O príčinách možného zlyhania terapie mastichou
Čo ak chioská masticha nezaberá? Hoci terapia chioskou mastichou vykazuje podľa skúseností jej užívateľov získaných z anonymného prieskumu úspešnosť cca 90% (*úspešnosť liečby trojkombináciou antibiotík proti helikobakterovi je 75%, štvorkombináciou antibiotík 90%), stále je tu isté percento ľudí, pre ktorých je mastichová terapia nedostatočná. V dnešnom článku sa preto zameriame na dôvody zlyhania terapie mastichou a tiež na to, ako možno z mastichy vyťažiť čo najviac.
1. príčina – užívali ste správny produkt z mastichy?
Chioská masticha vykazuje blahodárny vplyv voči viacerým zdravotným ťažkostiam (zväčša spojených s trávením a žalúdkom), v žiadnom prípade však o nej nemožno hovoriť ako o univerzálnom všelieku. Pre maximalizovanie účinkov chioskej mastichy sa vyrábajú k rôznym zdravotným problémom jednotlivé produkty z mastichy. Darmo sa niekto bude snažiť vyliečiť helikobaktera iba žutím mastichových žuvačiek, či paradentózu užívaním mastichových kapsúl. Preto je dôležité brať v úvahu pôsobenie daného produktu z mastichy a riadiť sa odporúčaniami odborníkov. Pre informácie o vhodnoti produktov k jednotlivým zdravotným problémom prejdite na Chioská masticha – podrobnosti, prípadne sa obráťte na mastichovú poradňu.
2. príčina – dodržali ste odporúčané užívanie?
Pri každom produkte z mastichy určenému proti konkrétnemu zdravotnému problému je nutné dodržať odporúčané užívanie, ktoré nájdete na obale svojho produktu z mastichy. Okrem významu predpísaného dávkovania je dôležité predovšetkým užívanie na lačný žalúdok – teda vždy pred jedlom.
3. príčina – užívali ste mastichu dostatočne dlho?
Mastichová terapia sa radí k prírodným kúram, takže nie je určená na okamžitý radikálny zásah do prostredia žalúdka (ako v prípade agresívnych antibiotík), účinky sa pri správnom užívaní dostavujú spravila po 2 týždňoch. Faktom však je, že každý človek má osobitý organizmus a niekedy sa stáva, že ľudia badajú zlepšenie svojho stavu už v prvých dňoch užívania mastichy, a niekedy opačný prípad – účinky sa dostavia neskôr. Ak zlepšenie stavu nenastalo ani po 50-tich dňoch užívania mastichovej kúry pri správnom dávkovaní, odporúčame k mastiche aj nasadenie fermentovanej papáye, ktorá posilňuje pôsobenie mastichy bez nežiaducich vedľajších účinkov.
4. príčina – nevhodná životospráva
Pri alternatívnych terapiách, k akým možno zaradiť aj mastichovú kúru, je dôležité nesnažiť sa odstrániť následok, ale príčinu zdravotného problému. Preto okrem užívania chioskej mastichy je nutné upraviť aj životosprávu, ktorá je najpravdepodobnejšou príčinou privodenia si zdravotných problémov. Pre viac informácií o správnej výžive odporúčame článok v ktorom sme opísali ako sa stravovať pri tráviacich problémoch.
5. príčina – kombinovanie mastichy s nevhodnými druhmi liekov
Jednou z príčin, kedy sa požadované účinky mastichy nemusia nedostaviť, môže byť taktiež kombinované užívanie mastichy s liekmi, ktoré na to nie sú vhodné. Ide predovšetkým o lieky blokujúce tvorbu žalúdočných štiav tzv. inhibítory protónovej pumpy (napr. Helicid, Nolpaza, Omeprazol a iné). Vedecké štúdie dokazujú, že pri kombinovaní takýchto druhov liekov s mastichou sa minimalizujú účinky oboch prípravkov.
6. príčina – rezistencia baktérií voči protilátkam
Vo výnimočných prípadoch nastane situácia, kedy užívateľ mastichy berie správny produkt vzhľadom na svoj zdravotný problém, dodrží stanovené dávkovanie v dostatočne dlhej dobe a udržuje zásady správnej životosprávy, no napriek tomu sa očakávané účinky mastichy nedostavia. Zväčša sú tieto prípady spojené s rezistenciou baktérií v organizme hostiteľa voči ich protilátkam. V takýchto prípadoch sa bohužiaľ účinku míňa nielen masticha, ale aj chemické antibiotiká, no chioskou mastichou je možné aspoň zmiernenie nepríjemných príznakov chorôb.