Senná nádcha – príznaky a liečba

21. júna 2022 Zuzana Kucková Alergie, Herb Alerg, Imunita

Poznáte to. S rozkvitnutou prírodou prichádza pre niekoho aj čas nekonečného kýchania, soplenia, kašlania…nič príjemné, však? Skúsili ste už všetko možné, ale bez balíkov vreckoviek sa neviete ani pohnúť? Prečítajte si, ako sa senná nádcha dá liečiť prírodnou cestou.

žena leží na sene cez letný deň v prírode a v bielych šatách

Čo je to senná nádcha

Peľ sprevádza ľudí od nepamäti, pretože je prirodzenou súčasťou prostredia. Názov senná nádcha je ľudové označenie alergickej nádchy a vznikol tak, že niektorí ľudia pri práci so senom na poli trpeli nádchou. Avšak pravdou je, že nádchu spôsobuje častokrát peľ. 

Výskyt sennej nádchy je spojený preto s peľovou sezónou, čiže predovšetkým s jarným obdobím. Záleží aj od typu alergénu (spúšťač, v tomto prípade máme na mysli strom, alebo rastlinu), ktorý v danom období kvitne, čiže u niekoho sa alergická nádcha môže objaviť v lete, alebo na jeseň. 

Zaujímavosťou je, že na území Slovenska, najmä v nižšie položených oblastiach, začínajú kvitnúť liesky už v mesiaci január, čiže ešte počas kalendárnej zimy. Mnohým ľuďom pri tom nenapadne, že im začala senná nádcha a myslia si, že prechladli. 

Pojem senná nádcha je trošku nepresný. Správne by sme mali hovoriť o polinóze, čo znamená respiračná alergia spôsobená alergénmi peľu polinóznych rastlín. Alergénom teda nie je konkrétna rastlina či kvitnúci strom, ale proteíny, ktoré sa nachádzajú v ich peľových zrnkách (ktoré sú veľmi maličké, niektoré majú iba 0,05mm).

seno v tvare valca na lúke

V súčasnosti počet ľudí s alergiami narastá. Ľudstvo s takzvanou westernalizáciou (zmena životného prostredia) si spôsobilo okrem iného aj dysreguláciu imunitného systému a u niektorých jedincov sa začínajú čoraz častejšie objavovať alergické reakcie.

Zaujímavosť: slovo alergia je odvodené od gréckych slov allos – iný, zmenený stav a ergon – práca, reaktivita, reakcia. Pojem alergia bol definovaný lekármi Clemensom von Pirquetom a Bélom Schickom v roku 1906.

Senná nádcha a jej príznaky

Nádcha je najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest. Je to zápal sliznice nosa, pričom sa prejavuje najmä opuchom, zvýšenou tvorbou hlienu a obmedzením priechodnosti nosa.

Hlavné a typické  príznaky sennej nádchy sú:

 • výtok z nosa (rinorea)
 • sťažené dýchanie
 • nadmerné kýchanie
 • kašeľ
 • svrbenie nosa
 • očné svrbenie
 • slzenie očí
 • väčšia / menšia strata čuchu
 • bolesti hlavy
 • strata výkonnosti
 • únava

Spomenuté príznaky sa môžu vyskytovať súbežne alebo samostatne, v rôznej intenzite a dĺžke (niekoľko týždňov a mesiacov). Senná nádcha sa zvykne najhoršie prejavovať ráno. Je to preto, lebo v doobedných hodinách je v ovzduší najviac alergénov.

Nádcha znepríjemňuje život človeka kdekoľvek sa nachádza, pretože nadmerné, takmer nezastaviteľné kýchanie a kašeľ trvajúce aj niekoľko minút, následne prudké tečenie z nosa znemožňujú sústrediť sa na akúkoľvek činnosť. 

Na koncentráciu peľu v ovzduší má výrazný vplyv aj počasie. Horúce, suché alebo veterné počasie napomáha silnejšiemu šíreniu peľu do ovzdušia, naopak daždivé obdobie zráža peľ k zemi, čím intenzívne znižuje riziko alergických ťažkostí.

Druhy nádchy

1. Alergická nádcha, ktorá môže byť:

 • Sezónna: väčšinou na jar a jeseň v období peľu zo stromov a bylín. Hlavnými alergénmi na jar sú breza a lieska. V lete sú to rôzne trávy a na jeseň palina a ambrózia.
 • Celoročná: sem patrí alergia na rôzne plesne, roztoče a alergény živočíšneho pôvodu. Veľa ľudí si myslí, že plesne sa nachádzajú len v domácnosti. Avšak plesniam sa veľmi dobre darí aj vo vonkajšom prostredí, predovšetkým na tienistých a vlhkých miestach.

Podľa dĺžky prejavu alergických príznakov sa alergická nádcha delí na:

 • intermitentnú:  prejavuje sa menej ako 4 dni v týždni a trvá kratšie ako 4 týždne
 • perzistujúcu: prejavuje sa viac ako 4 dni v týždni a trvá dlhšie ako 4 týždne

2. Infekčná nádcha: vo väčšine prípadov je dôvodom vzniknutia infekcia vírusového pôvodu. Tento druh nádchy trápi ľudí najmä v noci.

Príznaky netreba podceňovať, pretože postoj k alergickej sennej nádche typu “tak ako príde, tak aj odíde” môže mať až na 80% nábeh na astmu.

Možnosti liečby sennej nádchy

Príznaky alergickej nádchy ľudia často podceňujú, pretože akonáhle opustia miesto s alergénom, symptómy zmiznú a postihnutý človek je úplne v  poriadku. Nikto by nepovedal, že pred chvíľou bol neschopný normálne fungovať.

šokovaný muž drží v ruke sprej do nosa, má červené oči, trpí alergiou

Liečba bežnými liekmi

Ako prvú pomoc ľudia volia voľnopredajné prípravky na alergiu. Ich výber závisí od konkrétneho typu prejavu a intenzity.
Najčastejšie používané sú antihistaminiká (lieky, ktoré blokujú účinky histamínu), dekongestanty (spreje, tablety, ktoré možno použiť na krátkodobú liečbu)  alebo kortikoidy (sú vyrábané synteticky a pacientovi sú indikované v prípade závažných chronických ochorení).

Lokálna liečba: patria sem rôzne spreje a kvapky do nosa, kvapky do očí, ktoré poskytujú rýchlu úľavu od alergických príznakov sennej nádchy. Nosové spreje majú rýchli nástup účinku, zmierňujú svrbenie nosa a aplikujú sa 2x denne. Očné kvapky redukujú začervenanie, podráždenie, opuch a nadmerné slzenie. Aplikujú sa 2 až 3 krát denne.

v ruke sú tabletky, sprej a vreckovky proti alergii

Celková liečba: sa používa vtedy, ak je lokálne liečba nepostačujúca. Používajú sa antihistaminiká, ktoré účinkujú až 24 hodín.

Pri používaní spomínaných liečiv treba byť opatrný, pretože ich dlhodobé užívanie prináša so sebou okrem úľavy od alergických prejavov aj nežiaduce účinky

Prírodná liečba sennej nádchy

V prvom a neposlednom rade je dôležité si uvedomiť, že alergia je prehnaná reakcia organizmu na látky bežne sa nachádzajúce v našom prostredí. Teda imunitná odozva tela je podmienená aj životosprávou. 

Určite ste už počuli o tom, že veľká časť imunity sa skrýva v našich črevách (je to až 70%), a preto mikrobióm zohráva veľkú rolu v imunitnom systéme. Ak trpíte alergiou, mali by ste sa teda zamyslieť aj na skladbe svojho jedálnička.

Príroda nám ponúka množstvo liečiv, ktoré keď vieme správne použiť, dokážu zmierniť, dokonca až úplne vyliečiť veľa chorôb. 
Náš mastichový tím sa venuje alergiám už niekoľko rokov, pretože zdravie našich blízkych, ktorí čoraz častejšie začínajú trpieť rôznymi alergiami, nám nie je ľahostajné. Vieme o sile prírody, a preto sme vyvinuli produkt, ktorý dokáže účinne zmierniť alergické prejavy bez vedľajších účinkov. 

Herb Alerg je komplexom siedmich najúčinnejších zložiek: pŕhľava, kurkuma, kvercetín, bromelaín, extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa), lipozomálny vitamín C a zinok. 

Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín

Senná nádcha u detí

Aj u detí má alergická nádcha rovnaký začiatok, ako u dospelých, čiže plný nos, opuch nosovej sliznice, sťažené dýchanie, kašeľ a začervenané oči.

U detí do veku 2 rokov sa senná nádcha zvyčajne neobjavuje. Neskôr v období medzi 4. a 6. rokom života sa však už môže plne prejaviť. Sezónnou alergickou nádchou najčastejšie trpia pacienti vo veku od 5 do 20 rokov. Deti narodené pred vypuknutím peľovej sezóny, teda na jar, trpia alergiami častejšie.

U dojčiat býva prvým príznakom alergickej sennej nádchy atopický ekzém. Malé deti z toho väčšinou vyrastú, no netreba sa na to vždy spoliehať, pretože aj keď ekzém ustúpi, môžu nastať  respiračné problémy.

Veľkú rolu v náchylnosti na alergie hrá aj genetika. Ak má rodič alergiu na pele, trávy, trpí astmou či na rôzne ekzémy, je viac než pravdepodobné, že jeho dieťa bude alergické tiež. Preto treba byť obozretný pri akýchkoľvek príznakoch alergickej sennej nádchy aj u tých najmenších.

Ako zmierniť sennú nádchu u detí

 1. Okolo nosných dierok dieťatka skúste natrieť čistú vazelínu, ktorá zachytí peľ a zabráni mu vojsť do dýchacích ciest.
 2. Po každej prechádzke vymente dieťaťu oblečenie, aby ste ho zbavili peľu. Dôležité je aj umyť tváričku a vlasy.
 3. Počas peľovej sezóny otvárajte okná čo najmenej.
 4. Pravidelne vysávajte a utierajte prach mokrou handričkou.
 5. Kúpte si peľový filter do auta.
 6. Vyhýbajte sa prechádzkam v parkoch, či poliach kde pôsobia dané alergény.
 7. Vonku chráňte dieťa klobúkom.
 8. Ak má pacient viac ako 3 roky, môžete vyskúšať aj rôzne prírodné éterické oleje do nosa na zmiernenie opuchu sliznice a uvoľnenie dýchania.
chlapček sedí na sene v prírode, za ním je kukurica

Prevencia  pred alergiou už v tehotenstve

Budúce mamičky môžu znížiť riziko alergie rôznymi opatreniami už počas tehotenstva. Deti fajčiarok neskôr častejšie trpia na astmu, ako deti matiek, ktoré nefajčia.

Tehotné ženy by sa nemali zdržiavať ani v priestoroch kde sa fajči, pretože aj pasívne fajčenie môže ovplyvniť nesprávny rast pľúc, čo môže viesť k infekciám dýchacích ciest, zápalom stredného ucha a v najhoršom prípade úmrtie dieťaťa. 

Matka s alergiou sa nemusí báť dojčiť, práve naopak, doporučuje sa to. Alergénne látky totiž neprenikajú do materského mlieka. Dojčenie pomáha rozvoju detského imunitného systému a znižuje riziko infekcie.

Neti konvička – pomoc pri sennej nádche s nosovou sprchou

Existuje stará jogínska technika – Džala Néti, ktorá používa malú nádobku nazývanú neti. Jogíni aj moderná medicína veria, že nosová hygiena je jednou z dôležitých očistných techník, ktoré by sme mali zaradiť do svojho života. Táto naturálna liečebná metóda sa stala najlepším pomocníkom aj pre alergikov. 

S názvom Neti ste sa už možno stretli ak praktizujete jógu. Je súčasťou jogových očistných techník (Shat kriyas), ktorých súčasťou je aj očista nosa a dutín. 

Dôležitý význam má však táto malá, nenápadná konvička aj zo zdravotného hľadiska:

 • uvoľňuje nos a opuchnuté sliznice pri nádche
 • zlepšuje odolnosť slizníc pred bakteriálnymi a vírusovými infekciami
 • pomáha pri pocite suchého nosa
 • odstraňuje z nosa prach, peľ, čiže zmierňuje nepríjemné alergické príznaky
 • posilňuje prirodzené čistiace mechanizmy dýchacích ciest

Pri silnejších alergiách, prechladnutí, alebo zápale prínosových dutín môže byť nos preplachovaný 2 – 4x denne. Inak ju môžete používať každý deň ako prevenciu. Nadobudnete pocit čistého a plného dýchania.

mladá žena so zelenou šatkou ukazuje s úsmevom aké ľahké je použiť nosovú sprchu

Odporúčaný produkt

 • Herb Alerg - alergie, senná nádcha, histamín

  HERB ALERG

  Alergia, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

  Zbavte sa alergie prírodnou cestou. Sezónne peľové alergie, alergie na zvieratá, prach, roztoče.

  24,50 

  Pridať do košíkaPridané
  Doručíme do 2 dní

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/