Tráviace problémy a koronavírus – je medzi nimi súvis?

24. marca 2020 Pavol Bojda Žalúdočné vredy, bolesti brucha, Zaujímavosti

Zo dňa na deň sa stal súčasťou našich svetov. Vírus s názvom COVID-19 spomalil svet a my sa teraz musíme naučiť v tomto novom svete fungovať. O tom, aké má príznaky koronavírus a ako sa pred nim chrániť ste určite počuli z rôznych zdrojov, správ a informačných kampaní.

Baktéria spôsobujúca Covid 19

Menej sa však hovorí o tom, ako tento vírus vplýva na iné orgány tela. Venovali sme náš čas skúmaniu, či nový koronavírus vplýva aj na tráviaci trakt, či môžu byť tráviace problémy prejavom prípadnej infekcie a čo by mali robiť pacienti, ktorí sa liečia na ochorenia tráviaceho traktu.

Až polovica pacientov uvádza tráviace symptómy

Koronavírus a trávenie
Koronavírus a trávenie

Zdravotníci v medicínskych zariadeniach v Číne a Španielsku prišli s pozorovaním zaujímavého faktu.  Viac ako polovica pacientov uvádzala okrem klasických symptómov aj príznaky týkajúce sa tráviaceho traktu. Pacienti pozitívne testovaní na koronavírus pri opise svojich príznakov spomínali hlavne stratu chuti do jedla (až 84%) hnačky (24%) a vracanie. Tieto príznaky sa objavili hlavne u tých, ktorí neopisovali ťažkosti s respiračným systémom, prípadne sa gastro symptómy u nich objavili oveľa skôr ako problémy s dýchaním (kašeľ, dýchavičnosť, tlak na hrudi).

Toto pozorovanie vzbudilo veľký záujem a odhaľuje ďalšiu z možností ako zabrániť šíreniu vírusu. Preto sa dnes medzi špecialistami odporúča kontrolovať aj pacientov, ktorí uvádzajú tráviace problémy a horúčku, ale neuvádzajú problémy s dýchacím systémom. Je dobré týchto ľudí testovať ako potenciálnych nositeľov vírusu Covid-19.

Rôznorodý scenár má pravdepodobne aj priebeh ochorenia. Proces liečby pacientov s potvrdeným koronavírusom sa ukazuje ako priaznivejší u ľudí, ktorí netŕpia tráviacimi ťažkosťami. Vyliečených pacientov bez tráviacich ťažkostí bolo až 60% (v porovnaní s 34% pacientov, ktorí opisovali aj tráviace ťažkosti).

COVID-19 ostáva v stolici

Na tento fakt poukázali už pracovníci medicínskych zariadení v Číne. U ich pacientov sa ukázalo, že u pozitívne testovaných na prítomnosť koronavírusu bol vírus nájdený aj v ich stolici. Zaujímavosťou je, že v stolici sa prítomnosť vírusu ukazovala aj po tom, ako respiračné testy ukazovali vyliečenie pacienta. Tento objav môže viesť k zlepšeniu diagnostiky a priebehu ochorenia a tiež k zabráneniu jeho prenosu.

Čo ak užívam liečbu?

Niektorí pacienti trpiaci ochoreniami tráviaceho traktu (napríklad Crohnova choroba, gastritída, žalúdočné vredy) užívajú svoju liečbu dlhodobo. Niektoré lieky na tieto ochorenia môžu znižovať imunitné odpovede organizmu. Zatiaľ však chýbajú skutočne relevantné dôkazy a výskumy, ktoré by opísali pôsobenie týchto liekov na šírenie koronavírusu. 

Je však predpoklad, že tieto lieky môžu spôsobovať ťažší priebeh ochorenia. 

Ak by ste mali podozrenie na koronavírus a užívate lieky na liečbu tráviacich ochorení, ich používanie je vhodné konzultovať so svojim lekárom, ktorý vám môže odporúčať zníženie ich dávkovania podľa vášho aktuálneho zdravotného stavu.

Užívanie prírodných prípravkov na liečbu tráviacich ochorení, medzi ktoré patria napríklad aj produkty z chioskej mastichy naopak podporuje imunitu a chráni organizmus aj pri iných vírusových ochoreniach.