Príbeh Mastichy: Výnimočnosť ostrova Chios

3. októbra 2018 Mária Richtáriková Liečba mastichou, Zaujímavosti

Existuje len jediné miesto na svete, kde sa strom Pistacia Lentiscus vyskytuje v podmienkach, ktoré mu dávajú silu produkovať liečivú živicu masticha uznávanú v prírodnom liečiteľstve už stáročia.

Pavol Bojda na ostrove Chios

Tým miestom je južná časť ostrova Chios, ktorý je piatym najväčším gréckym ostrovom, ležiaci neďaleko Turecka.

Hoci severná časť Chiosu je hornatá a kamenistá, južná je doslova posiata stromami pistáciovníka. Tradícia pestovania stromu Pistacius Lentiscus je dôležitou súčasťou histórie samotného ostrova. Pestovanie týchto stromov ovplyvňovalo prosperitu ostrova. V roku 1822 sa na ostrove udial tzv. chioský masaker, kedy bola väčšina obyvateľov vyvraždená po nápade Turkov. Ostrov mal v tomto období veľkú samostatnosť a dôležitosť v rámci Osmanskej ríše a to práve kvôli dôležitému obchodnému artiklu – mastiche. To, že sa masticha pestuje a získava na tomto ostrove ochránilo niektorých obyvateľov, hlavne tradičné pestovateľské rodiny pred masakrom.

Masticha - stromy
Sad kde sa pestuje chioská masticha

Masticha je jednoducho spätá so životom domáceho obyvateľstva už od čias ich dávnych predkov. Dôvodom je aj to, že vysádzanie nových stromov je vždy s výhľadom na nasledujúcu generáciu, stromy pistaciovníka dokážu produkovať liečivú mastichu až takmer sto rokov a zabezpečovať obživu pre viaceré generácie.


Pestovanie stromov Pistaciu Lentiscus

Pistacius Lentiscus je strom nízkeho vzrastu, v našich podmienkach by sme ho označili možno skôr za veľký krík. Jeho konáre sa ťahajú do strán a je husto pokrytý lístim.

Pestuje sa v sadoch, často v kaskádovitých oblastiach, ktoré sú pre Chios typické.  Sady zväčša nie sú oddelené plotmi, či inými hranicami, napriek tomu každý z nich patrí konkrétnej chioskej rodine, ktorá sa o neho stará od jari až do neskorej jesene. Starostlivosť o stromy je veľmi dôležitou súčasťou života chioských rodín – z produkcie mastichy si vedia zabezpečiť lepší život, privyrobiť si a dať prácu členom rodiny, ktorí ju na tomto malom ostrove vedia nájsť len ťažko.

Chios - pestovatelia mastichy
Zber chioskej mastichy priamo v sade

Počas nášho putovania ostrovom a spoznávania všetkého, čo s mastichou súvisí sme mali možnosť sa stretnúť s niekoľkými autentickými rodinami, ktoré sa venujú pestovaniu a spracovaniu mastichy. Našli sme ich na poliach, pri ťažkej práci na kolenách, v prachu, ale na tvárach im nikdy nechýbal úsmev a hrdosť na to, že zdedili a naďalej kultivujú tak výnimočnú rastlinu.

Len na ostrove Chios

Jednou z najväčších zaujímavosti, ktorú sme sa na ostrove dozvedeli a ktorá nás utvrdila v tom, aká je masticha jedinečná je to, že sa stromy Pistacius Lentiscus, ktoré by produkovali mastichu, nedajú dopestovať nikde inde na svete. Po tom, ako v minulosti Turci a iné národy zistili jej hodnotu (masticha sa v antike vyvažovala zlatom, neskôr striebrom) bolo prirodzené, že sa snažili stromy preniesť aj na iné grécke ostrovy, do Turecka a ostatných krajín s podobným podnebím a podmienkami. Na mnohých miestach sa stromy neuchytili vôbec a tam, kde sa im aj podarilo vyrásť sa stalo, že napriek dodržaniu tradičných postupov, tieto stromy jednoducho neprodukovali mastichu. Živica, ktorá zo stromov prúdila bola tmavej farby a kompletne bez liečivých látok, na rozdiel od mastichy z ostrova Chios.

Masticha - detail živice
Masticha – detail živice

Pýtali sme sa na vysvetlenie tohto javu, odpoveď domácich bola však jednoznačná – je to mystická záležitosť, mastichu im podľa legendy zoslali bohovia.

Veda hovorí aj o špecifickom zložení vulkanickej pôdy, o výnimočných slnečných podmienkach, ale nám sa viac páči verzia samotných Chiosanov 🙂

Za úspešným pestovaním mastichy sú roky starostlivosti mnohých generácií, odovzdávanie skúseností, z otca na syna a z matky na dcéru naprieč stáročiami. Táto starostlivosť je odmenená dobrou úrodou mastichy v podobe veľkých a čistých kryštálov.

Masticha Active, 100ks
Masticha Active, 100ks

Zaujíma vás viac o tom, ako sa liečivá masticha získava zo stromov pistaciovníka? Sledujte náš ďalší článok o mastiche z ostrova Chios, ktorý je venovaný pestovaniu a zberu mastichy.