Máte nafúknuté brucho? Tu je našich 9 tipov, ako sa s ním rozlúčiť

14. októbra 2020 Mária Richtáriková Žalúdočné vredy, bolesti brucha, Zaujímavosti

Plynatosť (odborným názvom meteorizmus) je téma, o ktorej neradi otvorene hovoríme – prečo mám nafúknuté brucho – rozhodne nepatrí medzi bežné konverzačné témy. Napriek tomu si môžete byť istí, že plynatosť sa netýka len vás.

Poďme sa pozrieť na to, ako sa vyhnúť nafuknutému brušku a čo robiť, aby sa nám tento problém neopakoval.

Meteorizmus je prejavom nafuknuteho brucha

Čo to vlastne meteorizmus je?

Meteorizmus – plynatosť – vzniká vtedy, keď sa počas trávenia nahromadí v tráviacom trakte veľké množstvo plynov. Vznik plynov počas trávenia je prirodzená súčasť tráviaceho procesu. Problém nastáva vo chvíli, kedy plynov vznikne neúmerne veľa, nestíhajú sa uvoľňovať a kumulujú sa až do nafúknutého brucha. 

Nafúknuté brucho je často sprevádzané bolesťou, kŕčami a hlavne – nepríjemným pocitom, ako keby ste mali „vybuchnúť“.

Prejavom nadmernej plynatosti nie je len vylučovanie plynov konečníkom. Príznakom meteorizmu môže byť aj časté a nadmerné grganie, kedy sa plyny z tráviaceho traktu uvoľňujú ústnou dutinou.

nafukovanie

Zaujímavosť: Pocit nafúknutého brucha postihuje častejšie ženy ako mužov. U žien sa plynatosť vyskytuje aj v tehotenstve, čo výrazne sťažuje ženám toto obdobie čakania.

Príčiny meteorizmu a nafúknutého brucha sú rôzne – tento problém vzniká napríklad po konzumácii nevhodného jedla, napríklad strukovín, tento prípad asi pozná každý z nás.

Príliš časté nafukovanie môže mať aj inú príčinu

Ak sa pocit nafúknutého brucha u vás opakuje pravidelne, mali by ste spozornieť. Môže sa totiž jednať o signál dyspepsie – funkčnej poruchy trávenia. „Funkčnou” sa nazýva preto, že nemá dostupnými vyšetreniami zistiteľnú príčinu vzniku. Kvôli tomu sa predpokladá porucha vo fungovaní orgánu, nie poškodenie jeho štruktúry.

Ďaľšie príčiny môžu byť napr. infekcia baktériou helikobakter pylori, histamínová intolerancia, alergia na mliečnu bielkovinu alebo intolerancia na laktózu či lepok. Na potrvdenie diagnózy sa zvykne nasadzovať eliminačná diéta, kedy sa rizikové potraviny na určitý čas obmedzia, a potom sa postupne pridávajú do jedálnička. Najlepšie si písať stravovací denník, vďaka ktorému postupne zistíte, ktoré potraviny vám naozaj nerobia dobre.

V takýchto prípadoch je už najvyšší čas, aby ste obnovili správne fungovanie trávenia a podporili ho. Okrem úpravy stravy si môžete pomôcť aj kvalitnými prírodnými doplnkami na trávenie. My na podporu trávenia a celkového zdravia žalúdka a tráviaceho systému odporúčame živicu mastichu, ktorú pri podobných problémoch predpisovali už starovekí grécki lekári.

Chcete sa zbaviť nafúknutého brucha? Osvojte si tieto návyky:

  • Nalačno a polhodinu pred každým jedlom vypite šálku teplej vody. Do vody môžete pridať trochu citrónovej šťavy alebo za lyžičku jablčného octu. Jablčný ocot podporí vaše trávenie, dôležité je však aby nebol pasterizovaný. Živý ocot zo slovenských bio sadov nájdete aj v našom eshope.
  • Na raňajky si urobte dusené jablká, hrušky a pridajte k tomu klinčeky a škoricu. Takýto pokrm sa dá urobiť aj vo väčšom množstve dopredu, potom si to už len ráno zohrejete.
  • Jedzte jednoduché pokrmy, ktoré nezaťažujú trávenie. Príliš nekombinujte. 
  • Denne zjedzte za lyžičku ľanových semiačok. Vždy ich dôkladne požujte alebo si ich namelte a takýto ľanový prášok skladujte v mrazničke. 
  • Čo sa týka pečiva, uprednostňujte kváskové, vyhýbajte sa bielej múke, skvelý je chlieb z ražnej múky.
  • Používajte kvalitný panenský olivový olej a panenský sezamový olej.
  • Do jedál pridávajte koreniny: zázvor, kmín, koriander, kurkuma, korenie (čierne, zelené, červené, biele), horčičné semienka, senovka grécka, aníz, škorica, kardamon, klinčeky.
  • Vhodné bylinky: tymián, petržlen, bazalka, rozmarín, kôpor, trebuľka, koriander, mäta.
  • Pite bylinkové čaje: mäta, nechtík, harmanček, valeriana, medovka, palina, zázvor, fenikel, angelika.
  • 20 min. pred jedlom si dajte 2 kapsule Masticha Active

Tieto rady sú vhodné v prípade, že sa u vás už meteorizmus vyskytol a potrebujete sa ho akútne zbaviť.

Čo však robiť, aby sa u vás pocit nafúknutého brucha prestal objavovať? 

Viete, aká je prevencia pred nafúknutým bruchom a meteorizmom?

My áno.

Ako sa vyhnúť plynatosti?

Nafuknuté brucho - strava
Nafuknuté brucho – strava
  1. Predtým ako jedlo prehltnete, dôkladne ho prežujte.
  2. Jedzte 3x denne. Dovoľte si cítiť hlad, vtedy sa tráviaci trakt vyprázdňuje a čistí. Ide o tzv. prechodné hladovanie.
  3. Nejedzte v nočných hodinách, medzi jedlom a spánkom majte 3 hodinový odstup.
  4. Na jedlo si doprajte čas, jedzte pomaly a v pokoji.
  5. Nepite tesne pred/počas/po jedle.
  6. Tekutiny a ovocie, poprípade dezerty, nekonzumujte skôr ako hodinu po hlavnom jedle.
  7. Vyhnite sa nasledujúcim jedlám:  mastné, smažené jedlá; jedlá príliš kyslé, pálivé; sladkosti, mliečne výrobky; káva, káva s mliekom, kakao, silné čaje, ľadové a chladené nápoje; zelenina ako surová cvikla, kapusta, cibuľa, cesnak, uhorka. 

Potraviny, ktoré vám škodia najviac si musíte osobne odsledovať. Sami viete, ako na ne reagujete – každý organizmus je individuálny. 

Masticha Active – prírodná pomoc

Masticha Active
Masticha Active s obsahom aktívnych látok

Ako pomocný výživový doplnok Vám určite odporúčame Masticha Active. Samotná mastichová živica je už celé stáročia používaná pri žalúdočných problémoch. V Masticha Active sa okrem chioskej mastichy nachádzajú aj dve probiotické zložky, ktoré sme vybrali práve kvôli ich vzájomnému pôsobeniu, čím sa znásobil účinok celého produktu. 

K úprave črevnej mikroflóry navrhujeme vybrať 2 balenia. Užívajte 2 kapsule 3x denne 20 min pred jedlom.

O skúsenostiach s užívaním Masticha Active pri nafúknutom bruchu hovoria aj naši spokojní zákazníci.

Masticha skúsenosť
Skúsenosť zákazníčky s mastichou pri nafúknutom bruchu