Rozšírenosť baktérie helikobakter pylori vzrastá a v súčasnosti je prítomná takmer u polovice populácie, vrátane detí. Liečba tejto infekcie sa uskutočňuje rôznymi metódami.

bolestbrucha

 

V tomto článku si povieme viac o tom:

 • Čo je helikobakter a aké sú jeho príznaky
 • Ako sa helikobakter prenáša a ktoré skupiny sú viac ohrozené
 • Ako sa helikobakter lieči tradičnými prístupmi, antibiotikami
 • Domáca liečba helikobaktera
 • Alternatívna, prírodná liečba helikobaktera
 • Liečba helikobaktera u detí

 

 

ČO JE HELIKOBAKTER A AKO SA V TELE PREJAVUJE

Objavenie baktérie helicobakter pylori sa datuje do roku 1982, kedy ju vedci Barry Marshal a Robin Warren odhalili v žalúdkoch pacientov, ktorí dlhodobo trpeli žalúdočnými problémami, gastritídou a peptickými vredmi. Identifikácia tejto baktérie bola neľahká a dodnes nie je jednoduché jej liečenie a to predovšetkým kvôli tomu, že až 80% ľudí, ktorí trpia nákazou helicobakterom nevykazujú v prvých štádiách žiadne, alebo len niektoré z príznakov tohto ochorenia. Napriek tomu infekciou helikobakterom trpí až 50% populácie, čo nie je male číslo.

Prečo by sme mali byť pred helikobakterom na pozore?

Hoci infekcia baktériou helicobaktera nemusí v prvých mesiacoch spôsobovať žiadne ťažkosti, predsa len by sme si mali všímať nepatrné zmeny na našom tele, ktoré môžu byť jej poznávacím znamením.

Hlavným príznakom je bolesť v oblasti žalúdka, v strednej časti brucha, v oblasti kde končí hrudná kosť. Môžete pociťovať rôzne druhy bolesti v tejto oblasti – niektorí pacienti uvádzajú silnú bolesť podobnú kŕčom, iných trápi skôr tlak v tejto oblasti, či pocit ťažoby. Bolesť sa zintenzívňuje v čase, kedy je žalúdok prázdny, medzi jedlami a v ranných hodinách. Ďalším príznakom helicobaktera je tzv. vlčí hlad – silná nutkavá chuť do jedla.

Sprievodnými príznakmi sú tiež pálenie záhy a hnačky, alebo naopak zápchy.

 

Kvôli nepatrným príznakom, ktoré infikovaní často pripisujú bežným tráviacim ťažkostiam sa v mnohých prípadoch stáva, že je infekcia helikobakterom odhalená až po niekoľkých rokoch, kedy sa začne prejavovať agresívnejšie a uvedené symptómy sa zintenzívňujú. Až vtedy väčšina ľudí prichádza k hľadaniu odpovede na svoje problémy.

Infekciu helikobaktera však netreba podceňovať. Jej neliečenie sa môže vyvinúť v tieto problémy v budúcnosti:

 • 10-20% vyššia šanca na tvorbu žalúdočných vredov a vredov dvanástornika
 • rakovina žalúdka – WHO označilo helikobaktera ako karcinóm prvej triedy a u infikovaných jedincov je zvýšená pravdepodobnosť výskytu malígnej rakoviny žalúdka.

 

Ako sa helikobakter dostáva do tela – spôsoby nákazy

prenos HPPrenos helikobaktera nastáva hlavne orálnym spôsobom, teda ústami.

Baktéria sa nachádza v slinách nakazeného človeka. Sliny sa dostávajú na príbor, zubnú kefku alebo čokoľvek, čo nedopatrením nakazený človek oblíže. Hoci sa snažíme dodržiavať pravidlá základnej hygieny, tento prenos slinami je najbežnejším spôsobom nákazy touto baktériou. Najčastejším je prenos nákazy z matky na dieťa.

Nakaziť sa môžete napríklad aj bozkávaním s nakazeným človekom. Infekcia HP sa do úst dostáva ľudovo povedané grgnutím alebo vystúpením kyslých štiav zo žalúdka počas pálenia záhy, kedy sa zo žalúdka dostane helikobakter do ústnej dutiny, kde však prežíva len niekoľko minút.

Ďalším spôsobom nákazy je prenos do úst zo stolice. Tento spôsob prenosu je typický pre situácie, kedy si po návšteve toalety zle umyjeme ruky, alebo sa nakazíme pri cestovaní v menej rozvinutých krajinách, kde môže byť fekáliami infikovaná voda. Veľmi dôležité je učiť deti od malička si dôkladne umývať ruky po použití toalety.

Nakaziť sa môžete ale aj v reštaurácii, či už u nás, alebo na dovolenke, hlavne v krajinách, kde je možnosť zníženej hygieny. Preto sa na cestách radšej vyhýbajte tepelne neupravenému jedlu– najčastejšie sa prítomnosť baktérie h.pylori objavila v čerstvých šalátoch.

Zdravý žalúdok nákazu nedovolí

Náchylnosť na nákazu helikobakterom sa zvyšuje u tých, ktorí nemajú zdravé prostredie v žalúdku. Zlá životospráva, častý prísun nezdravého, ťažkého jedla, či množstvo korenín vytvára pri trávení námahu, vysokú produkciu žalúdočných kyselín a kyslé prostredie v žalúdku. To je dokonalé prostredie pre usadenie sa baktérie helikobaktera.

Probiotiká proti nákaze helikobakterom

helikobakter_kefirProbiotiká sú baktérie produkujúce kyselinu mliečnu. Často sa nachádzajú napríklad vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Probiotiká sú v posledných rokoch známe hlavne ako doplnková liečba pri liečbe antibiotikami, ale majú aj mnohé iné využitia. Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie uvádza, že “probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, ak sa podávajú v dostatočných množstvách, majú dokázateľne pozitívny účinok na zdravie hostiteľa/príjemcu“ (FAO: Food and Agriculture Organisation. WHO: World Health Organisation).

Okrem toho, že probiotiká vytvárajú zdravé prostredie v tráviacom trakte, podľa vedeckých výskumov pomáhajú aj pri liečbe helikobaktera. Probiotické kultúry zadržiavajú rast a množenie baktérie h. pylori a tiež sťažujú jeho priľnavosť na steny žalúdka. Probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii je podľa odporúčaní Maastricht V. najefektívnejšie probiotikum pri problémoch s baktériou helikobakter – spevňuje steny žalúdka, čím sťažuje prichytenie helikobaktera. Kvasinku Saccharomyces boulardii odporúčajú lekári užívať ako súčasť liečby helikobaktera pylori. Priaznivé výsledky pri eradikácii helikobaktera preukázali aj niektoré kmene Lactobacillus reuteri. Prečítajte si o ich účinkoch viac… >>

Vo všeobecnosti sa ako prevencia pred h.pylori odporúča zaradiť do stravy potraviny, ktoré znižujú pH v žalúdku a obsahujú veľa probiotických kultúr. Preto ak chcete vo vašom žalúdku vytvoriť zdravé prostredie, ktoré nedovolí baktérii helikobaktera sa usadiť a rozmnožovať, zvýšte príjem týchto jedál:

 • kefír
 • nepasterizovaná kvalitná bryndza
 • kyslá kapusta
 • polievka miso

 

AKO SA HELIKOBAKTERA ZBAVIŤ – SPÔSOBY LIEČBY

Teraz sa pozrieme na rôzne spôsoby liečby h.pylori, na tie tradičné spôsoby klasickej medicíny, aj na alternatívne a domáce prístupy k liečbe helikobaktera.

Klasická liečba h. pylori – liečba antibiotikami

helikobakter-test

Ak vám váš lekár diagnostikuje nákazu baktériou helikobakter pylori, najpravdepodobnejšie z ordinácie odídete s receptom na dvoj-kombináciu antibiotík + tretie lieky, tzv. inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú množstvo kyseliny produkovanej žalúdkom.
Antibiotiká, ktoré sa na eradikáciu helikobaktera používajú sa vyberajú z týchto skupín antibiotík: klaritromycín, amoxicillin, metronidazol, azithromycin. K nim sa pridáva ako ďalšie liečivo inhibítor protónovej pumpy (omeprazol, lanzoprazol alebo pantoprazol).

Liečba antibiotikami trvá 7-10 dní, v niektorých prípadoch 14 dní. Hoci antibiotická liečba stále dosahuje u niektorých jedincov priaznivé výsledky, v posledných rokoch sa zvyšuje rezistentnosť baktérie voči antibiotikám. Preto po zlyhaní prvej liečby dochádza k zvýšeniu dávky antibiotík na troj-kombináciu antibiotík alebo sa pristúpi k tzv. sekvenčnej liečbe, kedy sa druhy antibiotík striedajú počas liečby.

To, či liečba infekcie helikobaktera týmto spôsobom bola úspešná sa stanoví dvoma nezávislými testami, ktoré sa môžu vykonať najskôr 4-6 týždňov po dobratí antibiotík. Počas liečby antibiotikami sa často môžu vyskytnúť prejavy nežiadúcich účinkov, hlavne hnačky, nafukovania, kŕče v žalúdku.

Vakcinácia
Čoraz vyšší počet jedincov nakazených h. pylori vo svetovom meradle priviedol vedcov k myšlienke vytvorenia vakcíny proti helikobakterovi. V súčasnosti prebieha mnoho výskumov na túto tému, všetky pokusy o vytvorenie spoľahlivej vakcíny sa však zatiaľ ukazujú ako nedostatočne účinné.

 

ALTERNATÍVNE SPÔSOBY LIEČBY HP

Prírodná liečba helikobaktera – bez antibiotík

mastichove stromy_chios

Kvôli zvýšenej rezistencii helikobaktera na liečbu antibiotikami sa mnoho pacientov po prvej dávke antibiotík začne zaoberať aj alternatívnymi prístupmi k liečbe. Existuje hneď niekoľko výživových doplnkov, či potravín, ktoré majú preukázateľný vplyv na odstránenie helikobaktera zo žalúdka a vyriešenie sprievodných problémov.

Domáca liečba helikobaktera spočíva v zaradení niektorých druhov potravín do pravidelného jedálnička.

Odporúčame hlavne tieto produkty prírodnej medicíny:

 • čierna rasca – v alternatívnych kruhoch je odporúčaná pri infekcii helikobakterom a tiež pri ostatných žalúdočných problémoch, napríklad gastritíde. Pri problémoch vyskúšajte Olej z čiernej rasce, ktorý má protizápalové a antibakteriálne účinky
 • zázvor – extrakt zo zázvoru je účinný pri zápale žalúdka, ktorý je vyvolaný helikobakterom, podporuje tiež trávenie a má antibakteriálne účinky. Jeho účinky sa odporúča kombinovať aj s ďalšou protizápalovou koreninou – kurkumou
 • brokolica – jej chuť mnohí nemajú radi, ale látka, ktorá je za špecifickú chuť brokolice zodpovedná sulforaphan je jedna z najlepších prírodných zbraní proti baktérii helikobakter. Účinné látky v brokolici sa však nenachádzajú v dostatočne veľkom množstve a aby bola takáto liečba účinná by sme museli skonzumovať zhruba 1,5kg brokolice denne. Preto je vhodnejšie konzumovať brokolicové klíčky, ktoré látku sulforaphan obsahujú vo vyššej miere.
 • živica masticha – používa sa na liečbu helikobaktera a ochorení žalúdka v mnohých krajinách sveta. Aj skúsenosti pacientov na Slovensku hovoria o pozitívných zlepšeniach zdravotného stavu a o úplnej eradikácii helikobaktera z tela po terapii mastichou. Vhodné je kombinovať mastichu s probiotikami a jabĺčnym octom pre zefektívnenie účinku.
 • cibuľa, cesnak – hoci sa na prvý pohľad zdajú byť tieto suroviny ťažké na trávenie, ich konzumácia má výborné účinky v oslabovaní helikobaktera

Jablčný ocot
Bez ohľadu na to, či máte diagnostikovanú nákazu helikobakterom pylori, alebo nie, jablčný ocot by ste mali zaradiť do každennej rutiny. Stačí si 1-2x denne pred jedlom zmiešať lyžicu jablčného octu s vlažnou vodou. Možno Vám bude chvíľu trvať, kým si zvyknete na chuť tohto nápoja, vaše trávenie sa vám však odvďačí veľmi rýchlo. Jablčný ocot stimuluje tvorbu žalúdočných kyselín, čím pomôže bežnému tráveniu a tiež napríklad lepšiemu vstrebávaniu mastichovej živice. 

Všetky vyššie spomenuté domáce spôsoby liečby h. pylori sú bežne dostupné a cenovo prijateľné. Siahajú po nich pacienti, ktorí si nechcú zaťažovať organizmus silnými antibiotikami, alebo u nich liečba liekmi nezabrala. Nevýhodou alternatívnej a domácej liečby je to, že je potrebné byť pri nej vytrvalejší a prírodnej kúre venovať niekoľko mesiacov. Tieto spôsoby liečby sú však bez nepríjemných nežiadúcich účinkov, ktoré často sprevádzajú antibiotickú liečbu. Recenzie tých, ktorí vyskúšali prírodnú liečbu, či už mastichou alebo inými prírodnými látkami sú veľmi pozitívne a pacienti hovoria o vyliečení a zbavení sa ich zdravotných problémov.

 

Liečba h. pylori u detí

U detí sa helicobakter môže prejavovať okrem bolestí brucha aj nechutenstvom, či vracaním. Infekcia bola zistená aj u detí vo veku nižšom ako 1 rok. Najčastejšia príčina nákazy h.pylori u detí je ich matka, alebo iný blízky člen rodiny.

HP-liecba-detiDôvodom na zistenie, či vaše dieťa nie je infikované h.pylori je aj nízka hladina železa, hlavne u detí predškolského a školského veku. Je dokázané spojenie medzi prítomnosťou helicobactera a zlým vstrebávaním železa, preto ak u dieťaťa pozorujete bledosť, nechutenstvo, časté afty a zvýšenú únavu, skúste mu urobiť diagnostiku na HP.


Test na prítomnosť helikobaktera sa u detí odporúča vykonať menej nepríjemným spôsobom ako gastroskopiou. Dostupné sú aj testy na domáce použitie, alebo testy, ktoré určujú prítomnosť baktérie z dychu.

Keďže tradičná liečba na eradikáciu baktérie h.pylori pozostáva z kombinácie silných antibiotík, u detí sa táto agresívna liečba vykonáva len v najzávažnejších prípadoch. Oveľa vhodnejšie je siahnuť po prírodných, šetrnejších spôsoboch liečby.

 

Tak u detí, ako aj u dospelých môže neliečenie baktérie spôsobiť závažnejšie problémy v budúcnosti, preto netreba podceňovať aj nepatrné príznaky a preventívne sa starať o zdravé prostredie v tráviacom trakte.

Masticha Active, Chioská masticha + Saccharomyces Boulardii + Lactobacillus reuteri DSM17648, 100kapsúl

Masticha Active je v súčasnosti najúčinnejší produkt s obsahom chioskej mastichy. Je obohatená o aktívnu probiotickú kvasinku Saccharomyces Boulardii a špeciálny kmeň baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648, ktoré napomáhajú účinkom mastichy.

0