Crohnova choroba (vyslovuje sa ako “kronova choroba”) patrí medzi zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Zasiahnuť môže ľubovoľné miesto od úst až po konečník. Počet pacientov s Crohnovou chorobou neustále pribúda, v súčasnosti ňou trpia v Európe a v severnej Amerike traja ľudia z tisícky. V Južnej Amerike, Ázii, či Afrike sa vyskytuje zriedkavejšie, preto je toto ochorenie považované skôr za problém rozvinutých krajín – Slovensko nevynímajúc. 

Hoci doteraz nie je známa presná príčina Crohnovej choroby,  z výskumov je vyplýva, že ide o kombináciu nedostačnej imunity, bakteriálnych vplyvov, životného štýlu a tiež prostredia. Toto ochorenie vyvolávajú vtedy, ak sa tieto faktory stretnú v tele ľudí s genetickou predispozíciou. Vznik chronického zápalu najčastejšie postihujúceho posledný úsek tenkého čreva pred jeho prechodom do hrubého čreva – ileum, ale i rôznych úsekov v hrubom čreve, sa pripisuje nerovnováhe prozápalových a protizápalových mediátorov.

Crohnova choroba príznaky

Príčiny vzniku Crohnovej choroby

Na vzniku Crohnovej choroby sa podieľa genetika a vrodená znížená (nešpecifická) imunita. S týmto zápalovým ochorením sa pravdepodobne spája vyše tridsať génov, napríklad mutácie génu NOD2. Podľa posledných výskumov sa svojim dielom zúčastňuje aj narušená sekrécia cytokínov, bielkovinových molekúl slúžiacich v tele ako „poslovia správ“, makrofágmi. Tie sú spoluzodpovedné za správny priebeh imunitnej odpovede v organizme. Ďalšie štúdie sa venujú úlohe génov zodpovedných za oslabenie schopností tela eliminovať invazívne baktérie pri rozvoji ochorenia.  

Úloha mikroorganizmov v tomto komplikovanom zápalovom procese nie je presne stanovená, no niektorí vedci sa domnievajú, že úlohu spúšťača zohráva baktéria Mycobacterium avium paratuberculosis, ktorá tiež spôsobuje Johnesovu chorobu u dobytka. Iní vedci, skúmajúci Crohnovu chorobu, predpokladajú jej súvis s výskytom baktérií rodov Yersinia a Listeria v tráviacom trakte. Faktorom podieľajúcim sa na vzniku Crohnovej choroby môže byť i fajčenie, ktoré zvyšuje riziko jej vzniku až dvojnásobne, ďalej zvýšený príjem živočíšnych bielkovín, či užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Crohnova choroba diagnostika

Príznaky Crohnovej choroby

Hoci sa choroba môže vyskytnúť aj v ústach, najčastejšie príznaky Crohnovej choroby sú spojené s tráviacou sústavou a medzi jej hlavné príznaky patria:

  • bolesti brucha a kŕče,
  • hnačky,
  • zriedkavo krvavá alebo hlienovitá stolica,
  • nadúvanie,
  • strata hmotnosti

Vyskytujú sa tiež príznaky spojené so zápalom ako sú:

  • zvýšená teplota,
  • únava,
  • bolesti kĺbov,
  • kožné vyrážky.

Diagnostika Crohnovej choroby

V diagnostike Crohnovej choroby sa používa endoskopické vyšetrenie, krvné a rádiologické testy, počítačová tomografia a magnetická rezonancia na určenie rozsahu poškodenia čreva. Dôležitá je diferenciálna diagnostika, pri ktorej lekár dokáže vylúčiť iné ochorenia s podobnými prejavmi – napríklad Behcetovu chorobu, či ulceratívnu kolitídu.

Crohnova choroba liečba

Možnosti liečby Crohnovej choroby

Liečba Crohnovej choroby si vyžaduje dlhodobé úsilie. Môžeme tak dosiahnuť čo najdlhšie obdobie výrazného ústupu zdravotných ťažkostí, zmiernenia a niekedy až vymiznutia príznakov choroby. Liečba spočíva v kombinácii zmeny životného štýlu, diét, vyžaduje si dlhodobejšie užívanie antibiotík a prípravkov na znižovanie zápalu a tiež podpornú liečbu prírodnými prostriedkami. Podľa výskumov i dostupnej literatúry môže byť pri tejto chorobe prínosom zázvor, mrkva a mrkvová šťava a zelený čaj.

Pre svoje priaznivé antimikrobiálne účinky, nízku rizikovosť a  priaznivý vplyv na tráviaci trakt pomáhajú na Crohnovu chorobu aj prípravky z Chioskej mastichy. Masticha má silné protizápalové účinky, ktoré priaznivo pôsobia pri Crohnovej chorobe a pomáhajú pacientovi udržať stav svojho ochorenia pod kontrolou, bez nepríjemných ťažkostí. Tieto účinky mastichy potvrdzujú aj zahraničné vedecké štúdie

Najúčinnejším prípravkom s obsahom chioskej mastichy na trhu je Masticha Active, ktorá je obohatená o probiotickú kvasinku S.Boulardii. Toto probiotikum je výnimočné tým, že odoláva silným žalúdočným kyselinám, posilňuje účinky Chioskej mastichy a zároveň má ako samotné blahodárny vplyv pri liečbe Crohnovej choroby.

Liečba tohto ochorenia síce nie je jednoduchá, ale pri trpezlivom a individuálnom prístupe prináša uspokojivé výsledky.

Dávkovanie Masticha Active pri Crohnovej chorobe:

Počas prvého mesiaca terapie odporúčame užívať mastichu 3x denne 2 kapsuly.

Po mesiaci prejdite na dávkovanie 2x denne 1 kapsula – pre udržanie uspokojivého zdravotného stavu bez nepríjemných ťažkostí. Užívajte dlhodobo. 

Prečítajte si aj článok “Úloha Chioskej mastichy v liečbe Crohnovej chorobyMasticha Active

Prírodný produkt s obsahom Chioskej mastichy a probiotickej kvasinky Saccharomyces Boulardii – silnejší efekt. 

Protizápalové účinky mastichy zmierňujú príznaky Crohnovej choroby a pomáhajú k zlepšeniu individuálneho stavu pacientu.

>> Autorizovaný distribútor Chioskej mastichy na Slovensko. Doručujeme do 24 hodín.

0