Čo je cholesterol

aterosklerozaCholesterol sa nachádza v každej bunke nášho tela a je pre fungovanie organizmu nevyhnutný. Bez cholesterolu by sa telo nedokázalo uzdravovať, regenerovať, jeho absencia by pôsobila na pamäť, správne fungovanie nervov, vytváranie vitamínu D a negatívne by ovplyvňovala mnoho ďalších funkcií v tele.

Cholesterol je dokonca základným stavebným kameňom pre niektoré hormóny. Nezískavame ho len z potravy, väčšiu časť cholesterolu si telo vytvára v pečeni a v tráviacom ústrojenstve.

Prečo sa teda cholesterol stane niekedy problémom? 

Čo znamenajú hodnoty cholesterolu? Existuje dobrý cholesterol a zlý cholesterol?

Toto rozdelenie ste už určite niekde počuli. Hoci je cholesterol bežnou súčasťou nášho tela, ak je ho príliš veľa, môže byť nebezpečný a prispievať k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, infarktu alebo mozgovej príhody. Len na Slovensku na tieto ochorenia zomrie každý rok viac ako 30000 ľudí, preto je téma vysokého cholesterolu a jeho hodnôt v posledných rokoch témou dňa u mnohých lekárov.

Lekári hovoria o troch základných hodnotách cholesterolu:

 • optimálna hodnota cholesterolu v krvi u dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,2mmol/l
 • Za zvýšený cholesterol sa v lekárskych kruhoch považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l.
 • Hodnoty nad 6,2 mmol/l sa označujú ako vysoký cholesterol, tieto hodnoty sa považujú za rizikové.

Cholesterol má dve základné zložky:

 • HDL cholesterol je známy ako tzv. dobrý cholesterol. Pomáha udržiavať cholesterol mimo tepien a dostávať ho späť do pečene, kde je recyklovaný a využívaný tam, kde ho telo potrebuje. Tento typ cholesterolu má ochranné účinky pred rozvojom ochorení ciev, srdca a mozgu, preto sa označuje ako ten dobrý cholesterol
 • LDL cholesterol alebo tiež “zlý cholesterol” – môže spôsobovať zanášanie tepien. Znížená priechodnosť tepien je dôvodom pre vznik aterosklerózy, ktorá môže viesť k infarktu alebo mozgovej príhody.

Koncentrácie dobrého cholesterolu (hdl) a zlého cholesterolu (ldl) v organizme sa dajú zistiť jednoduchým testom, ktorý sa robí nalačno.

Podľa najnovších poznatkov nie je dôležitá celková hladina cholesterolu v krvi, ale jeho štruktúra a pomer jednotlivých zložiek. 

Pomer HDL (dobrý cholesterol) k LDL (zlý cholesterol) by nemal byť menší ako 1:3, ideálne 1,5:3

 

Aké sú príznaky vysokého cholesterolu?

mastichaterapia.sk - masticha venaCholesterol sa nehlási výraznými príznakmi, v čom práve spočíva jeho nebezpečenstvo. Väčšinou je vysoký cholesterol odhalený z krvi pri bežnej kontrole u lekára. Príznaky vysokého cholesterolu sa zvyčajne ukážu až vo chvíli, keď sa v tele rozvinie ateroskleróza ako následok vysokého cholesterolu. Vtedy môže dochádzať aj k rozvoju vysokého krvného tlaku. 

 

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je ochorenie, kedy je v stenách ciev usadeného priveľa zlého LDL cholesterolu. To spôsobuje jej zlú priechodnosť a tiež zvyšovanie tlaku. 

Pri ateroskleróze hrozia ďalšie komplikácie:

 • srdcový infarkt,
 • mozgová porážka,
 • nedokrvenie dolných končatín,
 • postihnutie obličiek,
 • poruchy erekcie u mužov

 

Ako znížiť vysoký cholesterol?

Na zníženie vysokého cholesterolu sa ako farmakologická liečba používajú najčastejšie lieky s názvom statíny. Tieto lieky sa užívajú dlhodobo, často do konca života. Liečba statínmi sa vyznačuje aj nežiadúcimi účinkami. Medzi nežiadúce účinky statínov – liekov na vysoký cholesterol patria hlavne bolesti svalov, svalové kŕče, bolesti kĺbov, poškodenia pečene, endokrinné poruchy, problémy so spánkom, s pamäťou…

Ako najúčinnejšia liečba vysokého cholesterolu sa ukazuje zmena stravy, celkového životného štýlu a nasadenie diéty na vysoký cholesterol. Vtedy sa vysoký cholesterol dá znížiť aj bez liekov.

 

Ako znížiť vysoký cholesterol bez liekov?

Vysoký cholesterol je vážne ochorenie, ktoré je predpokladom pre rozvinutie ďalších ochorení srdca a ciev. Príčinou vzniku vysokého cholesterolu sú zlé návyky v strave, v životnom štýle, v množstve pohybu… Preto sa aj často hovorí o tom, že vysoký cholesterol je dedičný – ale dedičné sú skôr návyky ako samotné ochorenie. 

Na vznik vysokého cholesterolu významne vplýva hlavne strava. Práve zlá strava je to, čo zvyšuje cholesterol. Úpravou stravy a nasadením správnej diéty môžeme cholesterol znížiť. Ak k úprave stravy zvolíme aj vhodné prírodné lieky na vysoký cholesterol a bylinky na cholesterol, podarí sa nám cholesterol znížiť v krátkom čase. A to dokonca bez vedľajších účinkov.

Masticha Vena – prírodná liečba vysokého cholesterolu

Masticha Vena - terapia pre vase cievy

Ako pôsobí Masticha Vena?

Dlhodobo nevhodné stravovanie s vysokým obsahom cukrov spôsobuje zvýšené hladiny cukru v krvi. Tie sú príčinou zvyšovania hladiny “zlého” LDL cholesterolu a inzulínu, čo postupne vedie až k zadržiavaniu vody v tele, zužovaniu ciev a k vysokému tlaku. 

Masticha Vena znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, čím predchádza spomínaným problémom a aj vzniku tzv. metabolického syndrómu.

Usádzanie LDL cholesterolu v cievach je podmienené jeho oxidáciou. Až zoxidovaný cholesterol spôsobuje zužovanie a upchávanie ciev. Na to, aby sa cholesterol usadil musí byť cieva oslabená zápalom. 

Masticha Vena zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu a tak zabraňuje vzniku aterosklerózy.

Masticha Vena so svojimi silnými protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami zabraňuje vzniku zápalov. 

NÁŠ TIP 

masticha-vena-kura

Kúra na vysoký cholesterol

Obsahuje 2x Masticha Vena a darček – jablčný ocot. Masticha Vena

 • priaznivo vplýva na oxidáciu LDL cholesterolu
 • pomáha udržiavať normálnu hladinu krvného tlaku
 • podporuje cirkuláciu krvi v cievach.

>> AŽ 50 DNÍ UŽÍVANIA

>> Autorizovaný distribútor chioskej mastichy pre Slovensko. Doručujeme do 24 hodín. Doprava kuriérom zdarma.

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

0