Aké sú skúsenosti s liečbou Helikobakter pylori?

5. novembra 2021 Mária Richtáriková Helikobakter pylori, Otázky a odpovede

Helikobakter pylori patrí medzi najrozšírenejšie baktérie v populácii. Táto nenápadná baktéria sa rozvíja v žalúdku a spôsobila ľuďom už nemálo starostí. Jej prítomnosť je známa už mnoho rokov, liečebné postupy pri jej odstraňovaní sa vyvíjali s pribúdajúcimi skúsenosťami.

helikobakter-skusenosti-liecba

Lekársky protokol pre liečbu helikobakter pylori hovorí o ochorení h. pylori nasledovné: 

Odporúčanie testovať prítomnosť baktérie sa má u týchto skupín:

  • u pacientov, ktorí trpia klinickými ťažkosťami, ktoré patria medzi príznaky helikobaktera – ťažkosti s trávením, nadúvanie, pálenie záhy, bolesti brucha, kŕče v žalúdku…
  • u pacientov, ktorí sa predtým liečili na žalúdočné vredy (aj potom ako už boli vredy doliečené)
  • u pacientov s gastroezofageálnym refluxom
  • u pacientov s rodinnou anamnézou na rakovinu žalúdka alebo hrubého čreva
  • u pacientov so zníženou hladinou železa

Odporúčaná liečba helikobakter pylori podľa lekárskeho protokolu

Lekár je podľa lekárskeho protokolu povinný vám po diagnostikovaní HP odporučiť liečbu. Liečba helikobaktera je zvyčajne v trvaní 14-dní a pozostáva z dvoch druhov antibiotík (clarithromycin, amoxicillin a metronidazole). Antibiotiká sú doplnené liekmi z kategórie inhibítory protónovej pumpy (Helicid, Omeprazol, Nolpaza a iné)

Úspešnosť liečby helikabktera antibiotikami je výrazne podmiená rezistentnosťou jedinca aj samotnej baktérie na konkrétne použité antibiotiká. Pri súčasných trendoch je liečba helikobaktera týmto spôsobom neúspešná približne v 30% prípadoch. 

Za neúspechom liečby pomocou antibiotík je často skryté aj nedodržiavanie liečby kvôli častému výskytu nežiadúcich účinkov pri užívaní tak veľkého počtu antibiotík. 

Úspešnosť liečby ovplyvňujú aj iné faktory ako je fajčenie, cukrovka ale aj genetika. 

To, či bola liečba helikobaktera úspešná sa zvyčajne overuje ďalšími testami po ukončení liečby. Tieto testy sa odporúča vykonať najskôr 4 týždne po dobratí antibiotickej alebo prírodnej liečby helikobaktera.

Test na helikobakter si môžete vykonať aj doma.

Ak pacient nedodrží odporúčané stravovanie a zmenu životného štýlu môže nastať návrat ochorenia. 

Alternatívne spôsoby liečby HP

Vzhľadom na vysokú rezistentnosť populácie na ATB a tiež na množstvo nežiadúcich účinkov spôsobených antibiotikami je čoraz väčší dopyt po nových spôsoboch liečby helikobaktera.

Dobré skúsenosti pri liečbe helikobakter pylori sa spomínajú s nasledujúcimi produktami:

  • probiotiká  – niektoré kmene probiotík zohrávajú pri odstraňovaní HP dôležitú úlohu – najčastejšie spomínané sú kmene Saccharomyces boulardii a niektoré špecifické kmene Lactobacillus reuteri. Efekt užívania probiotík pri liečbe helikobaktera spočíva v regenerácii prostredia v žalúdku (optimálizácia tvorby tráviacich štiav) a tiež je pravdepodobný aj účinok na zabránenie množenia baktérie v žalúdku alebo zabránenie priliehania h.pylori na steny žalúdka. 
pyllopas l-reuteri-dsm-17648
Priaznivá baktéria L. reuteri DSM17648 sa viaže na helikobakter pylori a odstraňuje ho z tráviaceho traktu
  • Aloe vera – gél z prírodnej rastliny aloe vera zväčša uľaví pri príznakoch helikobaktera,  úspešnosť liečby HP týmto spôsobom nebola dokumentovaná
  • chioská masticha – vysoké percento vyliečených pacientov s helikobakter pylori a ich pozitívne skúsenosti dokazuje aj anonymná anketa užívateľov mastichy, kde sa viac ako 80% opýtaných vyjadrilo, že vďaka produktu Masticha Active sa im podarilo sa helikobaktera zbaviť
  • šťava zo surového zemiaka, brokolicové klíčky, vitamín U, kapucínková tinktúra…

Máte aj vy skúsenosti s prírodnými produktami pri liečbe helikobaktera? Napíšte nám o nich, článok rozšírime aj o vaše nápady.