História mastichy
Živica zo stromov pistáciovníka mastixového – masticha sa získava a využíva už stáročia.
Jej liečivé a gastronomické predpoklady sa využívajú hlavne vo východných krajinách. Prečítajte si, ako sa masticha využívala v jednotlivých historických obdobiach a dnes.
Starovek
Účinky chioskej mastichy boli prvý krát popísané v dobách staroveku, konkrétne 1.st., vtedajším významným lekárom a botanikom Dioscoridom, ktorý je považovaný za otca farmakológie. Vo svojej knihe “O zdravotníckych materiáloch” rozdelil lieky do piatich hlavných kategórií, pričom tu vyzdvihuje aj terapeutické účinky chioskej mastichy.
Priaznivé účinky mastichy opisuje obvzlášť pri problémoch s trávením a chronickom kašli. Masticha sa pre svoje antibakteriálne účinky stala uznávaným liečivom počas celých 7 storočí, počas ktorých sa často využívala lekármi najmä na liečbu tráviacich problémov a podporu správnej činnosti žalúdka a celého tráviaceho traktu.
Stredovek
Účinky mastichy neostali opomínané ani v stredoveku, kedy sa lekárska veda posunula na úroveň zložených farmaceutických prípravkov. Masticha sa v rôznych podobách využívala ako zložka týchto liečiv, čo vydržalo až do 18.st.
Súčasnosť
V súčasnosti chioská masticha nie je natoľko rozšírená ako v dobách, keď si museli ľudia vystačiť s prírodnými prípravkami a ako prírodný výživový doplnok jej užívanie mierne ustúpilo oproti moderným chemickým farmaceutickým prípravkom, no aj súčasné vedecké štúdie jasne poukazujú na jej priaznivý vplyv najmä pri žalúdočných ťažkostiach.