Cestovateľské hnačky – rady pre dovolenkárov
Cestovateľská hnačka je najčastejšie ochorenie postihujúce dovolenkárov počas leta. Môže postihnúť každého, kto cestuje – ide o zmenu štýlu stravy, ale aj o pôsobenie tepla.
Niektoré krajiny sú však rizikovejšie ako iné – napríklad horúce exotické ako Egypt, Tunis, India, či Turecko. Nástrahy v podobe bakteriálnych infekcií spôsobujúcich cestovateľoské hnačky číhajú najmä v potravinách a nápojoch, na ktoré náš organizmus nie je zvyknutý.
Príčiny žalúdočných ťažkostí počas dovolenky
Príčiny, prečo žalúdočné nevoľnosti postihujú práve dovolenkárov a nie domácich sú rôzne. Môžu k nim patriť: nedostatočná imunita organizmu voči cudziemu prostrediu, nedostatočná hygiena počas dovolenky, stres z časového posunu, alebo únava.
Na čo si dať pozor počas dovolenky
V prípade, že máte citlivejší organizmus a ste viac náchylný na dovolenkovú žalúdočnú nevoľnosť, mali by ste si dávať pozor obzvlášť na tieto rizikové faktory:
- miestna voda z kohútika – uprednostnite radšej balenú vodu z obchodu
- exotické pouličné jedlá – zvoľte radšej stravu z reštaurácií a hotelov
- surová, nedostatočne tepelne upravená strava – môže byť zdrojom nebezpečných baktérií vyvolávajúcich zápalové hnačky s horúčkami, preto dbajte na dostatočnú tepelnú úpravu jedál, ktoré konzumujete
- spôsob uskladnenie potravín – najmä pri potravinách s obmedzenou dobou trvanlivosti
- miestne lieky – radšej si pribaľte na dovolenku vlastné lieky
- hygiena – dôkladná hygiena zahŕňa pravidelné umývanie rúk (obzvlášť pred jedlom), dentálna hygiena, používanie dezifikačných a antibakeriálnych hygienických doplnkov
- rizikové potraviny sú najmä vajíčka, majonézy, zmrzlina a ľad

Čo robiť v prípade, že ste dostali dovolenkovú hnačku
Ak ste napriek všetkým opatreniam dostali dovolenkovú hnačku, tak je veľmi dôležité udržiavať dostatočný príjem tekutín. Inak totižto hrozí rýchla dehydradátacia organizmu a problémy s ďalšími nevoľnosťami.
Ďalej odporúčame udržiavať prísnu diétu. Tá by mala pozostávať zo stravy ako: suché hrianky / sušienky, slepačí vývar, ryžová kaša, banány.
Vylúčiť by ste mali predovšetkým mastné pokrmy a jedlá náročné na trávenie (obsahujúce živočíšne tuky, mliečne výrobky, mäso).
Prevencia proti cestovateľským hnačkám
Ľudia cestujúci do zahraničia si s obľubou balia na dovolenky zdravotné prípravky na žalúdok aj ako prevenciu. Obľúbenými sú najmä:
- Enterol – obsahuje S. boulardii (probiotická látka)
- Masticha Active – obsahuje Chioskú mastichu (antibakteriálna látka) + S. boulardii (probiotická látka)
