Čo je to žalúdočný vred?

Žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením postihujúcim vyššie spomínané oblasti: žalúdok, dvanástnik, pažerák a okolie Meckelovho divertikulu. 

Ako ukazujú výskumy posledných rokov, v drvivej väčšine prípadov sa žalúdočné vredy vytvoria v organizme následkom infekcie baktériou helikobakter pylori

Ak sa táto baktéria nelieči, priebeh nákazy helikobakterom pylori môže viesť k tvorbe žalúdočných vredov a môže vyústiť až do rakoviny žalúdka. Samotné vredy v žalúdku však tiež predstavujú hrozbu v prípadoch, kedy nečakane prasknú a nastane krvácanie do žalúdka.

Z hľadiska prevencie je preto dôležité sledovať všetky žalúdočné problémy, ktoré sa vám objavujú a vnímať ich s ohľadom na to, že môžu byť rannými príznakmi žalúdočných vredov. Pri ich včasnom odhalení je možnosť vyliečenia vysoká. 

Žalúdočné vredy – príznaky

Žalúdočné vredy
Pri žalúdočných vredoch sa často objavujú silné bolesti brucha

Keďže v mnohých prípadoch sa nám žalúdočné vredy formujú v organizme následkom infekcie baktérie helikobakter pylori, tak aj ich príznaky sú si veľmi podobné. Za najjasnejšie príznaky poukazujúce na výskyt žalúdočných vredov v organizme však možno považovať: 

  • bolesť brucha pri príjme potravy (obzvlášť oblasť nadbrušia – tesne pod hrudným košom)
  • nadúvanie a pocit plnosti
  • nevoľnosť a pocit na zvracanie
  • nadmerné slinenie
  • strata chuti do jedla
  • zvracanie krvi
  • pálenie záhy
  • hnilobou páchnuca stolica

Ak na sebe spozorujete viacero z týchto príznakov po dobu dlhšiu než 2 týždne, navštívte lekára a podniknite kroky na ozdravenie svojho žalúdka. Obzvlášť rizikovou skupinou sú ľudia nad 45 rokov.

Žalúdočné vredy – diagnostika

Výskyt žalúdočných vredov sa spravidla potvrdzuje gastroskopiou. Ide o lekárske vyšetrenie, kedy vám je do žalúdka hadičkou zavedená sonda. Tou sa zisťuje prítomnosť, umiestnenie a závažnosť žalúdočného vredu. V prípade, že sa ich výskyt v organizme nepotvrdí, gastroskopickým vyšetrením možno odhaliť aspoň možný zápal žalúdka – gastritídu, či infekciu helikobakterom.

Ak máte podozrenie na prítomnosť baktérie helikobakter pylori v žalúdku, môžete si to overiť aj domácim testom na helikobakter.

Žalúdočné vredy – liečba

Ako sa tvorí žalúdočný vred v žalúdku
Postupná tvorba žalúdočného vredu

Liečba vredov v žalúdku sa vykonáva kombináciou viacerých druhov antibiotík. Ich úlohou je odstránenie infekcie (preliečenie helikobaktera), zníženie prejavov žalúdočných vredov a napokon ich samotné zahojenie – protizápalová aktivita. Ak je však niektorý z vredov poškodený, je nutný chirurgický zákrok. Jeho cieľom je zamedziť možnému krvácaniu do žalúdka, inak hrozí smrť pacienta. 

Pred a po liečbe žalúdočných vredov antibiotikami sa odporúča užívanie výživových doplnkov, ktoré napomáhajú udržať v žalúdku zdravú mikroflóru, a tak predísť problémom v budúcnosti.

Prečítajte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých tipov liečby helikobaktera.

Rozdiel medzi žalúdočným a dvanástnikovým vredom

Vredy v tráviacom trakte vznikajú v žalúdku alebo na dvanástniku. Hoci ich prejavy sú veľmi podobné, predsa sa len líšia v jednotlivých príznakoch.

Pripravili sme pre vás článok, ako odlíšiť dvanástnikový vred od žalúdočného.

Chioská masticha – prírodná terapia pre zdravie žalúdka

V súčasnej dobe je známych niekoľko potravín a prírodných výživových doplnkov pôsobiacich na zdravie žalúdka a tráviaceho traktu. Medzi ne patrí aj chioská masticha. Niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo jej priaznivé účinky pri ochoreniach ako sú žalúdočné vredy. Vo vedeckom časopise New England Journal of Medicine bola masticha v jednej zo štúdií označená ako zabijak helikobaktera.

Zatiaľ čo vo východných krajinách sa masticha používa ako uznávané liečivo, v Európe je jej účinná sila ešte len na začiatkoch objavovania verejnosťou.

Masticha obsahuje viac ako 80 účinných látok, ktoré priaznivo pôsobia na rôzne časti organizmu.

Masticha
Ruky s čerstvými mastichovými kryštálmi

Chioská masticha je prírodný produkt. Jedná sa o živicu stromu Pistáciovníka mastixového, ktorý sa pestuje na gréckom ostrove Chios. Priaznivé účinky Chioskej mastichy poznali už starovekí grécki lekári, ktorí ju odporúčali na podporu zdravia žalúdka a tráviaceho traktu. 

Viac o Chioskej mastiche…


Pozrite si príbeh mastichy


Produkty s obsahom chioskej mastichy

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom, ktorý už na prvý pohľad má nečisté, či dokonca pokazené zuby. Zdravá ústna dutiny tvorí veľmi dôležitý prvý dojem.

Mária Richtáriková
18. februára 2021
Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z vonku.

Mária Richtáriková
13. februára 2021
Helikobakter pylori - detail baktérie.
Helikobakter pylori

Helikobakter pylori

Nedostatočné trávenie, občasné nafukovanie, pálenie záhy, bolesti brucha v strednej časti. Toto sú pocity, ktoré z času na čas pocíti každý z nás.

Mária Richtáriková
10. februára 2021
Gastritida - prejavy
Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Gastritída – zápal žalúdka: Príznaky a liečba bolestí žalúdka

Gastritída je zápalové ochorenie žalúdka, ktoré sa prejavuje silnými bolesťami, či kŕčami v oblasti brušnej dutiny. Akútny zápal žalúdka sa môže rozvinúť do chronických problémov, často aj do vzniku žalúdočných vredov. Preto je dobré si všímať už prvotné príznaky. V tomto článku vám povieme všetko o diagnostike, príčinách vzniku a liečbe zápalu žalúdka.

Mária Richtáriková
13. januára 2020
Ďalšie články