Čo je cholesterol?

Cholesterol sa nachádza v každej bunke nášho tela a je pre fungovanie organizmu nevyhnutný. Bez cholesterolu by sa telo nedokázalo uzdravovať, regenerovať, jeho absencia by pôsobila na pamäť, správne fungovanie nervov, vytváranie vitamínu D a negatívne by ovplyvňovala mnoho ďalších funkcií v tele. 

Cholesterol

Cholesterol je dokonca základným stavebným kameňom pre niektoré hormóny. Nezískavame ho len z potravy, väčšiu časť cholesterolu si telo vytvára v pečeni a v tráviacom ústrojenstve. 

Prečo sa teda cholesterol stane niekedy problémom? 

Čo znamenajú hodnoty cholesterolu? Existuje dobrý cholesterol a zlý cholesterol?

Toto rozdelenie ste už určite niekde počuli. Hoci je cholesterol bežnou súčasťou nášho tela, ak je ho príliš veľa, môže byť nebezpečný a prispievať k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, infarktu alebo k mozgovej príhode. Len na Slovensku na tieto ochorenia zomrie každý rok viac ako 30 000 ľudí, preto je téma vysokého cholesterolu a jeho hodnôt v posledných rokoch témou dňa u mnohých lekárov.

Lekári hovoria o troch základných hodnotách cholesterolu:

  • optimálna hodnota cholesterolu v krvi u dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,2mmol/l
  • Za zvýšený cholesterol sa v lekárskych kruhoch považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l. 
  • Hodnoty nad 6,2 mmol/l sa označujú ako vysoký cholesterol, tieto hodnoty sa považujú za rizikové.

Cholesterol má dve základné zložky:

  • HDL cholesterol je známy ako tzv. dobrý cholesterol. Pomáha udržiavať cholesterol mimo tepien a dostávať ho späť do pečene, kde je recyklovaný a využívaný tam, kde ho telo potrebuje. Tento typ cholesterolu má ochranné účinky pred rozvojom ochorení ciev, srdca a mozgu, preto sa označuje ako ten dobrý cholesterol
  • LDL cholesterol alebo tiež „zlý cholesterol“ – môže spôsobovať zanášanie tepien. Znížená priechodnosť tepien je dôvodom pre vznik aterosklerózy, ktorá môže viesť k infarktu alebo mozgovej príhody.

Koncentrácie dobrého cholesterolu (HDL) a zlého cholesterolu (LDL) v organizme sa dajú zistiť jednoduchým testom, ktorý sa robí nalačno.

Podľa najnovších poznatkov nie je dôležitá celková hladina cholesterolu v krvi, ale jeho štruktúra a pomer jednotlivých zložiek. 

Pomer HDL (dobrý cholesterol) k LDL (zlý cholesterol) by nemal byť menší ako 1:3, ideálne 1,5:3

Cieva s nahromadeným cholesterolom
Rozvoj aterosklerózy

Aké sú príznaky vysokého cholesterolu?

Cholesterol sa nehlási výraznými príznakmi, v čom práve spočíva jeho nebezpečenstvo. Väčšinou je vysoký cholesterol odhalený z krvi pri bežnej kontrole u lekára. Príznaky vysokého cholesterolu sa zvyčajne ukážu až vo chvíli, keď sa v tele rozvinie ateroskleróza ako následok vysokého cholesterolu. Vtedy môže dochádzať aj k rozvoju vysokého krvného tlaku. 

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je ochorenie, kedy je v stenách ciev usadeného priveľa zlého LDL cholesterolu. To spôsobuje jej zlú priechodnosť a tiež zvyšovanie tlaku. 

Pri ateroskleróze hrozia ďalšie komplikácie:

  • srdcový infarkt,
  • mozgová porážka,
  • nedokrvenie dolných končatín,
  • postihnutie obličiek,
  • poruchy erekcie u mužov

Ako znížiť vysoký cholesterol?

Na zníženie vysokého cholesterolu sa ako farmakologická liečba používajú najčastejšie lieky s názvom statíny. Tieto lieky sa užívajú dlhodobo, často do konca života. Liečba statínmi sa vyznačuje aj nežiadúcimi účinkami. Medzi nežiadúce účinky statínov – liekov na vysoký cholesterol patria hlavne bolesti svalov, svalové kŕče, bolesti kĺbov, poškodenia pečene, endokrinné poruchy, problémy so spánkom, s pamäťou…

Ako najúčinnejšia liečba vysokého cholesterolu sa ukazuje zmena stravy, celkového životného štýlu a nasadenie diéty na vysoký cholesterol. Vtedy sa vysoký cholesterol dá znížiť aj bez liekov.

Ako znížiť cholesterol bez liekov?

Strava vhodná pri vysokom cholesterole
Cholesterol sa dá znížiť aj úpravou stravy a tzv. cholesterolovou diétou

Vysoký cholesterol je vážne ochorenie, ktoré je predpokladom pre rozvinutie ďalších ochorení srdca a ciev. Príčinou vzniku vysokého cholesterolu sú zlé návyky v strave, v životnom štýle, v množstve pohybu… Preto sa aj často hovorí o tom, že vysoký cholesterol je dedičný – ale dedičné sú skôr návyky ako samotné ochorenie. 

Na vznik vysokého cholesterolu významne vplýva hlavne strava. Práve zlá strava je to, čo zvyšuje cholesterol. Úpravou stravy a nasadením správnej diéty môžeme cholesterol znížiť. Ak k úprave stravy zvolíme aj vhodné prírodné lieky na vysoký cholesterol a bylinky na cholesterol, podarí sa nám cholesterol znížiť v krátkom čase. A to dokonca bez vedľajších účinkov.

Cholesterol – strava

Ak hľadáte spôsoby ako znížiť cholesterol, určite sa okrem užívania liekov (prírodných alebo tradičných) zamerajte aj na úpravu stravy. Pri vysokom cholesterole je dôležité začať s tzv. cholesterolovou diétou. Základné pravidlá, recepty a suroviny, ktoré by ste mali konzumovať ak chcete znížiť cholesterol nájdete v článku: Vysoký cholesterol – 6 tipov ako ho znížiť stravou.

Pomáha na úpravu cholesterolu masticha?

Masticha je prírodná živica, ktorá pochádza z gréckeho ostrova Chios. Hoci u nás je známa skôr svojimi účinkami na trávenie, v Grécku ju bežne používajú aj ako prírodnú terapiu na vysoký cholesterol. Dozvedeli sme sa to počas našich pracovných ciest na Chios, kde sme spoznali Markosa, ktorý nám vyrozprával svoj príbeh o vysokom cholesterole a mastiche.

Masticha Vena – prírodná terapia vysokého cholesterolu

Masticha Vena - prírodný výživový doplnok na cholesterol
Masticha Vena – 100 kapsúl

Ako pôsobí Masticha Vena?

Dlhodobo nevhodné stravovanie s vysokým obsahom cukrov spôsobuje zvýšené hladiny cukru v krvi. Tie sú príčinou zvyšovania hladiny „zlého“ LDL cholesterolu a inzulínu, čo postupne vedie až k zadržiavaniu vody v tele, zužovaniu ciev a k vysokému tlaku. 

Masticha Vena znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, čím predchádza spomínaným problémom a aj vzniku tzv. metabolického syndrómu.

Usádzanie LDL cholesterolu v cievach je podmienené jeho oxidáciou. Až zoxidovaný cholesterol spôsobuje zužovanie a upchávanie ciev. Na to, aby sa cholesterol usadil musí byť cieva oslabená zápalom.

Masticha Vena zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu a tak zabraňuje vzniku aterosklerózy.

Masticha Vena so svojimi silnými protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami zabraňuje vzniku zápalov. 

Masticha Vena pôsobí aj ako selektívne antibiotikum – chráni dobré baktérie a odstraňuje tie patogénne. Ako je to možné?
Prečítajte si o jednotlivých jej zložkách a ich účinkoch v článku Masticha Vena: jedinečné prírodné antibiotikum so selektívnym účinkom.

Výhodné balíčky s obsahom Masticha Vena

predstavujú komplexný prístup k úprave cholesterolu a krvného tlaku

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom, ktorý už na prvý pohľad má nečisté, či dokonca pokazené zuby. Zdravá ústna dutiny tvorí veľmi dôležitý prvý dojem.

Pavol Bojda
18. februára 2021
Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z vonku.

Pavol Bojda
13. februára 2021
Helikobakter pylori - detail baktérie.
Helikobakter pylori

Helikobakter pylori

Nedostatočné trávenie, občasné nafukovanie, pálenie záhy, bolesti brucha v strednej časti. Toto sú pocity, ktoré z času na čas pocíti každý z nás.

Pavol Bojda
10. februára 2021
Gastritida - prejavy
Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Gastritída – zápal žalúdka: Príznaky a liečba bolestí žalúdka

Gastritída je zápalové ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje silnými bolesťami, či kŕčami v oblasti brušnej dutiny. Akútny zápal žalúdka sa môže rozvinúť do chronických problémov, často aj do vzniku žalúdočných vredov. Preto je dobré si všímať už prvotné príznaky. V tomto článku vám povieme všetko o diagnostike, príčinách vzniku a liečbe zápalu žalúdka.

Pavol Bojda
13. januára 2020
Ďalšie články