Čo je gastritída – zápal žalúdka?
Gastritída vzniká narušením hlienovej vrstvy žalúdka. Táto vrstva chráni vnútorné steny žalúdka pred pôsobením žalúdočných kyselín. Ak sa žalúdočná kyselina dostane do styku so sliznicou žalúdka, môže ho narúšať a vytvárať na sliznici žalúdka zmeny v podobe zápalových procesov, či žalúdočných vredov.
Gastritída (zápal žalúdka) môže byť akútnym problémom, alebo sa rozvinúť do chronických stavov.
Akútna gastritída vzniká z viacerých dôvodov. Môže byť následkom stresového pôsobenia – zranenie, popáleniny, sepsa alebo dlhodobé užívanie niektorých liekov (lieky proti bolesti hlavy a na reumatické ochorenia). Jej najvážnejšou komplikáciou môže byť krvácanie do žalúdka.
Chronická gastritída sa rozdeľuje na viacero typov:
- Typ A – autoimúnna forma gastritídy – telo reaguje na vlastné bunky a látky v žalúdku a vytvára proti nim protilátky.
- Typ B – bakteriálna gastritída – vzniká vplyvom infekcie helikobakter pylori. Baktéria helikobakter pylori je príčinou vzniku gastritídy až v 80-90% prípadoch. Je preto dôležité sa chrániť pred touto baktériou a nakazením sa. Spôsoby prenosu helikobaktera sú veľmi bežné a týkajú sa každého z nás. Prečítajte si viac o baktérii helikobakter pylori a o jej prenose.
- Typ C – toxická – chronická gastritída v tomto prípade vzniká pôsobením niektorých liekov, ktoré svojimi vedľajšími účinkami pôsobia na sliznicu žalúdka. Medzi také lieky patrí hlavne acylpirín, ibuprofen, aspirin.. a tiež sa medzi toxické látky zaradzuje chronický alkoholizmus.
Aké sú príznaky zápalu žalúdka – gastritídy?
Gastritída sa prejavuje rôznymi príznakmi a zmenami v našom tráviacom systéme, ktoré často pripisujeme iným chorobám, prípadne ich považujeme za bežné. Najčastejšími príznakmi zápalu žalúdka sú ťažkosti spojené so žalúdkom, ako napríklad:
- pálenie žalúdka
- pálenie záhy
- nechutenstvo, strata chuti do jedla
- plynatosť, nadúvanie
- pocit lenivého žalúdka
- bolesti v oblasti hornej brušnej dutiny
Medzi závažné príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie patrí aj zhubná anémia (tzv. perniciózna), pri ktorej dochádza k poškodeniu sliznice žalúdka natoľko, že vitamin B12 sa vstrebáva len čiastočne alebo dokonca vôbec.
Ako sa diagnostikuje gastritída?
Zápal žalúdka sa diagnostikuje pomocou vyšetrenia u gastroenterológa. Okrem odberov krvi vykonáva lekár aj tzv. gastroskopiu – vyšetrenie žalúdka pomocou sondy. Lekár musí počas vyšetrenia skontrolovať stav sliznice žalúdka a zistiť, či na nej nenastali zmeny – začervenanie, opuch a či sa na nej netvoria žalúdočné vredy. Zvyčajne sa zo stien žalúdka odoberá aj vzorka, ktorá sa následne posiela na histologické vyšetrenie. Pri diagnostike sa overuje aj prítomnosť baktérie Helikobakter pylori.
To sa robí odobratím vzorky zo sliznice žalúdka počas gastroskopie. Ak máte podozrenie, že by sa u vás mohol vyskytnúť helikobakter, vyskúšajte domáci antigénny test na helikobakter.
Pozrite si video o baktérii helikobakter pylori:
Liečba zápalu žalúdka – gastritídy
Ak vám lekár diagnostikuje akútnu gastritídu, možno vám na ňu nebude odporúčať žiadne chemické lieky. Akútnu gastritídu vyliečite a bolestí žalúdka sa v tomto prípade zbavíte diétou, oddychom a prírodnými výživovými doplnkami, medzi ktoré patrí napríklad aj chioská masticha so svojim protizápalovými účinkami.
Na trhu je v súčasnosti viacero produktov z chioskej mastichy. Ako jeden z najúčinnejších sa javí produkt Masticha Active, ktorého výrobca je partnerom pestovateľov Chioskej mastichy, takže si môžete byť istí, že kupujete originál, zároveň je masticha v tomto produkte obohatená o špeciálne probiotické kmene, ktoré sú pri liečbe žalúdočných problémov veľmi dôležité.
Pri chronických zápaloch žalúdka lekár zvyčajne navrhne liečbu silnými liekmi na znižovanie tvorby žalúdočných kyselín, takzvanými antacidami alebo inhibítormi protónovej pumpy.
Tieto lieky znižujú tvorbu žalúdočných kyselín a pri krátkodobom užívaní pacientovi zvyčajne uľavia od bolesti. Pozor si však treba dávať na ich dlhodobé užívanie, kedy môžu prinášať vedľajšie účinky v podobe oslabeného trávenia a ďalších bolestí.
Ak sa pri gastritíde preukáže aj prítomnosť baktérie helikobakter pylori, nasadzuje sa hlavne antibiotikcká liečba so zameraním na jej odstránenie. Viac o liečbe helikobakter pylori..
Gastritída – prírodná liečba
Zápalu žalúdka sa vyhnete, ak bude vaše prostredie v žalúdku v poriadku a nedovolí infekciám z vonkajšieho prostredia sa v ňom rozvinúť. V prípade, že sa jedná len o slabý zápal žalúdka, pomôže úprava životosprávy, dostatok spánku a hlavne vyhýbanie sa stresu.
V takýchto prípadoch môžu byť veľmi nápomocné aj výživové doplnky s obsahom Chioskej mastichy – hojivej živice, ktorá prírodnou a šetrnou cestou aktívne pôsobí na zdravie žalúdka a celého tráviaceho traktu.
Ako sme spomínali už vyššie, jeden z najúčinnejších produktov s obsahom Chioskej mastichy je v súčasnosti Masticha Active. Ako jediný produkt na trhu totiž v sebe spája antibakteriálne a hojivé účinky chioskej mastichy s blahodárnymi účinkami špeciálnych probiotických kmeňov Lactobacillus reuteri DSM17648 a Saccharomyces Boulardii.
Každá z týchto troch zložiek pôsobí na žalúdočné ťažkosti svojím vlastným spôsobom. Zároveň pracujú symbioticky a prinášajú rýchle účinky.
” Sme autorizovaným distribútorom chioskej mastichy na Slovensko a partnerom Asociácie pestovateľov a výrobcov chioskej mastichy. U nás nakupujete pravú chioskú mastichu. “
V Masticha Active sme spojili originálnu chioskú mastichu a probiotické kultúry pre silnejší a rýchlejší účinok. Unikátna receptúra s efektívnym účinkom pri ochoreniach tráviaceho traktu.
Balíček produktov vystačí na 33-dní užívania, čo je vhodná doba na prejavenie výsledkov kúry.
100% prírodný produkt. Bez vedľajších účinkov.
Doprava do 24 hodín.
Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.