Mám oslabenú imunitu. Ako ju podporiť?

3. apríla 2020 Pavol Bojda Imunita

Mnoho sa v posledných rokoch hovorí o čoraz rozšírenejšom neduhu – oslabenej imunite. Ak sa cítite slabý, bez energie a ste často chorý, možno aj vy trpíte slabou imunitou bez toho, aby ste to vôbec vedeli. Nebojte sa, imunita sa dá posilniť a podporiť. A to dokonca aj prírodnými prostriedkami. My vám povieme ako na to.

Slabá imunita

Čo je imunita a aké sú príznaky oslabenej imunity?

Imunita je zrkadlom nášho života – toho ako sa stravujeme, aké palivo dodávame našim orgánom, či žijeme v strese, či máme dostatočne vyváženú prácu a oddych…

Ak máme oslabenú imunitu, telo neodpovedá na nástrahy vonkajšieho prostredia správne.

Toto sú príznaky oslabenej imunity: človek chytí každú chorobu, obyčajné sezónne ochorenia majú u neho ťažší priebeh, celkovo je unavený, slabý, bez aktívnej energie. Ak je dlhodobo imunita slabá, prejavuje sa napríklad aj alergiami – či už potravinovými (intolerancie na zložky potravy – lepok, laktóza, histamín) alebo aj peľovými (senná nádcha, slzenie očí, výtok z nosa…).

U ľudí s oslabenou imunitou sa môže vyskytovať aj zlé hojenie rán, kvasinkové infekcie a podobne.

Aj s oslabenou imunitou sa však dá účinne bojovať.

Čo oslabuje imunitu? Príčiny slabej imunity

Slabá imunita vzniká hlavne kvôli nesprávnemu životnému štýlu. Ak máte v živote nekvalitnú stravu, málo pohybu alebo príliš veľa stresu, oslabujete svoj organizmus. 

Oslabená imunita sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí trpia aj inými chronickými ochoreniami – cukrovka, vysoký tlak, onkologické ochorenia.

Medzi faktory, ktoré oslabujú imunitu patrí aj alkohol. Hoci pitie alkoholu v rozumnej miere (pohár červeného vína denne) imunitu posilňuje, ak sa častejšie dívate na dno pohárika, dávate svojej imunite zabrať.

Ste vyznávačom diét? Môžete si ublížiť viac. Pozor hlavne na drastické diéty, ktoré sľubujú rýchle schudnutie. Tieto diéty sú často založené na obmedzení príjmu istej zložky potravy – napríklad sacharidov. Pri nedostatočnej výžive organizmu však trpí jeho imunita a pri dlhodobých diétach môžete ohroziť jeho základné fungovanie. To za schudnutie pár kíl nestojí. 


Imunitu výrazne oslabuje užívanie antibiotík. Antibiotiká okrem patogénnych baktérii ničia v žalúdku a v čreve aj prospešné priateľské baktérie, ktoré sú dôležité pre fungovanie trávenia a tiež pre formovanie imunity. V súčasnosti sa antibiotiká predpisujú na mnohé ochorenia, dokonca aj vtedy, keď ich užívanie nie je nutné. Vyhnite sa častému užívaniu antibiotík! Nadmerné užívanie antibiotík spôsobuje rezistentnosť liekov na ochorenia, čo je nevhodné v rámci spoločenskej zodpovednosti. Nadmerné užívanie antibiotík však hlavne oslabuje VÁŠ organizmus. Pri bežných ochoreniach si namiesto užívania antibiotík vyberte iné spôsoby liečby – zvýšený prísun vitamínov, prírodné antibiotiká bez vedľajších účinkov a podobne. Ak už antibiotiká užívať musíte, vyberte si k nim aj kvalitné probiotiká a užívajte ich spolu s antibiotikami. 

Napríklad Masticha Active obsahuje probiotické kultúry, ktoré môžete užívať aj priamo s antibiotikami, bez časového odstupu. 

Ako posilniť imunitu?

Ak budete dodržiavať týchto pár jednoduchých tipov, podporíte vašu imunitu.  

  • Dostatok spánku

Každý z nás má iný životný režim. Niektorým vyhovuje chodiť spať neskôr a tiež neskoršie vstávanie. Iní sú zas ranné vtáčatá a večer o desiatej už radi relaxujú v posteli. Nalaďte sa na svoj vlastný rytmus. Nezabudnite však pri tom na dostatočný počet hodín vyhradených na spanie. Aktívny dospelý človek by mal spať denne minimálne 7 hodín. Počas spánku sa vylučuje cytokinín, ktorý nás chráni pred infekciami. Chronický nedostatok spánku veľmi oslabuje imunitu.

  • Otužovanie 

Otužovanie je skvelý prostriedok na to, ako si posilniť imunitu. A pritom je to veľmi jednoduché – na konci každého sprchovania si doprajte dve-tri minúty striedania studenej a horúcej vody. Aktivujete tak tie správne bunky, ktoré vaša imunita potrebuje na to, aby fungovala. Striedanie teploty vôd je prvým krokom k skutočnému otužovaniu – postupne sa skúste dopracovať k vlažnej až studenej sprche.

Imunita - otužovanie
Otužovanie môžete začať studenou sprchou
  • Cvičenie a aktívny pohyb

Okrem dobrej stravy je toto najdôležitejší krok k posilneniu imunity. Vyberte si cvičenie, ktoré vám vyhovuje – môžete si každý deň dať prechádzku s rýchlou chôdzou, možno vám viac vyhovuje cvičenie v posilňovni, beh, jóga, niekomu postačí aj krátky strečing. Okrem hormónov šťastia sa vám pri cvičení vylúčia aj látky potrebné pre podporu imunity.

  • Dobrá strava

Už dávno je známe, že to, ako funguje naše trávenie je priamo ovplyvnené kvalitou stravy, ktoré telu dodávame. Dobre fungujúci tráviaci trakt je základom pre správne fungovanie imunity. Ak hľadáte, čo je dobré na posilnenie imunity v strave, odpoveď je čerstvosť a prísun vitamínov. V strave by ste mali prijať veľa vitamínov A, C a D a tiež zeleza a selénu. To sa vám podarí, ak budete variť jedlá zo zeleniny, často si pripravovať šaláty, výborným zdrojom vitamínov sú doma vypestované klíčky (napríklad mungo). 

Naopak – vyvarovať by ste sa mali veľkému množstvu sacharidov, bielemu cukru (priamo spôsobuje zápaly v tele a oslabuje imunitu), fajčeniu.

Strava pre posilnenie imunity
Strava pre posilnenie imunity
  • Lieky na podporu imunity

Ak cítite, že vaša imunita je oslabená alebo chcete posilniť imunitu preventívne, môžete siahnuť aj po výživových doplnkoch. Ideálne na zlepšenie imunity sú lieky, ktoré majú prírodné zloženie. 

Pre posilnenie imunity je dobré napríklad užívanie probiotík, ktoré harmonizujú prostredie v žalúdku. V produkte Masticha Active sú spojené účinky prírodného antibiotika chioskej mastichy a dvoch špeciálnych probiotík – Saccharomyces Boulardii a Lactobacillus reuter DSM17648, ktoré sa priamo naviažu na prípadné baktérie v žalúdku a odstránia ich z neho. Zároveň tieto látky zlepšujú trávenie a odstraňujú prípadné zápaly na žalúdočných slizniciach (gastritída).

Okrem nich dodajte telu dostatok prírodných látok, ktoré majú preukázateľné účinky na ochranu a boj s vírusmi a baktériami. Ako prospešné sa pre podporu imunity ukázal aj extrakt z olív s vysokým obsahom hydroxytyrozolu. Jeho užívanie chráni pred sezónnymi ochoreniami (chrípkou, nádchou), ale aj pred vážnejšími infekciami (stafylokok, kvasinkové infekcie, kašeľ, respiračné ochorenia).

Hydroxytyrozol v kvalitnej forme do tela dostanete užívaním Masticha Vena.

Z byliniek na podporu imunity môžete užívať napríklad echinaceu a ženšen. Do stravy pre zlepšenie imunity pridajte cesnak, zázvor.

Podpora imunity v tehotenstve a u detí

Špeciálne sa na imunitu a jej oslabenie pozerá u špecifických kategórií – mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako posilniť imunitu u detí, alebo v čase tehotenstva. 

Imunita u detí
Imunita u detí

Deti sa rodia s výbornými predpokladami pre dobrú imunitu. U detí sa imunita najčastejšie pokazí zlou stravou, príliš častým prísunom sladkostí a nedostatkom ovocia. Nezamieňajte si bežné vírusové ochorenia, ktoré majú vaše deti s oslabenou imunitou. 

Hlavne počas predškolského a školského obdobia sa imunita detí stretáva s mnohými rôznymi vírusmi, na ktoré sa potrebuje adaptovať. Práve toto obdobie je kľúčové pre silnú imunitu vášho dieťaťa v budúcnosti. 

Bežné vírusové ochorenia tlmte hlavne prírodnými látkami, neoslabujte organizmus dieťaťa častým podávaním antibiotík, túto chybu robia mnohí rodičia. Hoci je to namáhavé, keď je vaše dieťa často choré, je to súčasťou jeho vývoja. Keď mu budete pravidelne oslabovať imunitné funkcie antibiotikami, bude na choroby v budúcnosti náchylnejšie. Správnou podporou imunity u vášho dieťaťa pomocou stravy a prírodných doplnkov mu zabezpečíte kvalitný základ pre jeho budúcnosť.

Aj tehotné mamičky sa viac zaujímajú o svoju imunitu. Je to hlavne preto, že v tehotenstve sa ťažšie hľadajú bezpečné lieky aj na bežné choroby, preto je lepšie ostať zdravý. Každé ochorenie do istej miery ohrozuje aj plod. 

Počas tehotenstva si imunitu posilnite takto: vylúčte čo najviac cukor, stravujte sa zdravo, dodržiavajte dostatočný pitný režim a dostatočne spite. Vyhýbajte sa miestam, kde by sa mohla nákaza šíriť rýchlejšie – veľkým množstvám ľudí, čakárňám u lekára a pod. 

Na posilnenie imunity v tehotenstve môžete užívať aj výživové doplnky, hlavne železo, vitamín C, magnézium. Do stravy v tehotenstve na posilnenie imunity zaraďte napríklad hlivu ustricovú.

Posilnenie zdravia prírodnou formou

50-dní terapie na posilnenie zdravia, počas ktorých budete mať optimálny prísun prírodných látok.

Prírodná kúra na podporu zdravia pôsobí v dvoch krokoch, ktoré na seba navzájom nadväzujú.

  1. Probiotické kultúry pre harmonizáciu trávenia – chioská masticha je prírodné antibiotikum, ktoré spolu s probiotikami napráva prostredie v žalúdku. Odstraňuje z tráviaceho traktu nebezpečné baktérie, pôsobí protizápalovo a odstraňuje ťažkosti pri trávení. V zdravom žalúdku je vytvorené vhodné prostredie pre správne vstrebávanie látok potrebných pre silnú imunitu
  2. Prísun antioxidantov a ďalších ochranných látok – extrakt z olív v jeho najkvalitnejšej forme a extrakt z granátového jablka sú látky so silnými protivírusovými účinkami. Okrem ochrany pomáhajú telu rýchlejšie regenerovať. Ak ste práve chorí, zmierňujú priebeh ochorenia a urýchľujú vaše vyzdravenie.

Kúra je určená pre všetky vekové kategórie. Tieto lieky na podporu imunity nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky.

Špeciálna cena: 69€

Doručenie do 24 hodín. Poštovné zadarmo.