuje dlhodobo a chronicky. To môže byť znakom Crohnovej choroby, dlhodobého stresu, intolerancie potravín, alebo napríklad aj ulceróznej kolitídy

Kŕče po jedle alebo v noci

Bolieva vás brucho po jedle? Skúste spozorovať, či vám neprekáža nejaká zložka potravy. Častokrát sa takto odhalí intolerancia, či už na lepok, histamín alebo laktózu.

Nočné bolesti brucha môžu signalizovať dvanástnikové vredy, objavujúce sa zväčša 2-6 hodín po jedle. Existujú spôsoby, ako odlíšiť dvanástnikový vred od žalúdočného vredu. Dočítate sa o tom aj v našom článku: Vred na dvanástniku: Ako ho odlíšiť od žalúdočného?

Ak vás po jedle trápi bolesť brucha pod rebrami v strede, môže ísť o žalúdočný vred. V tomto prípade je bolesť výraznejšia po konzumácií korenistých a pikantných jedál.

Ak máte silné bolesti iba po konzumácií mastného, zrejme ide o chorý žlčník

Žalúdočné vredy
Žalúdočné vredy

Kŕče v črevách

Počas trávenia sa steny hrubého čreva sťahujú za účelom posúvania potravy a odpadu. Ľudia zvyčajne nepociťujú tieto prirodzené kontrakcie hrubého čreva.
Ak však človek pociťuje kŕče v črevách, môže to byť nepríjemné a dokonca bolestivé.

Množstvo zdravotných problémov a potravín môže spôsobiť kŕče v črevách. Často si človek musí všimnúť, kedy sa kŕče objavia, aby sa zistilo, čo ich spôsobuje alebo spúšťa.

Môže ísť o:

Bolesť brucha pod rebrami v strede

Ak pociťujete bolesť alebo kŕče v strede pod rebrami, môže ísť o žalúdočný vred, problémy s refluxom alebo zapálený pankreas. Vaše trávenie zrejme má nejakú poruchu. Tiež je možné, že ide o žlčový kameň.

Mapa brucha a bolestí

Bolesť brucha na pravej strane

Keď cítite bolesť v pravej hornej časti brucha, je obzvlášť ťažké špecifikovať dôvod, pretože môže naznačovať problémy s pečeňou, žlčníkom alebo horným črevným traktom.

Intenzita a pretrvávanie bolesti môže naznačovať tieto ochorenia:

  • Cholecystitída (zapálený žlčník)
  • Žlčové kamene
  • Poškodenie pečene (hepatitída, cirhóza)
  • Duodentitída (zápalové ochorenie dvanástnika)

Bolesť brucha na pravej strane dole

Tupá bolesť na pravej strane pupka, ktorá sa zostruje a presúva do pravej dolnej časti brucha, je prvým príznakom apendicitídy (zápal slepého čreva).

Bolesti brucha na ľavej strane

Bolesť na ľavej hornej časti brucha pod rebrami môže mať rôzne príčiny. V tejto oblasti je niekoľko dôležitých orgánov vrátane sleziny, obličiek, pankreasu, žalúdka, hrubého čreva a pľúc.

Bolesť na ľavej strane brucha pripisujeme možnému zápalu močových ciest – problémy s obličkami. Bolesť môžu spôsobiť aj zastavené vetry, či zápcha. Ak kŕče a bolesti pociťujete nižšie, teda bolesti brucha sa môžu objavovať na ľavej strane dole, môže ísť aj o gynekologické problémy.

Jednou z najčastejších príčin bolesti v ľavej dolnej časti brucha je aj divertikulitída (divertikuly sú malé vydutiny, ktoré sa vytvárajú na oslabenom úseku hrubého čreva) a zápal hrubého čreva, ktorý spôsobuje náhlu bolesť v ľavej dolnej časti brucha, krv v stolici a obdobia zápchy, po ktorých nasledujú obdobia hnačky.

Bolesť brucha na ľavej strane môže znamenať aj zápal pankreasu alebo spomínané vredy.

Bolesť pri pupku na ľavej strane

Silná bolesť pri pupku na ľavej strane objavujúca sa krátko po jedle, poukazuje na problémy s pankreasom. Akútna pankreatitída je zdravotný stav, pri ktorom sa pankreas zapáli. Pri pankreatitíde tráviace enzýmy, ktoré sa zvyčajne dostanú do tenkého čreva aby pomohli stráviť jedlo, napádajú samotný pankreas. Bolesť brucha pri pupku na ľavej strane môže byť preto príznakom zapáleného pankreasu.

Bolesť brucha na ľavej a pravej strane dole

Ak pociťujete symetrickú bolesť v dolnej časti brucha na oboch stranách, zvyčajne je to spôsobené problémom s obličkami alebo reprodukčným systémom. Ženy môžu pociťovať tupú, alebo bodavú bolesť na jednej, niekedy na oboch stranách brucha, ako aj pocit ťažoby, plnosti, opuchu a tlaku v týchto oblastiach. Môžu to spôsobovať cysty na vaječníkoch, alebo zápal vajíčkovodov.

Infekcia obličiek a obličkové kamene sú hlavnými príčinami bolesti dolnej časti chrbta a brucha po problémoch s chrbticou. Ťažkosti s močením, bolestivé močenie a nutkanie na močenie sú ďalšími príznakmi chorôb, ako je infekcia obličiek, či obličkové kamene.

Strava a vnútorný pokoj

Pri ťažkostiach s trávením a bolestiach v oblasti brucha je pravdepodobné, že kameňom úrazu je stravovanie. Ďalším kľúčovým faktorom je miera stresu, ktorý môže vyvolať množstvo ochorení a priamo ovplyvňuje náš zdravotný stav. Mali by ste preto dbať na zdravý životný štýl, príjem dostatočného množstva vitamínov, minerálov a vlákniny.

Dôležitý je tiež oddych a váš vnútorný pokoj. 

Ak hľadáte základné rady, ktoré by ste mali v stravovaní dodržiavať – prečítajte si náš článok s tipmi na stravu.(nielen pri helikobakterovi)

Nájdite si spôsob, ako tieto potreby naplniť. Na vašom zdravotnom stave sa to pomerne rýchlo odzrkadlí.

Zdroje:

https://www.webmd.com/pain-management/abdominal-pain-causes-treatments

https://en.wikipedia.org/wiki/Abdominal_pain