Tlak v hlave a točenie hlavy

8. decembra 2021 Mária Richtáriková Vysoký krvný tlak

Ak ste už zažili tlak alebo točenie hlavy dobre viete, ako ťažko zvládnuteľné sú tieto pocity. Hlavne, ak sa objavujú pravidelne a vy nepoznáte ich príčinu. Môžu byť dokonca aj nebezpečné a to v prípade, keď prichádzajú nekontrolovane a náhle – prinášajú riziko upadnutia do bezvedomia.

Tlak v hlave

Spomeňme pár prípadov, v ktorých sa točenie hlavy a tlak môžu objavovať a aké sú ich dôvody.

Točenie hlavy a pocit na zvracanie

Ak točenie hlavy a závrat sprevádza aj pocit na zvracanie príčinou môže byť výška krvného tlaku. Podobné problémy sa väčšinou nevyskytujú, ak má človek ideálny tlak. Avšak, pri zmenách tlaku – hlavne pri rýchlom poklese tlaku sa môže objaviť pocit závratu, točenia hlavy a až pocity na odpadnutie alebo na zvracanie. 

Podobné pocity sa však môžu vyskytnúť aj pri príliš rýchlo zvýšenom krvnom tlaku. Medzi najčastejšie príčiny náhleho zvýšenia krvného tlaku patrí stres alebo zvýšená námaha. Aj v takomto prípade sa vám bude pravdepodobne motať hlava.

Točenie hlavy
Nepríjemný pocit točenia hlavy a závratu

Zníženie krvného tlaku do niekoľkých minút

Ak potrebujete vedieť ako okamžite znížiť krvný tlak, odporúčame vám v prvom rade oddych. Ľahnite si a relaxujte. Pri pocite točenia hlavy v ľahu vyložte nohy do zvýšenej polohy a oprite si ich napríklad o stenu. Táto poloha pomôže presunu krvi rýchlejšie do mozgu. Doprajte si nárazovo väčšie množstvo čistej vody (napríklad dva poháre) a aj keď sa váš stav ustáli, dodržujte pitný režim. Na rýchle zníženie krvného tlaku pomôže aj studený obklad hlavy. 

Pozor však, ak sa vám pocity závratu opakujú pravidelne, alebo nie sú len náhlym príznakom, ale trvajú dlhšie. Vtedy môžu poukazovať na ochorenie vnútorného ucha alebo iné neurologické ochorenie (poruchy centrálnej nervovej sústavy, poškodenia mozgu a podobne).

Ktoré vitamíny vám chýbajú?

Točenie hlavy a závraty sú aj príznakom nedostatku niektorých vitamínov, najčastejšie horčíka. Doplňte si magnézium vo výživových doplnkoch ak sa chcete závratov a točenia hlavy zbaviť.

Pozorne sledujte aj pocity tlaku v hlave.

Tlakom v hlave označujeme tupú bolesť zvyčajne na jednom konkrétnom mieste hlavy, ktorá prichádza náhle a jej časový výskyt je rôzny.

Príčiny tlaku v hlave sa dajú do istej miery diagnostikovať podľa miesta, kde tlak vzniká. 

Ak je tlak v hlave najvýraznejší na čele, v prednej časti hlavy, v okolí očí a obočia – dôvodom je pravdepodobne sinusitída – zápal prínosových dutín, ktorý vzniká pri nádche alebo alergiách. Podobná diagnóza je predpokladateľná aj v prípade, že sa tlak v hlave pri zohnutí alebo v predklone zosilňuje. 

Ak sa tlak objavuje v miestach tváre, sánky alebo líc – sledujte či nemáte dentálny problém. Bolesť v oblasti uší poukazuje na zápal zvukovodu. Bolesti na temene, v zadnej časti hlavy alebo v oblasti krku sú často príčinami zmeny krvného tlaku a poukazujú na vysoký krvný tlak

Tlaky sa môžu vyskytovať aj cyklicky – u žien má tlak a bolesť v hlave často súvis s menštruačným cyklom. Je charakteristická stupňovaním bolesti v jednom mieste hlavy, ktorá po čase odoznie a vystrieda ho obdobie bez bolesti. Tieto periódy sa striedajú. 

Sledujte si váš krvný tlak


Po vyskytnutí príznakov ako napríklad točenie hlavy a tlak v hlave pozorne sledujte výšku svojho krvného tlaku. Či už máte vysoký, alebo nízky tlak, je potrebné ho optimalizovať na ideálne hodnoty. To dosiahnete pomocou vhodných výživových doplnkov ako je napríklad Masticha Vena. Zloženie tohto produktu je zostavené tak, aby obsahovalo prírodné zložky na úpravu vysokého tlaku. A nie len to – Masticha Vena dokáže pomôcť aj ľuďom, ktorí majú krvný tlak skôr nízky. U týchto ľudí optimalizuje funkcie srdca tak, aby dosahovali krvný tlak bez výkyvov.

Vyskúšajte niektorý z prírodných balíčkov.