Zápcha: 10 tipov na úplné odstránenie zápchy

3. novembra 2020 Mária Richtáriková Hnačka, zápcha, Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Nemôžete sa poriadne vyprázdniť? Máte problémy s tvrdou stolicou, prípadne sa vám stane, že nejdete na veľkú potrebu aj niekoľko dní? V tom prípade sa dá povedať, že sa u vás vyskytuje problém označovaný ako zápcha. V tomto článku sme sa zamerali na riešenie zápchy – prinášame praktické prírodné tipy, ktoré na zápchu pomáhajú.

Tipy ako odstrániť zápchu

Ako často by som mal chodiť na záchod?

Častá otázka v súvislosti so stolicou, na ktorú neexistuje jediná správna odpoveď. Nedá sa povedať jednoznačne správny počet, ako často by ste mali vykonávať veľkú potrebu, zaužívaná prax pre zdravého človeka je, že stolicu má aspoň raz denne. Sú však aj ľudia, ktorí chodia na veľkú potrebu po každom jedle. V tomto prípade je dôležité sledovať konzistenciu stolice – ak má stolica pevný tvar a vyprázdňovanie nie je spôsobené bolesťami, či kŕčami, tak je všetko v poriadku aj vtedy, ak chodíte na záchod po každom jedle.

Ak však je vaša stolica riedka alebo ju sprevádza pichanie v bruchu, vaše telo signalizuje, že nie je všetko v poriadku, pravdepodobne ani neprijíma z jedla všetky živiny. Vtedy je dôvod na úpravu trávenia.

Zápcha – viete prečo vzniká?

Stolica, ktorá je v poriadku, by mala mať pevnú konzistenciu, nemala by byť vodnatá, žltá, zelená a nemala by sa v nej v žiadnom prípade objaviť krv. Pri vyprázdňovaní by ste nemali pociťovať nekomfort – ak je stolica príliš tvrdá, musíte sa viac namáhať tlačením, čo nie je prirodzené a nemalo by to tak byť.

Ak je vaša stolica tvrdá, nechodíte na veľkú potrebu každý deň, dokonca sa vám niekedy stane, že máte vo vyprázdňovaní aj niekoľkodňovú prestávku, zamerajte sa na riešenie tohto problému.

Dôvodov na vznik zápchy môže byť veľké množstvo – medzi najvýznamnejšie samozrejme patrí strava chudobná na vlákninu a olejoviny, či slabý pitný režim.

Príčiny zápchy
Častou príčinou zápchy sú psychické problémy a smútok.

Zápcha často vzniká aj z psychických dôvodov alebo kvôli nedostatku pohybu. Zápcha sa tiež objaví pri strese a očakávaní – napríklad pred skúškou, pracovnou poradou a podobne.

Ak sa vám stane, že nemôžete ísť na veľkú v cudzom prostredí, je to tiež psychický blok, ktorý je veľmi rozšírený – obávať sa môžete nedostatočnej hygieny v novom prostredí alebo jednoducho potrebujete na vyprázdnenie svoje zaužívané súkromie, čo je prirodzené. Pozor si však dajte, ak by sa to malo s vami ťahať celú týždňovú dovolenku 🙂

Čo hrozí, ak vaša stolica nie je pravidelná?

Ak ste mali niekedy skúsenosť so zápchou, určite si spomeniete na pocit nafúknutého brucha, nadúvania, jednoducho pocit plnosti. Po tom, ako sa telo niekoľko dní nevyprázdni, človek sa cíti ťažký, opuchnutý, často zápchu sprevádzajú aj bolesti v oblasti čriev, hlavne v ľavom boku. Ide o celkový nekomfort organizmu.

Ľudí, ktorí trpia zápchou, trápi často aj nadváha a hormonálne zmeny. Bežnou komplikáciou spojenou s dlhodobou zápchou je nedostatočné vstrebávanie živín (nábeh na chudokrvnosť, nedostatok vitamínov a minerálov).

Čo sa pri zápche deje vo vnútri tela?

Obsah, ktorý sa z tela nedostane preč, sa hromadí v hrubom čreve. Nevylúčená strava v čreve prechádza hnilobnými procesmi. Čím dlhšie je v kontakte so sliznicou čreva, tým je nebezpečnejšia – sliznica čreva je vystavená tlaku a môžu sa na nej vyskytnúť trhlinky. Hrozí aj natrhnutie konečníka.


Častým následkom chronickej zápchy je divertikulitída – zápalové ochorenie hrubého čreva. Na čreve (hlavne v jeho oslabených častiach) vznikajú výrastky (divertikuly), ktoré v prípade, že sa zapália, môžu spôsobiť vážne problémy spojené s veľkými bolesťami v bruchu a krvácaním do konečníka.

Čo pomáha na zápchu?

Úlohou nášho článku nie je len popísať procesy a problémy spojené so zápchou. Našim cieľom je dať vám efektívne a jednoduché rady, ktoré vám pomôžu sa zápchy zbaviť a napraviť vaše vyprázdňovanie tak, aby vám nehrozili zdravotné problémy.

Ľudia, ktorí trpia zápchou najčastejšie siahnu po liekoch na zápchu, ktoré im rýchlo uľavia – preháňadlách (laxatíva). Tie síce dokážu akútne zápchu vyriešiť a pomôžu sa človeku rýchlo vyprázdniť, ale neriešia príčiny vzniku zápchy. Častým užívaním preháňadiel si môžete aj ublížiť – zvyšujú riziko dehydratácie organizmu a postupne zhoršujú aj vstrebávanie živín.

Zápcha - tipy ako sa jej zbaviť
Dôležitosť pitného režimu pri zápche

Tipy, ktoré vám na zápchu poradíme my, zahŕňajú hlavne prírodné látky a bylinky. Sú to šetrné metódy bez vedľajších účinkov, ktorých dodržiavanie vám neublíži. Ak sa dodržiavanie týchto rád stane pre vás prirodzené, zápcha u vás vymizne úplne.

  • Voda – dostatočný pitný režim považujeme za základ v boji proti zápche. Čím je vyšší vek pacienta, tým je vyššia pravdepodobnosť, že v tele je nedostatok tekutín (starší ľudia oveľa menej pijú) a väčší výskyt zápch. Prvou zmenou, ktorú vo svojom živote musíte urobiť je prijímanie tekutín – ideálne čistej vody, či nesladeného bylinkového čaju. 
  • Vláknina – ak telu doplníme vlákninu, zlepší sa aj spracovanie potravy a peristaltika čriev. Jedno z najjednoduchších a veľmi účinných riešení je spraviť si každé ráno kašu z ovsenných vločiek. Pridajte do nej chia semienka a čerstvo pomleté ľanové semienka a priaznivé účinky pocítite takmer okamžite. Nie vždy sa nám však podarí mať dostatok času na prípravu takýchto raňajok. V takom prípade odporúčame siahnuť po vlákninovom komplexe Natura Biotika. Obsahuje až 5 druhov vláknin – psyllium, akáciu, smrekovec, ibiš lekársky a brest červený, ktoré regenerujú žalúdočnú a črevnú sliznicu, pôsobia hojivo a vďaka prebiotickým účinkom podporuju zdravie črevnej mikroflóry. Čo je však najdôležitejšie, do produtku Natura Biotika boli špeciálne vybraté iba také zložky, ktoré nespôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky – nafukovanie, zápchu či preháňanie. Okrem toho je veľkým benefitom vlákniny jej schopnosť naviazať na seba zvyšky jedál v tráviacom trakte a dostať ich z tela von. Zabudnúť by sme nemali ani na zeleninu a ovocie, hlavne v surovom stave. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sa stravujú prevažne rastlinnou potravou, zápchami netrpia vôbec alebo len veľmi zriedkavo.
  • Masáž brucha – pri problémoch so zápchou pomáha masírovať si brucho v smere hodinových ručičiek – podporí sa prekrvenie v týchto oblastiach. Na masírovanie môžete použiť sezamový olej, vhodné je brucho pred masážou nahriať (termofor, teplý uterák).
  • Olejoviny – na odstránenie zápchy doplňte do stravy potraviny s vysokým obsahom olejovín: odporúčame sezamový panenský olej, mletý mak ale aj omega 3 kyseliny vo výživových doplnkoch
  • Sušené ovocie – sušené slivky, datle, či figy dodajú telu vlákninu a podporia peristaltiku čriev
  • Aloe vera – kvalitný gél z aloe vera je silným akútnym pomocníkom. Nemusíte ho užívať pravidelne, ale v čase, kedy sa neviete vyprázdniť vie veľmi účinne pomôcť.
  • Bylinky na zápchu – ak zápchu sprevádzajú kŕče siahnite po mäte. Vhodný je tiež čaj z koreňa lopúcha, koreň púpavy, žihľava, ibiš, sladké drievko. Všetky tieto bylinkové čaje majú podporný účinok na trávenie. Výnimočné sú aj účinky živice masticha, ktorá okrem priaznivých účinkov na zdravie žalúdka a čriev pomáha eradikovať von z tela baktériu helicobacter.
  • Pohyb a cvičenie – peristaltika čriev je niekedy zastavená kvôli nedostatku pohybu. Odporúčame preto každý deň aspoň polhodinovú prechádzku alebo cvičenie. Medzi vhodné polohy patrí hlboký drep – „seďte“ v tejto polohe niekoľko minút denne pre podporu vyprázdňovania!
  • Probiotiká – dôvodom zápchy môže byť aj pomalé trávenie. Doplňte si probiotické kultúry – či už prirodzeným spôsobom (kefír, bryndza…) alebo pomocou probiotík v kapsuliach (skvelými probiotikami sú Saccharomyces BoulardiiLactobacillus reuteri, ktoré sú obsiahnuté v produkte Masticha Active)
  • Jedlá vhodné pri zápche: ako sme už spomínali – jedálniček si zostavujte tak, aby v ňom nechýbali jedlá bohaté na vlákninu, oleje a vodu. Výborným tipom proti zápche je napríklad riedka ovsená kaša. Z korenín odporúčame škoricu, kardamón, kurkumu, fenikel a aníz.
Natura Biotika - aktívna vláknina
Natura Biotika je vlákninový komplex s unikátnym zložením. Obsahuje až 5 druhov vláknin.

Zápcha v tehotenstve

Zápcha a problémy s vyprázdňovaním sa častejšie vyskytujú u žien. Obdobím, kedy sa zápcha vyskytuje najviac je tehotenstvo. Súvisí to so zmenou hormonálnej rovnováhy a tlakom rastúceho bruška na tráviaci trakt. V tehotenstve sa pri liečbe zápchy radšej vyhnite laxatívám – ochránite tým svoje bábätko. Odporúčame vsadiť na prírodné lieky proti zápche a bylinky proti zápche, ktoré sme popísali vyššie.

Či už sa u vás zápcha vyskytuje pravidelne, ale je len občasným problémom, sme radi, že ste sa nechali inšpirovať našimi radami z prírodnej lekárne. Veríme, že vďaka týmto tipom sa zápchy a ťažkého vyprázdňovania zbavíte.

Prírodná liečba alergie

Prírodná úprava trávenia – 33 dňová kúra

V prípade, že vás trápia tráviace problémy a chceli by ste podporiť zdravie žalúdka a celého tráviaceho systému, pripravili sme pre vás kúru určenú na 33-dní.

Balíček obsahuje produkty Masticha Active s obsahom chioskej mastichy a aktívnych probiotických kultúr, vlákninový komplex Natura Biotika, k tomu živý jablčný ocot z bio jabĺk z lokálnych jablových sadov z dedinky Kolíňany neďaleko Nitry a domáci test na prítomnosť baktérie Helicobacter pylori vo vašom žalúdku.

Kombináciou týchto produktov podporíte zdravie žalúdka, upravíte trávenie a vyprázdňovanie a posilníte tak celkovú imunitu vášho organizmu.