Mastichová zubná pasta? Mastichový likér? Mastichový krém na ruky? Zistite, kde všade sa používa masticha.

11. novembra 2016 Diana Bahorcová Zaujímavosti

Chioská masticha je známa účinná prírodná látka už od dávneho staroveku, kedy ju používali grécki lekári na potlačenie viacerých zdravotných neduhov. Chioská masticha sa vtedy využívala v podobe mastichových kryštálov, či rozdrvená na prášok.

Mastichové kryštály v kovovej krabičke

O rôznych spôsoboch spracovania mastichy

Od tých čias sa však veľa zmenilo, účinkom mastichy sa venuje čoraz viac vedeckých výskumov a neustále pribúdajú aj ohlasy a odporúčania užívateľov mastichy. V závislosti od toho sa masticha začala upravovať do viacerých podôb, aby bola ľuďom pri jednotlivých zdravotných neduhoch prístupnejšia. Viac o tejto téme sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Ako pôsobí Chioská masticha?

Originálna Chioská masticha obsahuje viaceré účinné látky, ktoré zaručujú jej priaznivé pôsobenie na stav ľudského organizmu. K najzásadnejším účinkom mastichy možno zaradiť:

  • antibakteriálne pôsobenie
  • antimykotické pôsobenie
  • antiseptické pôsobenie

Vplyv účinných látok mastichy sa vďaka tomu prejavuje pri postihnutí viacerými zdravotnými neduhmi. V najčastejších prípadoch boli zaznamenané priaznivé účinky mastichy pri problémoch ako:

  1. ateroskleróza / vysoký cholesterol
  2. tráviace a žalúdočné ťažkosti (helikobakter pylori)
  3. paradentóza a problémy s ústnou dutinou
  4. kožné problémy
Zobrazenie vnútorných tráviacich orgánov
Žalúdok a črevá v tráviacej sústave človeka

Vznik rôznych produktov z mastichy

Pre špecifickejšie pôsobenie Chioskej mastichy proti jednotlivým zdravotným neduhom sa začala masticha upravovať do rôznych podôb – produktov, môžete tak natrafiť napríklad na mastichové kapsulymastichový prášokzubnú pastu z mastichy, ale napríklad aj mastichový likér.

Masticha na Slovensku

Na slovenskom trhu sa masticha najviac rozšírila v podobe mastichových kapsúl, ktorým primárnym miestom pôsobenia je žalúdok, a teda napomáhajú pri viacerých tráviacich a žalúdočných ťažkostiach, obzvlášť baktérii helikobakter pylori, ktorú dokáže masticha svojimi antibakteriálnymi účinkami úspešne eliminovať.

Masticha v Grécku

Avšak v Grécku, odkiaľ originálna masticha pochádza, možno nájsť oveľa rôznorodejšie spôsoby úpravy mastichy. Masticha sa tam stala súčasťou tradičnej gréckej kuchyne, používa sa ako účinný antibakteriálny hygienický prostriedok, súčasť rôznych zdravotných kúr, ale aj cukroviniek a likérov.

Máme záujem prinášať na Slovensko zaujímavé produkty s obsahom mastichy, sledujte našu aktuálnu ponuku v eshope s mastichovými produktami.