Helikobakter pylori (označuje sa aj ako helicobacter pylori, h. pylori, či len jednoducho helikobakter) je gram-negatívna baktéria, ktorá sa usídľuje v žalúdku.

Patrí medzi najrozšírenejšie baktérie vôbec. Jej prítomnosť spôsobuje celé množstvo tráviacich ťažkostí. Povedzme si o ňom viac.

Helicobacter pylori

Helikobakter pylori infikuje človeka, ale aj zvieratá. Najčastejším dôvodom prenosu tejto baktérie je nedostatočná hygiena. Prenos zo zvierat na človeka je však ojedinelý.

 

Jednou z hlavných vlastností baktérie helicobacter pylori je jeho schopnosť prežiť v kyslom prostredí žalúdka (ureáza).

 

Posledné výskumy hovoria o tom, že helikobakter je baktéria, ktoré je pre organizmus prirodzená. Dokonca u detí sa neodporúča jej eradikácia, pretože jej prítomnosť v detskom veku významne vplýva na správne budovanie imunitných odpovedí u detí, dokonca vraj chráni pred rozvojom alergií a astmy. (zdroj)

 

Tieto odporúčania však platia len v prípade, že helikobakter nie je v žalúdku premnožený. Aj u detí môže nastať premnoženie helikobaktera, kedy táto baktéria začne spôsobovať problémy s trávením – ide hlavne o bolesti brucha.

 

Prejavy helikobaktera

 

Helicobacter pylori spôsobuje niekoľko rôznych tráviacich ťažkostí. Jeho príznaky v počiatočnom štádiu môžeme pripisovať bežným tráviacim problémom. Medzi prvotné príznaky HP patria:

  • nafukovanie
  • pálenie záhy
  • bolesti brucha
  • reflux
  • kŕče v žalúdku

 

Helicobacter pylori je nebezpečný hlavne po premnožení sa. Vtedy môže spôsobovať vážnejšie gastrointestinálne diagnózy – gastritída (zápal žalúdka), žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy.

 

Helikobakter pylori sa považuje za jednu z hlavných príčin rozvoja rakoviny žalúdka.

 

Iné ako tráviace prejavy helicobacter pylori

Osídlenie helikobakterom sa môže prejavovať aj inými ako tráviacimi príznakmi. Medzi najčastejšie patria kožné problémy (napríklad dlhodobé akné, ekzémy a podobne – viac v článku Kožné prejavy helikobaktera).

 

V našej praxi sa stretávame aj s nasledujúcimi príznakmi:

  • dlhodobý kašeľ
  • špecifické bolesti v chrbtici
  • bronchiálna astma
  • alergie
  • obezita – keďže helicobacter spôsobuje akútnu gastritídu, vplýva zároveň na vylučovanie gastrických hormónov, ktoré zvyšujú chuť do jedla. Po odstránení helikobaktera z tela sa aj produkcia týchto hormónov normalizuje s čím súvisí aj úprava váhy.

 

Helikobakter pylori treba liečiť

 

Až 60-70% pacientov, ktorí majú v žalúdku helikobakter pylori nepociťuje žiadne ťažkosti. Jeho prejavy závisia aj od kvality imunity daného človeka. Helikobakter pylori však aj v takomto prípade vyvoláva zápalové reakcie na sliznici žalúdka, ktoré sa postupne stávajú chronickými.

 

To, ako sa táto baktéria lieči sme podrobnejšie popísali v článku Liečba helicobacter pylori.

 

Je treba spomenúť, že konvenčná medicína odporúča na eradikáciu HP dvoj-alebo trojkombináciu antibiotík spojenú s užívaním inhibítorov protónovej pumpy.

Pri neúspechu liečby sa pokračuje zmenou antibiotických látok a zvažuje sa kombinácia až štyroch antibiotických prípravkov. Najčastejším dôvodom, prečo je liečba HP neúspešná je rezistentnosť pacienta na antibiotiká.

Helikobakter liečba anitbiotikami
Lekárska prax však odporúča v každom prípade helikobaktera liečiť, či už prírodnými prostriedkami alebo konvenčnou medicínou, v opačnom prípade hrozí riziko rozvinutia vredov (duodenálneho, peptického) a karcinómov žalúdka.

 

 

0