Crohnova choroba (vyslovuje sa ako “kronova choroba”) patrí medzi zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Zasiahnuť môže ľubovoľné miesto od úst až po konečník. Počet pacientov s Crohnovou chorobou neustále pribúda, v súčasnosti ňou trpia v Európe a v severnej Amerike traja ľudia z tisícky. V Južnej Amerike, Ázii, či Afrike sa vyskytuje zriedavejšie, preto je toto ochorenie považované skôr za problém rozvinutých krajín. Hoci doteraz nie je známa presná príčina Crohnovej choroby,  z výskumov je vyplýva, že ide o kombináciu nedostačnej imunity, bakteriálnych vplyvov, životného štýlu a tiež prostredia. Ochorenie spôsobujú vtedy, ak sa tieto faktory stretnú v tele ľudí s genetickou predispozíciou. Vznik chronického zápalu najčastejšie postihujúceho posledný úsek tenkého čreva pred jeho prechodom do hrubého čreva – ileum, ale i rôznych úsekov v hrubom čreve, sa pripisuje nerovnováhe prozápalových a protizápalových mediátorov.

Crohnova choroba príznaky

Príčiny vzniku Crohnovej choroby

Na vzniku Crohnovej choroby sa podieľa genetika a vrodená znížená (nešpecifická) imunita. S týmto zápalovým ochorením sa pravdepodobne spája vyše tridsať génov, napríklad mutácie génu NOD2. Podľa posledných výskumov sa svojim dielom zúčastňuje aj narušená sekrécia cytokínov, bielkovinových molekúl slúžiacich v tele ako „poslovia správ“, makrofágmi. Tie sú spoluzodpovedné za správny priebeh imunitnej odpovede v organizme. Ďalšie štúdie sa venujú úlohe génov zodpovedných za oslabenie schopností tela eliminovať invazívne baktérie pri rozvoji ochorenia.  

Úloha mikroorganizmov v tomto komplikovanom zápalovom procese nie je presne stanovená, no niektorí vedci sa domnievajú, že úlohu spúšťača zohráva baktéria Mycobacterium avium paratuberculosis, ktorá tiež spôsobuje Johnesovu chorobu u dobytka. Iní vedci, skúmajúci Crohnovu chorobu, predpokladajú jej súvis s výskytom baktérií rodov Yersinia a Listeria v tráviacom trakte. Faktorom podieľajúcim sa na vzniku Crohnovej choroby môže byť i fajčenie, ktoré zvyšuje riziko jej vzniku až dvojnásobne, ďalej zvýšený príjem živočíšnych bielkovín, či užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Crohnova choroba diagnostika

Príznaky Crohnovej choroby

Hoci sa choroba môže vyskytnúť aj v ústach, najčastejšie príznaky Crohnovej choroby sú spojené s tráviacou sústavou:

 • bolesti brucha a kŕče,
 • hnačky,
 • zriedkavo krvavá alebo hlienovitá stolica,
 • nadúvanie,
 • strata hmotnosti

Vyskytujú sa tiež príznaky spojené so zápalom ako sú:

 • zvýšená teplota,
 • únava,
 • bolesti kĺbov,
 • kožné vyrážky.

Diagnostika Crohnovej choroby

V diagnostike Crohnovej choroby sa používa endoskopické vyšetrenie, krvné a rádiologické testy, počítačová tomografia a magnetická rezonancia na určenie rozsahu poškodenia čreva. Dôležitá je diferenciálna diagnostika, pri ktorej lekár dokáže vylúčiť iné ochorenia s podobnými prejavmi – napríklad Behcetovu chorobu, či ulceratívnu kolitídu.

Crohnova choroba liečba

Možnosti liečby Crohnovej choroby

Liečba Crohnovej choroby si vyžaduje dlhodobé úsilie. Môžeme tak dosiahnuť čo najdlhšie obdobie výrazného ústupu zdravotných ťažkostí, zmiernenia a niekedy až vymiznutia príznakov choroby. Liečba spočíva v kombinácii zmeny životného štýlu, diét, dlhodobejším užívaním antibiotík, prípravkov na znižovanie zápalu a prírodnou liečbou. Podľa výskumov i dostupnej literatúry môže byť prínosom zázvor, mrkva a mrkvová šťava a zelený čaj. Pre svoje priaznivé antimikrobiálne účinky, nízku rizikovosť a  priaznivý vplyv na tráviaci trakt pomáhajú na Crohnovu chorobu aj prípravky z Chioskej mastichy. Najúčinnejšou variantou sa javí produkt Masticha active, ktorý je obohatený o probiotickú kvasinku S.Boulardii. Toto probiotikum je výnimočné tým, že odoláva silným žalúdočným kyselinám, posilňuje účinky Chioskej mastichy a zároveň má ako samotné blahodárny vplyv pri liečbe Crohnovej choroby. Liečba ochorenia síce nie je jednoduchá, ale pri trpezlivom a individuálnom prístupe prináša uspokojivé výsledky.

V prípade záujmu o terapiu Chioskou mastichou odporúčame užívať Mastichu Active – 1 kapsulu 3x denne, dlhodobo.

Prečítajte si aj článok “Úloha Chioskej mastichy v liečbe Crohnovej choroby

masticha active  

 

 

 

Získať Chioskú Mastichu v certifikovanom eshope.

Zdieľajte:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •