Pestovanie a zber mastichy
Chioská masticha je svojím pôvodom živica zo stromu pomenovaného Pistáciovník mastixový, ktorý možno nájsť na gréckom ostrove Chios. Vďaka tomu je aj odvodený názov tejto živice – chioská masticha.
Pôvod chioskej mastichy
Masticha z Chiosu je už od staroveku známa svojimi priaznivými účinkami najmä na žalúdok a trávenie. V Grécku a krajinách Blízkeho východu sa v súčasnosti využíva ako oficiálne liečivo, no u nás je tento produkt zákonom definovaný ako prírodný výživový doplnok.
Pestovanie Pistáciovníka mastixového
Pistáciovníky mastixové si kvôli produkcii mastichy vyžadujú dôkladnú starostlivosť počas celého roka. Rastú veľmi pomaly a živicu začínajú produkovať až v 5. / 6. roku života, odkedy ju aktívne produkujú až do 70. roku životného cyklu stromu. Kvôli vyššej produkcii živice zo stromu ich pestovatelia prihnojujú vlastným lístím.
Zber mastichy
Zber mastichy sa musí robiť citlivo a šetrne k stromu. Kôra stromu sa musí opatrne ponarezávať. Z týchto zárezov na vetvách a kmeni stromu začne postupne vytekať mastichová živica, ktorú po stuhnutí možno zberať. Stuhnutím tejto živice dostaneme prvý mastichový produkt – surovú chios mastichu, ktorá je vhodná na žutie.
Ďalším spracovaním možno túto surovú mastichu upraviť do rôznych podôb: rozdrviť na mastichový prášok, kapsulovať, či použiť ako prísadu do mastichových žuvačiek. Kompletnú ponuku produktov z originálnej chioskej mastichy nájdete na stránke: Masticha produkty