Smrekovcová vláknina

23. apríla 2021 Pavol Bojda Natura Biotika, Vláknina

Smrekovcová vláknina vo forme jemného prášku krémovej farby je získavaná z triesok Smrekovca amerického (Larix laricina).

Smrekovcova vlaknina

Jej hlavnou aktívnou zložkou sú arabinogalaktány (až do 98%) a stopy urónovej kyseliny.  Extrakciou smrekovcových triesok získavame jemný prášok krémovej farby, ktorý je rozpustný vo vode, má nízku viskozitu a vyznačuje sa vysokou stabilitou pri rôznych teplotách, koncentráciách a ph hodnotách.  

Tento smrekovcový prášok je klasifikovaný ako vláknina, pretože prechádza žalúdkom a tenkým črevom bez rozloženia enzýmami a vstupuje do hrubého čreva v pôvodnej forme. Tu je fermentovaný mikroflórou. Smrekovcový arabinogalaktán je veľmi bezpečný doplnok stravy, potvrdzuje to aj množstvo toxikologických štúdií, ktoré sú vykonávané už od 60-tych rokov minulého storočia.

Čo je to arabinogalaktán

Polysacharid vyskytujúci sa najmä v dreve smrekovcov, no v malých množstvách ho môžeme nájsť aj v obilninách, hríboch a v niektorých druhoch zeleniny. 

Poskytuje ochranu proti vírusovým, bakteriálnym infekciám a karcinogénom. Je tiež prospešný pri syndróme chronickej únavy, vírusovej hepatitídy, HIV a AIDS. Podporuje imunitu a pozitívne vplýva na črevnú mikroflóru.

Živia sa ním najmä probiotické baktérie, čo v konečnom dôsledku znamená, že arabinogalaktán má prebiotické vlastnosti a je neodmysliteľnou súčasťou symbiotík.

Smrekovcová vláknina ako prebiotikum

Pre absorpciu živín a vitamínov musia v črevnej mikroflóre prevládať prospešné baktérie. Azda každý z nás vie o dôležitosti porbiotických baktérií, no menej sa hovorí o tom, že probiotické baktérie nevyhnutne potrebujú pre svoju existenciu prebiotiká, ktoré sú zdrojom ich obživy. 

Zabezpečením dostatočného množstva probiotík a súčasne prebiotík v organizme môžeme predchádzať tráviacim ťažkostiam ako je hnačka, nadúvanie, či plynatosť. Prebiotiká zväčšujú objem stolice a zjednodušujú vyprázdňovanie, čím nás chránia pred vznikom nádorových ochorení – rakovinou hrubého čreva a konečíka. 

Aké sú účinky smrekovcovej vlákniny?

Smrekovcová vláknina má tieto účinky:

  • podporuje prirodzenú ochranu organizmu
  • podporuje imunitný systém
  • podporuje odolnosť voči nepriateľským mikroorganizmom
  • prispieva k správnej činnosti tenkého a hrubého čreva
  • podporuje rast priateľských bifidobaktérií a tvorbu mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA)

Kde nájdem smrekovcovú vlákninu?

Účinky smrekovcovej vlákniny sme využili v produkte Natura Biotika – vlákninovom komplexe, ktorý obsahuje tri druhy rozpustnej vlákniny:

  • smrekovcovú vlákninu, akáciovú vlákninu, psyllium
Natura Biotika - aktívna vláknina
Smrekovcová vláknina v Natura Biotika

Natura Biotika vďaka tomuto špecifickému obsahu pôsobí v troch oblastiach:

  • posilňuje imunitu
  • podporuje zdravie žalúdka a čriev
  • pozitívne ovplyvňuje výšku cholesterolu
  • chráni mikrobióm počas užívania antibiotík

Natura Biotika nemá vedľajšie účinky. Jej užívanie je vhodné pre všetky vekové kategórie.


Vyskúšajte vlákninu Natura Biotika