Crohnova choroba: Aká je správna diéta?
Čo je Crohnova choroba a stravovanie pri Crohnovej chorobe? Viete aké pravidlá a diétu dodržiavať pri Crohnovej chorobe? Prečítajte si viac našom článku.
Čo je Crohnova choroba?
Crohnova choroba (Kronova choroba) je zápalové ochorenie tráviacej sústavy. Pri Crohnovej chorobe môže byť postihnutá ktorákoľvek časť tráviacej sústavy, najčastejšie je to hrubé alebo tenké črevo. Zápal často vzniká práve na spojnici medzi hrubým a tenkým črevom.
Veľmi často je toto ochorenie spájané s ulceróznou kolitídou. Je to tiež zápalové ochorenie čriev s veľmi podobnými príznakmi. Niekedy je dokonca aj pre samotných lekárov ťažké odlíšiť tieto ochorenia.
Zaujímavosťou je, že Crohnova choroba sa vyvíja v relatívne mladom veku – najčastejšie medzi 15 a 25 rokom života. V súčasnosti jej v Európe trpí asi milión ľudí, v posledných rokoch sa toto číslo zvyšuje.
Ako sa prejavuje Crohnova choroba?
Toto sú hlavné príznaky Crohnovej choroby:
- Dlhotrvajúca chronická hnačka – poukazuje na zlú prácu čriev, ktoré sú postihnuté zápalom. Choroba sa veľmi často prejavuje vodnatou, riedkou stolicou, ktorá je aj niekoľkokrát za deň
- Bolesť brucha (najčastejšie v pravej strane brucha)
- Objaviť sa môže krvácanie z konečníka
- Silná únava
- Znižovanie hmotnosti (ako odpoveď organizmu na zlé vstrebávanie živín a tiež odmietanie potravy kvôli bolestiam)
- Kŕče po jedle
- V niektorých prípadoch aj kožné lézie a bolesti kĺbov
- Horúčka, zvýšený tep
- anémia
Diagnostika Crohnovej choroby
Pri pretrvávaní vyššie spomínaných príznakov sa robia špeciálne vyšetrenia s cieľom potvrdiť alebo vyvrátiť túto diagnózu. Pri diagnostike sa kontroluje krvný obraz, v ktorom sa obvykle preukáže anémia (nedostatok železa).
Vzorka zo stolice, ktorá sa pacientovi odoberá, môže obsahovať biele krvinky, ktoré poukazujú na zápal v črevách. Pri vzorky zo stolice sa lekár zameriava aj na skúmanie, či príznaky neukazujú na prítomnosť iné baktérie v žalúdku, napríklad Helicobacter pylori. Vylúčenie iných dôvodov ochorenia je pri diagnostike Crohnovej choroby veľmi dôležité.
Pacient by mal podstúpiť aj kolonoskopiu a tiež je vhodné odstrániť z čreva malú vzorku na vykonanie biopsie.
Crohnova choroba – trvalé ochorenia?
O Crohnovej chorobe sa hovorí ako o chronickom ochorení, ktoré sa nedá vyliečiť. Táto choroba prechádza rôznymi fázami:
- Relaps – ochorenie sa prejavuje bolesťami, kŕčmi, krvácaním z konečníka
- Remisia – ochorenie je pod kontrolou, príznaky sú potlačené, pacient sa cíti dobre
Cieľom liečby Crohnovej choroby je predlžovať čas remisie na čo najdlhší. V tomto čase sa pacient nesťažuje na príznaky choroby, darí sa mu dobre zvládať ochorenie a môže normálne žiť bez veľkých bolestí.
Lieky na Crohnovu chorobu tlmia silný zápal v sliznici čriev a tiež zmierňujú príznaky (krvácanie, bolesti, hnačky …)
Nastavenie správneho pomeru liekov na Crohnovu chorobu môže trvať aj dlhšie obdobie. Každý organizmus je individuálny a preto lekár musí veľmi pozorne sledovať reakcie pacienta na nastavenú liečbu.
Medzi lieky, ktoré sa na Crohnovu chorobu odporúčajú patria:
- Kortikosteroidy – hlavne prednizón – ovplyvňuje v tele kontrolu nad zápalovými procesmi. Potláčajú imunitné reakcie organizmu. Dôležité sú hlavne v obdobiach relapsu, keď je u pacienta potrebné dostať zápal pod kontrolu v čo najkratšom čase.
- aminosalicyláty – sulfasalazín, mesalazín, olsalazín a balsalazid. Podávajú sa orálne alebo do konečníka. Používajú sa u miernych až stredne závažných prípadoch Crohnovej choroby.
- imunomodulátory – používajú sa hlavne u ľudí, ktorým iné druhy liekov nezabrali a u tých, kde sa objavujú časté obdobie relapsov. Tieto lieky blokujú prirodzené imunitnej odpovede organizmu s cieľom udržať zápal pod kontrolou, prípadne ho vôbec nevytvárať.
Zhruba 2/3 pacientov musí počas svojho života podstúpiť aj chirurgickú liečbu. Pri nej sa operačne odstráni časť čreva, ktorá je poškodená. Operácia sa musí uskutočniť aj v prípade, že sa v čreve nachádza absces (hnisavé ložisko).
Ak sa pacientovi nastaví lieky správne, väčšina z nich sa počas života vyhne obdobím relapsu. Ak relaps predsa len nastane, netrvá dlho a pacientovi sa darí ho zvládnuť.
Mnohí pacienti sa pri dodržiavaní správnej diéty a užívanie liekov nachádzajú v stave remisie aj celý život.
Aby sa tak stalo, je potrebné dodržiavať niektoré zásady stravovania, ktoré sa odporúčajú pri Crohnovej chorobe.
Stravovanie pri Crohnovej chorobe – akú diétu dodržiavať?
Okrem medikamentóznej liečby je pri tomto ochorení dôležité dodržiavať aj špeciálny jedálniček. Jeho dodržiavanie zabezpečí, aby sa obdobia bez recidívy ochorenia predlžovali.
Cieľom dodržiavania správnej diéty pri Crohnovej chorobe je tiež zabezpečiť pre pacienta dostatok živín. Vstrebávanie živín môže byť pri zápalových procesoch v čreve výrazne oslabené, čo pacientovi môže spôsobovať problémy s imunitou a nedostatkom vitamínov a minerálov.
Základom stravy by mali byť proteíny – pozor však na mäso, ktoré sa môže ťažko tráviť. Vhodné sú morské plody a ryby, domáce vajíčka. Odporúča sa tiež biela ryža.
Z ovocia sú vhodné banán, avokádo, papája.
Zelenina: u ľudí trpiacich Crohnovou chorobou zelenina veľmi často črevo dráždi a spôsobuje im nafukovanie a iné bolesti. Preto je každú zeleninu nutné u pacienta otestovať v malých dávkach.
Mliečne výrobky: častou diagnózou u ľudí trpiacich Crohnovou chorobou je aj laktózová intolerancia, preto je dobré mliečne výrobky vynechať (aj preventívne) a nahradiť bezlaktózovými produktami.
Vláknina – pre správne trávenie a fungovanie čriev je vláknina potrebná. U pacientov s Crohnovou chorobou je však nadmerné užívanie zeleniny a ovocia skôr škodlivé. Vlákninu preto odporúčame užívať v miernych dávkach v špeciálnych prípravkoch. Vhodné je napríklad psyllium, s ktorým máme u pacientov s tráviacimi ťažkosťami výborné výsledky.
Čo je potrebné obmedziť v jedálničku pri Crohnovej chorobe?
- mastné a korenené jedlá
- kávu
- sladkosti – čokoládu, kakao a rýchle cukry (sladené nápoje, zákusky)
- vylúčiť umelé sladidlá
- alkohol
- konzervy, polotovary
- orechy, semienka
Chronova choroba strava – dodržiavajte tieto pravidlá:
- Dostatočný pitný režim – dodržujte pitný režim, ktorý pomôže strave sa ľahšie pohybovať v čreve a rýchlejšie z neho odchádzať.
- Jedzte radšej menšie porcie jedla častejšie (5-6 krát denne konzumujte menšie porcie jedla, medzi jedlami si dajte 2-3 hodiny prestávku). Zmenší sa tak objem stolice, ktorou je organizmus nútený vylúčiť.
Užívanie chioskej mastichy pri Crohnovej chorobe
Skúsenosti s užívaním chioskej mastichy hovoria, že u pacientov s Crohnovou chorobou, ktorí užívali chioskú mastichu boli obdobia remisie dlhšie – stav bez príznakov ochorenia, bez bolestí trval dlhšiu dobu. Chioská masticha má protizápalové účinky, čo môže pomáhať pri liečbe pacientov s Crohnovou chorobou.
Dlhodobé užívanie Masticha Active pri tejto chorobe môžeme odporúčať.
Pri dodržiavaní týchto zásad a správne medikamentóznej liečbe sa vám bude dariť toto chronické a nepríjemné ochorenie udržiavať bez obdobie návratu zápalu.
Odporúčame