Aj keď príčin ich vzniku a spolupodieľajúcich sa faktorov je celé množstvo, veľmi často sú za zápalový proces zodpovedné baktérie, ktoré sa usadzujú na zuboch a ďasnách, ktorých prítomnosť, spolu s nevhodnými stravovacími návykmi a nesprávnou, či nedostatočnou ústnou hygienou, môže stáť za nástupom uvedených problémov.
Kvalitná zubná hygiena a ochrana pred paradadentózou si vyžaduje pravidelné čistenie zubov a medzizubných priestorov a tiež používanie vhodnej zubnej pasty.
Tri štádiá paradentózy
Závesný aparát zubov tvorí zubný cement, kosti podobné tvrdé tkanivo, pokrývajúce povrch zubného koreňa; väzivové tkanivo, periodoncium, pripájajúce koreň zubu k jeho lôžku v kosti; alveolárne výbežky čeľuste a sánky, obsahujúce lôžka koreňov zubov a napokon ďasno – mäkké tkanivo nazývané aj gingíva. V závislosti od úbytku vlákien periodontálneho ligamentu rozlišujeme trojicu štádií paradentózy.
Liečba paradentózy
Jej liečba je pochopiteľne najúčinnejšia v počiatočnom štádiu, ktoré sprevádza len mierny opuch a začervenanie ďasien s občasným krvácaním z nich.
V prípade zanedbania môže zápal gradovať, v druhom štádiu vznikajú medzi zubom a ďasnom priestory často vyplnené hnisom. Následne dochádza k obnažovaniu zubných krčkov, zuby sa rozostupujú, začínajú sa kývať, pričom môže dôjsť až k uvoľňovaniu zubov, ústupu čeľustnej kosti a transportu baktérií krvným riečiskom ku vnútorným orgánom ľudského tela. Posledné z menovaných symptómov patria k najhoršiemu, tretiemu štádiu paradentózy, u ktorého sú už možnosti liečby obmedzené a vyžaduje si často radikálnejšie postupy.
Liečbu paradentózy odporúčame konzultovať s vašim zubným lekárom, ktorý navrhne vhodný postup.
Veľmi vhodné je pri paradentóze obmedzenie sladkých nápojov a jedál, konzumácie alkoholu a fajčenia.
Paradentózu spôsobenú zubným plakom si nemožno zamieňať s jej formami spôsobenými závažnejším celkovým ochorením, spojenú s krvnými ochoreniami, malnutríciou, geneticky podmienenými diagnózami, či spôsobenú liekmi. Diferenciácia a liečba závažnejších stavov preto patrí výlučne do rúk odborníkov.
Ako sa správne starať o zuby – rozhovor s lekárom
Svoj odborný pohľad na starostlivosť o zuby nám v článku “AKO SA TREBA STARAŤ O ZUBY, ABY SA NEKAZILI” povedal aj zubný lekár Martin Plevák. Prečítajte si ho.
Prevencia paradentózy – pomôže zubná sprcha?
Okrem pravidelného čistenia zubov sónickou, či mechanickou zubnou kefkou existujú aj ďalšie spôsoby udržiavania zdravej ústnej dutiny. Veľmi dôležité je čistenie medzizubných priestorov, kde môže byť nápomocná zubná sprcha. Vyskúšali sme ju za vás. Prečítajte si našu recenziu na zubnú sprchu.
Bylinky na ochranu ústnej dutiny
Aby sme zamedzili vzniku paradentózy, zubných kazov a zápalov v ústnej dutine je dôležité v nej udržiavať čisté prostredie. Pri starostlivosti o zdravé zuby a ďasná pomáhajú aj bylinky, treba si len vybrať tie správne.
Prečítajte si naše tipy na vhodné bylinky pre zuby a ústnu dutinu.
Chioská masticha v prevencii i liečbe paradentózy
I pri starostlivosti o ústnu dutinu a predchádzaní paradentóze platia slová známej kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomeryovej, podľa ktorej je „kvapka prevencie hodná litra medicíny“. Vďaka početným vedeckým štúdiám, ktoré sa venovali vplyvu žuvania chioskej mastichy na množstvo baktérií v slinách, jej antibakteriálnym účinkom, pôsobeniu na znižovanie tvorby zubných povlakov a v neposlednom rade i vplyvu na kariogénne – zubný kaz vytvárajúce – baktérie, je možné, že látky obsiahnuté v tejto prírodnej živici sú vhodnou prevenciou proti vzniku ochorení ústnej dutiny i dobrou súčasťou ich liečby.
Predchádzať vzniku paradentózy možno dôslednou hygienou ústnej dutiny vrátane pravidelného čistenia medzizubných priestorov dentálnymi niťami, odstraňovaním i prevenciou vzniku zubného kameňa ako i zubných kazov.
Masticha pochopiteľne nenahrádza mechanické metódy čistenia zubov, no je ich vhodným doplnkom, či už vo forme čistej kryštalickej živice, alebo účinnej látky obsiahnutej v prírodných žuvačkách a zubných pastách.
Viac o Chioskej mastiche sa dočítate aj v článku: Čo je to masticha
Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.