Hoci môže ísť o bežné tráviace problémy, ak sa objavujú pravidelnejšie, je vhodné spozornieť. Môžu byť signálom, že sa vo vašom žalúdku rozmnožila baktéria helikobakter pylori.
Zhrnutie článku si môžete pozrieť aj v tomto videu:
Čo je helikobakter pylori?
Podľa najnovších výskumov patrí baktéria helikobakter pylori (h.pylori) medzi najrozšírenejšie baktérie v populácii. Je to baktéria infikujúca organizmus ľudí a zvierat, ktorá oslabuje prirodzenú obranyschopnosť žalúdka. Usadzuje sa najmä v oblasti žalúdka a dvanástnika, kde môže vyvolávať zápaly a iné zdravotné ťažkosti.
Problémy spôsobuje premnoženie helikobaktera v žalúdku, ktorému je možné zabrániť udržiavaním zdravého žalúdka a primerane rýchleho trávenia – aj prírodnými prostriedkami.
Viac informácií o baktérii helikobakter pylori si môžete prečítať v našom článku čo je helikobakter pylori..
Helikobakter pylori príznaky
Príznaky helikobaktera sú najmä v prvých fázach expanzie tejto baktérie v organizme vcelku nepatrné a ľudia si ich často zamieňajú s bežnými tráviacimi problémami. Preto je odhalenie baktérie v počiatočnom štádiu (kedy je najlepšie liečiteľná) problematické. V prvých fázach ochorenia môžu byť spozorované tieto príznaky:
- nutkanie stále niečo jesť, žravosť
- tlak v hornej časti žalúdka
- nadúvanie a zápach z úst
- ťažké trávenie
Prečítajte si viac o tom, aké má príznaky helikobaker pylori….
Helikobakter prenos
Prenos helikobaktera nastáva, ak sa nám baktéria helikobakter pylori dostane do tráviaceho traktu, kde sa usadí. Obzvlášť obozretní musíme byť pri ústnej dutine, cez ktorú sa zvyčajne helikobakterom infikujeme. K prenosu dochádza dvomi možnými cestami: ústa-ústa a prenos stolica – ústa.
Ak vás zaujímajú spôsoby, ako sa môže helikobakter prenášať, pripravili sme pre vás článok aké sú spôsoby prenosu helikobaktera..
Helikobakter – diagnostika
V prípade, že ste na sebe spozorovali viacero z vyššie uvedených príznakov helikobaktera, nečakajte a otestujte si jeho prítomnosť vo vašom organizme. Takto viete, či treba niečo podniknúť a môžete sa rýchlejšie rozhodnúť pre liečbu helikobaktera.
Existuje viacero spôsobov, ako diagnostikovať prítomnosť baktérie helikobakter pylori, jeden z nich je dokonca možné vykonať v pohodlí domova a výsledok sa dozviete do 10 minút. O tom, ako sa diagnostikuje helikobakter, si prečítajte v našom článku helicobacter pylori – diagnostika.
Liečba helikobaktera
Ako sa zbaviť helikobaktera? Liečba helikobaktera je zameraná na odstránenie baktérie z tráviaceho traktu. V zásade existujú dva základné prístupy k liečbe h. pylori. Konvenčná medicína lieči helikobaktera antibiotikami a inhibítormi protónovej pumpy, prírodná liečba helikobakter pylori je zameraná na ozdravenie tráviaceho traktu ako celku, podporu trávenia a ozdravenie slizníc žalúdka napadnutých baktériou.
Prečítajte si o tom ako prebieha liečba helikobaktera a aké sú jej výhody a nevýhody.
Helikobakter – strava
Ako pri všetkých tráviacich ochoreniach, aj pri snahe o odstránenie h. pylori je dôležité zamerať sa aj na naše návyky a upraviť stravovanie.
Často sa stretávame s otázkou Čo jesť pri helikobakterovi?
Pri infekcii helikobakter sa odporúča diéta, pri ktorej je nutné dodržiavať niekoľko zásad. V prvom rade je dôležité odľahčiť trávenie, dopriať mu možnosť regenerácie sa a liečenia. Pri liečbe helikobaktera sa stravujte striedmo – vylúčte zo svojho jedálnička korenisté a pikantné potraviny. Vyhýbajte sa vyprážaným jedlám. Doprajte si viac zeleniny – v čerstvej alebo parenej forme. Zamerajte sa na podporu trávenia aj ďalšími výživovými doplnkami, napríklad vlákninou.
Chcete vedieť, čo pomáha na helikobaktera? Pripravili sme pre vás článok s komplexnými informáciami – ako sa stravovať pri tráviacich problémoch.
Helikobacter – prírodná liečba
„Masticha je zabijak helikobaktera“ – uviedol vo vedeckej štúdií venovanej účinkom chioskej mastichy na elimináciu helikobaktera v renomovanom vedeckom časopise New England yournal of medicine jej autor Huwez. (odkaz na štúdiu v anglickom jazyku)
Chioská masticha patrí k prírodným látkam, ktoré majú dokázateľný vplyv na zdravie tráviaceho traktu.
Niektoré zo skúsenosti užívateľov mastichy popisujú jej pozitívne účinky aj pri zbavení sa helicobacter pylori.
Užívanie chioskej mastichy je bez vedľajších účinkov. Vedecké štúdie naznačujú, že priaznivé účinky chioskej mastichy pri eradikácii helikobaktera môžu výrazne podporiť určité druhy probiotík. Jedná sa hlavne o aktívnu kultúru priateľskej kvasinky – Saccharomyces boulardii a jedinečný kmeň baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648, ktorý bol vyvinutý špeciálne na liečbu infekcie baktériou helicobacter pylori. Obe tieto aktívne kultúry spolu s chioskou mastichou nájdete v produkte Masticha Active.
Masticha Active je vďaka svojmu zloženiu v súčasnosti najsilnejší a najúčinnejší produkt s Chioskou mastichou a unikátom na svetovom trhu. Pri terapii tráviacich problémov odporúčame aj dopĺňanie vlákniny.
Čo spôsobuje helicobacter pylori?
Prítomnosť helikobakter pylori v žalúdku nemusí mať u mnohých jedincov žiadne prejavy dlhý čas. U iných zas môže spôsobiť vážne tráviace ochorenia, medzi ktoré patrí gastritída, rozvoj žalúdočných vredov alebo aj rakovina žalúdka. To, či sa helicobacter prejaví v tejto forme závisí od viacerých faktorov, patrí medzi ne spôsob životosprávy, úroveň životného stresu a podobne.
Ak vás zaujíma, aké komplikácie a ochorenia spôsobuje helikobakter, prejdite na článok: Čo spôsobuje helikobakter?
Helikobakter a kožné ochorenia
Dlhodobé akné na tvári, rosacea, ekzém ale aj plešatosť (alopecia areata) môžu mať pôvod v baktérií h. pylori, ktorá sa usídľuje v žalúdku. Vyliečením a odstránením helikobaktera sa dokážete zbaviť aj týchto kožných problémov.
Čítajte viac o prejavoch helikobaktera na koži.
Iné otázky súvisiace s helikobakter pylori
Spôsobuje helikobakter priberanie?
Chcete vyskúšať prírodnú terapiu?
Pri liečbe tráviacich problémoch je nevyhnutné terapeuticky pôsobiť na žalúdok a tráviace orgány z viacerých strán. Kombináciou produktov v mastichovej kúre pre zdravie žalúdka je zabezpečený optimálny prísun účinných látok pre dosiahnutie želaných výsledkov. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov terapie odporúčame užívať chioskú mastichu aspoň po dobu 50-dní, čo zodpovedá trom baleniam Masticha Active.
Kúry pre zdravie žalúdka:
Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.