“Vitajte ná stránke Masticha terapia. Zaoberáme sa prírodnou terapiou Chioskou mastichou, ktorá šetrným spôsobom bez nepríjemných vedľajších účinkov hojí žalúdočné vredy, zápal žalúdka a pomáha v boji proti infekcii baktériou Helikobakter pylori. Viacej o mastiche sa dozviete v článku čo je to masticha.

Zubná pasta s mastichou

Žalúdočný vred je len jednou odnožou peptického vredu, ktorý sa okrem žalúdka môže vyskytovať aj v oblasti dvanástnika, pažeráka a okolia Meckelovho diverkulu. Peptický vred sa najčastejšie vyskytuje v dvanástniku (dvanástnikový vred), no v bežnej komunikácii sa používa označenie žalúdočný vred ako synonymum pre všetky miesta výskytu peptického vredu. V súlade s tým, aby sme čo najviac priblížili tento článok jeho čitateľom, tak sa budeme držať označenia žalúdočný vred aj my.

Čo je to žalúdočný vred?

Žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením postihujúcim vyššie spomínané oblasti: žalúdok, dvanástnik, pažerák a okolie Meckelovho diverkulu. V drvivej väčšine prípadov sa nám žalúdočné vredy vytvoria v organizme následkom infekcie baktériou helikobakter pylori a jej neliečením, čo môže vyústiť až do rakoviny žalúdka. Samotné žalúdočné vredy však tiež predstavujú smrteľnú hrozbu v prípadoch, kedy nečakane prasknú a nastane krvácanie do žalúdka, preto je dôležité sledovať všetky žalúdočné problémy ako možné príznaky žalúdočných vredov.

Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy – príznaky

Keďže v mnohých prípadoch sa nám žalúdočné vredy formujú v organizme následkom infekcie baktérie helikobakter pylori, tak aj príznaky žalúdočných vredov a helikobaktera sú veľmi podobné. Za najjasnejšie signály alarmujúce na výskyt žalúdočných vredov v organizme však možno považovať:

– bolesť brucha pri príjme potravy (obzvlášť oblasť nadbrušia – tesne pod hrudným košom)
– nadúvanie a pocit plnosti
– nevoľnosť a pocit na zvracanie
– nadmerné slinenie
– strata chuti do jedla
– zvracanie krvi
– pálenie záhy
– hnilobou páchnuca stolica

Ak na sebe spozorujete viacero z týchto príznakov po dobu dlhšiu než 2 týždne, mali by ste urýchlene navštíviť lekára, či podstúpiť nejaké kroky na ozdravenie svojho žalúdka. Obzvlášť rizikovou skupinou sú ľudia nad 45 rokov.

Žalúdočné vredy – diagnostika

Výskyt žalúdočných vredov sa spravidla potvrdzuje gastroskopiou. Ide o lekárske vyšetrenie, kedy vám je do žalúdka hadičkou zavedená sonda, ktorou sa zisťuje prítomnosť, umiestnenie a závažnosť žalúdočného vredu. V prípade, že sa výskyt žalúdočných vredov v organizme nepotvrdí, tak gastroskopickým vyšetrením možno odhaliť aspoň možný zápal žalúdka, či infekciu helikobakterom, ktorý sa vyznačuje podobnými príznakmi ako žalúdočné vredy.

Helikobakter v žalúdku

Žalúdočné vredy – liečba

Liečba žalúdočných vredov lekárskou formou sa vykonáva kombináciou viacerých druhov antibiotík, ktorých úlohou je odstránenie infekcie, zníženie prejavov žalúdočných vredov a napokon samotné zahojenie vredov. Ak je však niektorý z vredov poškodený, tak je nutný chirurgický zákrok, ktorý má zamedziť možnému krvácaniu do žalúdka, pretože následne by mohlo dôjsť až k smrti pacienta. Pred a po liečbe žalúdočných vredov antibiotikami sa odporúča užívanie výživových doplnkov, ktoré napomáhajú udržať v žalúdku zdravú mikroflóru, aby sa tieto žalúdočné problémy v budúcnosti neopakovali.

Masticha – prírodný liek na žalúdočné vredy

Medzi najlepšie prírodné výživové doplnky pôsobiace proti žalúdočným problémom spôsobených nielen baktériou helikobakter pylori možno zaradiť  produkty z chioskej mastichy, čo dokazuje aj vedecká štúdia profesora Al Haballa. 

masticha

Chioská masticha je prírodný produkt, so silnými protizápalovými, hojivými a antibakteriálnymi účinkami. Jedná sa o živicu stromu Pistáciovníka mastixového, nachádzajúceho sa najmä na gréckom ostrove Chios. Priaznivé účinky Chioskej mastichy poznali už starovekí grécki lekári, ktorí ju odporúčali na tíšenie bolesti žalúdka, pri žalúdočných chorobách, zažívacích ťažkostiach, gastralgii a žalúdočných vredoch. Posledné vedecké štúdie potvrdili schopnosť mastichy zahojiť žalúdočné vredy už po 2-3 týždňoch užívania.

Viac o Chioskej mastiche…

Zdieľajte:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •