Naše zdravie sa začína v tráviacom trakte. V ňom sídli až 70% imunity, obranných mechanizmov nášho tela. Ak je tráviaci trakt v poriadku, funguje bez problémov aj imunita a tiež naša psychika.

Psyllium je jednoduchý a dostupný výživový doplnok, ktorý môže výrazne pomôcť k udržaniu zdravého tráviaceho traktu.

Ako? Dozviete sa v našom článku.

Zdrave travenie - chioska masticha

ÚČINKY VLÁKNINY NA NÁŠ ORGANIZMUS

Ak sa stravujete ako bežná väčšina populácie, vaša strava obsahuje veľmi málo vlákniny. Dospelý človek by mal prijať až 25-30g vlákniny. V jedle sa vláknina nachádza vo vysokých množstvách hlavne v strukovinách, v surovom ovocí a zelenine, ale aj napríklad v ľanových semienkach, či ovsených vločkách.

Vláknina má nielen výživovú hodnotu, ale je dôležitá aj pre správnu činnosť čreva. Ak telo neprijíma dostatok vlákniny, v jeho črevách ostávajú nestrávené zvyšky potravy, ktoré sa v ňom začínajú rozkladať, hniť a môžu spôsobiť množenie parazitov, či vznik skrytých zápalov. Užívanie dostatočného množstva vlákniny je vhodnou prevenciou nielen pred tráviacimi problémami, ale aj pred rakovinovými ochoreniami tráviaceho traktu.

ČO JE PSYLLIUM?

Psyllium (skorocel indický) pochádza z indickej rastliny Plantago ovata. Patrí medzi rozpustné vlákniny, ktoré sú pre telo najprospešnejšie. Táto vláknina neobsahuje lepok ani laktózu, je preto vhodná aj pre celiatikov a tých, ktorí majú alergiu na laktózu, alebo iné problémy s citlivými črevami, či trávením.

Rozpustná vláknina psyllium pôsobí na reguláciu tráviaceho traktu a ozdravuje prostredie v čreve. Pôsobí hlavne pri týchto problémoch:

  • Podporuje chudnutie – znižuje chuť do jedla a vytvára pocit plného žalúdka
  • Zmierňuje hnačku – psyllium na seba viaže vodu a tým pomáha upravovať riedku stolicu a reguluje jej prechod cez hrubé črevo
  • Znižuje cholesterol – pri pravidelnom a dlhodobom užívaní psyllia (aspoň 6 týždňov) bola u pacientov so sdrcovo-cievnymi ochoreniami a nadváhou dokázané zníženie hladín cholesterolu v krvi.
  • Pomáha pri liečbe syndrómu dráždivého čreva
  • Čistí tráviace ústrojenstvo – hlavne tenké a hrubé črevo
  • Zlepšuje peristaltiku čriev a podporuje pravidelné vyprázdňovanie

PSYLLIUM AKO PREBIOTIKUM

Indický skorocel (psyllium) sa radí medzi prebiotiká. Sú to látky, ktoré sú – laicky povedané – potravou pre probiotiká, prospešné baktérie v našom tráviacom trakte. Sú dôležité pre vstrebávanie živín zo stravy, čistia črevo a majú významný vplyv na stav obranyschopnosti organizmu.

AKO HO UŽÍVAŤ?

Pre dosiahnutie kvalitných zdravotných výsledkov je vhodné psyllium užívať aspoň 6 týždňov. Doba užívania počas dňa nie je dôležitá, nájdite si vhodný čas, ktorý vám vyhovuje. Po užití psyllia budete pociťovať pocit plného žalúdka, z toho dôvodu je vhodnejšie zvoliť si čas medzi jedlami.

Užívať ho môžete rôznymi spôsobmi:

  • 1 lyžičku psyllia rozpustiť v 2dcl vlažnej, až teplej vody a vypiť
  • pridajte si 1lyžičku psyllia do jogurtu alebo smoothie

Užívanie psyllia podľa ajurvédy:
– ak trpíte hnačkami, rozmiešajte ho v studenej vode

– ak trpíte zápchou, psyllium užívajte rozmiešané v teplej vode

DÔLEŽITÉ!

Pri užívaní psyllia musíte dbať na pitný režim a zvýšiť ho aspoň na 2l vody denne. V opačnom prípade vám toto liečivo môže spôsobiť zápchy alebo iné črevné problémy.

ÚLOHA PSYLLIA PRI LIEČBE REFLUXU 

Vedecké výskumy poukazujú na prospešné účinky psyllia aj pri liečbe ochorení ako je reflux. V štúdií boli vytvorené dve skupiny – jedna, ktorá užívala pri tomto ochorení psyllium a druhá, ktorá užívala lieky na báze omeprazolu. V oboch skupinách sa ukázalo výrazné zlepšenie stavu počas liečby. Zaujímavosťou však je, že skupine, ktorá užívala omeprazol sa príznaky ochorenia po dvoch mesiacoch vrátili až v 69,8%, zatiaľ čo u tých, ktorí užívali psyllium bola návratnosť ochorenia len 24%.

Psyllium sa ukázalo ako účinnejšie na liečbu refluxu v porovnaní s liečbou inhibítormi protónovej pumpy.

ODPORÚČAME

Psyllium je vhodné aj ako akútna pomoc pri pálení záhy z dôvodu zlého spracovania potravy. Vtedy je vhodné práškové psyllium zjesť priamo z lyžičky a zapiť pohárom vody. Psyllium prechádzaním tráviacou trubicou stiahne kyseliny, ktoré spôsobujú pálenie. 

PSYLLIUM A HELIKOBAKTER

Pri terapii helikobaktera odporúčame užívanie psyllia ako doplnkovú liečbu – či už počas užívania mastichy, alebo aj po doužívaní mastichovej terapie. Rozpustná vláknina svojim pôsobením pomáha odstrániť zvyšky infekcie z tela a urýchľuje liečbu.

Psyllium je jednoduché na užívanie a dostupné – zakúpiť si ho môžete v každej lekárni alebo bioobchode, jeho cena nie je vysoká (cca 5-7€ za balenie postačujúce na niekoľko týždňov).

Pre všetkých, ktorých cieľom je naozaj trávenie bez bolestí a komplikácií a čisté črevo je vhodným výživovým doplnkom.

0