Špecifiká ústnej dutiny každého z nás závisia od genetiky, od anatómie ústnej dutiny a hlavne od starostlivosti o ústnu dutinu.
Ak sa správne o ústnu dutinu staráme, vyhnú sa nám problémy a choroby, ktoré ju často postihujú.

Cez ústnu dutinu sa do tela môžu dostávať patogény, ktoré spôsobujú problémy aj v iných častiach tela ako je ústna dutina. Napríklad najčastejším spôsobom prenosu baktérie helikobakter pylori je prenos ústami.

Základné spôsoby, ako sa starať o ústnu dutinu sú známe azda každému:

 • pravidelné čistenie zubov
 • pravidelné čistenie medzizubných priestorov
 • dezinfekcia ústnej dutiny
 • pravidelné kontroly stavu ústnej dutiny zubárom, ošetrenie zubných kazov
 • dentálna hygiena
 • zdravé stravovacie návyky

Najčastejšie ochorenia ústnej dutiny

Choroby, ktoré sa v ústnej dutine najčastejšie vyskytujú sú:

 • afty v ústnej dutine
 • plesne v ústnej dutine
 • paradentóza – zápal ďasien
 • zápaly v ústnej dutine
 • zápach z úst
 • pálenie a štípanie v ústnej dutine

Paradentóza

Zápaly ďasien a ostatných častí parodontu – závesného aparátu zubov – patria spolu so zubným kazom k najčastejším ochoreniam lokalizovaným v ústnej dutine.

O tom, aké sú štádia paradentózy, liečba paradentózy a či sa dá paradentóza vyliečiť aj bylinkami si prečítajte v našej téme venovenej paradentóze.

Prejsť na fórum o paradentóze

Ako sa správne starať o zuby – rozhovor s lekárom

Svoj odborný pohľad na starostlivosť o zuby nám v článku „AKO SA TREBA STARAŤ O ZUBY, ABY SA NEKAZILI“ povedal aj zubný lekár Martin Plevák. Prečítajte si ho.

Ochrana ústnej dutiny prírodnými prostriedkami

Chioská masticha je živica zo stromu Pistacia Lentiscus. V minulosti sa účinky mastichy využívali hlavne na ochranu ústnej dutiny – masticha sa používala ako žuvačka.

Masticha obsahuje množstvo látok, ktoré sa žuvaním uvoľňujú do ústnej dutiny, kde pôsobia hojivo a protizápalovo. Preto sa masticha využíva na ochranu ústnej dutiny. Mastichový prášok alebo mastichový olej sa pridáva do zubných pást s prírodným zložením. Ich používanie priaznivo pôsobí na ochranu zubov pred zubným kazom a ochoreniami ústnej dutiny.

Mastichová pasta
Zubná pasta s mastichovým olejom

Najčistejšia forma mastichy vhodná na žuvanie sú mastichové kryštály.

Ako správne žuť mastichové kryštály?

Mastichové kryštály majú špecifickú chuť, ich vôňa je živicová a tomu by sa dala prirovnať aj ich chuť. Pravidelné žutie mastichových kryštálov pomáha ústnej dutine zbavovať sa nebezpečných patogénov. Mastichové kryštály čistia ústnu dutinu po jedle. Spočiatku môže žuvanie mastichových kryštálov byť pre niekoho komplikované. Preto sme si pre vás pripravili návod ako správne žuť mastichu.

Mastichové kryštály 20g
Mastichové kryštály v praktickej kovovej krabičke

Trápi vás iné ochorenie?

Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z…

Pavol Bojda
13. februára 2021
Masticha Active

Masticha Active

Trápi vás spomalené trávenie? Máte podozrenie na baktériu v žalúdku? Premýšľate ako sa zbaviť bolesti brucha, kŕčov, či pálenia…

Pavol Bojda
2. augusta 2018
Ďalšie články