Máte po 30-tke a snažíte sa o telo dvadsiatnika cvičením? Robíte dobre. ALE čo vtedy ak cvičenie spôsobuje problémy? Napríklad problémy s trávením?

Aktívne trávenie voľného času je v našom veku takmer nevyhnutnosťou. Hoci sme sa donedávna smiali našim rodičom, dnes už na sebe vnímame, že sa nám ťažšie ráno vstáva, že koláčik po obede sa akosi okamžite ocitne v tukových zásobách a že výsledky pri cvičení sa dosahujú čoraz pomalšie ?

Hýbať sa je nutné. Teda v prípade, že chcete byť naozaj zdraví a udržať sa vo forme dlhodobo. Ak aj vy navštevujete fitness centrá, určite si všímate, koľko výživových doplnkov sa pri cvičení odporúča – proteínové nápoje, BCAA, aminokyseliny, gainery, stimulanty, či spaľovače tukov… Ani to všetko neviem pomenovať.

A potom prichádzajú témy, o ktorých sa až tak nahlas nehovorí.

Tráviace ťažkosti.

 

Áno, je to tak. Pravidelné a aktívne užívanie doplnkov stravy a proteínových drinkov mení prostredie v žalúdku a spôsobuje tieto problémy:

  • zápchy
  • nadúvanie
  • plynatosť
  • tráviace nepohodlie
  • hnačky

Pozrime sa komplexnejšie na dôvody, prečo je to tak.

Najviac zastúpenou zložkou v moderných proteínových nápojoch je srvátkový proteín (na produktoch zahraničných značiek je označený ako WHEY proteín). Ide o proteín s obsahom mliečnej bielkoviny, ktorý obsahuje aj množstvo aminokyselín a je ľahko vstrebateľný, rýchlo dodáva svalom energiu a živiny potrebné pre rast.

Srvátkový proteín je výborná vec pre telo – znižuje krvný tlak, posilňuje imunitný systém, udržiava stabilnú hladinu cukru v krvi, podporuje správnu činnosť pečene, vyživuje vlasy a nechty… Pozitívnych účinkov je skutočne mnoho. Ak chcete, prečítajte si o ďalších pozitívach srvátkového proteínu.

Až kým nezačne v tele robiť problémy.  Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, nevoľnosti. Tie sú spôsobené hlavne prítomnosťou laktózy v srvátkovom proteíne a tiež môžu byť reakciou na náhrady cukru, ktoré sa používajú v proteínových prípravkov.

Ako z týchto problémov von?

Sú viaceré možnosti ako sa zbaviť tráviacich problémov, ktoré spôsobujú prípravky pre športovcov. Jedným z nich je presedlanie na iný typ proteínu. Neodporúčame však užívanie sójového proteínu, ktorý je zvyčajne vyrábaný z geneticky modifikovanej sóje a často je aj silným alergénom.

Môžete si vybrať z ponuky rastlinných proteínov, ktoré majú veľmi dobré účinky – konopný, hrachový…

 

Druhou možnosťou je zaradiť do vášho športového jedálnička aj liečivú Masticha Active. Vďaka obsahu probiotík a svojim protizápalovým vlastnostiam pôsobí priaznivo na tráviaci trakt a odstraňuje problémy, ktoré môžu vznikať užívaním proteínových nápojov.

 

POZOR: robíme prieskum medzi aktívnymi ľuďmi s cieľom zistiť najčastejšie tráviace problémy. Pomôžte nám získať relevantné dáta.

Vyplňte dotazník uvedený na tomto linku —> klik

ĎAKUJEME!

0