Crohnova choroba: Je dedičná?
Crohnova choroba je zápalové ochorenie tráviaceho traktu.
Zápal, ktorý býva chronický, sa najčastejšie objavuje v poslednom úseku tenkého čreva pred jeho prechodom do čreva hrubého. Postihnúť ale môže akúkoľvek časť tráviaceho traktu. čo
Crohnovu chorobu spôsobuje a ako moc je na vine genetika?
Crohnova choroba vo svete
Crohnova choroba nesie názov po americkom gastroenterológovi, ktorý ju v roku 1932 diagnostikoval u niekoľkých pacientov. Zápalové ochorenie čriev ale bolo popísané už v 17. storočí.
Crohnova choroba sprevádza ľudstvo teda veľmi dlho. Napriek tomu toho o nej stále moc nevieme. Podľa najnovších poznatkov sa jedná o chorobu, ktorá postihuje najmä rozvinuté krajiny. Kým v Afrike, Ázii či Južnej Amerike sa jej prípady objavujú ojedinele, v Severnej Amerike a Európe trpia touto chorobou až traja ľudia z tisíc.
Príčiny Crohnovej choroby
Dodnes nie je bohužiaľ jasné, čo za vznikom tejto choroby stojí. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o kombináciu viacerých faktorov. Príčinou sú bakteriálne vplyvy a nedostatočná imunita, svoj podiel viny ale nesie aj životný štýl a najmä stravovacie návyky. Na posledný spomínaný faktor ukazuje najmä fakt, že sa choroba vyskytuje oveľa viac v rozvinutých krajinách. S veľkou pravdepodobnosťou je jej výskyt spojený so zložením stravy typickým pre tieto oblasti, teda stravy bohatej na rafinovaný cukor, stabilizátory či stužený tuk. Preto je často doporučovaná pri Crohnovej chorobe diéta.
Výskumy ale tiež ukazujú, že ani kombinácia vyššie spomenutých faktorov nemusí ešte nutne viesť k vzniku choroby.
Ak sa však všetky tieto faktory stretnú v tele človeka s genetickou predispozíciou, je veľmi pravdepodobné, že u neho Crohnova choroba vypukne.
Dedičnosť Crohnovej choroby
Hoci nie sú presné príčiny vzniku Crohnovej choroby doteraz známe, je takmer isté, že je choroba geneticky podmienená. Pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná, ju vo väčšine prípadov mali v rodinnej anamnéze.
Je až 4× väčšia pravdepodobnosť výskytu Crohnovej choroby u detí páru, kde sa choroba už vyskytuje. Crohnova choroba ale našťastie tehotenstvo nijako negatívne ovplyvniť nemusí, pravdepodobnosť komplikácií je u pacientok s Crohnovou chorobu rovnaká ako u pacientok bez nej.
O dedičnosti tejto choroby vypovedá tiež fakt, že jednou z príčin jej vzniku môže byť tiež vrodená znížená imunita. Veľmi často sa u pacientov s Crohnovou chorobou diagnostikovala narušená sekrécia cytokínov, ktoré majú vplyv na správnu imunitnú odozvu organizmu. Svoju úlohu môžu zohrať tiež gény, ktoré oslabujú schopnosť tela eliminovať invazívne baktérie.
Existuje účinná prevencia Crohnovej choroby?
Nie je jasné, akú veľkú úlohu zohráva práve životný štýl, stravovacie návyky a tiež životný prostredie, v ktorom sa pohybujeme. V čase, keď ešte nedokážeme presne určiť príčinu Crohnovej choroby, je ťažké nájsť jednoznačnú prevenciu. Našťastie je ale k dispozícii niekoľko prostriedkov, ktoré môžu riziko výskytu choroby znížiť, prípadne uľahčiť jej priebeh a liečbu. Veľmi dôležité je zabezpečiť vo svojom tele zdravé črevné prostredie a podporiť črevnú mikroflóru. S tým všetkým vám môže pomôcť aj Chioská masticha.
Tento doplnok stravy tak môže byť užitočným a blahodarným pomocníkom pri mnohých problémoch tráviaceho traktu.