Čo je to masticha?

O gréckej mastiche, živici stromov Pistacia Lentiscus, rastúcich na ostrove Chios v Egejskom mori sa v poslednom období hovorí čoraz viac. Hoci v arabských krajinách a iných východných krajinách je jej sila známa už stáročia a masticha je tam bežne používaná, v Európe sa informácie o nej šíria až v posledných rokoch.

Na slnku usušená miazga stromov Pistacia Lentiscus sa mení na drobivú číru žltkastú živicu, ktorá žuvaním opäť zmäkne a stáva sa homogénnou bielou hmotou. Jej chuť môže byť spočiatku trpká, no časom uvoľňuje príjemnú arómu, ktorá mierne pripomína živicu pínie, či cédra. Jej názov pochádza z gréckeho slovesa „mastíchein“ – „škrípať zubami“. Masticha sa tak okľukou dostala i do spisovnej angličtiny, kde výraz „masticate“ znamená „žuvať“.

Zo stromov k ľuďom

Čím všetkým musí živica prejsť na ceste k nám? 

Mastichová živica sa zo stromov rastúcich v sadoch na južnej časti Chiosu získava od júna do začiatku októbra. Keď kvapká zo zárezov v kôre je natoľko čistá a číra, že lokálne synonymum jej názvu – „Slzy Chiosu“, pôsobí ako ten najlepší opis.

Pôda pod stromom sa najprv očistí od listov, trávy a nečistôt, dôkladne zavápni a až potom sadovníci vytvoria v kôre pokrútených húževnatých kmeňov nožmi, dlátami i špeciálnymi sekáčikmi, pripomínajúcimi malé kladivko, pomerne nahusto, drobné zárezy a záseky. Z nich kvapká masticha na zem, odkiaľ sa po zaschnutí opatrne pozbiera.

Čistí sa pomocou sít vo vode a necháva sa opätovne preschnúť. Následne sa hrudka po hrudke ručne očistí od tmavších substancií tak, aby zostali len číre kryštáliky.

Obyvatelia chioského juhu sa venujú jej výrobe po celé generácie, v sadoch začínajú pomáhať už desať až trinásťročné deti. Na ostrove sa jej pestovaniu a zberu venuje takmer päťtisíc ľudí – mužov i žien.

PDO - certifikát originality pôvodu

Nie je masticha ako masticha

Až finálna časť výroby prebieha v malých spracovateľských závodoch, odkiaľ je masticha následne expedovaná k užívateľom. Jej výrobcovia sú združení v kooperatíve nazvanej „Mastichochoria“ a tunajšia masticha má chránené označenie pôvodu.

To je dôležité i preto, že na trhu sa občas objavia produkty zo živice Boswelie, pínie, či mandle, alebo produkty z podobného druhu Pistacia palaestina, ktoré však nemajú rovnaký účinok ako pravá chioská masticha.

Zistiť viac o mastiche

Cesta stáročiami

Naši predkovia mali v minulosti vo väčšine oborov podstatne menej znalostí, no skúmaním tých prírodných látok, ktoré boli k dispozícii, prišli často k zaujímavým výsledkom.

Masticha bola v Stredomorí žiadanou už veľmi dávno. Napríklad Pedanius Dioskorides, grécky lekár, botanik a farmakológ, žijúci v prvom storočí, spomína vo svojom päťzväzkovom diele Materia Medica viaceré z jej priaznivých účinkov. Slávny Hippokrates ako i Aelius Galenus odporúčali mastichové slzy na podporu zdravia žalúdka a tráviaceho traktu.

Neskôr, počas osmanskej nadvlády nad Chiosom, bola hodnota mastichy cenou ekvivalentu jej hmotnosti v zlate a za jej krádež hrozila poprava nariadením Sultána.

V roku 1822, počas gréckej vojny za nezávislosť, osmanskí vojaci zabili tisíce ostrovanov z Chiosu, no obyvateľov regiónu Mastichochoria ušetrili, aby pre sultána a jeho hárem pestovali cennú živicu. Tú používali najmä na zlepšenie dychu, no aj ako prídavok do niektorých jedál.

Masticha a jej účinky

O mastiche a jej účinkoch bolo vykonaných veľa vedeckých štúdií. Účinky chioskej mastichy sa popisujú hlavne v oblasti tráviaceho traktu. Existujú štúdie, ktoré naznačujú aj jej účinky v oblasti vysokého cholesterolu.

Účinky mastichy na trávenie

Masticha sa už stáročia používa ako prírodné liečivo na rôzne ochorenia a prejavy súvisiace s tráviacim traktom. Zle fungujúci tráviaci trakt sa prejavuje hlavne týmito príznakmi: pálenie záhy, nafukovanie, bolesť brucha, kŕče, žalúdočné vredy... Užívanie mastichy pomáha k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu – v harmonizovanom tráviacom trakte dochádza aj k odstráneniu vyššie spomínaných prejavov.

Najvýznamnejším vedeckým dokumentom o účinkoch mastichy na helikobakter pylori je štúdia uverejnená v časopise New England Journal of Medicine z roku 1998, vykonaná univerzitnou nemocnicou Nottingham v Anglicku, ktorá dospela k záveru, ze chioská masticha má účinok proti Helikobakter pylori. Štúdia hovorí o tom že 1gram mastichy denne po dobu dvoch týždňov dokáže významne eliminovať rozšírenie baktérie h.pylori v žalúdku. Tento efekt mastichy bol popísaný v súvislosti s výskumom terapie žalúdočných vredov, ktorých vznik je vo vysokej miere zapríčinený práve baktériou helikobakter pylori.

Iné vedecké štúdie o účinkoch mastichy na trávenie sme uverejnili v samostatnej sekcii – Vedecké štúdie.

Účinky mastichy na cholesterol

Na gréckych ostrovoch, kde je masticha dostupná vo svojej prirodzenej čerstvosti, ju obyvatelia používajú aj ako prevenciu proti vysokému cholesterolu. Tieto účinky mastichy na cholesterol boli podporené niekoľkými štúdiami s menšou relevanciou. Predpokladané vlastnosti mastichy v tejto oblasti sme preto podporili ďalšími prírodnými extraktami určenými na cholesterol – predovšetkým extraktu z olív a extraktu z červeného hrozna s obsahom resveratrolu. Spojenie účinkov mastichy a ostatných extraktov je v produkte Masticha Vena určenom na cholesterol a vysoký krvný tlak.

Ako mi pomôže chioská masticha?

Chioská masticha obsahuje desiatky účinných látok a produkty s jej obsahom vykazujú účinnosť v oblasti trávenia, vysokého tlaku a podpory imunity. Vyberte si oblasť pôsobenia a my vám odporúčime najvhodnejšiu kúru.

Účinky mastichy podložené vedou

Masticha je skutočne jedinečná prírodná substancia. Jej účinkami sa zaoberajú mnohé vedecké štúdie.

Mnohé z nich sme pre vás preskúmali a pripravili sme vám nielen ich prehľad, ale aj ich zborník na stiahnutie.

Preskúmajte ich a zistite ako môže masticha pomôcť práve vám.

Preskúmať štúdie

Skúsenosti ľudí ako ste vy

O čom by boli štúdie, bez reálnych skúseností ľudí, ktorí mastiche dali šancu. Pozrite sa ako masticha pomohla iným, inšpirujte sa a zbavte sa svojich dlhodobých zdravotných problémov.

Zobraziť skúsenosti