„Lekári vám predpíšu liek už od dverí, my chceme byť iní“

15. marca 2021 Mária Richtáriková Liečba mastichou, Zaujímavosti

Pred piatimi rokmi na Slovensko priniesol pravú chioskú mastichu. Po dlhých rokoch problémov s trávením, chronickým kašľom a alergiami na potraviny našiel riešenie svojich ochorení v Grécku, na malom ostrove Chios.

Pavol Bojda na ostrove Chios

Odvtedy šíri povedomie o mastiche nielen na Slovensku, ale už aj v Česku a Maďarsku. 

O tom, prečo vznikajú potravinové alergie, čo robí s trávením stres, ale aj o tom, aké komplikácie pri podnikaní zažíva sme sa porozprávali s majiteľom firmy APOTHECARY a tvorcom známeho produktu Masticha Active, Paľom Bojdom.

Skús nám povedať niečo o mastiche, aký príbeh sa skrýva v pozadí?

Roky som pracoval v gastronómii, čo je namáhavá práca a nekonečné hodiny. Paradoxne – hoci ste celý deň v reštaurácii, stravujete sa hrozne, pretože na normálne jedlo nie je čas. Nepravidelná a rýchla strava sa asi podpísali pod moje tráviace ťažkosti. Začalo ma bolievať brucho, mával som kŕče, čoraz častejšie prichádzalo pálenie záhy. Vedel som, že s tým musím niečo robiť. Po rôznych vyšetreniach mi diagnostikovali helikobakter pylori.

To znie ako závažná diagnóza…Čudoval by si sa, ale týmto ochorením trpí až 40% dospelých ľudí. U niektorých sa helikobakter dlho neprejaví žiadnymi príznakmi, iní zas bolesti brucha pripisujú bežným tráviacim ťažkostiam a „zvyknú“ si na ne, ignorujú ich. Problém však môže nastať, keď sa helikobakter rozmnoží. Kým pri nízkych koncentráciách môže byť dokonca prospešný pre imunitu (hlavne u detí), ak je ho v žalúdku príliš veľa, prichádzajú problémy. 90% prípadov žalúdočných vredov je spôsobených helikobakterom, taktiež rakovina žalúdka… V každom prípade ho treba radšej preliečiť.

Ako si sa liečil ty?

Klasicky – dvojkombinácia antibiotík a inhibítory protónovej pumpy. Po týždni mi vraj malo byť dobre. Ale nebola to pravda, nežiadúce účinky antibiotík ma položili do postele s veľkými bolesťami a únavou. Začal som hľadať iné spôsoby, hlavne z prírody a našiel som chioskú mastichu. Objednal som si ju priamo z Grécka, vtedy sa na Slovensku nedala kúpiť. Upravil som stravu, začal som jesť pravidelne a zdravšie. Po dvoch mesiacoch som bol von zo svojich problémov. 

A rozhodol si sa o tom povedať ostatným..

Áno, pretože už viem, že mnoho chorôb začína práve v žalúdku. Mnoho ľudí má tráviace ťažkosti, ale neradi o tom hovoria, dokonca aj medzi priateľmi či v rodine je to tabu téma. Keď som to začal skúmať, všetko mi začalo dávať zmysel – roky som mal chronický kašeľ, ktorý tiež zmizol po preliečení helikobaktera. Dnes nám klienti chodia s dlhotrvajúcim akné, atopickými ekzémami. Keď sa prečistí fungovanie žalúdka, aj tieto problémy sa zlepšia.

Pavol Bojda v rozhovore

Zakladáte svoju filozofiu na špeciálnom prístupe a starostlivosti o klientov.. Prečo?

Keď sme začali naše produkty predávať, zistili sme, že ľudia svoje telo vôbec nevnímajú ako jeden komplexný organizmus. Zvykli sme si na to, lebo takto nás to naučili lekári – každý sa zameriava len na riešenie jednej oblasti, kožného lekára nezaujíma, či vás bolí brucho, keď máte problémy s vysokým tlakom, nepýtajú sa vás na stravu… Mnoho z nich vám jednoducho predpíše lieky zo svojej oblasti, pričom často sa účinky liekov, ktoré človek užíva, krížia, či dokonca negujú. Ale v tele všetko so všetkým súvisí, až keď pochopíte, ako fungujú jednotlivé orgány, viete sa skutočne vyliečiť a zbaviť sa ťažkostí. A často to začína práve v trávení, lebo v žalúdku sa tvorí imunita a aj serotonín.

Preto sa snažíme byť blízko našich klientov, máme telefonickú, emailovu aj online poradňu, kde sa im venujeme a vypočujeme ich. Často nám v rozhovore odhalia rôzne súvislosti – zlé stravovacie návyky, náhly stres v práci, rodinné problémy… Bolesti brucha často vzniknú tak, že zjednodušene povedané „niečo vo svojom živote nevieme stráviť“. S tým sa dá pracovať nielen na úrovni tela, ale aj mysle. Našim cieľom je človek, ktorý už nemusí užívať lieky a veľa vecí pochopí.

Masticha Active - detail produktu
Zlatý strom – detail produktu Masticha Active

Venujete sa aj iným ochoreniam alebo sa špecializujete na žalúdok?


Povedal by som, že sa špecializujeme na vnútorné orgány. Keď sme sa venovali výskumu zlého trávenia a jeho následkov, zistili sme ako je úzko spojené s vysokým cholesterolom, vstrebávaním živín – čo zas smeruje k vysokému tlaku, srdcovým ochoreniam, diabetu. Preto sa venujeme už aj tejto oblasti. Naša práca je o neustálom vzdelávaní sa o prírodných rastlinkách, extraktoch, doslova sa hrabeme v najnovších výskumoch, aby sme vždy priniesli na trh niečo nové s premyslenými účinkami.

Ako sa podniká v oblasti výživových doplnkov?

Ak je váš zámer úprimný, tak sa vám podniká ľahko, pretože skutočne chcete ľuďom pomôcť a nie len predať svoj produkt. Ak vidíme, že klient nie je vhodným pre naše produkty z mastichy, nemáme problém mu odporúčať niečo iné. Na trhu je v súčasnosti veľa skvelých, ale aj veľa neúčinných produktov, snažíme sa v tom orientovať.  

Problém nám niekedy robí legislatíva, ktorá je postavená tak, že informovanie o účinkoch prírodných látok je striktne regulované a podporujú sa hlavne oficiálne chemické liečivá. Ale pozitívne skúsenosti ľudí s mastichou hovoria samé za seba.


Ďakujeme za rozhovor a prajeme celému mastichovému tímu veľa zdravých klientov. 

Rozhovor bol publikovaný na webe meditime.sk