Crohnova choroba (vyslovuje sa ako “kronova choroba”) patrí medzi zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Zasiahnuť môže ľubovoľné miesto od úst až po konečník. Počet pacientov s Crohnovou chorobou neustále pribúda, v súčasnosti ňou trpia v Európe a v severnej Amerike traja ľudia z tisícky. V Južnej Amerike, Ázii, či Afrike sa vyskytuje zriedkavejšie, preto je toto ochorenie považované skôr za problém rozvinutých krajín – Slovensko nevynímajúc.
Hoci doteraz nie je známa presná príčina Crohnovej choroby, z výskumov je vyplýva, že ide o kombináciu nedostačnej imunity, bakteriálnych vplyvov, životného štýlu a tiež prostredia. Toto ochorenie vyvolávajú vtedy, ak sa tieto faktory stretnú v tele ľudí s genetickou predispozíciou. Vznik chronického zápalu najčastejšie postihujúceho posledný úsek tenkého čreva pred jeho prechodom do hrubého čreva – ileum, ale i rôznych úsekov v hrubom čreve, sa pripisuje nerovnováhe prozápalových a protizápalových mediátorov.
Príčiny vzniku Crohnovej choroby
Na vzniku Crohnovej choroby sa podieľa genetika a vrodená znížená (nešpecifická) imunita. S týmto zápalovým ochorením sa pravdepodobne spája vyše tridsať génov, napríklad mutácie génu NOD2. Podľa posledných výskumov sa svojim dielom zúčastňuje aj narušená sekrécia cytokínov, bielkovinových molekúl slúžiacich v tele ako „poslovia správ“, makrofágmi. Tie sú spoluzodpovedné za správny priebeh imunitnej odpovede v organizme. Ďalšie štúdie sa venujú úlohe génov zodpovedných za oslabenie schopností tela eliminovať invazívne baktérie pri rozvoji ochorenia.
Úloha mikroorganizmov v tomto komplikovanom zápalovom procese nie je presne stanovená, no niektorí vedci sa domnievajú, že úlohu spúšťača zohráva baktéria Mycobacterium avium paratuberculosis, ktorá tiež spôsobuje Johnesovu chorobu u dobytka. Iní vedci, skúmajúci Crohnovu chorobu, predpokladajú jej súvis s výskytom baktérií rodov Yersinia a Listeria v tráviacom trakte. Faktorom podieľajúcim sa na vzniku Crohnovej choroby môže byť i fajčenie, ktoré zvyšuje riziko jej vzniku až dvojnásobne, ďalej zvýšený príjem živočíšnych bielkovín, či užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Príznaky Crohnovej choroby
Hoci sa choroba môže vyskytnúť aj v ústach, najčastejšie príznaky Crohnovej choroby sú spojené s tráviacou sústavou a medzi jej hlavné príznaky patria:
- bolesti brucha a kŕče,
- hnačky,
- zriedkavo krvavá alebo hlienovitá stolica,
- nadúvanie,
- strata hmotnosti
Vyskytujú sa tiež príznaky spojené so zápalom ako sú:
- zvýšená teplota,
- únava,
- bolesti kĺbov,
- kožné vyrážky.
Diagnostika Crohnovej choroby
V diagnostike Crohnovej choroby sa používa endoskopické vyšetrenie, krvné a rádiologické testy, počítačová tomografia a magnetická rezonancia na určenie rozsahu poškodenia čreva. Dôležitá je diferenciálna diagnostika, pri ktorej lekár dokáže vylúčiť iné ochorenia s podobnými prejavmi – napríklad Behcetovu chorobu, či ulceratívnu kolitídu.
Možnosti liečby Crohnovej choroby
Liečba Crohnovej choroby si vyžaduje dlhodobé úsilie. Môžeme tak dosiahnuť čo najdlhšie obdobie výrazného ústupu zdravotných ťažkostí, zmiernenia a niekedy až vymiznutia príznakov choroby. Liečba spočíva v kombinácii zmeny životného štýlu, diét, vyžaduje si dlhodobejšie užívanie antibiotík a prípravkov na znižovanie zápalu a tiež podpornú liečbu prírodnými prostriedkami. Podľa výskumov i dostupnej literatúry môže byť pri tejto chorobe prínosom zázvor, mrkva a mrkvová šťava a zelený čaj.
Pre svoje priaznivé antimikrobiálne účinky, nízku rizikovosť a priaznivý vplyv na tráviaci trakt pomáhajú na Crohnovu chorobu aj prípravky z Chioskej mastichy. Masticha má silné protizápalové účinky, ktoré priaznivo pôsobia pri Crohnovej chorobe a pomáhajú pacientovi udržať stav svojho ochorenia pod kontrolou, bez nepríjemných ťažkostí. Tieto účinky mastichy potvrdzujú aj zahraničné vedecké štúdie.
Najúčinnejším prípravkom s obsahom chioskej mastichy na trhu je Masticha Active, ktorá je obohatená o probiotickú kvasinku S.Boulardii. Toto probiotikum je výnimočné tým, že odoláva silným žalúdočným kyselinám, posilňuje účinky Chioskej mastichy a zároveň má ako samotné blahodárny vplyv pri liečbe Crohnovej choroby.
Liečba tohto ochorenia síce nie je jednoduchá, ale pri trpezlivom a individuálnom prístupe prináša uspokojivé výsledky.
Dávkovanie Masticha Active pri Crohnovej chorobe:
Počas prvého mesiaca terapie odporúčame užívať mastichu 3x denne 2 kapsuly.
Po mesiaci prejdite na dávkovanie 2x denne 1 kapsula – pre udržanie uspokojivého zdravotného stavu bez nepríjemných ťažkostí. Užívajte dlhodobo.
Prečítajte si aj článok “Úloha Chioskej mastichy v liečbe Crohnovej choroby”
Prírodný produkt s obsahom Chioskej mastichy a probiotickej kvasinky Saccharomyces Boulardii – silnejší efekt.
Protizápalové účinky mastichy zmierňujú príznaky Crohnovej choroby a pomáhajú k zlepšeniu individuálneho stavu pacientu.
>> Autorizovaný distribútor Chioskej mastichy na Slovensko. Doručujeme do 24 hodín.