Ako poraziť helikobaktera – tipy na liečbu helikobakter pylori

17. októbra 2018 Diana Bahorcová Helikobakter pylori

Rozšírenosť baktérie helikobakter pylori vzrastá a v súčasnosti je prítomná takmer u polovice populácie, vrátane detí. Liečba helikobakter pylori sa uskutočňuje rôznymi metódami.

Helikobakter pylori ako liečiť

Helikobakter liečba
Ako liečiť baktériu helikobakter

Čo je helikobakter a ako sa v tele prejavuje

Objavenie baktérie helicobakter pylori sa datuje do roku 1982, kedy ju vedci Barry Marshal a Robin Warren odhalili v žalúdkoch pacientov, ktorí dlhodobo trpeli žalúdočnými problémami, gastritídou a peptickými vredmi. Identifikácia tejto baktérie bola neľahká a dodnes nie je jednoduché jej liečenie a to predovšetkým kvôli tomu, že až 80% ľudí, ktorí trpia nákazou helicobakterom nevykazujú v prvých štádiách žiadne, alebo len niektoré z príznakov tohto ochorenia. Napriek tomu infekciou helikobakterom trpí až 50% populácie, čo nie je male číslo.

Prečo by sme mali byť pred helikobakterom na pozore?

Hoci infekcia baktériou helicobaktera nemusí v prvých mesiacoch spôsobovať žiadne ťažkosti, predsa len by sme si mali všímať nepatrné zmeny na našom tele, ktoré môžu byť jej poznávacím znamením.

Helikobakter pylori - príznaky
Helikobakter pylori – príznaky

Hlavným príznakom helikobaktera je bolesť v oblasti žalúdka, v strednej časti brucha, v oblasti kde končí hrudná kosť. Môžete pociťovať rôzne druhy bolesti v tejto oblasti – niektorí pacienti uvádzajú silnú bolesť podobnú kŕčom, iných trápi skôr tlak v tejto oblasti, či pocit ťažoby. Bolesť sa zintenzívňuje v čase, kedy je žalúdok prázdny, medzi jedlami a v ranných hodinách. Ďalším príznakom helicobaktera je tzv. vlčí hlad – silná nutkavá chuť do jedla.

Sprievodnými príznakmi sú tiež pálenie záhy a hnačky, alebo naopak zápchy.

Kvôli nepatrným príznakom, ktoré infikovaní často pripisujú bežným tráviacim ťažkostiam sa v mnohých prípadoch stáva, že je infekcia helikobakterom odhalená až po niekoľkých rokoch, kedy sa začne prejavovať agresívnejšie a uvedené symptómy sa zintenzívňujú. Až vtedy väčšina ľudí prichádza k hľadaniu odpovede na svoje problémy.

Infekciu helikobaktera však netreba podceňovať. Jej neliečenie sa môže vyvinúť v tieto problémy v budúcnosti:

10-20% vyššia šanca na tvorbu žalúdočných vredov a vredov dvanástornika

rakovina žalúdka – WHO označilo helikobaktera ako karcinóm prvej triedy a u infikovaných jedincov je zvýšená pravdepodobnosť výskytu malígnej rakoviny žalúdka.

Ako sa helikobakter dostáva do tela – spôsoby nákazy

Helikobakter pylori - prenos
Helikobakter pylori – prenos

Prenos helikobaktera nastáva hlavne orálnym spôsobom, teda ústami.

Baktéria sa nachádza v slinách nakazeného človeka. Sliny sa dostávajú na príbor, zubnú kefku alebo čokoľvek, čo nedopatrením nakazený človek oblíže. Hoci sa snažíme dodržiavať pravidlá základnej hygieny, tento prenos slinami je najbežnejším spôsobom nákazy touto baktériou. Najčastejším je prenos nákazy z matky na dieťa. 

Nakaziť sa môžete napríklad aj bozkávaním s nakazeným človekom. Infekcia HP sa do úst dostáva ľudovo povedané grgnutím alebo vystúpením kyslých štiav zo žalúdka počas pálenia záhy, kedy sa zo žalúdka dostane helikobakter do ústnej dutiny, kde však prežíva len niekoľko minút.

Ďalším spôsobom nákazy je prenos do úst zo stolice. Tento spôsob prenosu je typický pre situácie, kedy si po návšteve toalety zle umyjeme ruky, alebo sa nakazíme pri cestovaní v menej rozvinutých krajinách, kde môže byť fekáliami infikovaná voda. Veľmi dôležité je učiť deti od malička si dôkladne umývať ruky po použití toalety.

Nakaziť sa môžete ale aj v reštaurácii, či už u nás, alebo na dovolenke, hlavne v krajinách, kde je možnosť zníženej hygieny. Preto sa na cestách radšej vyhýbajte tepelne neupravenému jedlu– najčastejšie sa prítomnosť baktérie h.pylori objavila v čerstvých šalátoch.

Zdravý žalúdok nákazu nedovolí

Náchylnosť na nákazu helikobakterom sa zvyšuje u tých, ktorí nemajú zdravé prostredie v žalúdku. Zlá životospráva, častý prísun nezdravého, ťažkého jedla, či množstvo korenín vytvára pri trávení námahu, vysokú produkciu žalúdočných kyselín a kyslé prostredie v žalúdku. To je dokonalé prostredie pre usadenie sa baktérie helikobakter pylori.

Probiotiká proti nákaze helikobakterom

Ako probiotiká sa označujú látky, ktorých prijímanie priamo pôsobí na stav črevnej mikroflóry. Často sa nachádzajú napríklad vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Probiotiká sú v posledných rokoch známe hlavne ako doplnková liečba pri liečbe antibiotikami, ale majú aj mnohé iné využitia. Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie uvádza, že “probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, ak sa podávajú v dostatočných množstvách, majú dokázateľne pozitívny účinok na zdravie hostiteľa/príjemcu“ (FAO: Food and Agriculture Organisation. WHO: World Health Organisation).

Helikobakter pylori - strava
Helikobakter pylori – strava

Okrem toho, že probiotiká vytvárajú zdravé prostredie v tráviacom trakte, podľa vedeckých výskumov pomáhajú aj pri liečbe helikobaktera. Probiotické kultúry zadržiavajú rast a množenie baktérie h. pylori a tiež sťažujú jeho priľnavosť na steny žalúdka. 

Probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii je podľa odporúčaní Maastricht V. najefektívnejšie probiotikum pri problémoch s baktériou helikobakter – spevňuje steny žalúdka, čím sťažuje prichytenie helikobaktera, zároveň na seba naväzuje nepriateľské baktérie a pomáha ich vylučovať z tela von. Probiotickú kvasinku Saccharomyces boulardii odporúčajú lekári užívať ako súčasť antibiotickej liečby helikobaktera pylori. Priaznivé výsledky pri eradikácii helikobaktera preukázali aj probiotiká Lactobacillus reuteri, konkrétne kmeň DSM17648.

Tieto dve probiotické kultúry nie je ľahké nájsť v bežne dostupných prípravkoch s probiotikami, no nájdete ich obe v prírodnom produkte Masticha Active.

Vo všeobecnosti sa ako prevencia pred h.pylori odporúča zaradiť do stravy potraviny, ktoré znižujú pH v žalúdku a obsahujú veľa probiotických kultúr. Preto ak chcete vo vašom žalúdku vytvoriť zdravé prostredie, ktoré nedovolí baktérii helikobaktera sa usadiť a rozmnožovať, obmedzte príjem sacharidov a zvýšte príjem týchto jedál:

  • vláknina (odporúčame produkt Natura Biotika)
  • kefír
  • nepasterizovaná kvalitná bryndza
  • kyslá kapusta
  • polievka miso

Liečba helikobakter pylori – Ako sa zbaviť helikobaktera?

Teraz sa pozrieme na rôzne spôsoby liečby helikobakter pylori, na tie tradičné spôsoby klasickej medicíny, aj na alternatívne a domáce prístupy k liečbe helikobaktera.

Helikobakter liečba antibiotikami

Klasická liečba helikobaktera – liečba antibiotikami

Ak vám váš lekár diagnostikuje nákazu baktériou helikobakter pylori, najpravdepodobnejšie z ordinácie odídete s receptom na dvoj-kombináciu antibiotík + tretie lieky, tzv. inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú množstvo kyseliny produkovanej žalúdkom.

Antibiotiká, ktoré sa na eradikáciu helikobaktera používajú sa vyberajú z týchto skupín antibiotík: klaritromycín, amoxicillin, metronidazol, azithromycin. K nim sa pridáva ako ďalšie liečivo inhibítor protónovej pumpy (omeprazol, lanzoprazol alebo pantoprazol).

Liečba antibiotikami trvá 7-10 dní, v niektorých prípadoch 14 dní. Hoci antibiotická liečba stále dosahuje u niektorých jedincov priaznivé výsledky, v posledných rokoch sa zvyšuje rezistentnosť baktérie voči antibiotikám. Preto po zlyhaní prvej liečby dochádza k zvýšeniu dávky antibiotík na troj-kombináciu antibiotík alebo sa pristúpi k tzv. sekvenčnej liečbe, kedy sa druhy antibiotík striedajú počas liečby.

To, či liečba infekcie helikobaktera týmto spôsobom bola úspešná sa stanoví dvoma nezávislými testami, ktoré sa môžu vykonať najskôr 4-6 týždňov po dobratí antibiotík. Počas liečby antibiotikami sa často môžu vyskytnúť prejavy nežiadúcich účinkov, hlavne hnačky, nafukovania, kŕče v žalúdku. Preto je počas liečby helikobakter antibiotikami vhodné doplniť látky na úpravu črevnej mikroflóry – probiotiká. Pri liečbe helikobaktera sa osvedčil prípravky s obsahom Saccaromyces Boulardii. Táto aktívna kvasinka sa nachádza napríklad v produkte Masticha Active.

Iné spôsoby liečby h. pylori

Ako sa lieči helikobakter?

Prírodná liečba helikobaktera – bez antibiotík

Čoraz viac ľudí chce na svoj organizmus pôsobiť šetrne a hľadá iné spôsoby liečby tráviacich ochorení. Ľudia sa prikláňajú k prírodnej liečbe a hľadajú látky, ktoré sú bez vedľajších účinkov. Kvôli zvýšenej rezistencii helikobaktera na antibiotiká sa mnoho pacientov začne zaoberať alternatívnymi prístupmi k liečbe po neúspešnej prvej dávke antibiotík.

Existuje hneď niekoľko výživových doplnkov, či potravín, ktoré majú preukázateľný vplyv na odstránenie helikobaktera zo žalúdka a vyriešenie sprievodných problémov. Medzi vyhľadávané prírodné látky s dôveryhodnými skúsenosťami zákazníkov patrí chioská masticha.

Masticha - stromy
Sad kde sa pestuje chioská masticha

Masticha je prírodná živica zo stromov rastúcich na gréckom ostrove Chios. Na harmonizáciu trávenia sa používa už od čias Hippocrata. Jej účinky na eradikáciu helikobaktera boli dokumentované niektorými vedeckými štúdiami, ktoré ju označujú ako zabijak helikobaktera.

Chioská masticha sa používa ako súčasť výživových doplnkov. Autorizovaným dovozcom mastichy na Slovensko je spoločnosť APOTHECARY, ktorá spolupracuje priamo s asociáciou a zberateľmi mastichy z ostrova Chios, takže si môžete byť istý, že sa k vám dostali produkty z pravej chioskej mastichy a nie nejakej napodobneniny z Číny.

Najefektívnejším produktom na harmonizáciu trávenia je Masticha Active – 100% prírodný produkt s obsahom chioskej mastichy a aktívnych kultúr Saccharomyces Boulardii a L. reuteri DSM17648. Pre komplexnú terapiu sa odporúča užívanie chioskej mastichy v trvaní aspoň 2 mesiace.

Vyskúšajte Masticha Active vo výhodných kúrach

  • Mastichova kura na zaludok
    -15%
    Kúra na 50 dní

    Kompletná kúra pre zdravie žalúdka

    Tráviaci trakt

    Všetko, čo potrebujete pre zdravie žalúdka. Najvýhodnejší balíček produktov určený na 50 dní užívania.

    137,90 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • Mastichová kúra pre žalúdok
    -10%
    Kúra na 33 dní

    Základná kúra pre zdravie žalúdka

    Tráviaci trakt

    Výhodné balenie prírodných produktov pre úpravu trávenia. Domáci test na helikobakter a jablčný ocot získate ako darček. 33-dní užívania.

    97,70 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • masticha active, 100 kapsúl

    Masticha Active, 100 kapsúl

    Tráviaci trakt

    Obohatené zloženie. Chioská masticha obohatená o DGL sladké drievko a špeciálne aktívne kmene L. reuteri a Saccharomyces Boulardii. Najsilnejší účinok.

    38,90 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní

Nákupom na stránke MastichaTerapia.sk získate tieto výhody:

  • garancia pravosti chioskej mastichy – spolupracujeme priamo s pestovateľmi z ostrova Chios, čiže si môžete byť istý, že nekupujete žiadnu čínsku mastichu, ani iné napodobneniny
  • rýchle doručenie (do 24-48 hodín)
  • prístup k odbornej poradni počas pracovných dní od 9:00 do 15:00

Ako podporiť liečbu helikobaktera doma?

Domáca liečba helikobaktera sa opiera aj o tieto potraviny, ktoré odporúčame zaradiť do vášho jedálnička:

  • čierna rasca – v alternatívnych kruhoch je odporúčaná pri infekcii helikobakterom a tiež pri ostatných žalúdočných problémoch, napríklad gastritíde. Pri problémoch vyskúšajte olej z čiernej rasce, ktorý má protizápalové a antibakteriálne účinky
  • zázvor – extrakt zo zázvoru je účinný pri zápale žalúdka, ktorý je vyvolaný helikobakterom, podporuje tiež trávenie a má antibakteriálne účinky. Jeho účinky sa odporúča kombinovať aj s ďalšou protizápalovou koreninou – kurkumou
  • brokolica – jej chuť mnohí nemajú radi, ale látka, ktorá je za špecifickú chuť brokolice zodpovedná sulforaphan patrí medzi účinné prírodné zbrane proti baktérii helikobakter. Účinné látky v brokolici sa však nenachádzajú v dostatočne veľkom množstve a aby bola takáto liečba účinná, museli by sme skonzumovať zhruba 1,5kg brokolice denne. Preto sa odporúčajú konzumovať hlavne brokolicové klíčky, ktoré látku sulforaphan obsahujú vo vyššej miere (odporúčané množstvo je cca 50-100g klíčkov denne).
  • cibuľa, cesnak – hoci sa na prvý pohľad zdajú byť tieto suroviny ťažké na trávenie, ich konzumácia má výborné účinky v oslabovaní helikobaktera
  • chioská masticha – ako sme spomínali už vyššie, masticha patrí medzi vedecky najpreskúmanejšie prírodné látky proti baktérii helikobakter pylori. Množstvo odborných štúdií potvrdilo jej hojivé účinky na zapálenú žalúdočnú sliznicu, ale aj jej antibakteriálne účinky proti mnohým baktériám. Viacej o chioskej mastiche sa dozviete v tomto článku.

Jablčný ocot
Bez ohľadu na to, či máte diagnostikovanú nákazu helikobakterom pylori, alebo nie, jablčný ocot by ste mali zaradiť do každennej rutiny. Stačí si 1-2x denne pred jedlom zmiešať lyžicu jablčného octu s vlažnou vodou. Možno Vám bude chvíľu trvať, kým si zvyknete na chuť tohto nápoja, vaše trávenie sa vám však odvďačí veľmi rýchlo. Jablčný ocot stimuluje tvorbu žalúdočných kyselín, čím pomôže bežnému tráveniu a tiež napríklad lepšiemu vstrebávaniu mastichovej živice. 

Všetky vyššie spomenuté domáce spôsoby liečby h. pylori sú bežne dostupné a cenovo prijateľné. Siahajú po nich pacienti, ktorí si nechcú zaťažovať organizmus silnými antibiotikami, alebo u nich liečba liekmi nezabrala. Zaradenie týchto potravín do liečby odporúčame však aj v prípade, že užívate lieky na helikobakter, pretože môžu podporiť liečbu.

Nevýhodou čisto domácej liečby je to, že je potrebné byť pri nej vytrvalejší a prírodnej kúre venovať niekoľko mesiacov. Tieto spôsoby liečby sú však bez nepríjemných nežiadúcich účinkov, ktoré často sprevádzajú antibiotickú liečbu. Recenzie tých, ktorí vyskúšali prírodnú liečbu, či už mastichou alebo inými prírodnými látkami sú veľmi pozitívne a pacienti hovoria o vyliečení a zbavení sa ich zdravotných problémov.

Ako sa stravovať pri tráviacich ochoreniach?

Či už sa rozhodnete pre liečbu h. pylori antibiotikami alebo si vyberiete niektorú z prírodných alternatív, dôležitou súčasťou liečby je aj úprava stravovacích návykov. Pripravili sme pre vás 10 rád pre stravovanie pri HP. Tieto odporúčania sú zostavené tak, aby pomáhali pri rôznych typoch tráviacich ťažkostí, sú vhodné pre každého, komu záleží na kvalitnom a bezpečnom trávení.

Liečba helikobakter pylori u detí

U detí sa helicobakter môže prejavovať okrem bolestí brucha aj nechutenstvom, či vracaním. Infekcia bola zistená aj u detí vo veku nižšom ako 1 rok. Najčastejšia príčina nákazy h.pylori u detí je ich matka, alebo iný blízky člen rodiny.

Helikobakter pylori u detí
Helikobakter pylori u detí

Dôvodom na zistenie, či vaše dieťa nie je infikované h.pylori je aj nízka hladina železa, hlavne u detí predškolského a školského veku. Je dokázané spojenie medzi prítomnosťou helicobactera a zlým vstrebávaním železa, preto ak u dieťaťa pozorujete bledosť, nechutenstvo, časté afty a zvýšenú únavu, skúste mu urobiť diagnostiku na HP.


Test na prítomnosť helikobaktera sa u detí odporúča vykonať menej nepríjemným spôsobom ako gastroskopiou. Dostupné sú aj testy na domáce použitie, alebo testy, ktoré určujú prítomnosť baktérie z dychu.

Keďže tradičná liečba na eradikáciu baktérie h.pylori u detí pozostáva z kombinácie silných antibiotík, u detí sa táto agresívna liečba vykonáva len v najzávažnejších prípadoch. Oveľa vhodnejšie je siahnuť po prírodných, šetrnejších spôsoboch liečby.

Tak u detí, ako aj u dospelých môže neliečenie baktérie spôsobiť závažnejšie problémy v budúcnosti, preto netreba podceňovať aj nepatrné príznaky a preventívne sa starať o zdravé prostredie v tráviacom trakte.


Máte podozrenie na helikobakter pylori? Otestujte sa domácim testom.

Test na helikobakter dostanete ako darček k prírodným kúram s chioskou mastichou, ktoré sú určené na harmonizáciu trávenia.

  • test na helikobakter pylori

    Test na Helikobakter Pylori

    Tráviaci trakt

    Vysokospoľahlivý domáci test na helikobakter pylori. Výsledky do 10 minút.

    5,60 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • Masticha Active + test na helikobakter pylori

    2x Masticha Active + test na helikobaktera zadarmo

    Tráviaci trakt

    Domáci test na helikobakter zadarmo k dvom baleniam obohatenej Masticha Active. Balíček je určený na 33 - dní používania.

    77,80 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní
  • Mastichova kura na zaludok
    -15%
    Kúra na 50 dní

    Kompletná kúra pre zdravie žalúdka

    Tráviaci trakt

    Všetko, čo potrebujete pre zdravie žalúdka. Najvýhodnejší balíček produktov určený na 50 dní užívania.

    137,90 

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní