Čo je cholesterol?
Cholesterol sa nachádza v každej bunke nášho tela a je pre fungovanie organizmu nevyhnutný. Bez cholesterolu by sa telo nedokázalo uzdravovať, regenerovať, jeho absencia by pôsobila na pamäť, správne fungovanie nervov, vytváranie vitamínu D a negatívne by ovplyvňovala mnoho ďalších funkcií v tele.
Cholesterol je dokonca základným stavebným kameňom pre niektoré hormóny. Nezískavame ho len z potravy, väčšiu časť cholesterolu si telo vytvára v pečeni a v tráviacom ústrojenstve.
Prečo sa teda cholesterol stane niekedy problémom?
Čo znamenajú hodnoty cholesterolu? Existuje dobrý cholesterol a zlý cholesterol?
Toto rozdelenie ste už určite niekde počuli. Hoci je cholesterol bežnou súčasťou nášho tela, ak je ho príliš veľa, môže byť nebezpečný a prispievať k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, infarktu alebo k mozgovej príhode. Len na Slovensku na tieto ochorenia zomrie každý rok viac ako 30 000 ľudí, preto je téma vysokého cholesterolu a jeho hodnôt v posledných rokoch témou dňa u mnohých lekárov.
Lekári hovoria o troch základných hodnotách cholesterolu:
- optimálna hodnota cholesterolu v krvi u dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,2mmol/l.
- Za zvýšený cholesterol sa v lekárskych kruhoch považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l.
- Hodnoty nad 6,2 mmol/l sa označujú ako vysoký cholesterol, tieto hodnoty sa považujú za rizikové.
Cholesterol má dve základné zložky:
- HDL cholesterol je známy ako tzv. dobrý cholesterol. Pomáha udržiavať cholesterol mimo tepien a dostávať ho späť do pečene, kde je recyklovaný a využívaný tam, kde ho telo potrebuje. Tento typ cholesterolu má ochranné účinky pred rozvojom ochorení ciev, srdca a mozgu, preto sa označuje ako ten dobrý cholesterol
- LDL cholesterol alebo tiež “zlý cholesterol” – môže spôsobovať zanášanie tepien. Znížená priechodnosť tepien je dôvodom pre vznik aterosklerózy, ktorá môže viesť k infarktu alebo mozgovej príhody.
Koncentrácie dobrého cholesterolu (HDL) a zlého cholesterolu (LDL) v organizme sa dajú zistiť jednoduchým testom, ktorý sa robí nalačno.
Podľa najnovších poznatkov nie je dôležitá celková hladina cholesterolu v krvi, ale jeho štruktúra a pomer jednotlivých zložiek.
Pomer HDL (dobrý cholesterol) k LDL (zlý cholesterol) by nemal byť menší ako 1:3, ideálne 1,5:3
Aké sú príznaky vysokého cholesterolu?
Cholesterol sa nehlási výraznými príznakmi, v čom práve spočíva jeho nebezpečenstvo. Väčšinou je vysoký cholesterol odhalený z krvi pri bežnej kontrole u lekára. Príznaky vysokého cholesterolu sa zvyčajne ukážu až vo chvíli, keď sa v tele rozvinie ateroskleróza ako následok vysokého cholesterolu. Vtedy môže dochádzať aj k rozvoju vysokého krvného tlaku.
Čo je ateroskleróza?
Ateroskleróza je ochorenie, kedy je v stenách ciev usadeného priveľa zlého LDL cholesterolu. To spôsobuje jej zlú priechodnosť a tiež zvyšovanie tlaku.
Pri ateroskleróze hrozia ďalšie komplikácie:
- srdcový infarkt,
- mozgová porážka,
- nedokrvenie dolných končatín,
- postihnutie obličiek,
- poruchy erekcie u mužov
Ako znížiť vysoký cholesterol?
Na zníženie vysokého cholesterolu sa ako farmakologická liečba používajú najčastejšie lieky s názvom statíny. Tieto lieky sa užívajú dlhodobo, často do konca života. Liečba statínmi sa vyznačuje aj nežiadúcimi účinkami. Medzi nežiadúce účinky statínov – liekov na vysoký cholesterol patria hlavne bolesti svalov, svalové kŕče, bolesti kĺbov, poškodenia pečene, endokrinné poruchy, problémy so spánkom, s pamäťou…
Ako najúčinnejšia liečba vysokého cholesterolu sa ukazuje zmena stravy, celkového životného štýlu a nasadenie diéty na vysoký cholesterol. Vtedy sa vysoký cholesterol dá znížiť aj bez liekov.
Ako znížiť cholesterol bez liekov?
Vysoký cholesterol je vážne ochorenie, ktoré je predpokladom pre rozvinutie ďalších ochorení srdca a ciev. Príčinou vzniku vysokého cholesterolu sú zlé návyky v strave, v životnom štýle, v množstve pohybu… Preto sa aj často hovorí o tom, že vysoký cholesterol je dedičný – ale dedičné sú skôr návyky ako samotné ochorenie.
Na vznik vysokého cholesterolu významne vplýva hlavne strava. Práve zlá strava je to, čo zvyšuje cholesterol. Úpravou stravy a nasadením správnej diéty môžeme cholesterol znížiť. Ak k úprave stravy zvolíme aj vhodné prírodné lieky na vysoký cholesterol a bylinky na cholesterol, podarí sa nám cholesterol znížiť v krátkom čase. A to dokonca bez vedľajších účinkov.
Cholesterol – strava
Ak hľadáte spôsoby ako znížiť cholesterol, určite sa okrem užívania liekov (prírodných alebo tradičných) zamerajte aj na úpravu stravy. Pri vysokom cholesterole je dôležité začať s tzv. cholesterolovou diétou. Základné pravidlá, recepty a suroviny, ktoré by ste mali konzumovať ak chcete znížiť cholesterol nájdete v článku: Vysoký cholesterol – 6 tipov ako ho znížiť stravou.
Pomáha na úpravu cholesterolu masticha?
Masticha je prírodná živica, ktorá pochádza z gréckeho ostrova Chios. Hoci u nás je známa skôr svojimi účinkami na trávenie, v Grécku ju bežne používajú aj ako prírodnú terapiu na vysoký cholesterol. Dozvedeli sme sa to počas našich pracovných ciest na Chios. Vlastnosti mastichy sme spojili s ďalšími prírodnými extraktami na úpravu vysokého tlaku a cholesterolu a vytvorili tak produkt Masticha Vena.
Masticha Vena – prírodná terapia vysokého cholesterolu
Predstavujeme výživový doplnok s čisto prírodným zložením, ktorý sa zameriava na úpravu vysokého tlaku a vysokého cholesterolu.
Masticha Vena obsahuje vysoký obsah Omega 3 mastných kyselín, komplex polyfenolov a flavonoidov, ktoré majú preukázateľné účinky na cholesterol, krvný tlak, imunitný systém a trávenie.
Upravuje cholesterol a krvný tlak – Extrakt z olivovníka
Do Masticha Vena sme použili extrakt z listov a plodov olivovníka s vysokým obsahom polyfenolov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi a normálny krvný tlak. Účinné látky v extrakte pôsobia priaznivo pri oxidácii LDL cholesterolu a podporujú cirkuláciu krvi v cievach. Extrakt z olivovníka ako silný antioxidant zároveň chráni organizmus pred nežiaducim vplyvom voľných radikálov a prispieva k zdraviu horných dýchacích ciest.
Chráni srdce a cievny systém – extrakt z červeného hrozna
V Masticha Vena je použitý extrakt zo šupiek a semien červeného hrozna s vysokým obsahom polyfenolov. Tie pôsobia na zdravie srdca a pomáhajú udržiavať zdravý krvný tlak a integritu žilového systému, ciev a vlásočníc. Vďaka silným antioxidačným účinkom chráni bunkovú membránu pred deštruktívnym vplyvom voľných radikálov a podporuje obranyschopnosť organizmu proti nežiaducim externým vplyvom.
Resveratrol
Tento vzácny polyfenol v Masticha Vena prispieva k zdraviu srdcovocievneho systému.
Omega 3 mastné kyseliny – priaznivý vplyv na zdravie srdca
Omega 3 mastné kyseliny získané z rybieho oleja až s 50% obsahom EPA a DHA. Vďaka špeciálnej technológii majú naše omega 3 oveľa vyššiu vstrebateľnosť než iné bežne dostupné formy a rovnako ich nie je potrebné skladovať v chladničke.
Podporuje imunitu – piperín
Podporuje vstrebávanie živín a ich účinok. Aktívne pôsobí proti rôznym mikróbom a parazitom, čím podporuje celkovú imunitu organizmu a zdravie horných a dolných dýchacích ciest. Piperín prispieva aj k očiste pečene a podporuje jej činnosť.
Harmonizuje trávenie – chioská masticha
Živica zo stromu Pistacia Lentiscus s obsahom polyfenolov a terpénov. Užívanie chioskej mastichy prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu.
Masticha Vena pôsobí aj ako selektívne antibiotikum – chráni dobré baktérie a odstraňuje tie patogénne. Ako je to možné? Prečítajte si o jednotlivých jej zložkách a ich účinkoch v článku Masticha Vena: jedinečné prírodné antibiotikum so selektívnym účinkom.
Výhodné balíčky s obsahom Masticha Vena
predstavujú komplexný prístup k úprave cholesterolu a krvného tlaku
Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.