História mastichy

4. januára 2015 Pavol Bojda Liečba mastichou, Zaujímavosti

Živica zo stromov pistáciovníka mastixového – masticha sa získava a využíva už stáročia.

Stromy Pistacia lentiscus na ostrove Chios

Jej liečivé a gastronomické predpoklady sa využívajú hlavne vo východných krajinách. Prečítajte si, ako sa masticha využívala v jednotlivých historických obdobiach a dnes.

Starovek

Účinky chioskej mastichy boli prvý krát popísané v dobách staroveku, konkrétne 1.st., vtedajším významným lekárom a botanikom Dioscoridom, ktorý je považovaný za otca farmakológie. Vo svojej knihe “O zdravotníckych materiáloch” rozdelil lieky do piatich hlavných kategórií, pričom tu vyzdvihuje aj terapeutické účinky chioskej mastichy. 


Priaznivé účinky mastichy opisuje obvzlášť pri problémoch s trávením a chronickom kašli. Masticha sa pre svoje antibakteriálne účinky stala uznávaným liečivom počas celých 7 storočí, počas ktorých sa často využívala lekármi najmä na liečbu tráviacich problémov a podporu správnej činnosti žalúdka a celého tráviaceho traktu.

Detailný záber na mastichové kryštály
Detailný záber na mastichové kryštály

Stredovek

Účinky mastichy neostali opomínané ani v stredoveku, kedy sa lekárska veda posunula na úroveň zložených farmaceutických prípravkov. Masticha sa v rôznych podobách využívala ako zložka týchto liečiv, čo vydržalo až do 18.st.

História zberu chioskej mastichy - fotka
Masticha sa už v minulosti používala na uvoľnenie trávenia

Súčasnosť

V súčasnosti chioská masticha nie je natoľko rozšírená ako v dobách, keď si museli ľudia vystačiť s prírodnými prípravkami a ako prírodný výživový doplnok jej užívanie mierne ustúpilo oproti moderným chemickým farmaceutickým prípravkom, no aj súčasné vedecké štúdie jasne poukazujú na jej priaznivý vplyv najmä pri žalúdočných ťažkostiach.

Historické foto mastichy
Chioská masticha sa stala súčasťou mnohých doplnkov