Obľúbené prírodné antibiotiká a riziká ich užívania
V posledných rokoch sledujeme masívny nárast ľudí, ktorí inklinujú k prírodnej liečbe, čo je úžasné! Je to dôkaz, že sa ľudia začali zaujímať o svoje vlastné zdravie a v prípade, že to nie je nevyhnutné, si ho nechcú zaťažovať chemickými liekmi s mnohými vedľajšími účinkami.
Veľkú obľúbenosť vnímame hlavne medzi prírodnými antibiotikami. Mnoho byliniek a prírodných látok má antibakteriálne účinky, ktoré sa dajú využiť pri väčšine ochorení, ktorými ľudia bežne trpia.
Siahnuť po prírodných antibiotikách je často lepšie ako po syntetických liekoch. Lekári a vedci varujú pred silnou rezistentnosťou antibiotík na mnohé bakteriálne kmene, ktorú spôsobila vysoká nadužívanosť syntetických liekov v posledných desaťročiach. Preto sa dnes stáva, že aj na obyčajné ochorenia (ako je napr. angína) je potrebné vybrať niekoľko dávok antibiotík. Tiež je pri užívaní antibiotík potrebné myslieť na to, ako veľmi ničia črevnú mikroflóru. Niektoré výskumy dokonca hovoria o tom, že po užívaní antibiotík trvá až 18 mesiacov, kým sa mikroflóra v žalúdku a črevách obnoví na pôvodnú úroveň. (zdroj)
Mnoho ľudí sa vyvaruje užívaniu syntetických antibiotík aj kvôli ich nežiadúcim účinkom, prípadne sú na alergickí.
Medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie patria prírodné antibiotiká používané na ochorenia dýchacích ciest, prírodné antbiotiká na hrdlo, do nosa alebo antibiotiká na močové cesty.
V tomto článku by sme sa chceli venovať pozitívnym účinkom prírodných antibiotík, ale zároveň upozorniť na riziká užívania niektorých z nich. Aj prírodné látky môžu byť natoľko silné, že ich neuvážené užívanie môže byť pre ľudský organizmus nebezpečné.
Obľúbené prírodné antibiotiká a ich účinky
Pri výbere prírodného antibiotika je veľmi dôležité si dať pozor na to, na aké baktérie je daná látka účinná. Vždy si zistite informácie o sile prírodného antibiotika – niektoré z prírodných látok totiž majú tak silné účinky, že zabíjajú všetky baktérie v tele – aj tie priaznivé. Ako dobre viete, v tele je dôležité mať zachovanú rovnováhu a niektoré baktérie sú pre správne fungovanie tela veľmi dôležité – hlavne tie, ktoré sídlia v žalúdku, kde sa tvorí imunita.
Z chemických antibiotík sú najnebezpečnejšie tzv. širokospektrálne antibiotiká, ktoré majú účinky súčasne na veľké množstvo chorôb a nepôsobia selektívne len na baktérie, ktoré potrebujeme odstrániť. Podobné antibiotiká sa dajú nájsť aj medzi prírodnými látkami. Preto je vždy veľmi dôležité poznať ochorenie, ktoré sa chystáme prírodnými antibiotikami liečiť a vybrať si správne liečivo pre svoj problém.
V opačnom prípade je dôležité po liečbe venovať ďalší čas náprave žalúdočnej mikroflóry pomocou vhodnej stravy a probiotických výživových doplnkov.
Pripravili sme pre vás prehľad najsilnejších prírodných antibiotík s prihliadnutím na ich účinky a možné riziká ich užívania.
Echinacea
Tinktúra z Echinacey purpurovej sa označuje aj ako zázrak na vírusové ochorenia a podporu imunity. Užívanie echinaceovej tinktúry ako prírodného antibitiotika je ako jedno z mála odporúčané aj pre deti na posilnenie imunity, preto je táto rastlina dobre známa aj medzi rodičmi. Naše skúmanie nepotvrdilo nevýhody nadmerného užívania tejto tinktúry alebo jej negatívne pôsobenie na črevnú mikroflóru.
Olej z grepových semienok (olej z grepových jadierok)
Ide o za studena lisovaný olej z grepových jadierok, ktoré obsahujú výnimočné množstvo rôznych druhov flavonoidov (quercetin, hesperidin, rutin, apigenin, campherol).
Ich účinky blokujú množenie baktérií, plesní, ale aj vírusov a majú podporné účinky na imunitu. Tento olej je vhodný aj na prečistenie organizmu, preto s jeho dávkovaním začnite len veľmi opatrne, takpovediac po kvapkách, hlavne ak máte slabší žalúdok.
Olej z grepových semienok pôsobí ako prírodné antibiotikum aj na zápaly – napríklad na veľmi závažnú baktériu Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus). Jeho účinky boli dokázané aj pri baktériách ako je Candida Albicans (spôsobujúca gynekologické problémy), Escherichia coli (zápaly močových ciest), Salmonella a Shigella (spôsobujúce akútne hnačkovité ochorenia).
Práve toto antibiotikum patrí medzi vôbec najsilnejšie v prírode – dokáže zabojovať aj so skutočne závažnými ochoreniami. Jeho nevýhodou je, že nepôsobí selektívne – okrem patogénov ničí aj prospešné baktérie v žalúdku a črevách. Patrí medzi takzvané neselektívne antibiotické látky. Niektoré výskumy dokonca poukazujú na väčšiu aktivitu oleja z grepových jadier voči priaznivým baktériám ako voči patogénom. Extrakt z grepových semienok môže byť dokonca potenciálne nebezpečný (v koncentráciách viac ako 1:256).
Užívanie oleja z grepových semienok preto odporúčame iba pri silných bakteriálnych ochoreniach a v obozretnom dávkovaní.
Jeho užívanie vždy spojte aj s dopĺňaním probiotík!
Oregánový olej
Oregano sa považuje za jednu z výnimočných prírodných látok. Oregano obsahuje dve aktívne zložky – karvakrol a tymol. Tie majú silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Jeho účinky sú hlavne proti týmto baktériám – baktérie v tráviacom trakte, plesne, kvasinkové infekcie – potláča rast kvasiniek Candida Albicans, ktorá je pôvodcom napríklad vaginálnej mykózy, povlakov na jazyku, či kvasiniek v ústnej dutine. Oregánový olej sa používa napríklad ako prvá pomoc proti oparom a herpesom. Vhodný je aj ako prírodná liečba proti parazitom (napr. okrúhlice, pásomnice…)
Baktérie, na ktoré pôsobí oregánový olej: E.coli, Streptococcus spp., Clostridium spp., Staphylococcus spp.
Oregánový olej patrí tiež medzi veľmi silné prírodné antibiotiká. Ak si kúpite kvalitný oregánový olej, tak jeho koncentrácia je veľmi silná. Odporúčame dodržiavať dávkovanie uvedené na danom prípravku. Koncentrácia oregánového oleja môže byť taká silná, že vám bude odporúčané riediť jednu kvapku oleja až v pol litri vody pre vnútorné použitie. Pri prekročení odporúčeného dávkovania sa môžu vyskytnúť tráviace problémy. Užívanie oregánového oleja je vhodné dopĺňať kvalitnými probiotikami.
Klinček
Mnohí si jeho vôňu spájajú len s vareným vínom, prípadne inými zimnými pochutinami. Jeho antibakteriálne a antiseptické účinky neboli dostatočne známe, avšak v posledných rokoch sa dostáva na prvé miesta prírodných antibiotík.
Celý klinček a jeho žuvanie má silné účinky proti bolesti – hlavne proti boľavým zubom.
Oveľa účinnejší je však klinčekový olej, ktorý sa získava parnou destiláciou plodov. Látka, ktorá je zodpovedná za jeho liečivé účinky sa volá eugenol. Klinčekový olej sa používa proti črevným baktériám (E.coli, Staphyloccocus), ako prírodné antibiotikum na močové cesty a ich zápaly, popôrodné komplikácie, pôsobí proti stresu a na kožné ochorenia. Pri jeho užívaní je tiež vhodné doplniť liečbu probiotickými kultúrami, pretože nepôsobí selektívne.
Granátové jablko
Patrí medzi naše obľúbené prírodné antibiotiká. Má veľmi silné účinky na baktérie typu: E. coli, Campylobacter jejuni, Salmonella spp., Shigella spp., Vibrio spp., Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus, Proteus spp., Listeria monocytogenes, Yersinia enterocolitica, Candida albicans a mnohé iné.
Pri užívaní extraktu z granátového jablka neboli pozorované žiadne negatívne účinky na znižovanie množstva laktobacilov, naopak bol preukázaný pozitívny vplyv na rast bifidobaktérií.
Extrakt z granátového jablka patrí medzi selektívne antibiotiká a pri jeho užívaní nie je nutné užívať ďalšie probiotické látky, ktoré by telo chránili pred vyhubením črevného mikrobiómu..
Extrakt z granátového jablka sme kvôli jeho vlastnostiam a účinkom použili ako jednu z hlavných zložiek výnimočného produktu Masticha Vena.
Masticha Vena je určená nielen na optimalizáciu cholesterolu a krvného tlaku, ale jej užívanie podporuje imunitné odpovede organizmu aj pri závažných bakteriálnych a vírusových ochoreniach.
Viac o účinkoch extraktu z granátového jablka v Masticha Vena sa dočítate tu.
Medzi ďalšie selektívne antibiotiká (také, ktoré nemajú negatívne účinky na mikroflóru v žalúdku (hlavne na laktobacily a bifidobaktérie) patria tieto látky:
- Cesnak (čerstvý a sušený)
- Levanduľa – esenciálny levanduľový olej
- Rasca
- Ligurček
Existujú v prírode aj antibiotické látky, ktoré nepôsobia negatívne na črevný mikrobióm. Medzi ne patria napríklad:
- Mahónia cezmínolistá
- Dráč obyčajný (berberis vulgaris)
- Palina pravá, palina ročná
V tomto článku sme vám chceli priblížiť niektoré prírodné antibiotiká a ich účinky. Aj keď siahate po prírodnej liečbe, nemyslite si, že je za každých okolností bezpečná. Treba si vedieť vybrať prírodnú látku, ktorá je pre váš typ ochorenia vhodná a nevyčerpá váš organizmus.