Pichanie a kŕče v bruchu – odhaľte ich príčinu

2. marca 2021 Pavol Bojda Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Stáva sa vám, že vás občas nevysvetliteľne bolí brucho? Máte kŕče v strede brucha pod rebrami alebo na ľavej strane? Bolí vás brucho na dotyk alebo pociťujete pichanie?

Crohnova choroba - dedicnost

V tomto článku sa vám pokúsime zhrnúť najčastejšie príčiny bolesti brucha, kŕčov a pichania v brušnej oblasti.

Kŕče v bruchu a bolesť chrbta

Bolesť žalúdka môže byť vystreľujúca až do chrbta. Ostré bolesti vystreľujúce do chrbta môžu naznačovať zápal žlčníka. Ak sa objavujú po konzumácií mastného, problém môže spôsobovať pankreas. Zvýšenú pozornosť treba mať pri bolesti, ktorá je sprevádzaná horúčkami a zimnicami. V tom prípade môže ísť o infekciu močových ciest

Kŕče v bruchu a hnačka

Kŕče v bruchu, hnačka a zimnica. Ak sa objavujú len výnimočne, je to v poriadku, zažil to už každý z nás. Problém však nastáva ak sa hnačka objavuje dlhodobo a chronicky. To môže byť znakom Crohnovej choroby, dlhodobého stresu, intolerancie potravín, alebo napríklad aj ulceróznej kolitídy

Kŕče po jedle alebo v noci

Bolieva vás brucho po jedle? Skúste spozorovať, či vám neprekáža nejaká zložka potravy. Častokrát sa takto odhalí intolerancia, či už na lepok, histamín alebo laktózu.

Ak vás po jedle trápia bolesti strednej časti brucha pod rebrami, môže ísť o žalúdočný vred. V tomto prípade je bolesť výraznejšia po konzumácií korenistých a pikantných jedál.

Ak máte silné bolesti iba po konzumácií mastného, zrejme ide o chorý žlčník

Silná bolesť objavujúca sa v okolí pupka krátko po jedle, poukazuje na problémy s pankreasom.

Nočné bolesti brucha môžu signalizovať dvanástnikové vredy, objavujúce sa zväčša 2-6 hodín po jedle. Existujú spôsoby, ako odlíšiť dvanástnikový vred od žalúdočného vredu.

Žalúdočné vredy
Žalúdočné vredy

Bolesť brucha pod rebrami v strede

Ak pociťujete bolesť alebo kŕče v strede pod rebrami, môže ísť o žalúdočný vred, problémy s refluxom alebo zapálený pankreas. Vaše trávenie zrejme má nejakú poruchu. Tiež je možné, že ide o žlčový kameň.

Pulzovanie pod pravým rebrom alebo pichanie, či tupá bolesť v tejto oblasti môže značiť aj vred dvanástnika, zápal podžalúdkovej žľazy či problémy močových ciest. 

Bolesti brucha na ľavej strane

Bolestivý stred ľavej časti brucha pripisujeme možnému zápalu močových ciest – problémy s obličkami. Bolesť môže spôsobiť aj zápcha. Ak kŕče a bolesti pociťujete nižšie, môže ísť o gynekologické problémy, slepé črevo alebo zápal hrubého čreva. 

Bolesti v ľavej časti môžu znamenať aj zápal pankreasu alebo spomínané vredy.

Strava a vnútorný pokoj

Pri ťažkostiach s trávením a bolestiach v oblasti brucha je pravdepodobné, že kameňom úrazu je stravovanie. Ďalším kľúčovým faktorom je miera stresu, ktorý môže vyvolať množstvo ochorení a priamo ovplyvňuje náš zdravotný stav. Mali by ste preto dbať na zdravý životný štýl, príjem dostatočného množstva vitamínov, minerálov a vlákniny.

Dôležitý je tiež oddych a váš vnútorný pokoj. 

Ak hľadáte základné rady, ktoré by ste mali v stravovaní dodržiavať – prečítajte si náš článok s tipmi na stravu.(nielen pri helikobakterovi)

Nájdite si spôsob, ako tieto potreby naplniť. Na vašom zdravotnom stave sa to pomerne rýchlo odzrkadlí.