Čo je to masticha

chioska-masticha-ruky

O gréckej mastiche, živici stromov Pistacia lentiscus, rastúcich na ostrove Chios v Egejskom mori sa v poslednom období hovorí čoraz viac. Hoci v arabských krajinách a iných východných krajinách je jej liečivá sila známa stáročia a masticha je bežne používaná, v Európe sa informácie o nej šíria až v posledných rokoch. V tomto článku sa o nej môžete dozvedieť viac.

 

Na slnku usušená miazga stromov Pistacia Lentiscus sa mení na drobivú číru žltkastú živicu, ktorá žuvaním opäť zmäkne a stáva sa homogénnou bielou hmotou. Jej chuť môže byť spočiatku trpká, no časom uvoľňuje príjemnú arómu, ktorá mierne pripomína živicu pínie, či cédra. Jej názov pochádza z gréckeho slovesa „mastíchein“ – „škrípať zubami“Masticha sa tak okľukou dostala i do spisovnej angličtiny, kde výraz „masticate“ znamená „žuvať“.

Zo stromov k ľuďom

Čím všetkým musí živica prejsť na ceste k nám? Mastichová živica sa zo stromov rastúcich v sadoch na južnej časti Chiosu získava od júna do začiatku októbra. Keď kvapká zo zárezov v kôre je natoľko čistá a číra, že lokálne synonymum jej názvu – „Slzy Chiosu“, pôsobí ako ten najlepší opis. Pôda pod stromom sa najprv očistí od listov, trávy a nečistôt, dôkladne zavápni a až potom sadovníci vytvoria v kôre pokrútených húževnatých kmeňov nožmi, dlátami i špeciálnymi sekáčikmi, pripomínajúcimi malé kladivko, pomerne nahusto drobné zárezy a záseky. Z nich kvapká masticha na zem, odkiaľ sa po zaschnutí opatrne pozbiera. Čistí sa pomocou sít vo vode a necháva sa opätovne preschnúť. Následne sa hrudka po hrudke ručne očistí od tmavších substancií tak, aby zostali len číre kryštáliky. Obyvatelia chioského juhu sa venujú jej výrobe po celé generácie, v sadoch začínajú pomáhať už desať až trinásťročné deti. Na ostrove sa jej pestovaniu a zberu venuje takmer päťtisíc ľudí – mužov i žien.

Masticha z Chiosu

Nie je masticha ako masticha

Až finálna časť výroby prebieha v malých spracovateľských závodoch, odkiaľ je masticha následne expedovaná k užívateľom. Jej výrobcovia sú združení v kooperatíve nazvanej „Mastichochoria“ a tunajšia masticha má chránené označenie pôvodu. To je dôležité i preto, že na trhu sa občas objavia produkty zo živice Boswelie, pínie, či mandle, alebo produkty z podobného druhu Pistacia palaestina, ktoré však nemajú rovnaký účinok ako pravá chioská masticha.

Cesta stáročiami

Masticha saccharomyces boulardii

Naši predkovia mali v minulosti vo väčšine oborov podstatne menej znalostí, no skúmaním tých prírodných látok, ktoré boli k dispozícii, prišli často k zaujímavým výsledkom. Masticha bola v Stredomorí žiadanou už veľmi dávno. Napríklad Pedanius Dioskorides, grécky lekár, botanik a farmakológ, žijúci v prvom storočí, spomína vo svojom päťzväzkovom diele Materia Medica viaceré z jej liečivých účinkov. Slávny Hippokrates mastichu považuje za dobrú prevenciu zažívacích problémov a prechladnutí, kým Aelius Galenus v nej vidí látku, zlepšujúcu stav krvi.

Neskôr, počas osmanskej nadvlády nad Chiosom, bola hodnota mastichy cenou ekvivalentu jej hmotnosti v zlate a za jej krádež hrozila poprava nariadením Sultána. V roku 1822, počas gréckej vojny za nezávislosť, osmanskí vojaci zabili tisíce ostrovanov z Chiosu, no obyvateľov regiónu Mastichochoria ušetrili, aby pre sultána a jeho hárem pestovali cennú živicu. Tú používali najmä na zlepšenie dychu, no aj ako prídavok do niektorých jedál. 

Účinky Chioskej mastichy

Chioská masticha prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu

Chioská masticha obsahuje desiatky účinných látok, vďaka ktorým vykazuje mnohé priaznivé účinky, najmä pri žalúdočných a črevných tažkostiach.

V súčasnosti prebieha a posudzuje sa množstvo vedeckých štúdií, ktoré skúmajú účinky chioskej mastichy. Výskumy sú zamerané hlavne na tieto zdravotné problémy:

  • redukcia baktérie helikobakter pylori
  • pálenie záhy
  • bolesti žalúdka, gastritída
  • žalúdočné vredy

Na základe týchto výskumov Európska komisia prisudzuje samotnej látke zdravotné tvrdenia, ktoré sa môžu na území EÚ používať. Vzhľadom na nariadenie EP 1924/2006 nám nie je dovolené uvádzať zdravotné tvrdenia, ktoré neboli schválené.

Európska Únia hovorí o chioskej mastiche ako o látke, ktorá prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho systému. Pozitívne účinky jej boli prisúdené tiež v oblasti zubnej hygieny.

Ktorý produkt z mastichy užívať?

Masticha sa upravuje do rôznych podôb – najčistejšia forma chioskej mastichy je v mastichových kryštáloch, chioská masticha sa tiež používa na výrobu kapsúl – výživového doplnku. Masticha sa tiež pridáva do kozmetických prípravkov, zubných pást, žuvačiek, zdravotníckych pomôcok. 

Ktorý produkt z mastichy je pre mňa najvhodnejší? Dozviete sa v tomto článku.

 

Záruka originality

V súčasnosti môžete dostať na trhu mastichu od rôznych výrobcov, preto si dávajte pozor, aby ste kupovali naozaj originálnu Chioskú mastichu. V súčasnosti jediný autorizovaný predajca pravej Chioskej mastichy je náš eshop, s ustanovením od Asociácie pestovateľov mastichy na gréckom ostrove Chios.

Masticha Active 100cps

Masticha Active, 100tbl.

Masticha Active je produkt s obsahom chioskej mastichy a aktívnej kultúry priateľskej kvasinky Saccharomyces Boulardii. Jej užívanie podporuje správnu činnosť tráviaceho traktu a žalúdka. Mnohým jej užívateľom priniesla úľavu už po prvom týždni pravidelného užívania. Toto balenie je určené po dobu užívania 17 dní. 

Masticha Vena - terapia pre vase cievy

Masticha Vena, 100tbl.

Masticha Vena je unikátnym spojením liečivých prírodných látok – chioskej mastichy a výťažkov z olív a granátového jablka. Je vhodná na terapiu vysokého cholesterolu, vysokého krvného tlaku a ako prevencia pred srdcovocievnymi ochoreniami.

Bez vedľajších účinkov.

0